Pink Pillen Uilslag van gehouden Verkoopingcn. Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Marktberichten. INGEZONDEN STUKKEN. Ongelukkig zijn de armen aan bloed. Predikbeurten. Naar het geruchte wil, zou Z. E. H. Prins Hendrik, Dinsdag a.s. Baron van Tuyl vergezellen bij diens bezoek aan Texel. Eenige ofücieele bevestiging van dit gerucht konden "wij evenwel nergens bekomen, wij geven het dus zooals het ons ter oore kwam. Texelsclie IJsclub. Als naar gewionte was de alg. verg. der Tex. IJsclub Vrijdagavond gehouden maar weinigjes bezocht. Al met al waren we met tien personen. De ver- eeniging telt 90 leden. De werkzaamheden waren niet velen. Na opening der verg. werden [de no tulen der vorige verg. gelezen en ver volgens door den Secr. het gewone jaar verslag uitgebracht. Dat verslag moest meer boeien dooi de redactie van hetzelve dan door eene vermelding van feiten, aangezien als het eenige belangrijke viel te vermelden da gehouden feestavond. De rekening van [den Penningmeester getuigde van geen ongunstigen toestand, het saldo dat in kas was bedraagt f 88.58s. De schuldenlast der vereeniging bedraagt in totaal nog f 10G.— De verkiezing van bestuursleden, daarna aan de orde had ten uitslag dat voor de aftredenden, de heeren Wage- maker, L. J. Kikkert en P. J. Dros, zoomede in nog een vacature werden gekozen de heeren J. C. Visser, Jb. Dekker, D. H. Keijser en P. J. Zoetelief. De agenda was hiermede afgeloopen, waarna met de gewone plichtpleging 3an de altredende bestuursleden, de vergade ring werd gesloten. Een op hol geslagen paard dat voor een rijtuig was aangespannen, veroor zaakte naar ons werd medegedeeld heden morgen groote ontsteltenis aan de be woners in de Weverstraat. Gelukkig waren geen kinderen op het pad anders zouden onheilen niet zijn uitgebleven. Het dier staakte zijn ren in het wegje van „Ons Genoegen," waar het rijtuig aan een hek vastliep. Schapenfokkerij. De pas opgerichte vereeniging tot ver betering van de schapenfokkerij in Noord holland, hield op Vrijdag 10 Sept. te Alkmaar hare eerste vergadering. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren R. Joh. Keijser te Texel, A. de Graaf te Anna Paulowna, P. Schenk Dz. te Wieringerwaard, P. Stapel te Hoogkarspel, D. Govers te Alkmaar, C. Reijne Kz. te Krommenie, Jb. Zuur bier en A. Zijp Hz. te Beemster en H. Jb. Avis te Mid woud. De heer Avis werd daarna tot voor zitter gekozen en tot adviseerend lid van het bestuur de heer C. Nobel, Rijkslandbouwleeraar voor Noordholland te Schagen. Besloten werd, dat personen die wen- schen te worden benoemd tot Secretaris penningmeester of Inspecteur, zich vóór 17 September kunnen aanmelden bij den heer C. Nobel te Schagen en dat personen, die hunne schapenfokkerij onder controle willen stellen van de vereeniging, zich moeten opgeven vóór 22 September a.s. De benoeming van een inspecteur en Secretaris penningmeester en de regeling van de financieele aangelegenheden, werd voorloopig overgelaten aan het bestuur. Het ledental is reeds gestegen tot 53. Oudeschild, 10 September. Voor de visscherij is de afgeloopen week weder ver van voordeelig geweest. Eerst Woensdag j.l. kon de kleine vloot zee kiezen en tot overmaat van ramp was er weinig of niets te vangen, zoo dat de besomming over het algemeen zeer gering is. Het werk aan den dijk en den berm van de Schans tot aan Ceres begint al mooi op te schieten. De dijk heeft al bijna over zijne geheele lengte de vereischte hoogte bereikt en weldra zal langs den berm een begin gemaakt worden met het aanleggen van het paardepad. Zeker opmerkelijk. Als een byzonderheid meldt de ,W Ct." Te Gorredijdyk wqnen drie gebroeders Ringenoldus, waarvan de vrouwen alle drie zusters zijn, zoodat de broers tevens elkanders zwagers zijn. En wat wel het eigenaardigst is, alle drie echtparen Ringenoldus hebben twee kinderen, ieder een jongen en een meisje, waarvan bij alle drie paren de jongen het eerst ge boren werd. Voor de dames. Vanwege het departement van justitie wordt in de „St. Crt." bekend gemaakt, dat degenen in het bijzonder de vrouwen, in wier voornemen het mocht liggen Mormoon te worden of die reeds Mor moon geworden zijn, hetzij zij al dan niet voornemens zijn zich in Amerika te gaan vestigen, desgewenscht omtrent de secte dor Mormoon inlichtingen kunnen bekomen van den directeur van het Rijksbureau ter bestrijding van den handel in vrouwen en meisjes te Amster dam, hoofdcommissariaat van politie, aldaar. Van een meisje dat een jongetje was. Zekere G. D., geboortig uit Steggerda, gem. West-Stellingwerf, maar sedert esnigen tijd in Steenwijk wonende, ging steeds voor een vrouwspersoon door, diende als meid en was in den laatsten tijd huishoudster. De vrouwenrol werd hem echter te kras, nu hij de 23 ge passeerd is. Maandag liet hij zijn lange haren kort knippen, kocht zich een mannenpak en verscheen in 't publiek als een flink jonkman. Nu zal hij trach ten zijn naam Grietje in Gerrit ver anderd te krijgen. 't Is een raar verhaal 1 Vechtpartij in de rechtzaal! De Amsterdamsche rechtbank veroor deelde drie looddieven tot l'/i jaar ge vangenisstraf. Eén hunner, H. genaamd, riep, dat hij onschuldig veroordeeld was. De rijksveldwachter, die hem tot kalmte aanmaande, werd doorhem aangegrepen, waarna een formeele vechtpartij volgde. Vier veldwachters schoten toe en met moeite wist men hem de handboeien aan te leggen. Naar beneden gebracht kreeg H. een zenuwtoeval. Een rare gewoonte. Te Horst, Limb.) is het van ouds gewoonte, dat op den dag der loting voor de Militie de lotelingen met een groote mand de huizen afloopen om eieren op te halen, welke dan later in een bierhuis worden gekookt en opge geten. Ook ditmaal liepen weer verschillende troepjes lotelingen met een mand do eene woning in, de andere uit. Zes van hen hadden des avonds negen uur ongeveer 160 eieren opgehaald. Deze werden ge deeltelijk te gelde gemaakt om bier te kunnen koopen. De overige, ruim 109 werden gekookt en besproeid met het noodige bier, door het zestal met smaak verorberd. Toch schenen de jongelui nog min of meer flauw te zijn, want een uurtje later werd nog drie pond leverworst gekocht, welke den weg der eieren volgde. Met een maag, gevuld met ruim 20 eieren, pond leverworst en niet weinig potjes bier, begaven do toekomstige landsverdedigers zich naar huis. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 4 tot en met 10 Sept. '09. Ondertrouwd: Cornelia Keijser en Hendrina Pouwlina Lap (den Bnrg. Getrouwd: Geene. Geboren: Carstina Petronellad.v. Johannes Kriebel en Dieuwertje Bos (den Burg.) Overleden: Jan Boot, oud 25 jaar, ong. (de Waal.) Tetje Salm. oud 57 jaar, wed. v. Johan Adolf Harte (Oost.) ANTWOORD aan den Weleerw. Heer Ds. J. L. Van Grasstek. Weleerw. Heer. Ik dacbt eerst uw schrijven onbeantwoord te laten, maar dat kan niet tegenover hen, die door uw schrijven geheel onjuist zijn ingelicht. Gij vraagt mij: „Begrijpt Ge, dat het mij moeilijk viel, aldus met vermanend doel de pen tegen u op te nemen Mfln antwoord isik begrfjp er niets van. Immers ik zeide u bij uw bezoek ten mfjnent „Vraag belegging aan van eene vergadering der feestcommissie, dan zal ik mij in haar midden verdedigen". Indien dan de com missie mijne verdediging onvoldoende had bevonden, dan zou zij er over kunnen oor- deelen, of er tegen m(j geschreven moest worden voor het publiek. Dien weg hebt g(j biykbaar niet willen bewandelen, maar liever een open brief willen schrijven. Het zij zoo. Dat is uwe zaak. Maar waarom gebruikt gy bjjna niet anders dan onjuiste voorstellingen, en waarom laat gij de in lichtingen weg, die ik u verschafte? Ik ontken, dat ik met u gediscussieerd heb over de kwestie, of de heer Pool al of niet geweigerd heeft, de rneening van onzen Kerkeraad op de derde vergadering der Commissie bekend te maken. Inderdaad heeft de heer Pool niet geweigerd, maar verklaard niet veel lust te hebben, die zaak op de vergadering te brengen. Doch met u heb ik daarover geen woord zelfs gewisseld. De kwestie is aldusgij zeidet mij„Gij hadt uwe bezwaren bij de Oranje commissie behooren in te dienen". Daarop heb ik u geantwoordDat heb ik gedaan reeds vóór de eerste samenkomst der Commissie. Omdat ik geen lust had die eerste vergadering bij te wonen, wegens redenen, die ook door uin uw schrijven ge billijkt worden, heb ik ook aan den Secretaris dat meegedeeld, en heb hem geraden de vergadering te verzoeken, wèl feest te doen vieren op de scholen, maar ditmaal geen publieke vermakelijkheden te organiseeren, wegens den druk der tijden, die meer tot verootmoediging dan tot openbare verma kelijkheid stemt. Daarop verklaardet gij, dat de heer Pool, die Secretaris is, mij zulks geweigerd had, hetwelk ik ten zeerste ontkende en nog ontken. Maar ziet, nu laat gij dat slaan op de derde vergadering der Commissie, en op het overbrengen van meeningen van den Kerkeraad op die derde vergadering Waart gij dan door uwe verstoordheid zóó verstrooid, zoodat hier uwerzijds aan misverstand moet gedacht worden Ik moet dat wel aannemen, want anders blijft er geen weg voor mij over, of ik moet aan historievervalsching denken. Gij zoudtnog kunnen zeggen Maar dan hadt gij bij den Secretaris uwe bezwaren schriftelijk moeten inbrengenNu, dat kan ik toestemmen. Maar düt is dan nu ook al mijne zonde, dat ik zulks niet bedacht heb, Ik heb u ook gezegd, dat indien ik ook niet reeds vóór de eerste vergadering mijn bezwaren bij den Secretaris had gebracht, gij dan nog als predikant zulke bezwaren had moeten openbaren op de vergadering. Daarop hebt ge geantwoord, dat gij op de derde vergadering de meening van onzen Kerkeraad hebt verdedigd. Misschien vraagt nu nog de lezer dezer woorden„Maar waarom kwaamt gij niet op de tweede en de derde vergadering der Commissie?" Mijn antwoord isom verschillende af doende redenen, doch o. a. hierom, omdat mij bleek, dat de Commissie, (zooals ik toen slechts kon meenen, maar nu niet meer meen) in het geheel niet met my ne be zwaren gerekend had. Ik zeide toen bij mijzelfik werk er niet aan mee, ga dan uw gang maar. En ik deed nu niets meer, ook niet tegenwerken buiten om. Maar ziet, nu werd op Zondag 22 Aug. door onzen Kerkeraad goedgevonden, die zaak ging niet van mij uit, maar werd op zich zelf wel door goedgekeurd, dat ik op 29 Aug. de Gemeente zou vermanen, op 31 Aug. niet aan de publieke vermakelijkheid deel te nemen. Daarop heb ik het nuttig geoordeeld, de Commissie van die aan staande mogel(jke botsing te verwittigen. Ik drong er daarom bij den heer Pool op aan, dat voornemen van onzen Kerkeraad aan de Commissie mee te deelen. Nu kan ik zeer wel verstaan, dat de heer Pool niet veel lust had daaraan te voldoen, omdat hjj immers zelf had meegewerkt aan geheel het feestplan. En ik kan even zeer begrijpen, dat hij, nadat de heer Eelman reeds over die zaak begon, gevoelde het toch maar te moeten meedeelen, met het oog op het mal figuur, dat anders op 31 Aug. kon worden geslagen. Ziedaar de geheele zaak. Is dat nu misverstand of historievervalsching? Voor den heer Pool kan ik er in komen, dat hfj de indiening van mijn bezwaren niet heeft opgevat als eene zaak, die hij op de eerste vergadering behoorde te brengen, hetwelk hij echter volgens zjjn zeggen wèl gedaan heeft, maar zonder myn |naam te noemen. De heer Pool, die van dit mijn schrijven kennis nam en er geheel mee instemde, wees er mfi op, dat Ds. Van Grasstek bij hem erkende, dat ik hem, aangaande de indie ning mijner bezwaren reeds vóór de eerste vergaderingingelicht had. Doch ziet, dan kan ik nu ook wat u betreft niet aan mis verstand meer denken, maar slechts aan iets anders, dat ik niet kwalificeeren zal. De naaste weg is voor mij misschien, te onderstellen, dat gij in mij een bliksem afleider noodig had. Er was nu lang genoeg over een anderen predikant gepraat. Ik vind uw handelwijze diep bedroevend, en zou u ten slotte willen vermanen om ver geving te vragen bij Hem, die alleen u deze schenken kan. Van mij komt over u en deze zaak geen letter meer in het publiek. Overigens ben ik gaarne Uw. Dw. M. ROOSEBOOM. Oosterend, Sept. '09. Donderdag 9 Sept. in do Zwaan. Notaris G. J. O. D. DIKKERS. Do hofstede „Locristy" groot 41,68,05 heet. den 2 Sept. ingezet op f 29.600. Koopor J. Vrougdonhil voor f 29,800. „Ongelukkig zijn de armen aan bloed", dat moest men ook op alle openbare plaatsen aanplakken. Gij moot bloed hebben, om stevige luchtpijpen en longen te hebben die u in staat stellen alle met mikroben ver zadigde stof te trotseeren. Is de tering niet om zoo te zeggen de uitputting van het bloed, het natuurlijke gevolg der bloedarmoede Om de tering te voorkomen is een rijk bloed een eerste noodzakelijkheid. Het meest practische middel om een zwakke borst te beschermen is door de aderen een rijk bloed te doen stroomen. Daarvan komt de groote hoe veelheid levens die door de Pink Pillen zijn gered. Deze Pillen hebben inderdaad de merkwaardige eigenschap van het bloed niet langs een omweg, maar onmiddelijk met iedere gift te vernieuwen. Zij genezen dan ook duizenden gevallen van bloedar moede, bleekzucht, algemeene zwakte, en alle ziekten die een verarming van het bloed tot oorsprong hebben. Rij kspostspaarbank. De Directeur der Rykspostspaarbank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand September, - en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan ge bruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. op Dinsdag 7 September. Voorzitter de heer J. Molenaar Burge meester. Afwezig de heer K. Molenaar. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. De commissie, belast met het onderzoek der geloofsbrieven van de gekozen leden, rapporteert, dat deze stukken in orde zijn bevonden en adviseert tot toelating. Aldus wordt besloten. De heeren K. Bakker en T. Meijer leggen de bij de wet vereisebte eed af en nemen zitting. De voorzitter doet lecture van eenige ingekomen stukken, die voor kennisgeving worden aangenomen. De vergadering wordt daarna gesloten. Zondag 12 September. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur ds. Kjjne. (Kerkcollecte.) Raaf. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Boeke. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser Oosterend. Voorm. 10 uurds. van Grasstek Cocksdorp. Nam. half 3 ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftion ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg Vm. 10 uur ds. Attema Doopsgez, Pred. te Twisk. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds, Bussemaker. Schagen, 9 Sept. Aangevoerd: 50 Kalfkoeien f 140,a f 270 85 Vette Koeien f 160 a 1 300; 67 Geldekoeien f 120 a f 180 40 Nuchtere Kalveren f 7 a f20, 300 Lammeren f 7.00 a f 15.00 18 Vette Varkens 49 a 55 cent per Kg. 0 Magere Varkens f 0,a f 40 Biggen f 8,— a f 13,50; Boter f 1,20 a f 1,30 per K.G. Kipeieren f 4,a f 4,50 per 100! Leiden, 10 Sept. Ter markt werden heden aangevoerd 97 Stieren f108,- a (295,-; 112 Kalf- en Melkkoeien f 148 a f 257; 154 Varekoeien f 97 a f 236; 297 Vette Ossen en Koeien 1175a 1280 77 Kalveren (vette) f 43 a 1 95 17 Kalveren (magore) 18af 10 Lammeren f a f .00, 919 Schapen (woide) f 8 a 1 13; 1801 Schapen (vette) f 15,— a 1 21. Ovorhouders f a ,00 508 Magore Varkens f 18— af' 46, 524 Biggen f 6,00 f 13,—; (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Met de opname van bovenstaand //antwoord// op den //open brief" in ons nummer van Zondag 5 dezer, meenen wij deze kwestie voldoende in bet publiek besproken. Red. Prijs f 1,75 do doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilid, Hoofd-depötkouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, vooi den Burgen omstreken bij de firma T.BUIJS en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2