N°. 2289. Zondag 5 September 1909. 22sta Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Dinsdag den 7 September 1909, des voormiddags te lO1/» ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 3 Sept. 1909. De Burgemeester van Texel, W. F. HIDDINGH. Onderwerpen ter behandeling: LOSLOüPEN VAN VEE. Burgemeester en Wethouders van Texel vestigen de aandacht van belanghebbenden op het bepaalde in art. 97 der Verordening van politie voor deze Gemeente, welk artikel luidt als volgt Het is verboden, tenzij na verkregen schriftelijke toestemming van Burgemeester en Wethouders; a. rammen, ouder dan één jaar, andere dan voorzien van twee spannen en ram men beneden den ouderdom van één jaar, anders dan voorzien van een span, van 1 September tot 1 October in de weide te laten loopen; b. rammen vaD 1 October tot 1 Novem ber in de weide te laten loopen. Texel, den 3 September 1909. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH. C. JONKER Lo.-Secr. BESMETTELIJKE ZIEKTE. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel Gelet op een ontvangen schrijven van de Gezondheidscommissie gezeteld te Schagen Overwegende, dat in enkele gemeenteD van ons land gevallen van cholera zijn geconstateerd Brengen ter openbare kennis dat de navolgende maatregelen een ieder drin gend worden aanbevolen le. gebruik geen slootwater voor huishoudelijke doeleinden 2e. eet geen groenten of levensmid delen, welke in slootwater zijn gewas- schen 3e. kookt uw drinkwater 4e. weest matig. Texel, den 2 September 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH. De Secretaris, C. JONKER, Lo.S. VEILIGHEIDSWET. Het niet-nakomen der verplichting tot kennis geving wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste f 100. Texel, den 2 September 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. ARBEIDSWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat bij Koninklijk besluit van den 12den Juli 1909 (Staatsblad No. 266), nieuwe voorschriften zijn vastgesteld omtrent af wijkingen en vrijstellingen van bepalingen der Arbeidswet. Van 16 Augustus 1909 af worden o. m, voor de hieronder genoemde bedrijven de bij ieder bedrijf vermelde afwijkingen ver gund en vrijstellingen verleend met dien verstande, dat het aantal uren, gedurende welke door personen beneden zestien jaren en door vrouwen arbeid wordt verricht, niet meer dan elf per etmaal bedrage, behoudens het bepaalde bij artikel 5, derde lid, dier wet en dat de arbeid van personen beneden zestien jaar en van vrouwen in elk geval worde afgewisseld door een rust tijd van ten minste een uur tusschen 11 uren 's voormiddags en 3 uren 's namiddags. I. Naaisters, borduursters, passement werksters,modemaaksters ot vervaardigsters van vrouwelijke handwerken. II. Wind- of waterkracht. Het is vergund voor elk bedrijf, waarin het reinigen van werktuigen, toestellen of gereedschappen, of van werklokalen en toe- behooren bezwaarlijk kan geschieden ge durende de gewone bedrijfswerkzaamheden, die reiniging door een vrouw, dio haar 23ste jaar voleind heeft, te doengoschieden tusschen 7 en 10 uur des namiddags, oDder voorwaardo dat de vrouw geen andere werkzaamheden in of voor de onderneming verricht. Do aandacht viln belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat vervallen zijn de vroeger geldende afwijkingen en vrijstel lingen o. m. voor a. brood-, beschuit- en koekbakkorijen b. courantondrukkorijen. Texel, deu 2 Septomber 1909. Butgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, HIDDINGH. De Secretaris, C. JONKER, Lo S. TEXEL, 4 SEPTEMBER 1909. Concert Fanfarecorps. Waren wij in de gelegenheid in ons vorig nummer te kunnen vermelden dat het Fanfarecorps voornemens is om a.s. Zondag een openlucht-concert te geven, waarop o. m. uitgevoerd zullen worden de nummers, waarmee het corps op elk der concoursen te Midden-Beemster op Zondag 18 Juli in de derde en op Zondag 29 Augustus te Helder in de vierde af- deeling den eersten prijs behaalde, wij kunnen daaraan thans toevoegen dat dit concert zal plaats vinden Zondag a.s. des middags te half vier, op de Groeneplaats. Welwillend werd ons ter publiciteit verstrekt, het volgend voor dit concert vastgesteld PROGRAMMA: 1. Marsch. 2. Jeanne d' Are, Ouverture. 3. Lotus Bleu. 4. Sommerlust, Walzer. 5. La fllle du Régiment. 6. Le Khédive. 7. Nymphes de Jouvence. 8. Rosinenpolka. 9. Une Soirée au Village. 10. Pas-Redoublé. Wanneer nu het weer ons ten gunste is, dan kunnen we zeker een genotvollen middag verwachten. Tot bezoek be hoeven we zeker niet aantesporen, men zal deze gelegenheid niet ongebruikt laten om iets goeds te hooren. Moge de aandacht van muziekliefhebbers nu niet worden verstoord door veelvuldig geloop of gedraaf van dezulken die voor muziek weinig of niets gevoelen en iedere gelegenheid aangrijpen om aan hun speelschheid bot te vieren. De zoo- danigen kunnen bij deze gelegenheid zeer goed worden gemist. Den hoorn2 September. T. Koopman alhier vond op het strand een plank, waarop was gespijkerd een blikken plaat met het volgende opschrift To Bathers Line of Faggots at this Point. Cocksdorp. Het bestuur der Synode heeft afwijzend beschikt op een verzoek van het kerk bestuur der Ned. Herv. Gem. alhier, tot het verleenen van een subsidie voor het verbouwen en schilderen der pastorie. Oosterend3 Sept. Door het ongunstige weder konden de visschers deze week tot heden niet uit zeilen. Eene postduif, bijna wit en voorzien van het stempel „Vereeniging De Snel- vlucht, Goudsbloemstraat 176" vliegt al eenige dagen rond bij den heer B. te Oost. Het diertje maakt heelemaal geen aan stalten meer tot vertrek. Vlieland, 2 Sept. Heden spoelde op het Noordzeestrand eene vrij belangrijke partij nieuw hout aan, battings en schrooten, battings ongemerkt, schrooten gemerkt H. B. Vermoedelijk is dit hout afkomstig van een geworpeD deklast. HoJZ. M. v. Landbomo. In de alg. verg. der Holl. M. v. Laud- bouw Woensdag 1 Sept, te Gouda ge houden, werd als lid van het hoofdbestuur gekozenvoor Noordholland de heer K. Breebaart Jz. te Winkel, voor Zuidhol land de heer P. S. Overwater te Strijensas. Tot lid der fin. commissie werd gekozen de heer Mr. P. Blussé van Oud-Alblas, te Dordrecht. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Hoorn aangewezen. De tentoonstelling was van zeer veel beteekenis, doch het regenachtig weer deed het mooie er van zeer verloren gaan. Er was weinig bezoek tengevolge van het ongunstige weder, lezen wij. 't Was al niet veel beter dan hier het vorige jaar. Heng stenkeuring en. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat de gewone Rijksnajaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1909 gehouden zullen worden voor Noord-Holland op 23 September v. m. te Schagen; op 23 September n.m. te Wieringen op 24 Sept. te Hoofddorp; op 25 Sept. op Texel en Terschelling. Oud en nieuio vervoermiddel. Op den weg van Veurne naar Ieperen schrikte een boerenpaard voor een wagen door het rumoer van een automobiel. Hij ging op den loop en kwam dwars over den weg vlak voor de automobiel. Met een geweldigen schok botsten beide rijtuigen op elkaar, en een tweede automobiel die de eerste volgde, ver oorzaakte een nieuwe botsing. Van de vier personen, die in de auto mobielen zaten, werden er twee op den slag gedoodde twee anderen zijn zwaar gekwetst. Alle vier zijn woonachtig teRoubaix, waar zij vandaan kwamen. De personen in het wagentje bleven ongedeerdhet wagentje is stuk. Gerechtvaardigde vrees. Zaterdagochtend 9 uur kwam iemand te Kappelle (Zeeland) een kind aangeven bij den burgerl. stand, dat 's morgens geboren was. Toen hij weer thuis kwam, kon hij W6er naar de secretarie komen, aangezien een tweede kind geboren was. Toen durfde de man bijna niet meer naar huis terug! Na de duisternis.... een beetje lichtl De inwoners van Oudehaske, die de koopvrouw uit Neijhaske boycotten, onder verdenking van „tsoenderij" (too- verij) zijn wijzer geworden. De koopvrouw wordt weer ontvangen en heeft al hare klanten teruggekregen. De middeleeuwen schijnen dus weer voorbij te zijn. Mooie familie. Uit Wierden wordt aan de „Zw. Ct.a gemeld Zondagavond omstreeks half 9, terwijl de polderwerker D. IJ. te bed lag, zat zijn schoonvader J. C. met een paar kostgangers aan tafel te zingen. IJ. verzocht hem daarmede op te houden daar het tijd van slapen was. De schoon vader antwoordde „Als je durft, kom er dan eens uit." Toen hij daarop het bed uitstapte, greep de schoonvader een knipmes uit den zak en bracht daarmede zijn schoon zoon vier snijwonden in den rug toe, 2 van 6 cM. en 2 van 2 cM. lengte. Dr. Utenhove te Rijssen verbond den ge troffene. Bij de politie is door IJ. een klacht tegen zijn schoonvader ingediend. Het gebruik van te veel sterken drank is waarschijnlijk oorzaak van hetoptreden van den schoonvader. Van drie iroolijke jongens. Van de drie te 'sHertogenbosch ge deserteerde onderofficieren hebben S. en V. zich reeds weder bij hun garnizoen gemeld. P. is voortvluchtig naar het vreemdelingen-legioen. Hun vreugde en vagebondeeren als liedjeszangers heeft maar kort geduurd. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. I Installatie nieuwbenoemde leden. II Wededeelingen. Ingekomen stukken. III Benoeming uan een Wethouder. IV Vaststelling suppl kohier uan school gelden ouer het 3e kwartaal 1909. V Voorstel inzake loskraan hauen te Oudeschild. VI Voorstel betreffende het uaststellen u. bepalingen omtrent melkooorziening VII Vaststelling gemeenterek. ouer 1908. VIII Aanbieding gemeentebegr. uoor 1910. IX Idem begr. Algem. Armbest. uoor 1910. X Voorstel tot het aangaan uan een geld- leening. XI Verzoeken om afschr. uan belastingen. XII Reclames Hootdelijken Omslag. Kennisgeving van Ongevallen. Do Burgemeester der gomcento Texel vestigt de aandacht van belanghebbenden op het bij de wot van 1 Juli 1909 (Staatsblad no. 215) gewijzigde artikel 12 der Veiligheidswet. Ingovolgc dit artikel is het hoofd of de be stuurder van iedere inrichting, jvaarin cenige tak van fabrioks- of handwerksnijverbeid wordt uit geoefend, onverschillig of die inrichting al dan niet is een fabrlok of werkplaats in den zin der Voilighcidswot, verplicht van elk in zyno onder neming aan con persoon ovorkomen ongeval, ten gevolge waarvan deze langer dan tweemaal vier entwintig uur tot het verrichten van zijn gewonen arbeid ongeschikt is, schriftelijk kennis te geven aan den Burgemeester der gemeente, waar het ongeval heeft plaats gehad. De kennisgeving moet worden ingezonden binnen vierentwintig uur, nadat de verplichting tot kennisgeving is ontstaan (alzoo binnen drie dagen na het plaats hebben van bet ongeval) en wel in den vorm, welke door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is vastgesteld. De verplichting tot kennisgeving vervalt, indien ingevolge art. 81 der Ongevallenwet 1901 aan gifte van het ongeval heeft plaats gehad, ten kantore der Posterijen. Voorts maakt hij bekend, dat het model der kennisgeving, bedoeld in art. 12 der Veiligheids wet, op de gemeente-publicatieborden is aange plakt, en dat exemplaren dier kennisgeving ter gemeente-secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn gesteld. (Werkplaatsen van) Het is vergund den arbeid van eene vrouwe lijke persoon boven zestien jaren te doen eindigen te 8 uren des namiddags, onder de navolgende voorwaarden a. dat haar arbeid niet vroeger aanvange dan te 8 uren des voormiddag b. dat haar, behalve aen rusttijd, omschreven in art. 6 der Arbeidswet, tusschen 4 uur en Gl/3 uur de3 namiddags, een rusttijd van tenminste l'/j worde toegestaan, waarin zij de werkplaats mag verlaten. Gedurende den tijd van twee weken vóór en acht weken na den eersten Paasobdag en van 1 November tot 7 December geldt de sub b gestelde voorwaarde niet. (Inrichtingen uitsluitend gedreven door) lo. Het is vergund den arbeid van een persoon beneden zestien jaren en van eene vrouw te doen eindigen te 10 aren des namiddags, voor zoover bet gemis van voldoende wind- of water1 kracht hem of baar heeft belet in het te 7 uren des namiddags geëindigde etmaal gedurende elf uren arbeid te verrichten, en onder voorwaarde dat na een werktijd van ten hoogste vijf uren hem of baar ten minste een half uur rust worde gegeven. 2o. Wordt vrijstelling verleend van de ver plichting om de werkuren lo vermelden op de in artikel 11 dor wet bedoelde lijst, ondor voor- waaide, dat op die lijst vermeld worden de tijden, godurendo welke aan personen beneden zestien jaren en vrouwen in gewone omstandigheden rust wordt gegeven. Verplicht nummer Midden-Beemster. Verplicht nummer Helder. Nummer naar keuze Midden-Beemster en Helder.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1