N°. 2294, Donderdag 23 September 1909. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. Voorbereidend militair Onderricht. De Burgemeester van Texel maakt bekend: a dat het voorbereidend militair onder richt gedurende de wintermaanden 1909 1910 in deze Gemeente zal plaats hebben: te den Borg op Maandag en Donder dag van 7 tot 9 uur des namiddags; te Oosterend op Dinsdag en Vrijdag van 7 tot 9 uur des namiddags; b. dat de aanvang van het onderricht is bepaald te den Burg op Maandag 4 October a.s. en te Oosterend op Vrijdag 1 October a.s. Texel, den 17 September 1909. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, L.-B. HERHALINGS ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend dat vanaf 1 October tot en met de maand Maart a.s. in dez6 gemeente gelegenheid zal bestaan tot het ontvangen van herhalings-onderwijs, welk onderwijs zal worden gegeven op Woensdag en Zaterdag van iedere week van des namiddags 2 tot 4 uur, op de O.L. Scholen te den Burg, Oosterend en de Cocksdorp, terwijl die gelegenheid op de overige O.L. scholen eveneens wordt opengesteld wanneer zich aldaar minstens zes leerlingen hebben aangemeld. Ouders of verzorgers, die hunne kin deren het herhalings-onderwijs willen doen volgen, zijn verplicht daarvoor aan gifte te doen bij de hoofden der O. L. Scholen tusschen 15 September en 1 October a.s, onder duidelijke opgave hunner naam en woonplaats, alsmede de juiste namen hunner kinderen of pupillen en onder overlegging van het vaccine- bewijs. De leerlingen mogen den leeftijd van 16 jaren niet hebben overschreden bij den aanvang van den cursus, alzoo op den len October. Het schoolgeld bedraagt f 0,40 per leerling en per maand voor meerdere leerlingen uit hetzelfde gezin, die gelijk tijdig het herhalingsonderwijs volgeD, bedraagt voor iedere leerling het school geld f 0,20 per maand. Voor minver mogenden is de helft van de hiervoren genoemde bedragen verschuldigt, terwijl bedeelden en zij die, hoewel niet bedeeld onvermogend zijn, van de betaling van dit schoolgeld zijn vrijgesteld. Burgemeester en Wethouders beslissen wie ten aanzien van de hierboven ge noemde bepalingen als minvermogend en als onvermogend zijn te beschouwen. Texel 15 September 1909. Burg. en Weth. voornoemd, J. S. DIJT, L.-B. RUIBING, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel vestigen de aandacht opart. 144 der algemeens politieverordening dezer gemeente, waarbij het o.m. aan hoofden van scholen zoowel van openbare als bizondere en bewaarscholen, is ver boden in hunne scholen kinderen toe te laten en aan ouders, voogden of ver zorgers om kinderen daarheen te zenden wanneer die kinderen woonachtig zijn in gezinnen waarin mazelen voorkomen. Overtreding wordt gestralt met een boete van hoogstens f 10.— Texel, 18 Sept. 1909. Burg. en Weth. voornoemd, J. S. DIJT, LB. De Secretaris, RUIBING. 11—18 Sept. De oude Tweede Kamer behoort thans tot het verleden. Vandaag heeft minister Heemskerk de zitting in naam der Koningin gesloten het slot der voorbije vier-jarige periode. Als deze regels onder de oogen der lezers komen zal de nieuwe Kamer haar arbeid reeds hebben aangevangen, zal een nieuwe parlementaire periode begonnen zijn. Daarmede is ook weer de tijd ge komen van overvloed aan politiek en parle mentair nieuws. Donderdag is de oude Kamer nog eens voor het laatst bijeengeweest, n.l. op ver zoek van een 10-tal leden, die nog gaarne het mjjnwetje dat destijds ingediend werd door den heer Van Kol voor het heengaan der Kamer zouden willen behandelen. Zooals de lezer weet keert de heer Van Kol niet in de nieuwe Kamer terug en is daardoor het wetje van de baan tenzij een zijner vrienden het mocht overnemen. De Kamer is op het voorstel der 10 ondertee kenaars evenwel niet willen ingaan weigerde met 41 stemmen tegen 36 stemmen het wetsontwerp in behandeling te nemen. Droevig afscheid voor den heer Van Kol. Overigens was er in de afgeloopen week weinig nieuws, maar toch willen we het binnenlandsch" gedeelte van ons overzicht niet sluiten zonder melding te hebben ge maakt van het belangrijke congres dat te Scheveningen gehouden wordt. Webedoelen het Internationale Veeartsenijkundig Con gres dat Maandag j. 1. plechtig geopend werd door Z. K. H. Prins Hendrik en waarvan de deelnemers Dinsdagavond officieel door de regeering ontvangen werden. Op dit congres zijn niet minder dan een 25-tal Staten vertegenwoordigd w.o. eenige Zuid-Amerikaansche republieken. Maandag werden de verschillende gede legeerden door het uitvoerend comité in het Kurhaus te Scheveningen ontvangen, alsmede ook Prins Hendrik. Vóór de offi- cieele opening van het congres hield minister Talma een redo, waarin hij alle aanwezigen welkom heette en op de goede resultaten van de veeartsenijkunde den nadruk legde. Z. K. H. de Prins nam vervolgens het woord om het 9e internationale congres met eene in het Fransch uitgesproken rede te openen. Over de werkzaamheden van dit belang rijke coDgres kunnen we niet uitweiden. Ongetwijfeld zijn ze van niet geringe be- teekenis. De gedelegeerden zijn uit ver schillende landen bijeengekomen als afge vaardigden van regeeringen, hoogescholen en verschillende wetenschappelijke vereeni- gingen om de actueele vraagstukken op veeartsenijkundig gebied te bespreken. Wat de wetenschap in de laatste jaren voor de landbouw en veeteelt heeft gedaan zal ieder bekend wezen. Ze heeft hun practischen steun gegeven en de bedrijven tot een hooggr peil opgevoerd. Niet het minst ook de vétérinaire wetenschap en niet het minst ook voor ons land. Veeteelt en zuivelbereiding, ze behooren tot de hoofd bronnen van ons volksbestaan, vandaar dat de regoering niet in gebreke blijft alles te steunen wat die bronnen verbeteren kan en steeds overvloediger kan doen vloeien. En daartoe behoort stellig ook de vee artsenijkunde, die niet alleen den gezond heidstoestand van don veestapel bevordert, doch ook de vroeger zoo dikwijls voor komende epidemiön weet te voorkomen. En ons land staat daarin niet alleen, En waar nu uit alle werelddeelen de weten schappelijke mannen bijeenkomen om de belangen der veeartsenijkunde te bespreken daar mag met recht een belangrijk congres verwacht worden. —o—o—o— Ook van een ander congres wenschen we thans melding te maken. We bedoelen het Congres der Duitschesociaal-democraten dat Maandagavond te Leipzig geopend werd en waaraan door een 400-tal afgevaardigden uit het geheele rijk wordt deelgenomen. De grootste figuur uit de Duitsche arbei dersbeweging ontbieekt evenwel op deze „Zusammenkunfte", n. 1. de geweldige Bebel. Ziekte noodzaakte hem thuis te blpven. Zijn afwezigheid op het congres zal evenwel de goede stemming wel niet kunnen schaden, want tegenover deze teleurstelling staan tal van voor de partij bemoedigende feiten en verschijnselen. Zij zelf zullen het wellicht niet hebben durven verwachten dat in een jaar tijds, eigenlijk binnen een half jaar de kracht der partij zoozeer kon toenemen als geschied is. Zooals men weet werden de sociaal-demo craten bij de laatste verkiezing voor den Rijksdag flink geklopt. Ze verloren een groot aantal zetels, zoodatzooals men zich nog wel zal herinneren, de Keizer en Von Bulow er over in de wolken waren. De verslagen partij droeg haar nederlaag gelaten en hoopte op betere tijden. En die schijnen thans reeds gekomen en op een goedkoope en gemakkelijke wijze heeft de partij van het nieuwe levenselixer kunnen drinken. Alles wijst er thans op dat indien in dezen tijd een nieuwe Rijksdag moest worden gekozen, de sociaal-democraten niet alleen hun vroeger verloren zetels zouden herwinnen doch nieuwe zegepralen daaraan zouden kunnen verbinden. Die verandering ten gunste der partij is niet een gevolg van den algemeenen toestand of van een bijzondere handige taktiek der partij, doch hoofdzakelijk van het gewurm der „bur gerlijke" partijen, zooals de sociaal-demo craten de tegenover haar staande partijen bij voorkeur noemen. Het zijn de Duitsche conservatieven die door hun samengaan met het centrum waardoor Duitschland „gezegend" werd met een stel financieele wetten die zoo impopulair mogelijk zijn koren hebben gedragen op den molen der sociaal-democratische partij. Die „burger lijke" partijen liggen thans met elkaar overhoop, het Duitsche volk is ontevreden over den nieuwen belastingdruk en de sociaal-democraten plukken daar de vruch ten van. Dit is bij enkele tusschentijdsche verkiezingen den laatsten tijd reedsduidelijk gebleken en dat Von Bulow liever heenging dan den Rijksdag te ontbinden wordt toe geschreven aan diens vrees dat de alge- meene verkiezingen onder de omstandig heden van den laatsten tijd te veel voordeel aan de „rooden" zouden brengen. Wel is waar geven deze huidige gun stige omstandigheden nog geen maatstaf voor de toekomst, doch dat ze de goede stemming op het congres ten goede komen is zonder twijfel. o o—o De Donaumonarchie Oostenrijk-Hon- garije komt in de laatste dagen ook eens weder onze aandacht vragen. Het ziet er in het gebied van Keizer Frans Jozef allesbehalve hoopvol uit. Sedert maanden ligt nu al elke parlementaire arbeid stil hoofdzakelijk als een gevolg van den rassenhaat, den strjjd tusschen de Tsjechen en de Duitschers. De lezer zal zich ongetwijfeld uog de Boheemsehe herrie herinneren van October van het vorige jaar, waarvan een sluiting van den Bo- heemschen Landdag het gevolg was. De obstructie der Duitschers had dit noodza kelijk gemaakt. Op hun beurt speelden de Tsjechen hetzelfde spelletje in den Oosten- rijkschen Rijksraad, zoodat ook deze naar huis moest worden gezonden. Zoo stond de parlementaire machine spoedig geheel stop. Want ook in Hongarije wilde het niet langer vlotten. Het kabinet Wèkule dat door de onafhankelijkheidspartij werd gedwarsboomd legde het bijltje er ten slotte strijdensmoede bij neer. 't Spreekt vanzelf dat zoo'n toestand van parlementaire nietsdoenerij niet altijd bestendigd kan blijven en 't is dan ook de wensch van den grijzen Vorst dat zoo spoedig mogelijk de arbeid weer hervat worde. De Oostenrijksche minister-president is thans in opdracht van den Keizer bezig te trachten de leiders der Duitsche en Tsjechische partijen wat nader tot elkaar te brengen. In Weenen worden al eenige dagen bijeenkomsten gehouden, doch heel hard schijnt het nog niet op te schieten. 't Lijkt een uiterst moeilijk werk een program van overeenkomst samen te stellen, met eerbiediging waarvan door de strijdende partijen de verschillende drin gende wetsontwerpen en de begrootingen kunnen worden afgedaan. Omtrent de oplossing der Hongaarsche Kabinetscrisis wmrden eveneens onderhan delingen gevoerd. De Onafhankelijken wilden een eigen nationale Hongaarsche Bank en dat wilde dus ook hun leider, den minister van handel, Kussoth. De minister-president gesteund door de Kroon, wilde daarvan evenwel niet weten omdat de band tusschen Oostenrijk en Hongarije niet losser doch vaster behoort te worden. De Onafhankelijken hebben echter de meer derheid in het Hongaarsche parlement en het Kabinet Wèkule zag geen kans tot een bevredigende oplossing te komen, waarom het heenging. Dat was in Juni j. 1. maar nog steeds is de ministrieele crisis niet opgelost. Rechtens de traditie zou Kussoth als leider der oppositiepartij aan gewezen zijn om eei^ nieuw Kabinet uit zijn aanhangers samen te stellen, maar 't is te begrijpen dat de Kroon daar niets van wil weten. Thans wordt evenwel getracht met de oppositie tot een vergelijk te komen. Een tweetal voorstellen zijn in behandeling, volgens welke beide de Bank- kwestie onaangetast zal blijven maar de Hongaarsche kieswetkwestie op den voor grond zal treden. Men tracht te komen tot een Zakenkabinet, hoofdzakelijk uit mannen der Onafhankelijkheidspartij samen gesteld. Als Kussoth een beetje toegeeft en de Kroon doet evenzoo, dan is een overeen komst nog niet onmogelijk. Op dit oogenblik is het blijkbaar echter zoo ver nog niet. TEXEL, 22 SEPTEMBER 1909. Omtrent de markt van Maandag kun nen de berichten nog niet gunstiger luiden dan die van vorige marktdagen. Er was goede aanvoer, doch de handel was niet vlug, ook op de prijzen viel niet te roepen. Naar schapen eeDigzins in het vleesch was de meeste vraag. In „de Vergulde Kikkert" hield de afdeeling „Texel" van het N. O. G. j.l. Zaterdag eene vergadering. Aanwe zig waren 3 onderwijzeressen en 12 onderwijzers. Bij de opening riep de voorz. aan allen TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Buiig 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1