N°, 2307. Zondag 7 November 1909. 238te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. beleefd verzoek. BOOT- EN SPOORDIENST l)it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per S maanden. Voor hen Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland <15 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der Uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burs op Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL: Dagelijks 6,15; 8,15; 11, 3, TREIN van HELDER: 7,51; 9,18; 12,33; 4,20; 7,32. TREIN te HELDER 8,47*; 11,40; 8,11; Zondags 9,50. BOOT van HELDER: Dagelijks 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; Zondags 7,15; 1020; 12,15; 4,15; Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 tabakzakje, gevonden op den weg Daar Zuid-Haffel. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat het verkeer met alle soorten rij- en voertuigen over den 3en dwarsweg in den polder „het Noorden" daar waar hij aansluit aan den Eierlandsohen dijk, van 8 tot en met 13 November a. s. en over den 2en dwarsweg terzelfder plaatse van 15 tot en met 20 Nov.d.a.v. gestremd zal zijn. Het verkeer met rij- en voertuigen over den weg onder den dijk van Ceres tot Schanssluis is weer opengesteld voor geen zwaardero vrachten dan 10 kilogram. Texel, 5 Nov. 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Onbrandbare rieten daken. Aan eene beschrijving dezer daken wordt het volgende ontleend Het stroo of riet wordt voor deze daken eenigszins anders toegepast dan voor de gewone dakbedekking. Meemaakt er platen van, die binnen een houten raam zijn bGsloten, en onbrandbaar worden gemaakt met een mengsel van leem, water,gipsen ammoniakwater uit de gasfabriek. Het onbrandbare stroodak is oorspron kelijk door een Mecklenburgschen land bouwer voor eigen gebruik uitgevonden. De uitvinding zoude echter niet vorder gekomen zijn, indien niet do heer Hans am Ende, schilder te Worpswede zich hiermede had bemoeid. Toen hij hoorde dat iemand in Mecklen burg een onbrandbaar dak had uitgevonden, toog hjj er heen, leerde do wijze van doen en maakte het pasklaar voor Worpsweder toestanden. Daar werd toen een proefdak opgesteld. Een breedte van 4 meter word gedekt met een aldus onbrandbaar gemaakt strooien daknaar dou oorspronkolijken uitvinder öernentzdak gouoemd. Daarna één meter breed niet aangestreken pannendak, weer een meter Gernentzdak. Vervolgens een meter breed dak met niet aangestreken cementpaunen. Nogmaals een meter breed Gernentzdak. Dan een meter breed dak van asphaltpapier op een bebording van 2 c.M. dikte, en tenslotte over 3 M. breedte een gewoon dak, dik 0.20 M. met teenen gebonden. Het gebouwtje bleef een jaar lang zoo staan, toen werd er een groote massa teertonnen, stroo, rijshout enz. onderge- stapeld en dit alles aangestoken in tegen woordigheid van hooge gewestelijke auto riteiten, regeeringsbouwmeesters, architec ten enz. Uit deze proef bleek dat het Gernentzdak het feitelijk van alle dakbedekkingen het langst uithield. Wat ook van beteekenis mag genoemd worden is, dat hoewel het dak dan toch een geheelen winter over had gestaan, zich geen loopend vuurtje over de oppervlakte van het stroo ver toonde. Wel bleek het en ook dat is vooral voor landbouwers van belang poreus te zijn geblevenwant de rook vond een uitweg door het stroo heen. Ten gevolge van dezen gunstigen uitslag, heeft de Regeeringspresident in Stade voor deze soort onbrandbaar gemaakte daken het bouwverbod opgeheven. En wat van niet minder beteekenis is, de Hannoversche landbouwbrandwaarborgmaatschappij heeft evenals de brandwaarborgmaatschappij der kleine Mecklenburgsche landbouwers de verzekeringspremie voor dit Gernentzdak gelijk gesteld met die voor harde daken (d. i. pannen daken.) Sedert zijn nog andere proeven elders genomen, die eveneens goed gelukten, en thaDS worden onder toezicht van prof Fr. Pfaff te Frieburg in Baden en onder Landrat Rogge te Tondern in Sleeswijk eveneens proefdaken gebouwd, teneinde allerwege in Duitschland deze wijze van werken ingang te doen vinden. Hier te lande interesseerde de heer R. Tutein Nolthenius zich voor de zaak en hjj begaf zich naar Worpswede om inlich ting. Zijn bevindingen deelt hij mede in het Bouwkundig Weekblad. De uitvoerige beschrijving kan men vinden in een bij den Verschönerungsverein te Worpswede verkrijgbare brochure „Das feuersichere Strohdach" door Hans am Ende, terwijl in het gebouwder Maatschappij van Bouwkunst te Amsterdam monsters van platen te zien zijn, TEXEL, 6 NOVEMBER 1909. Aan het „N. v. d. D." ontleenen wy het bericht dat tot H. d. Katholieke school (St. Josephschool) te den Burg (Texel) is benoemd de heer W. H. Wil- lemsen te Haarlem. Bij Kon. besluit is benoemd tot Heemraad van de 30 Gem. Polders op Texel, de heer Jb. Keijser Sijbrz. Gedwongen winkelnering. Aan het „VI. BI." ontleenen wij de mededeeling, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, aan den heer A. P. Staalman oud lid der 2de Kamer is opgedragen, onder bevelen van den Directeur Generaal van den Arbeid, het instellen eener enquette naar de gedwongen winkelnering in Nederland en naar den invloed daarop geoefend door art. 1637a Burg. wetboek. Waal, 4 November. Gisteravond had in „de Bellevue" de huishoudelijke vergadering plaats van „Nut en Genoegen." Na opening der bijeenkomst deed de penningmeester rekening en verantwoor ding over het afgeloopen jaar; een batig saldo bleef er in kas over. Het aantal loden bedroeg 45 en 8 nieuwe hadden zich aangemeld. Zij werden allen aangenomen. Tot bestuursleden werden gekozen de h.h. A. Kooiman en C. Bruin, die beiden hunne benoeming aannamen. Besloten werd, dat de eerste Nutsavond zou worden gehouden op Woensdag 24 Nov. de voorzitter verklaarde zich bereid alsdan de spreekbeurt te vervullen. Op de laatste bijeenkomst in Febr. 1910 zullen evenals verleden jaar, een of meer tooneelstukken worden opge voerd. De aanwezige leden, die daarvoor werden uitgenoodigd, waren bereid hunne medewerking te verleenen. Hierna sluiting. Oudeschild, 5 November. Onze vroegere plaatsgenoot de heer M. Veen heeft te Zwolle met goed gevolg examen gedaan als kommies 2e klasse Dat de paarden last van katten hebben is geen alledaagsch verschijnsel. Toch had dit hier gisteren plaats. In den stal van den heer J'. Henkes, ge raakte een jonge kat van een der buren van den zolder op den rug van een paard. Het paard trachtte dien onge- wonen last af te schudden, doch door die beweging liet de kat hare scherpe nagels voelen, wat ten gevolge had, dat het paard geweldig begon te slaan. De eigenaar door dit ongewone geweld opmerkzaam gemaakt, kwam met eenige andere personen toesnellen. Na eenige vergeefsche pogingen gelukte het hun de ongenoode gast op de vlucht te jagen. De rederijkerskamer T.A.V.E N.U. zal in den loop van dit seizoen weder een paar voorstellingen geven. EeDige der werkende leden hebben bedankt, terwijl andere om verschillende redenen dit jaar hunne medewerking niet kunnen verleenen. Gelukkig zijn eenige nieuwe leden toegetreden, zoodat haar bestaan verzekerd blijft. Hedenavond hadden alhier een paar kleine brandjes plaats. Bij het aanste ken der lantaarns, geraakte een lantaarn bij de hellingschuur in brand. Behalve het springen der glazen, kon men ook niet beletten dat de lantaarn zelve belangrijke schade bekwam. Door een schoorsteenbrandje bij den heer G Hoogerheide, stortte een gedeelte van den schoorsteen in en kwam neer in de belendende steeg. Het vuur was daarna spoedig gebluscht. Den Hoorn, 5 November. Heden had in het Loodsmanswelvaren de per advertentie bekend gemaakte ver gadering plaats voor de oprichting eener kaasfabriek. Aanwezig 28 toehoorders. Nadat door den heer IJ. Lap, voorzitter van de vereeniging „Ons Belang," de ver gadering was geopend, gaf deze het woord aan den heer A. de Heer, directeur eener kaasfabriek te Koegras. Zeer duidelijk werd door genoemden heer uit elkander gezet, hoe men, zoo men besloot tot oprichting eener fabriek, moest werken om tot een goed resultaat te komen. Wenschelijk zou coöperatief wezen, daar ieder dan zijn eigen belang betrachten zal en veraf het meeste voordeel bereikt wordt. Met cijfers werd aangetoond wat de melk per 100 liter kan opbrengen. Over een geheel jaar bedroeg dit f 5,64 per 100 liter, eerder kon dit cijfer hooger dan lager ge raamd worden. Zeer duidelijk werd alles door genoemden heer uit elkander gezet, daarna ging er een lijst rond, maar de aangiften bleken nog lang niet voldoende om tot oprichting ocer te gaan. Slechts drie en veertig koeien werden aangegeven, daarom besloot men de lijst nog veertien dagen aan te houden en nogmaals een advertentie te plaatsen in de hoop dat er nog velen zullen toetreden. Door do deelnemers werd een voorloopig bestuur gekozen bestaande uit de heereu IJ. Lap, W. Zegel en P. van Rossum, allen uit den P. H. Polder. Nadat door den heer IJ. Lap den spr. dank was gebracht voor het gesprokene en een ieder aangespoord was om toe te treden, werd de vergadering gesloten. Cocksdorp. Een paar jagers hadden dezer dagen in Eierland eene mooie jacht. Ze schoten niet- minder dan 12 hazen en 6 fazanten. In het vorig nummer van dit blad werd abusievelijk vermeld, dat men met de nortonpomp in den Eendrachtpolder eene diepte van 215 voet had bereikt; dit moet zijn 315 voet. Hulde van den Landbouw aan den heer H. J. Lovink. Uit 's Gravenhage wordt 3 dezer ge meld Dadelijk na het bekend worden van de te verwachten benoeming tot Direc teur van het Landbouwdepartement in Ned. Indië van den heer H. J. Lovink, den bekwamen Directeur-Generaal van den Landbouw, maakten zich de op landbouwgebied vooraan staande mannen op om den zoo verdienstelijken bevorde raar van den bloei van onzen landbouw te huldigen. Teneinde die hulde er eene te doen zijn van den landbouw in al zijn scha keeringen, werd de bijdrage voor het huldeblijk op 25 cents gesteld. En zoo werd het bleek heden inderdaad de hulde den heer Lovink bereid, een algemeene. 'Duizenden en duizenden zonden hun bijdrage, terwijl de bijdragen van duizenden nog worden ingewacht. In tegenwoordigheid van een overgroot aantal belangstellenden werd hedenmid dag te 3 uur precies, in het Gebouw van het Kon. Zoölogisch Botanisch Ge nootschap te 's Gravenhage het hulde blijk aangeboden. Daarbij hield de heer P. J. A. de Bruine, Voorzitter van het Nederlandsch Landbouwcoruité, tevens Voorzitter van het Uitvoerend Comité voor het Huldeblijk, een waardeerende toespraak. Aan het slot van zijn rede overhan digde spr. den heer Lovink den in goud gestempelden gedenkplaat, waardoor aller liefde Daar hij zeide slechts ge symboliseerd wordt, daar de heer Lovink zich hier, in het hart van den Landbouw, een monumentum aere perennius heeft gesticht. De heer Lovink dankte allen hartelijk in een rede, waarvan de grondtoon was dat de regeering alles wat uit het par ticulier initiatief is voortgekomen, moet blijven steunen. Hij hoopte later zijn ervaringen te dezer zake op schrift te stellen. Prins Hendrik heelt telegraphisch laten weten, dat hij voor het huldeblijk wenschte bij te dragen. Donderdag zou van den Tuinbouw den heer Lovink een huldeblijk worden aan geboden. Ook van den Boschbouw. Drankaccijns nog wat hooger. Volgens een schrijven uit 's Graven hage aan „Zelandia" zou het zeker zijn, dat bij de behandeling van het wets ontwerp in de Tweede Kamer, waarbij voorgesteld wordt den accijns op sterken drank te verhoogen van f 67 tot f 90 per hectoliter, een amendement zal worden ingediend, strekkende om den accijns niet tot f- 90, maar tot f 100 te verhoogen. Weg met het stuiverstuk. De Kamer van Koophandel te Heeren veen heeft besloten, zich te weDden tot den Minister van Financiën, aandringende op inwilliging van het verzoek der Kamer van Koophandel te Zutfen, om het nik kelen stuiverstuk zóó te veranderen, dat verwarring, met het kwartje zal zijn uitgesloten. TEXELSCHE COURANT. Aangezien de ueranderde dienst der posterij (winterdienst) het tuenschelijk doet zijn om uoor onze abonnee's buiten Texel de Courant 's middags ie 1 uur op den dag der uitgaoe ter post te bezorgen, uerzoeken luij aduerteerders beleefd hunne aduerten- tien zoo uroeg mogelijk, liefst daags te uoren, aan ons bureau te bezorgen. Onze corr. op de dorpen gelieue hieruan teuens nota te nemen. De Uitg. O Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1