Buitenland. Marktberichten. Oosterend18 Sept. A.s. Dinsdag hoopt de heer Jan Daalder, de oudste bewoüer van Texel, alhier woon achtig, 97 jaren oud te worden. Het gaan heeft den ouden heer reeds lang begeven, doch overigens is hij nog bijzonder kras. Gaarne wordt hem gegund nog minstens drie jaar te leven, opdat onze gemeente ook eens een honderdjarige zal kunnen aanwijzen. Den hoorn, 17 September. Het werk aan den stuifdijk,.van 't voorjaar aangenomen door den heer de Vries, aannemer te Helder, behoort weer tot het verledene. Alles wordt weer opgeruimd om misschien weer elders dienst te doen. De groote keeten zijn door bakken over het Mars diep gevoerd. Het werk dat hier dezen zomer verricht is, heeft aan den stuifdijk een groote verbetering toegebracht. Hoe netjes en welk een prachtig gezicht het is ziet men wanneer men het van naderbij beschouwd. Zeer velen hebben van die gelegenheid dan ook gebruik gemaakt, om met het mooie weer eens een uitstapje te maken naar het werk van de Vries wat zeer zeker de moeite loonde. Ook voor ons dorp is dit werk nog een aardig voordeel geweest, daar er werklieden waren die van 't begin af er bij geweest zijn, zoodat dit nog een mooi centje opleverde, wat bij velen in den tegenwoordigen tijd zeer zeker wel te pas komt. Oudeschild, 17 September. De wintervermakelijkheden zullen weder spoedig een aanvang nemen. Door het bestuur van het plaatselijk nut „Neptunus" is de jaarvergadering, waarin rekening en verantwoording wordt ge daan en waarin nieuwe leden geballo teerd zullen worden, bepaald op 2 Oct. a.s. De eerste bijeenkomsten met dames zijn voorloopig bepaald op 27 October, 25 November en 23 December. In de laatste dagen drijft er weder vrij wat zeewier langs de kust, zoodat er aardig wat wordt opgehaald. Ook in de haven komt heel wat, doch dit wordt, om de scheepvaart zoo weinig mogelijk te hinderen, door de zorgen van den waarnemenden havenmeester zoo spoedig mogelijk door middel van een net naar zee gevoerd. Het Kamerlid voor district helder. Thans kan worden medegedeeld, dat de gezondheidstoestand van den oud minister mr. De Meester aanhoudend vooruitgaat. De patiënt zit dagelijks verscheidene uren optoch is het zeker dat hij de opening der Staten-Generaal niet zal kunnen bijwonen en ook voor loopig nog niet zal worden beëedigd als Kamerlid. Vreemd bezoek. Op een avond in de vorige week ver voegde zich ten huize van den alleen wonenden weduwnaar B. te Kortezwaag iemand in vrouwenkleeren, met de vraag of B. niet eene huishoudster moest hebben. Deze antwoordde daarop ont kennend en gaf te kennen dat hij wel eene advertentie zou plaatsen als even tueel de behoefte zich voordeed. De juf frouw deelde nu mede, dat zij, eenmaal binnen zijnde, maar bij B. zou overnachten. Deze was daarop geenszins gesteld, te minder nu hem bij nadere beschouwing bleek dat de juffrouw een man was in vrouwenkleeren. Hij nam daarom de tang van den haard, doch voordat die behoefde gebruikt te worden, was de toekomstige huishoudster, die bijzonder vlug ter been was, reeds gevlogen „Dr. Ct." Weer een eedsweigeraar. Voor het kantongerecht te Medemblik zou in een zaak van straatschenderij te Abbekerk als getuige optreden N. Mam men te Alkmaar. Deze weigerde echter den eed af te leggen. De kantonrechter en de ambtenaar van het O. M. trachtten getuige tot afleg ging van den eed te overreden. Hij bleef echter weigeren en werd in gijzeling gesteld, waarna de zaak geschorst werd. Na behandeling der andere zaken werd Mammen gevraagd of hij nu tot het afleggen van den eed bereid was, waarop hij wederom een weigerend antwoord gaf. De ambtenaar van het O. M. ver klaarde daarna, dat hij van bet hooren van dezen getuige kon afzien, omdat de schuld van beklaagde door bekentenis voldoende bewezen was. 't Wordt tijd dat de eedskwestie eens v?ordt herzien. 2 Menschen verbrand. Omtrent een noodlottigen brand te Ierseke bevat „De Zeeuw" de volgende bijzonderheden Des avonds 9 uur was het gezin van Poelman naar bed gegaan en ook de knecht J. C. Scheele en de dienstmeid Madeline Geense hadden zich op dat uur ter ruste begeven. Licht wordt er 's nachts niet gebrand, zoodat van het omvallen van een petro leumlamp geen sprake kan zijn. Doch wel dient de oorzaak te worden gezocht in het waarschijnlijk niet goed afsluiten van den doofpot, waarin werd opgebor gen de nog restende gloeiende houtskool van den haard, welke doofpot met nog wat brandhout was geplaatst in het zg. melkhok (in den regel schuur genoemd) vlak onder den trap, die toegang geeft naar den zolder der schuur, grenzende aan het woonhuis, doch die tevens de eenige opgang was naar den zolder van het woonhuis, waar de ongelukkigen sliepen. Tusschen die beide zolders is een muur, waarin een deur, die in den regol openstaat. Daardoor is dan ook de woonkamer onmiddelijk gevuld ge weest met rook en in 't bijzonder de bedstede waarin de knecht sliep, die in de onmiddelijke nabijheid der deur was. De knecht is dan ook zeker op zijn bed gestikt, althans daar is zijn lijk gevonden. De dienstbode, die op een ander gedeelte van den zolder sliep, is wakker geworden en heeft door haar geschreeuw en geroep het gezin Poelman gewekt. Zij is het bed uitgegaan en heeft ver moedelijk op den zolder loopen gillen totdat zij bewusteloos is neergezegen in een hoop graan, waar haar lijk is gevon den. Poelman, die op het geroep van boven onmiddelijk naar de schuur is gegaan om zich naar den zolder te begeven, kon evenwel bij het openen der schuurdeuren niet verder, aangezien de vlammen hem in het gezicht sloegen en hals over kop ongekleed, moest hij met vrouw en zoon de straat opvluchten. haat en liefde bij bloemen. Hoe vreemd het ook moge klinken, de haat woont niet alleen in 'thart der menschen, neen, zij sluipt ook in de harten der bloemen 1 Een natuuronder zoeker heeft opgemerkt, dat de roos en de reseda elkander niet kunnen uitstaan. Zet men namelijk degenoemde bloemen tot een ruiker vereenigd in een glas water, dan kan men in den tijd van ongeveer een half uur waarnemen, dat roos en reseda verwelkt zijD en hun geur verloren hebben, terwijl de andere bloemen nog frisch zijn en met krach tiger geur de lucht vervullen. Dus deze kleine, stomme planten dooden elkander zonder medelijden. Daar entegen zijn er ook weer bloemen, die in een soort stille liefde tot elkander krachtig schijnen te bloeien. Een koffle-sproeiwagen Tijdens de manoeuvre van het6ereg. infanterie in de omstreken van Breda, is aan eiken man koude koffie verstrekt, ter voorkoming van gebruik van onzuiver en wellicht besmot drinkwater. Op practische wijze is deze koude koffie, voor ongeveer 2000 man bestemd, naar het vechtterrein vervoerd, n.l. in een Bredaschen sproeiwagen, waaraan een tapkraan was aangebracht I De sproeiwagen heeft uitstekend aan zijn doel beantwoord 1 Wie weet welk een nut de sproeiwagens in tijd van oorlog zouden kunnen doen 1 Toch kermistegen 't raadsbesluit. Men deelt aan de „3t." het volgende mede Op een dorp onder de rook van Am sterdam, is het in de eerste week van September kermis. Nu evenwel de cholera heorschte, werd de vraag geopperd of het raadzaam was de kermis te doen doorgaan. De wethouders wendden zich met de vraag tot den Burgemeester, om een raadsvergadering te beleggen en deze zaak te bespreken. In dien tijd informeert de Burgemees ter bij de Gezondheidscommissie en deze adviseertLaat de kermis maar gehou den worden. Do raad echter besliste anders en stemde de kermis af. Wat doet nu de Burgemeester? Hij laat de kermis toch doorgaan, altijd zoo, dat de kramen, draaimolens enz. op particulier terrein komen te staan; geeft verlof tot volksspelen enz. enz. Alles in strjjd met het besluit van den raad. Over geldverkioisting. De „Tel." ontleent aan het verslag der Rekenkamer eenige cijfers, om aan te toonen hoe met de belastingpenningen der brave burgerij wordt omgesprongen. Wij ontleenen daaraan eenige cijfers Êen referenderis bij het dep. van Justitie heeft jarenlang zitting gehad als secretaris van eene examen commis sie. Hij was belast met administratieve werkzaamheden waarvoor geen inspan nende voorbereiding scheen te worden gevorderd. Met andere woorden hij had weinig te doen. Hij ontving boven zijn salaris een vergoeding van f 8 per dag of over drie jaren totaal een douceurtje van f 1800. Deze secretaris die dus weinig te doen had werd bijgestaan door een ambtenaar die voor schrijfwerk f 350 per jaar in rekening bracht. Een rijksbouwmeester die moest adviseeren over een op te richten rijks gebouw, genoot evenals de leden der commissie een presentiegeld van f 25 per dag boven zijn salaris. Belooningen van f 85 en f95 werden toegekend aan ambtenaren van de Rijks verzekeringsbank voor het uitbrengen van advies. Aan den directeur van de Ned. Indische Bestuursacademie, die een salaris van f 3000 heeft, werd f 100 extra per maand uitbetaald als lid eener commissie. Voor de paardenfokkerij in Gelderland moest in Engeland een hengst worden aangekocht. Drie leden der commissie gingen daarop uit. Alleen die reis kostte den staat f 572. Toen was de hengst er natuurlijk nog niet. Daarop naar Berlijn f 467)naar Oldenburg f 500naar Normandië f 350naar Parijs f 295alles om hengsten te- koopen. Later bleek nog dat de com missie f 10 per dag en per persoon had gedeclareerd voor presentiegeld. In 1908 werd een belooning van f 4000 toegekend aan een rijksbouwmeester voor de leiding en het hoofdtoezicht op den bouw van stallen op het Loo. Van 1892 tot 1908 dus 15 volle jaren werd aan een Haagsche weduwe, die hertrouwd was en daar door haar recht op pensioen verloor, toch pensioen uitge keerd. Dat de weduwe hertrouwd was, daar dacht men niet aaD. Dubbele betaling voor het meubilair voor een rechtsgebouw kwam ook nu weder voor. Een opzichter der landsgebouwen, in het bezit van een abonnementskaart op de Staatsspoorwegen, diende geregeld reis declaratiën in en kreeg z'n (niet uitgegeven) reiskosten geregeld uitbe taald, enz. enz. Bij deze staaltjes zullen wij het laten, men kan nu nagaan hoe de belasting gelden worden gebruikt. Ja, ja, er zijn vele menschen, die uit de staatsruif eten, en dan goed eten. Men kan er nota van nemen. Een dienstmeid die zich te Termunten bij een landbouwer had besteed, doch een dag na de indienststreding reeds weer verdween, is door den kanton rechter tot f 100 schadevergoeding ver oordeeld. Waar moet zij dat vandaan halen? Een mislukte truc. Men meldt uit Brussel aan de 's Bossche Ct. Sedert eenigen tijd ontvingen de Eerw. Zusters Ursulinen van Onze Lieve Vrouw Van Wrave dreigbrieven uit Rotterdam, waarin de onderteekenaar, die zich „Eric" noemde, dreigde zekere schandalen die in bet pensionaat zouden zijn voor gevallen aan de groote klok te hangen. Voor 15000 francs zou hij echter het stilzwijgen bewaren. De zusters namen een advokaat in den arm, die haar aanried tegen verleden Zaterdag een rendez vous met den schrijver vast te stellen op de Nieuwe Graanmarkt. Het parket werd in tusschen verwit tigd en op het afgesproken uur bevonden zich de rechter van instructie en agenten op de plaats der ontmoeting. Weldra verschoen ook de Eerw. Overste en een andere zuster, die even daarna door een heer werden aangesproken, die zich als „Eric" voorstelde. Hij noodigde haar uit hem naar zjjn hotel bij de Bourse te vergezellen, waarin de zusters toe stemden, mits zij er per rijtuig worden heengebracht. Overeenkomstig de af spraak met den rechter van instructie drongen de zusters er op aan dat de heer het eerst instapte. Met een ging ook door elk portier oen agent naar binnen, zoodat mijnheer geknipt was. Waarschuwing voor werkzoekenden in Duitschland. Blijkens van den consul-generaal te Hamburg ontvangen inlichtingen, zijn in de laatste maanden al tal van Neder landers naar Hamburg, Altona en Harburg gekomen om werk te zoeken, zonder dat zij voorzien waren van voldoende geldmiddelen of een bewijs van Neder landerschap. Dientengevolge kwamen zij vaak, na gedurende eenige dagen tevergeefs naar werk gezocht te hebben de tusschenkomst van den consulaat- generaal inroepen om op Staatskosten naar Nederland te kunnen terugkeeren. Ten einde telenrstellingen te besparen, vestigt de Minister van Buitenlandsche Zaken er de aaandacht op, dat als gevolg van de slapte die nog steeds in het Duitsche zakenleven heerscht, het niet alleen moeilijk is om aan boord van schepen geplaatst te worden, doch ook om aan den wal werk te vinden. Boven dien is voor velen het gemis van een bewijs van Nederlanderschap oorzaak dat zij niet geplaatst worden. De Minister ontraadt derhalve een ieder, die in Duitschland werk wil gaan zoeken, om zonder voldoende geldmid delen of bewijs van Nederlanderschap daarheen te vertrekken. (St. Ct.) Waar men al niet over kibbelt. De „strijd" van Peary tegen Cook krijgt meer en meer iets Amorikaansch" in den zin van „humbugachtig". Peary verkondigt nu overal met het noodige pathos, dat bij Cook als 'n bedrieger ontmaskeren zal, maar intusschen doet hij het niet en dat zou toch zijn eerste plicht zijn. Als een echte reclame-man heeft Peary in een gesprek met den correspondent van de „Associated Press" te Battle Harbour gezegd„Ik ben de eenige mensch die ooit de Pool bereikt heeft. Ik ben bereid dit te bewijzen ik weiger over de bijzonderheden te spreken die zullen later aan den dag komen. Wij zeggen alleen maarman, kom over de brug met je „bewijzen" maar dan hoe eer hoe liever. Beweren is geen kunst, maar bewijzon 't Is heusch geen wonder, .dat Cook dien men dan toch voorloopig als ernstig en eerlijk heeft te beschouwen genoeg krijgt van Peary's verwoede aanvallen. Naar verluidt heeft dr. Cook het voornemen te kennen gegeven om onmiddellijk, nadat Peary te New-York zal zijn aangekomen tegen dezen een aanklacht in te dienen wegens eerroof. Wie had ooit kunnen denken, dat het om de Noordpool zóó heet zou toegaan 1 Een brandstichter. In den laatsten tijd hadden er telkens branden plaats op boerderijen in den omtrek van Brussel en, hoewel die blijkbaar aan kwaadwilligheid te wijten waren, kon de dader niet gevonden worden, totdat hij nu betrapt is, terwijl hij op een boerderij een lucifer in de graanschuur stak. De man, Louis Parent genaamd, een boerenknecht, bekende al de andere branden gesticht te hebben en, naar de drijfveer van zijn misdaden gevraagd, antwoordde hij„Ik heb eens een schuur zien afbranden en vond dat zoo'n mooi' gezicht, dat ik het telkens wilde zien." Er zal een onderzoek naar 's mans geestvermogens worden ingesteld. Sclingen, 16 Sept. Aangevoerd: 54 Kaltkooien f 140,a f 270—; 88 Vette Koeien I 160 a f 295; 50 Geldekoeion f 110 a f 160 30 Nuchtere Kalveren f 7 a f20, 300 Lammeren f 8.00 a f 15.00 27 Vetto Vurkens 50 a 56 cent per Kg. 0 Magere Varkens f 0,a f 80 Biggen f 9,a f 15,50; Boter f 1,30 af 1,40 por K.G. Kipoioren f 4,25 a f 4,75 por 1001 Leiden, 17 Sept. Tor markt werden hodcn aangevoerd 47 Stieren f 72,— a f 275,-; 104 Kalf- en Molkkooion f' 154 a f 273; 120 Varokooien f 87 a f 227; 269 Vetto Ossen en Kooien f 172a f 278 58 Kalveren (vetto) f 48 a f 88 22 Kalveren (magere) f5af 14— Lammeren f f ,00. 1001 Schapen (weide) f 7 a 1 12; 1170 Schapen (vetto) f 14,- a f 20. Ovorhoudors f a —,00 591 Magoro Varkens f' 17— a f 48, 478 Biggen f 6,— h f 12,50;

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2