Buitenland. Marktberichten* Predikbeurten- <Nooit te oud om te genezen. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 broche, 1 portemonnaie, en 1 stuk touw. Oudeschild, 8 October. De alhier bestaande meisjeszangver- eeniging „Excelsior" onder leiding van den heer P. Boom, hield gisteravond haar eerste huishoudelijke vergadering. Het aantal leden bleek zoo wat station- nair gebleven te zijn. Besloten werd Dinsdag a.s. de gewone wekelijksche repetities te beginnen. Het plan bestaat in den loop van den winter eene operette op te voeren. Heden bleef de visschersvloot, wegens het onstuimige weder in de haven. Wat de vangt van oesters betreft, deze is zeer verschillend. Sommige korders kunnen op eene ruime vangst bogen, terwijl andere bijna niets hebben besomd. Over het algemeen worden er nog al veel wulken aangebracht, die a f 3 per H.L. worden opgekocht. Wat de prijzen der oesters aangaat, deze zijn nog laag en de afzet is niet groot. Gisteren waren hier een viertal kooplui, die contracten voor oesters wenschten af te sluiten. Vlieland. Het gedeelte vernieuwen van de Noordelijke kade aan de haven alhier werd in de vorige week aanbesteed. De raming was f 6450. Ingeschreven werd door M. Daalder te Alkmaar voor f 6200 en door I. Kooi man te Vlieland voor f 5900. Rijksverzekeringsbank. Aan een 40-tal tijdelijke schrijvers is een mededeeling van het bestuur der Rijksverzekeringsbank ter hand gesteld, waarbij hun werd aangezegd dat zij met 17 October uit den dienst zijn ontslagen, met behoud van salaris tot 1 Januari 1910. Onder de ontslagenen zijn velen, die reeds langen tijd, zelfs 5 jaren, in dienst der Bank werkzaam waren. Aan eenigen is de gelegenheid geboden in 's Rijks dienst tijdelijk werkzaam te zijn bij het Centraal Bureau voor de statistiek te 's Gravenhage ten behoeve van de 10-jarige volkstelling. Per tandem de wereld rond. Twee Hagenaars, C. Blonk en C- Schutte, hebben het plan opgevat om per tandem (twee persoonsrijwiel) een reis om de wereld te maken. Woensdag begon de tocht, die zijn aanleiding vond in een weddenschap, met een rondreis door Nederland, 't Zal zeker zijn nut wel hebben. Een gevaarlijk spelletje! Toen de burgemeester van Alkmaar een der avonden van de vorige week op den Westerweg aldaar reed, zag de chauffeur iets zwarts op den weg liggen. Hij reed in matigen gang en kon nog juist bijtijds stoppen. Lachend liep toen een opgeschoten jongen weg, met eenige kornuiten zich verheugend' over het welgeslaagde middel om de auto te doen stilstaan. Men stelle zich voor dat de jongen overreden was. Wat zou er dan wel niet gezegd worden en wat zou er ge scholden worden op die auto's, in dit geval nog wel het eigendom van het hoofd der gbmeente Ook een staking Het overgroote deel van He6renveen's inwoners is in staking, n.l. als melk- verbruikers, zoo schrijft men vandaar aan „Het Volk" Zaterdagavond was eene conferentie gehouden door verschillende melkleve- ranciers daar ter plaatse en besloten met ingang van Maandagmorgen, den melkprijs per liter te verhoogen van 7 op 8 ets. De burgerij, hiervan niet ge diend, liet den omroeper langs de straten bekend maken, dat niemand melk tegen den verkoopsprijs moest koopen. Met het gevolg, dat, toen Maandagmorgen de venters de melk aan den man trachtten te brengen, zij overal een blauwtje liepen. Winkeliers en andere nering doenden, die wellicht noodgedwongen, aan den melkboycot geen gehoor gaven, zijn reeds met een bezoek van de staxers vereerd met de boodschap„Gij den melkverkooper boycotten, of ge wordt zelf geboycot." Denkelijk zal t gevolg van een en ander zijn, dat de leveranciers genoodzaakt worden den ouden prijs te handhaven, of dat zij de melk opsturen naar de zuivelfabrieken. Die kreeg zijn verdiende loon. In de bunrtschap Driene, gemeente Lonneker, is 't gebeurdHannes, de knecht, die 's avonds op verzoek van zijn baas iets in de schuur moest ver richten, zou door dezen eens op de proef gesteld worden, of hij ook bang was. De landbouwer gaat heel stilletjes de schuur binnen, kruipt daarna op handen en voeten, al brullende in de richting, waar de knecht zich bevindt. De knecht treedt zonder blikken of blozen op ,,'t gedierte" toe en geeft het onder toevoe ging van „smerige bok" een stevige trap. Zachtjes verlaat de boer de schuur.... Den volgenden morgen had hij een blauw oog. Hij had zich zoo gestooten, 'smor- gens in de vroegte, vertelde hij aan Hannes. Slimme ratten. In een huis te Apeldoorn had men in den laatsten tijd veel hinder van ratten. Ofschoon allerlei voorzorgsmaatregelen waren genomen om de minder ge- wenschte bezoekers uit het huis te hou den gelukte dit niet, tot men nu toevallig bemerkte waarlangs zij binnen kwamen. Laat in den avond wipte de gleuf van de brievenbus geheimzinnig omhoog en voorzichtig gleed een rat naar binnen, spoedig gevolgd door een tweede, 't Be hoeft zeker geen betoog, dat de brivenbus nu 's avonds voorloopig buiten dienst is gesteld. Als 't maar waar is Verkeerd gébruik van Bonleauxsche pap. Men schrijft aan de „Nederl." Onder voorhout bij Leiden, deden zich dezer dagen bij eenige personen ziekte verschijnselen voor met onpasselijkheid en hevige diarrhee. Het bleek, dat deze veroorzaakt waren door het gebruik van bloemkool. De oorzaak lag hierin Kool velden worden veel besproeid met Bor- deauxsche pap (een oplossing van koper- zuur,) een probaat middel tegen rups. Die besproeiing moet geschieden vóór er iets van een spruitje te zien is. Maar de eene kool ontwikkelt voorspoediger dan de anderedie voor is, krijgt dan ook iets van de oplosaing, met, bij ge bruik der kool, de beschreven gevolgen. Een schaduwzijde alzoo dier besproeiing. Zevenmaal afgestemd. Het schijnt met de financieele aange legenheden der gemeente Heesch bij Oss niet zeer naar wensch te gaan. Vooral de gemeente-begrooting is het teere punt. Na talrijke onverkwikkelijke discussies is deze voor den zevenden keer weer met algemeene stemmen verworpen. (Geld.) In de 20ste eeuw. Reeds geruimen tijd doet zich in Groenlo, naar vele bewoners meenen, een geval van spokerij voor, in den vorm van een naakten man, die zich's avonds ongeveer tusschen 9 en 11 uur op geheimzinnige wijze vertoont. Maan dagavond zijn meer dan 200 menschen er op uitgeweest om het vermeende spook te vangen; doch het geheimzinnig wezen verdween op de flets. Dus 't is wel een modern spook 37 dagen in een klok. De krijgsraad van het 13e legerkorps te Dlermont-Ferrand, heeft den soldaat Bruno van het 86e infanterie te Puy tot drie maanden gevangenis veroordeeld wegens desortie in vredestijd. Dit is wel een der zonderlingste ge vallen, die ooit zijn voorgekomen. Bruno verdween uit zijn regiment den 22 Mei 1.1. en 37 dagen kon men geen spoor van hem vinden. Vruchteloos zocht men hem overal, nergens was hij te vinden. Hij moest dood zijn of naar den vreemde gevlucht. Op zekeren dag echter verscheen Bruno weer voor zijn kameraden. Men onder vroeg hem oyer de plaats waar bij die 37 dagen had doorgebracht, tijdens welke men hem overal gezocht had. Hij had nu heel dien tijd in de kast der klok van de kazerne gezeten, waar hij slechts 's nachts uitkwam, om het noodige voedsel te gaan halen. Liefdesverdriet had hem tot dien stap gedreven. Het meisje, dat bij beminde, had hem zijn afscheid gegeven en in zijD wanhoop had by haar geschreven dat hij zich wilde dooden. Om te doen golooven, dat zijn bedreiging ernstig gemeend was, verborg hy zich in de kast, overtuigd, dat niemand hem daar zou zoeken. De rechters van den krijgsraad zijn hem genadig geweest: 't is te hopen dat de wreede schoone, door hem bemind het ook zal zijn. Eclitschiedingm gemakkelijk. Te Reno, dat beschreven wordt als een poëtisch uitziend plaatsje in Nevada, moet het dorado zijn voor echtscheiden- den. Het wordt door Amerikaansche advocaten aanbevolen, zooals Europee- sche dokters Davos aan longlijders voor schrijven. Het gaat als volgt in een huishouden. De man „Dat gaat zoo niet langer. Dan moet je maar echtscheiding vragen. Beschuldig me maar van wat je wilt." De vrouw„Goed. Waar zullen we heengaan De man „Wat zegt je advocaat De vrouw„Hij raadt Reno aan in Nevada. Hier is als een berekening van kosten." Zij overhandigt een lijstje, waarop haar echtgenoot leest Reis Reno, heen en terug met coupé-lit eten enz. 200 dollar. Verblijfkosten voor zeven maanden (huishuur, dienstboden enz. enz. 1200 dollar,) kosten voor advocaten enz. 600 dollar, te zamen 2000 dollar. De man vindt het een koopje en geeft het geld, waarna men afscheid neemt om zich te Reno weer te vinden. Het geldt hier een paar, dat daar geen domi cilie had, vandaar de 7 maanden ver blijfkosten, daar men minstens 6 maanden burger van deze stad moet zijn om de echtscheiding te kunnen vragen. Voor de inwoners zelf gaat het bepaald la minnte. Een wijs rechter. Het tooneel vertoond het ambtsvertrek van een schout in een Zwabisch dorp. Twee bunrlieden waren voor den schout verschenen, om hun twistzaak, een geschil over de grens van een stuk land, door zijne wijsheid te laten beslechten. De eerste klager komt aan het woord en legt zijn zaak voor den schout uit. „Jij hebt gelijk 1" beweert de Zwabische Salomo. De andere man echter protes teert en eischt, dat ook hij aan het woord moet komen, om zijn zaak te verdedigen. Na een toestemmend gebaar van den schout begint hij. Als hij ge ëindigd heeft, zegt de man des rechts „Nou heb jij gelijk 1" Daarna meent de veldwachter, die als chef der plaatselijke politie het verhoor bijwoonde, ook iets in het midden te moeten brengen„maar mijnheer de schout, ze kunnen toch niet allebei gelijk hebbenals de eene gelijk heeft, dan heeft de andere ongelijk. Toen deze woorden van wijsheid, hooger dan des schouts wijsheid, door den dienaar der gestrenge wet waren uitgesproken, trad de schout op den veldwachter toe en sprak ernstig en met grooten nadruk: „En nou heb jij gelijk." Daarna zijn de twistende huurlieden naar de dorpsherberg 3egaan en hebben hun twistzaak met vuisten beslecht. Een luchtvaartdienst. Men wil in Hamburg een luchtschip station oprichten. De bedoeling zou wezen, dat er te Hamburg een luchtschip gestationeerd werd, waarmee in den zomer een pas3agierdienst zou worden onderhouden naar de Duitsche badplaat sen aan de Noordzee. Er zouden 30 h 40 passagiers mee vervoerd kunnen worden. Soms zou er ook een reisje mee gemaakt worden naar Kopenhagen en by zeer gunstig weer en met minder passagiers misschien ook naar Engeland. Het gaat van de Zeppelin maatschappij uit. 't Is een grootsche idee. Maar of 't bij den tegenwoordigen stand der lucht- vaart nog niet wat te veel gewaagd is Zondag 10 October. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur da. Kijne. Koog. Voorm. 10 uur da. Smita, Oudeschild. Voorm. 10 uur da. Visser: Den Hoorn. Nam. 2 uur da. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur da. Van Graaatek. Avondmaal. 'bAv. 7 uur da. Van Graaatek Dankzegging. Cocksdorp. Nam. half 3 da. Kijue. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. tialf 10 da. J. Sluia van Itottevallo Nam. 3 uur da. J. Sluia van Kottevalle DOOPSGEZINDE GEMEENTE. ft aal Vm. 10 uur da. Kuperua. Den Hoorn. Vm.10 uur da. Iiuaaemaker. Woensdag 13 October HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 'a Avonds 7 uur da. Kijne. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 2 Oct. tot en met 8 Oct. '09. ONDERTROUWD Jacob Maas, (Koog) en Guurtje Smit, (N.-Haffel.) GETROUWD: Michael Gerardus Lager- weij ('aGravenhage) en Antonia Marie Pieper, (den Burg). GEBOREN Nicolaas Johannesz.v. Jan Witte en Marretj e Bakker (E veratekoog). Aafjed.v. Lutje Burgman en Jannetje Bruijn, (Eierland). Trijntjed.v. Reijer Boon en Marretje Koopman (den Hoorn). OVERLEDEN Gerrit Kikkert, oud 71 j. geh, met Lodewijntje Bruijn (denBurg). Klaas Arnoud Lap, oud 7 maanden (den Burg). Leiden, S Oct. Ter markt werden heden aangevoerd 53 Stieren ,f 114 a 1220,—; 393 Kalf- en Melkkoeien f 168 a 1 275; 135 Varekoeien t 96 a f 234; 209 Vette Ossen en Koeien 1184 a f 290 55 Kalveren (vette) 1 48 a 1 94 37 Kalveren (magere) 1 6 a 1 12— 821 Schapen (weide) f 9 a i 15; 1041 Schapen (vette) f 13,— a 1 20. 406 Magere Varkens f 17— af 46, 769 Biggen f 6,— k f 13,50; Schagen, 7 Oct. Aangevoerd: 70 Kalfkoeien f 140,a f 250— 107 Vette Koeien f 160 a 1 285; 100 Geldekoeien f 100 a f 190 34 Vette Varkens 50 a 54 cent per Kg. 90 Biggen f' 8,— a f 13,50; Boter f 1,35 a f 1,45 per K.G. Kipeieren f 4,75 a f 5,25 per 100! Kali op klei. Het is ongeoorloofd te zien dat bejaarde lieden jammeren en wanhopen wanneer zij ziek zijn, en wat erger is, dat zij weigeren zich te verzorgen en zeggen //het is nutteloos, wij zijn te oud//. Deze verdrietige zielstoestand kan de nadeeligste gevolgen hebben en bewerkt altijd dat de zieke nog meer wordt terneergeslagen, terwijl hij vooral behoefte heeft te worden opgewekt. De bejaarde lieden kunnen, zonder de weerstandskracht van jonge menschen en volwassenen te hebben, en zonder over dezelfde hulpbronnen te beschikken, zeer goed genezen, en zij genezen zoo zij een goed geneesmiddel als de Pink Pillen te baat nemen. Ziet eens wat de Pink Pillen hebben gedaan voor den heer Verschut, wonende te Gouda, Groe- nendaal no. GS. De heer Verschut, 64 jaren oud, schreef ons het volgende: //Ik verklaar gaarne dat ik in de laatste drie jaren veel geleden heb door een toestand van algemeene zwakte. Geheel mijn gestel was aan- gelast en het was alsof ik een vertraging van al mijne functies ondervond. In het bijzonder was mijn ademhaling moeielijk geworden, ik was be nauwd en kon niet meer vlug loopen zonder steken in de zijde te hebben. Mijn spijsvertering was langzaam en pijnlijk geworden en dat had mij zeer verzwakt. Ik had vele artikelen vol lof over de Pink Pillen in de bladen gelezen en ook hadden vrienden en kennissen ze mij aanbevolen. Zoodra ik de Pink Pillen ben gaan innemen, heb ik een merkbare verbetering ondervonden en een betrek kelijk korte behandeling is voldoende geweest om mij geheel en al te doen herstellen//. Wacht u er voor te verouderen, bewaar al uwe krachten. Wanneer de menschelijke machine begint te slijten, komt de ouderdom spoedig en vermindert men. Het bloed wordt arm en waterig, de bloedsomloop vertraagt en do zenuwkrachten nemen af, wat alles aanwijst, dat zekere noodza kelijke levenselementen ontbreken. Een der eerste verschijnselen is een aanhoudende koude der handen en der voeten. De maag, de ingewanden, de blaas geven teekenen van zwakte, schijnen dikwerf gedeeltelijk verlamd. De zwakte neemt toe en de levensbronnen zijn zoo gering dat gij begint te zien dat uwe gezondheid wel ondermijnd is. De Pink Pillen zullen uw bloed weer rijk maken en al uwe organen nieuwe kracht geven. Zij zullen de organen die stil stonden weer in gang zetten. Zij zullen jaren aan uw leven toevoegen en leven in uw laatste jaien brengen. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snahilié, Hoofd-depóthouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, vooi den Burg en omstreken bij de firma T. BUIJS en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Het was in den polder. Ik had voor de ver gadering der boeren gesproken over bemesting en daarbij de stelling verkondigd, dat ook kleigrond op den duur behoefte krijgt aan kali. In het begin bevat de klei der droogmakerijen kali in overvloed. Dan komt de roofbouw, Jaarlijks zoo en zooveel kilos stikstof, kali en fosforzuur aan den bodem onttrokken en niets er voor terug. Eater brengt het gemengd bedrijf stalmest op het land, maar niet in voldoende hoeveelheid. Dc kunstmest doet zyn intocht, vooral om gioote opbrengsten aan beetwortelen en voederbieten te kunnen verkregen. De suikerfabrieken raden volgens het oude beproefde recept aan ammoniak, superfosfaat. Dus gcefl men stikstof in ammoniak en fosforzuur in superfosfaat. Kali Wel de grond bevat er overvloed van. En dan heeft kali een nadecligen invloed op bet suikergehalteDat wordt er door verlaagd. Allemaal praatjes I Laten wij zo van dichterbij beschouwen. Als men do planten wel fosforzuur en stikstof doch geen kali geeft, halen zij die stof uit den bodemvoorraad. Wordt er veel plar.tenvocdsel gebruikt, zooals werkelijk bij bielon plaats heeft, dan wordt er naar verhouding ook meor knli aan do akkers

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2