N°. 2301. Zondag 17 October 1909 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Adrertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. De Burgemeester van Texel, brengt ter kennis, dat ter Secretarie der ge meente gedurende eene maand, ingaande 18 October 1909, voor de ingelanden van den Prins Hendrikpolder ter visie is neergelegd het ontwerp van een bij zonder reglement voor dien polder met het een exemplaar van het algemeen reglement en een nota van toelichting op laatstgenoemd reglement. Belanghebbenden, die bezwaren tegen het ontwerp-reglement mochten hebben, kunnen die schriftelijk inbrengen bij Gedeputeerde Staten van Noordholland. Texel, 14 October 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de weg onder den dijk van „Ceres" tot „Schanssluis" van heden weer voor het verkeer is opengesteld. Texel, 14 October 1909. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH. De Secretaris, RUIBING. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Maatschappij tot Detailverkoop van Petroleum „De Automaat" te Rot terdam, om vergunning tot oprichting van eeno benzinebergplaats op een perceel weiland, gelegen aan den weg tusschen den Burg en Oudeschild, en kadastraal bekend in Sectie D., No. 1597. Op Donderdag, den 28 October 1909, des middags te 12 uren, zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tydstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er de aandacht van be langhebbenden op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 14 October 1909. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 16 OCTOBER 1909. Woensdag j.l. hield het dep. Texel der Maatschappij Tot nut van 't algemeen zijne gewone najaarsvergadering in de „Vergulde Kikkert". De voorzitter, de heer de Braai, opende de bijeenkomst met de mededeeling, dat de secretaris tusschentijds zijn ontslag had genomen. Het departement, dank baar voor wat de heer de Jongh in het belang van het Nut had gedaan, be treurde diens heengaan. Nadat de notulen waren gelezen, gaf de heer Kuperus, afgevaardigde naar de jongste Algemeene Vergadering een keurig en zaakrijk verslag van het daar verhandelde en oogstte daardoor den dank der aanwezigen. Vervolgens deed de heer J. C. Visser mededeeling van den toestand der Algemeene Bewaarschool, eene inrichting, waarvan in het afge- loopen dienstjaar veel gebruik werd gemaakt. Een onbekende gever had als blijk van waardeering het Bestuur eene gift van f 100 doen toekomen, eene bijdrage, welke met groote dankbaarheid was aanvaard. Nadat nog enkele zaken in het belang dezer instelling waren besproken en de heeren E. Vlessing en D. Daalder als commissarissen waren her kozen, bedankte de voorzitter den Ver slaggever en het Bestuur der Bewaar school met de beste wenschen voor deze inrichting. Hierna kwam de penningmeester aan het woord. Zijn gehouden beheer gaf tot geene opmerking aanleiding en nadat de rekening was nagezien en goedge keurd, ontving hij den dank van den voorzitter. Tot bestuursleden werden verkozen de heeren J. S. Dijt en Aug, C. Keijser. Aangaande de wintercampagne werd het volgende medegedeeld Maandag 18 October e,k. zal Ds. M. van Kleeff, van Beverwijk, in het hotel „Texel" als spreker optreden. Den 17 November a.s. houdt de heer J. A. C. Nonhebei van Hilversum eene lezing met lichtbeelden. In December spreekt de heer W. C. van de Volkere van Vlissingen over Draadlooze telegrafie, een en ander opgehelderd doorproeven. In Januari houdt Mevrouw Joh. Sand- berg - Bouret een voordracht- en kunst avond en in Februari of begin van Maart zal Ds. M. Onnes van Warga de rij der lezingen besluiten. Op de gewone wijze werd de verga dering door den voorzitter gesloten. Een belangrijk onderwerp. Op de algemeene vergadering van de Vereeniging van Opzichters van den Rijkswaterstaat, op 20 September 1909 gehouden, werd door het lid, den heer A. T. van Veen, eene voordracht ge houden over de Geschiedenis van en eenige beschouwingen over het Marsdiep c.a. (zeegat van Texel.) Deze voordracht is thans in druk verschenen, waaraan zijn toegevoegd 4 kaarten en 2 teekeningen. Het in deze voordracht behandelde heeft voornamelijk betrekking over Texel, wat aangaat de stroomingen, welke van zoo grooten invloed zijn op de Water staatswerken, welke tot behoud van Texel steeds moeten worden verricht, vooral bij het Horntje. De schrijver komt tot de conclusie dat de aanleg van een dam tusschen Texel en Friesland (volgens globale raming een kostencijfer van ongeveer 5 millioen Gulden) rationeeler is om de oorzaken van ongewenschte natuurom- standigheden zoo mogelijk weg te nemen of op te heffen, dan de oever werken langs de Z.O. kust van Texel en de Heldersche kust uitbreidingen te doen ondergaan, waarvan de omvang en kost baarheid niet bij benadering zijn vast te stellen en te overzien. De voordeelen van zulk eene water scheiding zijn velen, n.l. Belangrijke stroomvermindering in het Marsdiep; vergrooting van capaciteit van Malzwin en Balgontlasting van den stroomaanval op de zuidoostkust van Texel en do Hdldersche kust enz. enz. Wy willen hier verder nog aan toe voegen dat aan dit werkje zijn toege voegd Kaart van het Marsdiep c.a. in 1760. in 1907. m waai op de stroomlijnen tijdens den vloed, en een zelfde tijdens de eb. Verder 2 teekeningen, aangevende de getijlijnen HelderHarlingenStavoren 18 Juli tij dens Eerste Kwartier en 25 Juli tijdens Volle Maan. Verder zullen wij er niet over uit wijden doch enkel zeggen dat naar onze meening dit werkje getuigt van groote studie. Dat velen het in het bezit zullen wenschen komt ons zeer waarschijnlijk voorde prijs daarvoor is ook volstrekt geen bezwaarvoor 75 cents is dit boekje met kaarten in onzen boek handel verkrijgbaar. Tot Kantonrechter te Helder is benoemd Mr. W. de Sitter, thans grif fier bij het Kantongerecht te Haarlem mermeer. Oosterend, 15 Oct. Van hier zijn vijf woudduiven ver zonden, die door een Amsterdamsche familie medegenomen worden naar Oost- Indiö. Men wil beproeven deze vogels daar te aklimatiseeren. Nogmaals heeft men geprobeerd zeemos (boompjes) te visschen, doch het resultaat is ook van geen beteekenis, zoodat het onderzoek voor dit seizoen wel op niemendal zal uitloopen. Cocks dorp. Wanneer men ging vertellen, dat eene koe een haas had gevangen, zou dit zeker in twijfel getrokken worden. En toch is dit dezer dagen voorgevallen in een weiland van den heer M. Reuvers alhier. Toen n.l. de koeien werden opgehaald om gemolken te worden, trapte een van hen een haas twee pooten stuk, waarna het niet moeilijk viel het wild te bemachtigen. Het gekerm van het dier had zijne aanwe zigheid verraden. Een zoutloos dorp Te Herpt (Noord Brabant) hebben Maan dag een zeer groot getal huismoeders haar „middagpotje" moeten klaarmaken zonder zout, wijl in geen enkelen winkel aldaar iets meer was te verkrijgen. De reden? Nu het hooi zoo vochtig binnenkomt, strooien de boeren zout tusschen het opgestapelde hooi om het broeien tegen te gaan. Daardoor was nu zoo groote hoeveelheid opgekocht, dat alle winkeliers „finaal uitverkocht" waren. Slaapwandelaar In den nacht van Zondag op Maandag werd een jongeman in nachtgewaad aangetroffen binnen het portiek voor de R. K. kerk in de Assendelftstraat te 's Gravenhage. Hij werd door de politie meegenomen naar het commissariaat aan de Rivier- vischmarkt, waar bleek dat men met een slaapwandelaar te doen had. Het mocht den politiearts, wiens hulp werd ingeroepen, niet gelukken den man tot bewustzijn te brengen. Hij werd ten' slotte naar zijn woning overgebracht. Viermaal op één dag getrouwd. In een gemeente bij Alkmaar is dit wonderlijk feit gebeurd. Een paartje zou in den echt verbonden worden. De gemeente-secretaris kort geleden nog onderwijzer, die ook benoemd was tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand, maar nog niet als zoodanig beëedigd, trouwde het paar en gaf een huwelijks- acte af. In de R.K, kerk werd daarna het huwelijk voltrokken. Eenige uren later vernam de burge meester het gebeurde. "Wetend dat de burgerlijke huwelijksvoltrekking onwet tig was en 't gewenscht achtend ter voorkoming van onaangename gevolgen, liet hij hen met de getuigen nog eens ter secretarie komen, om het huwelijk thans wettelyk te voltrekken. Daarop heeft de R.-K. geestelijke het huwelijk nog maals kerkelijk voltrokken. (A. Ct.) Gevaarlijk veevoeder. Bij den landbouwer A. v. d. Veen te Marum hebben zeven melkkoeien, ten gevolge van het voederen met bloeiende jonge klaver, de trommelzucht gekregen, waaraan reeds twee zijn gestorven. De ongevallenwet in de practijk. Men deelt aan het „Rott. Nbl." mede, dat in de afgeloopen maand de groote fabrieken en scheepswerven te Rotterdam het voorwerp der aanhoudende zorg van de arbeidsinspectie zijn geweest. Het betrof voornamelijk de veiligheid ten behoeve van de 14- a 16jarige jongens en werden in verband daarmede heel lastige, ondoelmatige en bovenal dure voorschriften gegeven. De gevolgen bleven niet uit. In grooten getale werd, met inacht neming van den arbeidswet-termijn, de jongens gedaan gegeven. Men spreekt er van dat op ditoogen blik een duizendtal jongens tusschen 14 en 16 jaar door Rotte's straten zwalken, met het noodzakelijk gevolg dat wat men den dokter waarschijnlijk onthield, met open armen door „Pro Juventute" ontvangen dient te worden. Ouders, die men zoo onverwachts hunne zoons thuisstuurde, probeeren thans de geboorte-acten te vervalschen, om het den schijn te doen geven, dat hun kind minstens 16 jaar en 1 dag oud is. Yervalschers van autenthieke acten (bedreigd met hooge gevangenisstraf) kweekelingen voor „Pro Juventute", zietdaar de nieuwe zegeningen van een heel klein hoofdstukje theoretische nale ving Arbeidswet! Ook een kunstzinnig vak Gelezen in de Willemstraat te Am sterdam: „Hier vervaardigt men gedichten per regel 5 cent, met godsdienst 77» cent", Scheepsramp. Woensdagmorgen bracht de loodsboot No. 1 te IJmuiden binnen 11 man der bemanning van de Duitsche stoomharing- trawler „Adolf", van Geestemünae. De loodsboot nam deze mannen over van de Deensche boot „Gunhild", welke hen bij Doggersbank heeft opgepikt. Nog 10 man> waaronder de schipper, worden vermistdeze zijn vermoedelijk in een andere boot drijvende of in de golven omgekomen. De „Adolf" is nabij Dog gersbank gezonken. Oorzaak onbekend. Een erfenis van 1796. Voor de civiele kamer van de Haar- lemsche rechtbank zijn opgeroepen de erven van Hans Zender, zoon van een straatmaker te Abtshagen, in 1796 te Haarlem overleden en toen onbeheerd nalatende een som van f 1371. Die som werd onder beheer gesteld laatst van mr. P. Tideman, wien het gelukt was 77 erfgenamen op te sporen, die nu de sedert tot f 53.000 aangedikte som hebben te deelen. Er zijn er die eenige duizende guldens zullen ontvan gen, doch weer anderen zullen slechts eenige centen krijgen. De uitdeeling zal nu in Januari 1910 plaats hebben. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. F Sa gh

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1