Gemeenteraad van Texel. Zullen velen daartoe gelegenheid vin den Donderdag en Vrijdag as. bij de bioscoop voorstellingen, door weder ande ren zal zeker gebruik worden gemaakt om de voordrachtenavond bij te wonen op Zondagavond in Hotel Texel, waarop wij hierbij de aandacht vestigen. De heer Groen van Alkmaar, zal aldaar dien avond optreden en de heer Groen is als komiek zanger alhier zoo'n goede bekende, dat het onnoodig mag heeten daarover veel uit te wijden. Van zijn laatste optreden, in Januari, her inneren we ons nog „dat men het de jongelui kon aanzien dat zij zich meer malen kostelijk amuseerden." Met dezen avond wordt het winter- saizoen als 't ware geopend; komt de heer Groen zooals te verwachten is, met veel nieuwe nummers, welke hij op zijne bekende wijze ten gehoore weet te brengen, dan zal het hem aan bijval niet ontbreken. Wij wenschen hem veel succes. Oosterend26 Oct. Een gedeelte van het bekende terrein „De Bol" eigenaar de heer dr. J. Timmer, is Zondag overstroomd, doordat de kade doorbrak. Het binnenwater in den polder het Noorden stond hoog, daar de watermolen door de herstellingen aan de sluis gedurende eenigen tijd niet had kunnen malen. Cocksdorp. De wegen in Eierland verkeeren tegen woordig in een zeer slechten toestand, hetgeen een gevolg is van het rijden van zware vrachten, (grint, steenen, suikerbieten) het maken van paarde- paden en de vele regens. Drie weg werkers zijn niet bij machte ze in goe den staat te brengen. Voor fietsrijders vooral is het moeilijk zich te verplaatsen, daar de fietspaden door de vele vracht wagens worden stukgereden (Hoofdweg) en hier en daar bedekt zijn met hoopen grint en steenen. (Postweg.) Zij, die met het vervoer der post belast zijn, onder vinden hiervan ook al de last. Toch moet gezegd worden, dat er van vertra ging weing of geen sprake is. Ben hoorn26 October. Bij de Zondag j.l. gehouden stemming voor een notabel der Ned. Herv. Gem. alhier is als zoodanig herkozen de heer D. Jbz. Bruin. Tijdens de jongste storm is aan de Prins Hendrikdijk eenige schade toe gebracht. Ook vreesde men dat aan het Horntje schade was veroorzaakt, doch dit is zeer gunstig afgeloopen. Oudeschild26 October. Volgens ingewonnen inlichtingen blijkt dat de voorgenomen oprichting van Visscherijraden voor de Kustvisscherij, voorloopig alleen is beperkt tot de Zuiderzee, hoewel het niet onwaarschijn lijk is, dat later, ook andere visscherij- districten worden gevormd. Wat aangaat de visscherij tentoonstelling te Brussel, de inzending van voorwerpen behoeft niet plaats te hebben voor 1 April 1910 en de kosten van expeditie, plaatsruimte enz. komen nagenoeg geheel voor reke ning der Commissie, zoodat bij niemand financieele bezwaren tegen deelneming behoeven te bestaan. Het onweder. Het onweder hetwelk we in de laatste dagen zoo nu en dan konden waarnemen doch hier overigens van geen beteekenis was, heeft elders nogal schade veroor zaakt. Te Amsterdam moet het nogal zwaar hebben gewoed, op 'n aantal plaatsen zijn de draden der telefoongeleidingeD in het ongereede geraakt, tot zelfs de inter communale verbindingen met Alkmaar en Rotterdam zijn gestoord, 't Was een waar noodweer. Bij Alkmaar sloeg de bliksem in de boerenwoning van Schoen, in de Egmon- dermeer. Het geheele huis brandde in korten tijd af. Te Oegstgeest werd de 53-jarige werkman Warmdendam doodelijk door den bliksem getroffen. Te Hilversum ontstond brand in de electrische drukkerij van den heer Blom- mestein, doch kon tijdig worden gebluscht. Te Harderwijk sloeg het onweer in een molen welke in brand geraakte en geheel werd vernield. Op de Zuiderzee nabij Wieringen werd het schip van Bajjs getroffen. De bliksem sloeg boven in den top van den mast en verbrijzelde dien geheelin het binnenschip werd heel wat schade aan gericht. Door de kooi, waarin de schipper sliep, ging de straal den voorboeg uit. Brand werd niet veroorzaakt, doch de schipper was hevig geschrokken, gelukkig niet gedeerd. Centrale Landbouw Onderlinge. In de algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw Vrijdag 15 Oct. te Alkmaar gehouden, is opgericht eene afdeeling van de Cen trale Landbouw Onderlinge, genaamd „Onderlinge Landbouw-Verzekerings-ver- eeniging voor Bedrijfs-Risico De Noord- Hollandsche Landbouw-Onderlinge, ge vestigd te Amsterdam". Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren H. Jb. Avis te Mid- woud, D. de Boer te Stompetoren, De Clerck te Haarlemmermeer en K. A. Kaan te Wieringerwaard, ter vijl de heer Kruseman te Houtrijk en Polanen als lid van het Hoofdbestuur aan dit bestuur werd toegevoegd. Met de oprichting van deze Centrale Landbouw Onderlinge, zoo schrijft men, waarbij de Noord Hollandsche zich heeft aangesloten, is zeer zeker een goed werk verricht, daar anders wellicht een ongevallenwet voor den Landbouw door de Regeering zou worden tot stand ge bracht. Wenschelijk is het, dat alle landbouwers de handen in elkaar zullen slaan tot verzekering van hun zelf en hunne arbeiders, om alzoo eene krachtige onderlinge verzekering tot stand te brengen. Tevens is het zeer zeker in het belang van iederen landbouwer zich nog niet aan te sluiten bij particuliere Maatschap pijen, die trachten het risico te ver zekeren voortvloeiende uit de wet op het arbeidscontract. Het is een welbegrepen belang van de boeren ook deze risico met vereende krachten gezamenlijk te dragen. Aanbeveling verdient dat zij die nog een polis hebben loopen bij een particu liere Maatschappij, daarvan mededeeling doen aan de Landbouw Onderlinge, welke dan zorg zal dragen voor eene tijdige opzegging. De Landbouw Onderlinge treedt in werking 1 Januari 1910. Brutale inbraak. Te Utrecht is Maandagnacht ingobroken in 't station der H. IJ. S. M. aan de halte Biltstraat. De brandkast is ont vreemd en weggevoerd op een in de nabijheid staanden waggon. Zjj is terug gevonden in een sloot op ongeveer tien minuten afstand. De inhoud, circa f 400 was er uitgenomen. De rest der papieren verbrand. Men tracht de daders, ver moedelijk twee, op te sporen met politie honden uit 's Hage ontboden. O wee Te Winschoten is gevankelijk binnen gebracht een arbeider uit Vriescheloo (Gr.) wiens woning onlangs verbrandde. Er bleek niets te zijn gered, doch later werden huishoudelijke artikelen en beddegoed verstopt en begraven in den tuin gevonden. Niet slim genoeg behandeld. Nu komen ze 1 Menschen die geen krant lezen, kun nen tot onaangename ontdekkingen komen. Sedert 1 October j.l. zijn de muntbiljetten van f 10 en f50 waarde loos. Herhaaldelijk heeft de minister van Financiën in de „St. Ct." daarop gewezen. De dagbladen hebben deze waarschuwing verscheidene keeren over genomen En tochdezer dagen gebeurde het te Werkendam, dat iemand een munt biljet van f 50 in betaalmiddel meebracht Do man verklaarde er nog twee te bezitten, vertelt de „Dord. Ct." Een ander ondervond te Werkendam hetzelfde met een muntbiljet van f 10. Zaterdag 23 Oct. 1909, voorin, hall 11. no-0[] Voorz. de heer Hiddingh, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren Dijt, Over, Koning, Keesom, Bakker, Mets, Kikkert, Langeveld, Zijm en Dros. SecreUris de heer Ruibing. Na opening der vergadering brengt de Voorz. in berinnering dat op 3 Sept. j.l. de heer Bakker gedurende 30 jaren de functie van lid van den Raad vervulde. Spr. acht zich de tolk der vergadering, wanneer hij den heer B. daarmede hartelijk gcluk- wenscht en er den wensch aan toevoegt, dat deze nog tal van jaren de belangen der gemeente zal mogen blijven behartigen. De heer Bakker dankt den voorz. voor diens woorden. De notulen der vorige vergadering worden daarop voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna doet de voorz. mededeeling van de volgende ingekomen stukken Schrijven van den heer Dijt, dat hij de benoe ming tot Wethouder aanneemt idem van den Comm. der Koningin in deze provincie, dat aan den burgemeester verlof is verleend om van 10 Sept. tot 9 Oct. 1909 buiten de gemeente te vertoeven. idem van II.II. Gcd. Staten, behelzende goed keuring sub. kohier schoolgeld, 3 kwart. 1909. idem idem aangaan geldlcculng groot f 0200. idem idem aankoop grond aan den Burg (Boekei) en voor weg Haven—Waal. idem idem afstand grond te Den Hoorn (Zoe telief en Schoenmaker.) idem idem aanvulling politie verordening inzake melkvoorziening. Nog deelt de voorz. mede, dat 30 Sept. j.l. kas- veriücatie plaats had bij den gemccnte-ontvaDger. Boeken en kas waren in orde bevonden. Totaal der ontvangsten bedroeg f 133917,9-1 uitgaven 132466,57s In kas f 1151,36s Tevens werden toen boeken en kas der haven directie nagezien en in orde bevonden. Totaal der ontvangsten was f 7996,15s uitgaven 5017,S9s In kas f 2978,56 Verder was nog na de verzending der convo catie ingekomen een request van eenige bewoners van de Waal, verzoekende om bestrating en verlichting van dal deel van dat dorp ontstaan door de uitbreiding cr van langs den weg naar Eierland. Op voorstel van den voorz. wordt het adres in handen gesteld van B. en W. om preadvies. II. Vaststelling koh. uan schoolgelden ouer het uierde kwartaal 1909. Wordt vastgesteld tot een bedrag van f772,80. III. Benoeming personeel hulptelegraaf kantoren. De voorz. merkt op, dat reeds meermalen een schrijven werd ontvangen vau de Inspectie Amsterdam der Post- en Telegrafie, waarin werd aangedrongen op benoeming van een plaatsver vangend kantoorhouder te Oudeschild, waarvoor volgens de wet de gemeente moet zorgen. volgens den directeur van 't post-en telegraaf kantoor te Den Burg zou daarvoor wel geschikt zijn de postbode J. G. Backer te Oudeschild,die ook wel genegen is het te zijn mits tegen een vergoeding van f 10.'s jaars, welke vergoeding ook door zijn voorganger werd ontvangen. B. en W. stellen voor Backer op dat salaris te benoemen. De heer Dros vraagt, of er vroeger niet meer malen over dat punt is gesproken en toen niet werd besloten er niet op in te gaan. De voorz. geeft toe, dat dit vroeger is geschiedt, doch voegt er bij, dat er reeds herhaaldelijk op werd aangedrongen en men verplicht is het te doen Doordat ae kantoorhouder D. Mets ongetrouwd, is, heeft men nu die last. De heer Bakker spreekt de vrees uit, dat van andere plaatsen ook de plaatsvervangers zullen aankloppen om vergoeding. Met algemeeue stemmen werd daarop tot plaats vervangend kantoorhouder benoemd de heer J. G. Hacker. Eveneens met algemeene stemmen wordt tot hulptelegraafkantoorhoudster te Waal Mej. Wed. EelmanSelser benoemd. IV. Idem aan de herhalingsscholen. Met algemeene stemmen wordt tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de herhalingsschool te Waal benoemd Mej. E. Bakker, onderwijzeres aldaar, Van den heer Visser H. d.S. te Zuid Eierland was bericht ontvangen dat zich een 8 tal leerlingen voor dat onderwijs hadden aangemeld doch dat hij liever wilde vrijgesteld worden van T geven van dat onderwijs, terwijl de heer P. Zeylemaker zich er wel mede zou willen belasten. Desnoods wil de heer V. zich dan nog wel belasten met het officieele hoofdschap en de administratie. De schoolopziener had geen bezwaar daartegen en acht de zaak het best geregeld, indien de heer Visser wordt benoemd tot onderwijzer aan de herhalingsschool zonder lesuren en de heer Zeylemaxer met lesuren. Overeenkomstig dat advies wordt besloten. V. Voorstel tot het aanuragen om dispen satie uan het geuen uan onderwijs in uak j. Einde Juni was van H.H. Ged. Staten een circulaire ontvangen waarin werd herinnerd, dat op 1 Januari a.s. vakj. (vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek) op de scholen moet zijn of worden ingevoerd en van die verplichting niet dan om zeer gewichtige redenen vrijstelling kan worden verleend. B en W en ook de schoolopziener meenen dat alhier wel zulke redenen bestaan. Bij geen enkele school is n.l. een geschikt lokaal zelfs geen over dekte speelplaats, waar die oefeningen zouden kunnen worden gehouden. Om nu maar zoo haastig te besluiten tot het maken van zooveel overdekte speelplaatsen zou wel wat al te ruw omspringen met de gelden zijn, die er toch al zoo ruim niet zijn. Nu komt er vermoedelijk door de oprichting der Roomsche school wel met April een lokaal te den Burg vrij, doch dat is dan nog nog maar alleen aan den Burg en niet reeds met 1 Januari beschikbaar. B en W stellen mitsdien voor nog vrijstelling te vragen voor 5 jaren, gedurende welken tijd dan de noodige maat regelen zullen kunnen worden genomen. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. VI. Vaststelling begrooting uan het fllgem. Armbestuur uoor 1910. Door de commissie van onderzoek bestaande uit de heeren Mets, Zijm en Lap wordt voorgesteld de begrootiug goed te keuren met als eindcijfer van ontvangst en uitgaven f 4836,32. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. VII. Alsuoren uan de gemeentebegroting, dienst 1910. Door de commissie van onderzoek dezer begroo ting bestaande uit de heeren Dros, Langeveld en Kikkert, waren verschillende opmerkingen over diverse punten gemaakt en vragen er over gesteld. Zoo wordt o. a. opgemerkt, dat voor onderhoud wegen en voetpaden slechts f 1100 is uitgetrokken hetwelk de commissie veel tclaagacht. De heer Dijt geeft dit toe, mnar zegt, dat er uiterst zuinig moet worden gewerkt, indien men niet verplicht wil zijn de Hoold. Omslag te verhoogen, bovendien zal cr nog vrij wat materiaal op de verschillende wegen dit jaar voor het volgende jaar ovorblijvcD. Niet dan het strikst noodige zal kunnen worden gedaan. De heer Kccsom geeft in overweging op den Scbilderwcg kcislag te gebruiken en geen grint, waarop de heer Dijt zegt het te betreuren, dat in een verordening geen bepaling mag worden gemaakt van maximum gewicli, der vrachten en minimum yelgbreedlc voor vrnjlitwagens. De heer Zijm nclit breede vellingen een eerste vercischtc voor het behoud dei wegen. Met het oog op de toenemende bevolking cn het uitgebreide traject word', .e hooging jaarwedde gemeenteveldwachter te Eierland gewonscht geacht. De commissie wensckt geen geld toe te staan voor salaris van een onbeëedigd nachtwacht. De voorz, zegt, dat eene oproeping zal worden gedaan voor een nachtwacht te den Burg en de tijdelijk aangestelde, Smit, wordt ontslagen. De definitief benoemde zal worden bccedigd, ant woordt spr. op een desbetreffende vraag van den heer Dros. Volgens do commissie is de brandweer verre van goed ingericht. Aan den Burg waren bij de laatste oefening de lijsten foutief, terwijl zoowol toen als bij een vroegeren bra nd de orde geheel ontbrak,aanstelling van ordebewaarders die kunnen zorgen dnt de brandweerlieden niet door de toeschouwers worden gehinderd zou wenschelijk zijn. De voorz. zegt, dat volgens de secretarissen alle boekjes thans in orde zijn en voegt cr aan toe, dat ook elders de brandweer dikwijls veel to wenschen overlaat en vrij kostbaar is. In Alkmaar b.v, met eene bevolking van ruim 3 maal zooveel inwoners als Texel, kost de brandweer jaarlijks plm. f 4500, dat zou dus voor onze gemeente eene uitgave zijn van f 1500, inplaats van plm. f 300 zooals thans. Ook zouden er 9 inplaats van 1 gemeenteveldwachter moeten zijn voor 't bewaren der orde. In verschillende gemeenten zegt Spr. wordt thans de brandweer herzien en getracht zal worden nog iets van anderen te leeren op dit punt. De heer Dros wijst, nu er toch sprake is van de brandweer op een daad van den burgemeester die in strijd is met het reglement van de brandweer hetwelk duidelijk zegt, dat na een brand en oefening rapport wordt uitgebracht door brand meestersec commandeurs, en volgens he,t rapport van den opperbrandmecster te Eierland alleen werden 25 brandweergasten veroordeeld tot eene boete van f 8. Die 25 personen waren er maar zoo uitgepikt want geen der ongeveer 150 dienst plichtigen was naar den brand geweest, hetgeen ook geheel onnoodig was en bij het noodweer dat toen heerschte ook wel wat onverantwoord. De commissie vraagt waarom de post van 't ophalen van 't vuilnis zooveel hooger is geraamd. De voorz. antwoordt dat vermoedelijk meer huur zal moeten worden betaald voor de mestvaalt enz. Ook op 't bedrag uitgetrokken voor vergaderingen commissie schoolverzuim wordt aanmerking ge maakt. B. eu W. kunnen daar zeer goed in meegaan cn vinden het voorstel der commissie om de leden te betalen naar het aantal door hen bezochte vergaderingen zeer gepast, en ook dat presentiegeld te bepalen op f 1 per vergadering per lid, behalve vergoeding voor rijtuighuur. De heer Mets wijst er op dat de behandeling van een request van den vuilnisophaalder VYilner en van den gemeenteveldwachter van der Poll indertijd waren veidaagd tot bij de behandeling der begrooting. Spr. zag daar nu niets van. De voorz. zegt, dat B en W beter achten het adres Wilner nog even te laten rusten en dat zij zullen voorstellen op dat van Van der Poll afwijzend te beschikken. De heer Zijm zegt dat het bedrag van f 100 voor verplaatsing loskraan aan de haven eene onnoodige uitgave is volgens belanghobbenden, die hij cr over sprak. De schippers gebruiken liever hun giek dan dat zij willen verhalen naar den loskraan, verplaatsing was dus volgens hen niet noodig. De heer Dijt merkt op, dat er nog andere belanghebbenden zijn nl. zij, die zwaar goed moeten ontvangen en dat niet elke schipper genegen is zijn giek te gebruiken, bovendien werd het door de afd. Schuttevaer zelf aangevraagd. De heer Zijm merkt nog op, dat de havenstraat dringend verbetering eischt en vrijwel onbegaan baar is, hetgeen door den heer Mets volkomen wordt beaamd. Spr. verzoekt het D. B. persoonlijk eens te komen kijken, hetgeen beloofd wordt. Door de heeren Langeveld cn Keesom wordt bet wenschelijke betoogd van spoedige verbetering der waterafvoer van de Molenstraat, indien rioleering te kostbaar is voor 't oogenblik, dient er toch iets gedaan te worden tot verbetering, aangezien de toestand daar vrijwel onhoudbaar wordt. De begrooting daarop in stemming gebracht, wordt vastgesteld tot een bedrag van f 71673,42. Als uitvloeisel van die vaststelling werden nog enkele besluiten genomen en wel Verlecning subsidie Algem. Armbestuur van f 3250. Vergunning aan B. en W tot het aangaan van eene tijdclijko gcldlecning voor hoogstens 12 maanden en van ten hoogsten f 5000. Verlecning eener jaarlijksche subsidie tot wedcr- opzeggens aan 't Tehuis voor militairen te Helder, toegankelijk voor allen zonder onderscheid van godsdienst of politiek. Bepaling, dat aan de leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, vanaf I Januari als presentiegeld f 1,per lid per bezochte ver gadering zou worden uitbetaald dat het salaris van den gemeente-veldwachter te Eierland met f 25 zal worden verhoogd en vanaf 1 Januari a.s. f125 zal bedragen; dat de ambtenaar ter secretarie C. Jonker die benoemd weid tot adsistent-ambtenaar van den Burg Stand, daarvoor een salaris zal genieten van f 50 's jaars. Verder stellen B. cn W. voor, om op 't verzoek van den gcmconte-veldwachtcr Van der Poll om verhooging salaris afwijzend te beschikken, omdat zulks in verband met de te prestoeren diensten niet noodig is. De heer Zijm ineent, dat die laatste uitdrukking minder gepast is, daar adressant cr toch niets anders bij kan doen. Ook do heer Mets zou wel voor verhooging zjjn, nu ook die to Eierland verhooging van salaris werd locgekcnd. Do heer Dijt acht dit geen motief. Deze zoowel als do heer Over meenen, dat liet wel een motief kan zijn, als men kan verdedigen dat adressant het verdient. Verder worden nog genoemd enkele emolumenten aan de betrekking verbonden en hot pensioen van adressant. Overeenkomstig het voorstel van B. on W. wordt besloten. VIII. Verzoeken om afschrijuing uan plaatse lijke belasting. Afschrijving wordt verleend van"/,, of 1,12 van ien aanslag van wijle de wed. H. van Hcerwnnrden in van of f 4,va i de aanslag van wijle P. Bakker en van v m de aanslagen van ds. bousebcom f 4,cn Verhoef f 5,ontvangor an registratie wegens v irlrek naar elders. de rondvraag niemand meer het woord «.Hangende sluit de voorz, de vergadering.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2