N°. 2309. Êondag 14 November 1909. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland» Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor pen Bdrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Te xel. NATIONALE MILITIE. Indeeling van lotelingen, bii de bereden korpsen. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat de in deze gemeente voor de militie inge schreven lotelingen, die, in geval van inlijving ter volledige oefening, in aan merking wenschen te komen om bij een der bereden korpsen te worden ingelijfd, bij deze worden uitgenoodigd zich vóór den 30en November e.k ter Gemeente secretarie aan te melden of te doen opgeven. Voor verdere bijzonderheden, als wijze van aanmelding, geneeskundig onderzoek, voordeelen welke de ingelijfden der bereden korpsen genieten in vergelijking met de miliciens der onbereden korpsen, wordt verwezen naar de op de publicatie borden aangeplakte bekendmakingen. Met het oog op het niet altijd genoeg zaam beschikbaar aantal plaatsen bij een wapen en een bepaald garnizoen, wordt er nadrukkelijk op gewezen dat het aanbeveling verdient, meer dan één korps op te geven, waarbij men bij voorkeur wenscht te worden ingelijfd. Texel, den 8 November 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt. Het Bestuur der Nationale Tentoonstel ling voor Huisvlyt welke, uitgaande van den Volksbond tegen Drankmisbruik, in de zomermaanden van 1910 te Den Haag zal worden gehouden onder eere-presidum van ZKH Prins Hendrik der Nederlanden, is thans met de voorbereidende werkzaamheden voor een groot deel gereedgekomen. Vastgesteld is het plan van de tentoon stelling, hetwelk twaalf afdeelingen te zien geeft, namelijk deze I. Oorsprong, geschiedenis en ontwik keling der Huisvlijtbeweging in ons land. Literatuur, leerboeken en geschrif ten; leermiddelen, werktuigenen grond stoffen ter bewerking. II. Een moderne huisvlijtschool met open- bare les, en nieuwste hulpmiddelen. III. Huisvlijt-producten uit vroegeren tijd. IV. Houtbewerking en metaalbewerking. V.' Papier-, leder- en beenbewerking, riet-, touw- en stroovlechtwerk. VI. Nuttige en fraai6 handwerken. De 'afdeelingen IV, V en VI moeten een beeld geven van de trapsgewijze ont wikkeling van het eenvoudigste tot het meest kunstig bewerkte huisvlijt- product, uit eenzelfde grondstof ver vaardigd, tevens zoo. mogelijk met indeeling der groepen naar practisch nut en versiering. VII. Teekenkunst, schilderkunst, photogra- phie, projectie, boetseer- en kleiarbeid. VIII. Verscheidenheden niet behoorende in de vorige afdeelingen, als postzegel- arbeid, scherfwerk, en alle versierings- kuust uit waardelooze grondstoffen. IX. Versieringen van diversen aard. x! Inzendingen van bijzondere personen en instellingen. XI. Huisvlijtproducten uit de kolomen en uit het buitenland. XII. De huisvlijt als propagandamiddel van don Volksbond. De inzenders worden onderscheiden in lo. vaklieden, 2o. mannen en vrouwen (geen vaklieden) boven de zestien jaar, 3o. jongens en meisjes van twaalf tot zestien jaar on 4o. inzenders buiten mede- diuging en van voorwerpen ter opluistering. Inzendingen ter mededinging moeten dooi den inzender zelvon gedurende de laatste vijf jaren zijn vervaardigd. De aangifte van inzendingen moet vóór 15 April 1910, gedaan worden b(j de plaat selijke correspondenten. Correspondenten zijn thans benoemd [en hebben de benoeming aangenomen in de meeste plaatsen des landstezamen ver klaarden bijna 300 dames en heeren zich bereid aan dit nuttige werk hunne krachten te verleenen, en onder hen vindt men allen rang en stand vertegenwoordigd. Voor Texel is de correspondente Mej. D. H. Brans, te de Cocksdorp, zie achter staande advertentie. Omtrent deze zaak nemen wij nog het volgende over: Wat is nu het doel dezer tentoonstelling? Natuurlijk geen winstbejag, direct of indirect, noch voor bepaalde personen, noch voor den Volksbond. Motieven en eigen belaDg, die bij zoo menige tentoonstelling voorzitten, zijn bij deze geheel buitenge sloten. Evenmin is de geheime bedoeling om onder den naam van tentoonstelling een reeks van festiviteiten te organiseeren, de zaak, waarom het eigenlijk gaan moest, geheel op den achtergrond schuiven. Deze tentoonstelling heeft een paedago- gisch en ethisch doel in de allereerste plaats. Zij wil aantoonen de opvoedende kracht en de sociale beteekenis van huisvlijt. Zij wil doen zien, dat huisvlijt de huiselijkheid bevordert, het gezinsleven versterkt en veredelt en de welvaart kweekt, vooral in die maatschappelijke kringen, waar de verleiding zoo groot is om op de straat of in de kroeg een verkeer met anderen te zoeken, dat in de meeste gevallen schade doet aan wie het vindt. Zij wil het oog openen voor wat in eigen kring met kleine middelen soms gedaan kan worden om den kunstzin te kweeken en dus het léven rijker te maken aan wezenlijk genot, dat geen wrangen nasmaak achterlaat. Zij wil de aandacht vestigen op de velerlei wijzen, waarop de vrije tijd nattig en aangenaam kan worden besteed en zelfs tot op zekere hoogte productief kan worden gemaakt. Wie de beteekenis van dit alles inziet, zal toestemmen, dat een dergelijke tentoon stelling niet alleen haar recht van bestaan kan doen gelden en daarom ondersteuning ten volle verdient, maar dat zij ook een groote winst kan opleveren, niet een gel delijke, maar een zedelijke winst, niet alleen voor wat men het volk in engeren zin noemt, maar voor het volk in al zijn geledingen. En bovendien zal zij een krachtig propagandamiddel kunnen worden voor het werk der drankbestrijding inliet algemeen en voor den arbeid van den Volksbond in 't bijzonder, die het drank misbruik wil aantasten in zijn oorzaken, gelegen in de gebreken van den mensch, van het gezin, van de maatschappij en daarom den strijd voeTt „tegen onwetend heid en onverschilligheid, tegen zelfzucht en verkwisting, tegen verkeerde denkbeel den, verkeerde gewoonten en verkeerde toestanden." In dien strijd is de huisvlijt een machtige bondgenoot. Verveling voert menigeen naar de kroeg. Wie zich thuis weet bezig te houden met knutselwerk of kleinen kunstarbeid heeft van verveling geen last en is aan een groot gevaar ontkomen. Huisvlijt werkt ontwikkelend. Wie er zich aan wijdt, moet nadenken, gaat aan het zoeken naar nieuwe nuttige dingen, tracht steeds betere voorwerpen te ver vaardigen en legt om dit te bereiken zich toe op het verkrijgen van meerdere ken ais. Onwetendhoid en onverschilligheid, die zich tevreden stellen met allerlei lager genot, dat in verkeerd gezelschap gevonden wordt, worden daardoor dus tegengegaan. Huisvlijt doet de waarde van het kleine beseffen. Uit haast waardelooze dingen worden aardige voorwerpen vervaardigd. Wat nutteloos scheen blijkt nog zeer goed bruikbaar te zijn voor het een of ander doel. Uit hotgeen menigeen het wegwer pen slechts waard acht, brengt een handig huisvlijtwerker iets tot stand, dat tot nut of sieraad dienen kan. Van verkwisting mag hierbij geen sprake zijn. En stel daartegenover nu eens wat aan den drank wordt verkwist. Wie van harte huisvlijt beoefent, moet zich aan dit laatste wel ergeren. Huisvlijt is een krachtig en onwedor- legbaar protest tegen de verkeerde denk beelden, dat werken een vloek is en dat werken is voor de dommentegen de verkeerde gewoonten van ledigheid en uit huizigheid tegen de verkeerde toestanden, die door drankmisbruik ontstaan en door ongezelligheid in eigen woning worden bevorderd. Terwijl huisindustrie in verreweg de meeste gevallen een vloek is voor het gezin is huisvlijt altijd een zegen. De tentoonstelling van huisindustrie, in 1909 te Amsterdam gehouden, gaf allerlei ellende te ziendie van huisvlijt in 1910 te 's Gravenhage te houden, zal veel ver blijdende en verheffends te aanschouwen geven. Wie het wèl meent met ons volk, be- vordere de huisvlijt en steune daartoe de Nationale Tentoonstelling van Huisvlijt, die vanwege den Volksbond tegen drank misbruik georganiseerd wordt. TEXEL, 13 NOVEMBER 1909. Tot leden der commissie van aanslag voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten te Helder, voor de gemeenten Helder, Texel, Vlieland, Terschelling en Wieringen, zijn benoemd de Heeren W. J. van Neck te Helder en J. C. Visser te Texel, en tot plaatsvervangende leden de heeren A. Klik Jz. te Helder en J. Kooiman Gz. te Texel. Ben Room12 November. Bij den strandvonder alhier zijn aan gebracht en opgeborgen een twintig stuks battings waarop de volgende merken: E. H. B. C. o. De alhier bestaande Rederijkers kamer O. K. K. zal eerstdaags een uit voering geven in het lokaal van den heer Buijs te de Cocksdorp. Men zie de advertentie in dit nummer. Tot Koster der Ned. Herv. Gem. is in plaats van F. Krijnen die als zoo danig heeft bedankt, benoemd W. Jonker Albzde eenige sollicitant. Oosterend12 Nov. Bij de sluis van het Noorden ligt in lading (hooi en stroo) de stoomboot Pomona III, van Alkmaar. Nimmer te voren heeft men hier een stoomboot aangetroffen. Stellig zou ook dit verkeer toenemen, wanneer men bij Oost een haven of een steiger had. De behoefte er aan laat zich al sterker en sterker gevoelen. Alles aan de rol. Bij wijze van witte raaf hoewel hij tamelijk zwart was zagen we dezer dagen, zegt de „Delftsche Ct." 'n enkelen kleinen jongen aan 't Oostplantsoen alhier krukkebeenen op rolschaatsen. Maar in Amsterdam is 't, naar vandaar geschreven wordt, heel wat anders. In en om de hoofdstad zoo lezen we wordt de rolschaatsensport meer en meer populair. Terwijl ik een paar maanden geleden op den Heiligenweg drie begin ners op barsche wijze door een politie agent zag aanhouden, die hen sommeerde onverwijld tot de nuchtere werkelijkheid in casu hun schoenzolen terug te keeren, kan men nu iederen morgen een en misschien meer heeren, met snelle slagen, naar hun kantoor zien rollen." Men bindt op bij de Leidsche poort en rijdt langs één onafgebroken asfalt- en houtblokjesbaan (Leidsche straat— Ko ningsplein —Heiligenweg— Kalverstraat) naar den Dam. Ook in besloten kring wordt er aan rolschaatsrijden gedaan. Te Hilversum zag ik Zondag, hoe een gezelschap dames, heeron en kinderen hiervoor een tennis baan gebruiken. De meesten waren nog beginners, maar tot welk een graad van volkomenheid ock dit soort sehaatsen- rijden dit loopen op wagentjes kan komen, bewees een jong meisje, dat in rustige houding, de handen op den rug, met elegante kwart-cirkels, over het cement reed. Een gekantelde boot. Toen de stoomboot „Achtkarspelen" varende van Groningen naar Surhuister- veen en omgekeerd, Dinsdag in de Wes terhaven tot vertrek gereed van wal stiet, is naar vermoedt wordt, de deklast in beweging geraakt. De dekknecht wilde nog trachtte den deklast vast te sjorren, doch het was niet meer mogelijk. Zijn eigen leven bedreigd wanend, sprong hij van den boot op den wal, terwijl de boot onmiddelijk daarna kantelde, geluk kig naar den walkant, want door de betrekkelijk geringe diepte aan die zijde bleef de boot nog een eind boven water. Er waren 14 personen, mannen, vrouwen en een kind in de kajuit, onder wie een kleine paniek ontstond, doordien de boot water maakte. Men schreeuwde om hulp, die weldra van alle kanten geboden werd. Het kostte intusschen vrij wat moeite, om de menschen uit hunne hachelijke positie te bevrijden. De brandweer moest er met bijlen en zagen bij te pas komen, om den passa giers een uitweg te verschaffen, wat haar gelukt is, zonder dat er menschen- levens zijn te betreuren. Inmiddels waren doktoren, verpleegsters en verple gers van het academisch ziekenhuis, met zuurstofapparaten, brancards, den zie kenwagen en de ziekentranspoir-auto ter plaats om de geredden bij te staan. Zij allen werden naar het ziekenhuis over gebracht, waar zij een warm bad, droge kleeren en een scheutje cognac kregen, terwijl zij daarna naar bed werden ge bracht. De consternatie in de stad was aan vankelijk groot. De eerste geruchten spraken van dooden. wier getal zelfs hooger dan dat der passagiers werd opge geven. Den volgenden morgen konden allen het ziekenhuis verlaten om naar huis te gaan. Wat jongens aldoen. In de duinen in de buurt van Haarlem waren dezer dagen twee jongens bezig in de duinen een klein vliegtoestel op te laten. Zij hadden in het toestelletje een uurwerk geplaatst, dat 4 wieken in beweging bracht. Het toestel bleef 10 minuten in de lucht zweven en daalde toen van een hoogte van 25 meter ge- ruischloos neer, een en ander tot groot vermaak der toeschouwers. Tuchtschool gevangenisstraf? Men meldt uit Haarlem aan de „N. R. Ct." Hier doet zich het geval voor dat een jongen van 17 jaren, die voor 2'/» jaar werd veroordeeld tot 1 jaar tuchtschool, die zich daar en na zijn ontslag goed gedroeg, in dienst wil treden. Doch dit wordt hem nu onmogelijk gemaakt, omdat men ten raadhuize heeft gemeend die ondergane tuchtschool- straf te moeten vermelden op het aan gevraagde bewijs yan goed gedrag. De jongen heeft thans de tusschen- komst ingeroepen van den minister van oorlog. Armoede ten plattelande. Naar „Het Volk" verneemt, zal het Kamerlid Hugenholtz bij de a.s. behan del- Staatsbegrooting de Regeering vragen wat zij denkt te doen voor de vele Friesche boeren, die als gevolg van de aanhoudende regens in den afgeloopen zomer tot armoede zijn vervallen. De toestand is zóó slecht, dat reeds eenige landeigenaren hun huurders tege moet komen door de huur ten deele te laten vallen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1