N°. 2304. Donderdag 28 October 1909 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel aeer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. M E L Tv V E it V O E R. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter kennis van be langhebbenden, inzonderheid van de vee houders en melkslijters, dat de algemeene verordening van politie is aangevuld met de volgende bepalingen, welke in werking zijn getreden op 3 October j.l. Artikel 37a. Het is verboden bij het winnen, bereiden en bewaren van voedingsmiddelen sloot water te gebruiken. Artikel 37b. Het is verboden slootwater te gebruiken by het reinigen van vaatwerk en gereed schappen, bestemd om te worden gebezigd bij het winnen, bereiden en bewaren van v oedingsmiddelen. Artikel 37c. Het is verboden melk anders te vervoeren dan in stoldicht gesloten flesschen, vaten, emmers, bussen of kannen. Artikel 37d. Het is verboden voor het stofdicht af sluiten van flesschen, vaten, emmers, bussen of kannen, gebezigd voor het vervoer van melk, gebruik te maken van hooi, stroo, lappen, ongeparrafineerd papier of voor de melk schadelijke stoffen. Op de overtreding dezer bepalingen is straf bedreigd van ten hoogste vijftien gulden. Tbxel, den 22 October 1909. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDUNGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. AANGIFTE VOOR DE B E V O L K I N G S R E G 1 S T E R S. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel Overwegende, dat het van groot belang is, dat de bevolkingsregisters nauwkeurig worden bijgehouden en de krachtige me dewerking van de ingezetenen hiertoe een eerste vereischte is Herinneren aan de volgende bepalingen van het Koninklijk besluit van 27 Juli 1887 (Staatsbl. No. 141,) regelende de verplichting tot het doen van aangifte voor de bevolkingsregisters. Zij, die hunne woonplaats naar eene andere gemeente overbrengen, moeten hiervan kennis geven ter Secretarie der gemeente, die zij verlaten en waar zij ingeschreven zijn, met opgaaf der ge meente, waar zij zich vestigen. Het ontvangen getuigschrift van woonplaats verandering moeten zij uiterlijk binnen eene maand na hunne aankomst in de njeuwe gemeente ter Secretarie dier Ge meente bezorgen. Elk hoofd van een huisgezin moet uiterlijk binnen ééne maand ter Gemeen te-Secretarie kennis geven van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Hij moet bij die kennisgeving de noodige opgaven yoor de inschrijving in de bevolkings registers verstrekken. Onverminderd deze bepalingen is een ieder, door het Gemeentebestuur daartoe opgeroepen, verplicht tot het doen der opgaven, die vereischt worden om de bevolkingsregisters in te vullen. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertión dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Tot voorkoming van moeielykheden worden de ingezetenen ernstig aange spoord hunne verplichtingen nauwgezet na te komen. Texel, den 28 September 1909. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, J. S. DIJT, L.-B. Do Secretaris, RUIBING. 16—23 October. De terechtstelling van Ferrer of de ge rechtelijke moord te Barcelona zooals ze ook wordt genoemd, een speciaal Spaansche aangelegenheid, is tot een internationaal feit van beteekenis geworden. Kreeg dus ook in ons land haar deel van de publieke aandacht. Niet alleen dat in breede krin gen ten onzent de ter dood breuging van Ferrer afschuw heeft gewekt doch het heeft ook aanleiding gegeven tot betreurens waardige betoogingen in onze hoofdstad. Betoogingen gericht tegen het Spaansche consulaat, die echter gelukkig door de politie beteugeld konden worden en mede betoogingen tegen het Katholieke dagblad „De Tijd," die helaas door vernieling werden gevolgd. Ieder verstandig mensch zal een dergelijk wild optreden afkeuren, niet alleen omdat het op niets moet uitloopen maar ook omdat daardoor aan personen onrecht wordt ge daan door hen aansprakelijk te stellen voor daden van anderen. Ied6r die ernstig overtuigd is dat de gronden waarop het doodvonnis aan Ferrer werd voltrokken niet voldoende waren, die gelooft dat hier inderdaad van een gerechtelijke moord gesproken moet worden, behoeft zich nog niet zoo door zij r. verontwaardiging te laten meeslepen, dat hij tot daden van geweld overgaat. Wat evenwel reeds zoo dikwijls het geval was gebeurde ook thans weer ten onzent. Een aantal revolutionair aan gelegde „vrijheidsmenschen"die blijkbaar geen andere vrjjheid kennen dan de hunne maakte van de gelegenheid gebruik een relletje te verwekken. Wil men protesteeren tegen bedreven onrecht, goed maar laat men het dan doen op een wjjze die indruk kan maken en die de weldenkende menschen niet tegen de borst stuit doch aantrekt. De zedelijke kracht die van een ernstig overtuigend protest uitgaat wordt zoo vaak door daden van geweld gebroken, —o—o—o— De afgeloopen week was weder arm aan binnonlandsche gebeurtenissen van eenige beteekenis. De Tweede Kamer is Dinsdag weer aan het werk getogen, d. w. z. in het openbaar. De bedoeling is enkele ont werpen af te doen, daarna een paar dagen met vacantie te gaan en dan het openbare begrootingswerk te beginnen. De Kamer is nogal op tijd met het afdeelingsonderzoek van de Staatsbegrooting klaar gekomen. Ze heeft vlugger dan ooit dat onderzoek volbracht. Waarschijnlijk zal dit een gevolg zjjn van de nieuwe werkwijze der Kamer, waartoe zooals men weet nog door de oude Kamer besloten werd. In de afgeloopen week behandelde de Kamer enkele kleine wetsontwerpen o. a. betreffende de nieuwe soldjjregeling voor de militairen beneden den officiersrang, de nieuwe tractementsregeling voor de kom miezen en klerken der posterijen, den ver- 'koop, fabricatie van absinth en de zeker heidsstelling der gemeenteontvangers. Alle ontwerpen werden aangenomen. Donderdag was de zitting gedurende eenige oogenblikken zeer rumoerig. Dat was ter gelegenheid van de poging die de heer Troelstra deed om de zaak Ferrer aan de orde te stellen. Hij wenschtte dat de Kamer een brief van rouwbeklag zou zenden aan diens kinderen, doch de Kamer besloot dit voorstel niet in behandeling te nemen. Dat gaf nogal aanleiding tot een scheip debat. Thans is de Kamer met vacantie tot den 9 November a, s., wanneer de Ind. begrooting aan de orde zal komen. Van parlementair en politiek gebied is er overigens weinig meer te vermeldon. De „Kuyperkwestie" bleef nog steods „actueel" doch gaf al weinig nieuws, be halve dan dat er een nogal opgeschroefde brochure verscheen onder den titel „Don leider trouw" van de hand van Mr. do Wilde een zoon van het bekendoanti-revolutionaire raadslid in Den I-Iaag. Of Dr. Kuyper met dio van Kuypervereering overvloeiende brochure zoo heel blij zal wezen in deze dagen staat nog te betwijfolen. —o—o—o— Czaar Nicolaas brengt een bezoek aan Italië. Reeds vroeger werd het plan daartoe medegedeeld, doch later weer tegengespro ken. Het heette toen, dat de ongesteldheid der Czaritza niet toeliet dat de reis onderno men werd, doch van andere zijde werd ver klaard dat de Czaar bang geworden was voor de dreigementen der Italiaansche socialisten die beloofd hadden den Czaar bij zijn komst op Italiaanschen grond op een vijandige .demonstratie te zullen onthalen. Niettegenstaande de ziekte zijner gemalin en de dreigende houding der socialisten is de Keizer toch maar op reis getogen. En wat wel opmerkelijk is, hij deed de heenreis nu eens niet over zee, beschermd door een flot tielje oorlogsschepen, doch over land. Een lange reis, waarvoor groote veiligheidsmaat regelen waren genomen en waarbij angstval lig het Oostenrijksch-Hongaarsche gebied werd vermeden. Zooals te begrijpen is, wordt er over de beteekenis van dit Czarenbezoek nog al ver schillend geoordeeld. Maar waarover men het vrijwel eens zal zijn, dat is de vraag of het Czarenbezoek als een beleefdheidsvisite dan wel als een politieke gebeurtenis van eenig belang beschouwd moet worden. Stel lig twijfelt niemand er aan dat er verschil lende aangelegenheden van den laatsten tijd behandeld zullen worden tusscben den heer- scher aller Russen en den Koning van Italië. Voornamelijk zal,waarschijnlijk de aandacht gevestigd zijn op den Balkan, waar Rusland en Italië al zoowat evenveel belangen hebben en ten opzichte waarvan beiden maar al te zeer een wantrouwenden blik naar Oosten rijk slaan. Welke gevolgen zal het Czarenbezoek voor den Driebond hebben? Deze vraag wordt ook gehoord, zonder dat daarop een definitief antwoord te geven zal zijn. Zooals men weet behoort Italië nog altijd met Oostenrijk- Hongarije en Duitschland tot het Drievoudig Verbond, doch de verhouding tusschen de Donaumonarchie en Italië is in den laatsten tijd alles behalve innig. Engeland dat met Frankrijk en Rusland eveneens een verbond vormt, maakte inzonderheid in de dagen der Balkanverwikkelingen gebruik van de gele genheid om Italië nog meer van zijn Oosten- rjjkschen bondgenoot te vervreemden en daardoor de kracht van het Drievoudig Ver bond te verzwakken. Dat noemt men „hoogere politiek". Rusland heeft na Oostenrijks brutaal op treden in de Balkandagen een broertje dood aan dezen buurman. De lezer zal zich wel herinneren, dat het in die critieke dagen eens op het kantje van een gewapend conflict af was. Vandaar dat de Czaar thans ook angst vallig zün weg zoo gekozen heeft, dat hij geen voet behoefde te zetten in het gebied van Keizer Frans Jozef. Oostenrijk en Duitschland hebben er na tuurlijk belang bij dat aan het Drievoudig Verbond zoo min mogelijk getornd wordt en dat ze dan ook niet met welgevallen den Czaar naar Italië zagen gaan, omdat de liefde van Italië voor den Driebond toch al niet zoo innig is, is alleszins te begrijpen. —o—o—o— Indertijd werd door ons uitvoerig melding gemaakt van den strijd die er door het Deensche volk gevoerd werd tegen minister Christensen, den veel gesmaadden oud minister president onder wiens oogen des tijds Alberti zijn zwendel affaire wist uit te voeren. Hem werd onlangs zooals men weet de portefeuille der landsverdediging toevertrouwd. Intusschen, de vele protesten die in alle deelen van het land en in alle kringen der bevolking gehoord werden tegen het aan het aan bewind blijven van Christensen zijn niet zonder resultaat gebleven. Chris tensen heeft het ministerieele bijltje er bij neergelegd en de Koning heeft zijn ontslag aanvrage aanvaard. Nu zou men denken dat zjjn tegenstanders tevreden zouden zijn, doch dat is geenszins het geval. Want in de Kamerzitting van gister kwam het tot een uitbarsting tegen de regeering en werd een motie van wantrouwen tegen haar aangenomen. Een kabinetscrisis is dan ook zoo goed als zeker. Do Kamer heeft stellig gedacht „Der Mo'nr hat sein Sehuldigheit gethan, der Mohr kunn gehen," Het defensieplan is in orde en nu kan de regeering wel weer ophoepelen. De zaak Ferrer heeft schier in alle landen van Europa beroering g6wekt. Demonstra ties tegen de Spaansche consulaten hier en daar, protestmeeting tegen de Spaansche rechtsverkrachting, etc, ze waren aan de orde van den dag. Ook in bijna alle par lementen is getracht, met name door de socialistische groepen, om bij wijze van protest tegen Spanje, de terechtstelling van Ferrer ter sprake te brengen, evenwel zel den met eenig resultaat. De parlementen houden zich buiten de Spaansche huishou ding en wenschen aan officieele betoogingen niet mede te doen. In Spanje zelf schijnt de terechtstelling van Ferrer niet zooveel beroering te hebben gewekt als in het buitenland. Waarschijn lijk is men daar met de bijzonderheden niet zoo bekend als een gevolg van de strenge censuur. Ook mogelijk is het dat ons de juiste toestand in Spanje niet bekend is, omdat de censuur niet meer doorlaat dan ze geschikt acht. In de Spaansche Kamer heeft het evenwel gestormd. Dadelijk al na de opening in het begin der afgeloopen week brak de bom tegen de regeering los. Moret, de leider der liberale partij deed de regeering ernstige verwijten. Hij aarzelde zelfs niet den ongelukkigen binnen- en buitenland- schen toestand van het land te schrijven op rekening van Maura en zijn kabinet en eindigde met de sommatie dat Maura heen zou gaan omdat hij het vertrouwen van het land verbeurd en ook reeds verloren had. Maura was fel in zijn verweer en beweerde pertinent dat de regeering beslist niet zou heengaan. En toch is dit het geval geworden. De minister van binnenlandsche Zaken hield een redevoering waarin hij zoo tegen Moret van leer trok, dat deze uit naam der oppositiepartijen verklaarde met dezen bewindsman niets meer te doen te willen hebben. Daarvan is het gevolg geworden, dat het Kabinet-Maura ontslag heeft ge vraagd en verkregen. Een nieuw kabinet is thans onder leiding van Moret opgetreden. Of dit er evenwel in slagen zal den ver warden toestand te verbeteren moet de tijd nog leeren. De omstandigheden waaronder het optreedt zijn zeer slecht ontevreden heid in het geheele land een moeielijke veldtocht in Marokko en weinige tegemoet koming van het buitenland. Spanje zal in den eersten tijd nog wel dikwijls om onze aandacht komen vragen. TEXEL, 27 OCTOBER 1909. De Markt. 't Was een recht slordige marktdag j.l. Maandag, onaangenaam weder. De aanvoer van wolvee loopt ten einde, 't scheen wel een restantje, ook wat de kwaliteit betreft. De prijzen zullen er dan ook wel naar geweest zijn, hoewel er nog al veel kooplieden waren. Yan rundvee was er goede aanvoer, doch de handel was blijkbaar van niet veel beteekenis. Leger des Heils. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende annonce, betreffende de Bisoscoopvoor- stellingen van het Leger des Heils, op Donderdag en Vrijdag a.s. te houden in het Hotel Texel. De voorstellingen met de Bioscoop in de bijeenkomsten van het Leger des Heils, hebben een goeden naam. Wanneer nu het benoodigde voor een goed licht effect deze keer in orde is, zal men op bovengemelde avonden ook hier van die voorstellingen kunnen proflteeren. De komende avonden. De lange avonden, we schreven zulks reeds eerder, worden door velen benut tot studie op verschillend gebied, doch ook de gelegenheid tot uitspanning laat zich niet wachten, nu we den wintertijd tegemoet gaan. TEXELSCHE COURANT —o—o-o—

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1