N°. 2292. Donderdag 16 September 1909. 238te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. BOOT- EN SPOORDIENST Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Adrertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel, aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagelijks 4,45t; 6,40; 11, 3, 6, t Maandags en na feestdagen 4,15. Zondags 4,45; 6,40; 8,15; 11,-; 3,-: 6,-. TREIN van HELDER: 5,38t; 6,30; 7,51; 9,22; 12,33; 4,20; 7,32. t Alleen Maandags en na feestdagen. Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN te HELDER: 8,47*; 11,40; 3,11; 5,47; 6,53. Zondags 9,52. BOOT van HELDER: Dagelijks 5,45; 9,20; 12,15; 4,15; 7,30. Zondags 5,45; 7,30; 1020; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. ARBEIDSWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat bij Koninklijk besluit van den 12den Juli 1909 (Staatsblad No. 266), nieuwe voorschriften zijn vastgesteld omtrent ai- wijkingen en vrijstellingen van bepalingen der Arbeidswet. Van 16 Augustus 1909 af worden o. m, voor de hieronder genoemde bedrijven de bij ieder bedrijf vermelde afwijkingen ver gund en vrijstellingen verleend met dien verstande, dat het aantal uren, gedurende welke door personen beneden zestien jaren en door vrouwen arbeid wordt verricht, niet meer dan elf per etmaal bedrage, behoudens het bepaalde bij artikel 5, derde lid, dier wet en dat de arbeid van personen beneden zestien jaar en van vrouwen in elk geval worde afgewisseld door een rust tijd van ten minBte een uur tusschen 11 uren 's voormiddags en 3 uren 's namiddags. I. Naaisters, borduursters, passement- worksters,modemaaksters of vervaardigsters van vrouwelijke handwerken. II. Wind- of waterkracht. Het is vergund voor elk bedrijf, waarin het reinigen van werktuigen, toestellen of geroodschappon, of van werklokalen en toe- bohooren bezwaarlijk kan geschieden ge- duronde do gewone bedrijfswerkzaamheden, die reiniging door een vrouw, die haar 23ste jaar voleind heeft, te doongesohieden tusschen 7 en 10 uur des namiddags, onder voorwaardo dat de vrouw geen andere werkzaamheden in of voor de ondornemiug verricht. De aandacht vdn belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat vorvallon zijn do vroeger geldende afwijkingon en vrijstel lingen o. m. voor: a. brood-, beschuit- en koekbakkerijen b. courantendrukkerijen. Texel, den 2 September 1909. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, HIDDINGH. De Secretaris, C. JONKER, Lo S. 4—11 Sept. Het aantal vermeldingswaardige, althans belangrijke, gebeurtenissen was in de af- geloopen week niet zeer groot. Mej. Politiek heeft haar zomerslaapje dat trouwens niet heel rustig was, men denke maar aan de Kuyper-Lehman-affaire en aan de ver andering in het Ministerie nog niet geheel uit, doch lang zal het wel niet meer voortduren. Binnen enkele dagen toch zal de Tweede Kamer weer bijeen komen en dit wel op verzoek van een 10-tal Kamerleden, die nog gaarne het scheidende lid Van Kol in de gelegenheid willen stellen z(jn ingediend mijnwetje te verdedigen. De voorzitter der Kamer, Jhr. Roëll, die eveneens niet in de nieuwe Kamer terug keert, had tegen een behandeling van het m(jnwetje geen bezwaar en zoo zal den 16 dezer nog eens, tegen de verwachting in, de oude Kamer, de wettenmachine in werking stellen. Althans als de heeren een beetje getrouw opkomen. Na deze laatste werkvergadering der Kamer zal dan al spoedig n. 1. Zaterdag de officeele sluitingsbijeenkomst volgen en dan geldt het voor verschillende gevallen volksver tegenwoordigers: „Der Moor hat seine Schuldigkeit gethan, der Moor kann gehen." Na een paar dagen zal dan de vernieuwde Staten Generaal in vereenigde zitting bij eenkomen om met frisschen moed een nieuwe vierjarige parlementaire periode aan te vangen. Onze volksvertegenwoordigers maken zich al zoo langzamerhand voor de plechtigheid gereed. Zij die voor het komend parlementaire gebeuren nieuwe krachten verzamelden op de mooie plekjes van ons land of in het buitenland keeren langzamer hand van hun zomeruitstapjes terug. Ook de Ministers, die met verlof gingen hebben den arbeid aan hun departementen weer hervat, zitten waarschijnlijk druk in de voorbereidingen van hun begrootingen, die ze de nieuwe Kamer straks zullen moeten voorleggen. De troonrede waarmede de vereenigde zitting geopend wordt zal wel reeds gereed liggen en aan gissingen omtrent den inhoud daarvan ontbreekt het nu al niet. Als men gelooven mag wat verschillende bladen „uit zekere bron" ineenen te weten, dan zal in dit-komend regeeringsprogramma o, a. aangekondigd worden tariefsherziening, herziening Ar menwet, dito Zondagswet, gelijkstelling van het bijzonder onderwijs met het open bare en meer. We zullen nog enkele dagen geduld moeten hebben voor we 't zeker weten wat het Kabinet denkt te doen. In het kiesdistrict Breukclen heeft in de afgeloopen week do candidaatstelling plaats gehad. Er is zooals men weet om den zetol van den heer de Waal Malefijt heel wat te doen geweest. Het ge volg van de twist is geworden dat alle drie groepen der rechterzijde, katholieken, chr. historischen en anti-revolutionairen ieder met een eigen candidaat kwamen. Van liberale zjjde is men evenwel ook niot in gebreke gebleven en het zou ons niot verwonderen als de candidaat dezer partij het tot een horstem ming brengt. Veel kans dat de zetel om zal gaan bostaat er ovenwei o. i. niet, omdat ook al komt de liberaal in herstem- stemming, de „coalitiebroeders" weer een lijn zullen trekken. Maakten we boven melding van den terugkeer van onze volksvertegenwoor digers, we willen niet onvermeld laten dat van hen wier terugkomst met meer dan gewone belangstelling werd tegemoet ge zien, stellig wel het eerst Dr. Kuyp6r ge noemd mag worden. Ook hij is van zijn reis uit het buitenland in de residentie teruggekeerd. Dat de oud-Minister een prettige vacantie gehad heeft durven we niet best veronderstellen. De storm die in de laatste maanden over zijn hoofd is ge gaan zal zijn genot waarschijnlijk wel aanmerkelijk getemperd hebben. Bovendien overkwam den bejaarden staatsman nog een vrij ernstig ongeluk op zijn reis, doordat hij n. 1. het ongeluk had te vallen en een rib te breken. Hij moet thans wader vrij goed hersteld zijn en met be langstelling wordt nu uitgezien naar zijn verdediging op de vele aanvallen die hij te verduren had en waardoor z(jn grooten roem wel een ernstige knak gekregen heeft. Naar luid der berichten is van zijn hand een brochure ter perse waarin hij de tegen hem ingebrachte beschuldigingen weerlegt. We zullen dus nog enkele dagen geduld moeten hebben. Ten slotte zouden we nog kunnen ver melden dat in de bladen der linkerzijde in den laatsten tijd weer druk de vraag be sproken wordt of een toenadering der lin kerpartijen niet noodzakelijk en mogelijk is. De ruimte ontbreekt ons om daarover in bijzonderheden te treden. Mogelijk dat als dat geschrijf het een of ander resultaat mocht hebben, we ter gelegener tijd daarop terugkomen. o—o o De bladen hebben ons in de afgeloopen week Dog weer ellenlange verslagen ge bracht over de „ontdekking" van de Noord pool. Want nauwelijks was men van de eerste verrassing over de mededeeling van den Amerikaan Dr. Cook heen, toen als een nieuwe verrassing het bericht kwam dat een andere Amerikaansche ontdekkings reiziger Dr. Peary eveneens den Noordpool zou hebben bereikt en er de „sterren en streepen" de Amerikaansche vlag zou hebben geplant. Een tijding die inzonderheid voor Cook niet heel plezierig was. Want zijn mededeelingen schijnen in de kringen der geleerden nogal wat critiek gevonden te hebben en het aantal van hen die on voorwaardelijk in hem gelooven is niet heel groot. Wel heeft men hem te Kopen hagen enthusiastisch onthaald, hem het eere-doctoraat verleend en een groote medaille van verdienste vereerd, doch bui ten Denemarken blijken heel wat geleerden te zijn die ernstig aan de juistheid van Dr. Cook's beweringen twijfelen. Zelfs Peary heeft zich als een mede dinger van Cook ontpopt die niets er van gelooft dat deze „de Spijker" zou hebben be reikt. De „ontdekker" is nu op weg naar zijn vaderland, maar heeft intusschen een schip uitgezonden om de beide Eskimo's op te halen die met hem de reis naar het uiterste noorden deden. Z(jn aanteekeningen en wetenschappelijke berekeningen zal hij inmiddels uitwerken en aan een weten schappelijk onderzoek te Washington on derworpen. We zullon dus geduld moeten hebben want om nu dadelijk te beweren dat Cook een bedrieger is of althans een die zich zelf wat W(js gemaakt heeft, lijkt wel wat onbillijk tegenover den koenen onderzoeker die een groot deel van zijn leven gewijd heeft aan zijn ideaalden Noordpool te vinden. Wat de bijzonderheden over Peary's reis betreft, deze zijn nog zeer schaars. Wel staat vast dat hij de pool een jaar later dan Cook bereikte. Trouwens hij ging ook veel later op reis en volgde een anderen weg. Nadere bijzonderheden zullen door menigeen met belangstelling worden af gewacht. —o—o—o In het Engelsche Lagerhuis kwam in de afgeloopen week een vrij belangrijke vraag ter tafel. Door een der afgevaardigden werd er n. 1. op gewezen dat in Duitschland meer en meer de neiging openbaar wordt om te komen tot een beperking der vloot- uitgaven. Hij vroeg daarom of dit den Minister bekend was en of de regeering daarin ook aanleiding kon vinden om de noodige stappen te doen om tot een over eenkomst van beperking der vlootuitgaven te komen. Minister Asquith antwoordde dat de re geering met belangstelling kennis zou nemen van hetgeen er omtrent de kwestie in Duitschland tot uiting kwam en op de vraag of de regeering het initiatief zou willen nemen antwoordde hij „Dat hebben we reeds gedaan." Over dit laatste antwoord is in de afgeloopen week in de buitenlandsche bladen heel wat geschreven. Men weet niet recht wat er van te moeten gelooven, of thans opnieuw, voor de tweede maal, Engeland zich tot Duitschland inzake de vlootbeperking heeft gewend, dan wel of het antwoord betrekking heeft op het vroegere, het eerste aanzoek dat tijdens de laatste vredesconferentie van de Engelsche regeering uitging. De bladen zijn het er volstrekt niet over eens en de minister zal zich wel wat nader moeten verklaren. In dat geval is het dan maar te hopen dat het eerste vermoeden bewaarheid wordt, dat Engeland dus nog eens weer bij Duitschland op een onder handeling aangedrongen heeft. Als er iets noodig is, dan zeker wel dat er zoo spoedig mogelijk een einde gemaakt wordt aan den dollen wedren tusschen Engeland en Duitschland op 't gebied van uitbreiding der vloot. Een wedren die ieder jaar meer millioenen verslindt en die ten slotte voor beide landen noodlottig kan worden. —o—o—o— Ten slotte nog enkele regels over Zweden. Maakten we reeds in vorige overzichten melding van de verslapping onder de strijdende partijen, thans kunnen we ver melden dat het einde der staking aan staande is, eigenlijk al gekomen is. De regeering heeft ten slotte gehoor gegeven aan de verzoeken die tot haar kwamen om bemiddeling en heeft een gevolmachtigde, Cederborg, uitgezonden om zoo mogelijk met de bij de staking betrokken partijen in onderhandeling te treden. Cederborg verklaarde dat de regeering bereid was bemiddelend op te treden als het conflict tot de oorspronkelijk strijdende partijen, n.l. de Zweedsche ver- eeniging van werkgevers en haar werk lieden was beperkt. Het stakingsbestuur proclameerde toen het einde tier algemeeno werkstaking en Maandagmorgen zijn in verschillende takken van dienst de werk zaamheden weer aangevangen. Wel doen zich hier en daar nog wat strubbelingen voor doch men denkt dat deze spoedig tot het verleden zullen behooreu eu tevens hoopt meh dat de regeering er in zal slagen ook de tot den Zweedschen bond beperkte staking te doen eindigen. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O (Werkplaatsen van) Het is vergund den arbeid van eene vrouwe lijke persoon boven zestien jaren te doen eindigen te 8 uren des namiddags, onder de navolgende voorwaarden a. dat haar arbeid niet vroeger aanvange dan te 8 uren des voormiddags b. dat baar, behalve den rusttijd, omschreven in art. G der Arbeidswet, tusschen 4 uur en 6'/a uur des namiddags, een rusttijd van tenminste l'/j worde toegestaan, waarin zij de werkplaats ma^ verlaten. Gedurendo den tjjd van twee weken vóór en acht weken na den eersten Paaschdag en van 1 November tot 7 December geldt de sub b gestelde voorwaarde niet. (Inrichtingen uitsluitend gedreven door) lo. Het is vergund den arbeid van een persoon beneden zestien jaren en van eene vrouw te doen eindigen te 10 uren des namiddags, voor zoover het gomis van voldoende wind- of water' kracht hem of haar heeft belet in het te 7 uren des namiddags geöindigde etmaal gedurendo elf uren arbeid te verrichten, en onder voorwaarde dat na een werktijd van ten hoogste vijf uren hem of haar ten minste oen half uur rust worde gegeven. 2o. Wordt vrijstelling verleend van de ver plichting om de werkuren te vermelden op de in artikel 11 der wet bedoelde lijst, onder voor waarde, dat op die lijst vermeld worden de tijden, gedurende welke aan personen beneden zestien jaron en vrouwen in gewone omstandigheden rust wordt gegeven.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1