a Specialiteitenavond Marktberichten. Predikbeurten. Aclvertentiën Advertentiën. Zenuwachtigheid der vrouwen. 2* VAKTEEKENEN timmerlieden, t/ïefselaars, Schilders en Smeden. op Zaterdag 27 November a. s., Entree 40 ct. de persoon. Vanaf hedenavond is de St.-Nicolaas-Etalage gereed. Beleefd aanbevelend, K. SLOT. Jl. Donderdag is te Haarlem aan besteed liet driejarig onderhoud der Rijks zeewering op Texel. Laagste inschrijver was de heer A. Kooiman alhier voor f 85S5. Er waren 7 inschrijvingen, als: Burger en v. d. Vlies t 39S7 A. Krijn en 3887 M. Daalder 3825 v. d. Sterre 3757 Doeksen 3658 J. Dekker 3627 A. Kooiman 3585 Dm hoorn, 18 November. Gisteren was het 127s jaar geleden, dat de heer van Douwen, onderwijzer aan de O. L. School alhier, als zoodanig hier geplaatst werd. Namens da nog hier bestaande feestcommissie werd hem een blijvend aandenken vereerd. Twee van de drie booten (aakjes) die verleden week door den storm werden weggeslagen zijn door Texelsche schuiten opgepikt en weer aan het adres bezorgd. Ook van de ankers en trossen is het meeste hiervan weer aangespoeld en opgeborgen. Oudeschild, 19 November. Wat de visscherij betreft, kan mede gedeeld worden, dat het grootste deel der visschersvloot zich nog steeds bezig houdt met het oesterkorren. De vangst van wulken is vrij belangrijk en de prijzen er van zijn aanzienlijk hooger dan in den beginne. Sommige visschers zijn reeds metgarnalenvisschen begonnen doch tot in het begin dezer week heeft dit geen gunstig resultaat gehad. Later schijnt hier eenigszins verandering te zijn ingekomen. Vlieland, 18 Nov. Gisteren arriveerde alhier uit Warve- münde de vader van den, bij de schip breuk der Wilma verdronken en Maan dag alhier begraven tweeden stuurman Jonas. De heer Jonas, diep getroffen door het verlies van zijn eenig kind, heeft het lijk terstond doen opgraven en heden morgen naar zijne woonplaats doen vervoeren, teneinde daar opnieuw een rustplaats te geven aan zijn zoo onge lukkig omgekomen zoon. Van de overige verongelukten, waar onder ook de loods een Belg, te Vlis- singen wonend, werd nog niemand ge vonden. Heden vertrokken van Terschelling de sleepboot Neptunus en het bergings vaartuig Bruin visch teneinde pp de stran dingsplaats een onderzoek in te stellen. De zee werpt voortdurend wrakhout, luiken enz. op het strand. Van de Wilma is nagenoeg niets meer te zien, schip en lading waren terstond geheel verloren. De geredde machinist Ryptisch vertrok Dinsdag van bier, nog diep onder den indruk der noodlottige ramp. Aangespoeld op het Noordzeestrand een reddingboei half wit, half rood ge schilderd, waarop de woordenJames J. Dickson, Gothenburg. Een wit ge schilderde reddingboei, waarop met zwarte letterss. s. Septima-Flensburg. Eene partij nieuw hout gemerkt S.ster P. Een goed effect. De heer M. G. Minnema, te Murmur- woude, heeft een pereboom, die dit jaar 22 ton peren a f 1.75 per ton heeft opgeleverd. Dit is nog niet het grootste kwantum dat de pereboom gedragen had. Er is heugenis van oogsten van 25 en 26 ton; wanneer niet meer dan 15 ton geoogst werd, rekende men een slecht jaar te hebben. Bij het beschouwen van den reus, in den omtrek bekend als de „greate paerebeam", komt dat nog niet onge looflijk voor. De stam heeft tncb, twee voet boven den grond, waar hij zich in drieën splitst, een omvang van niet minder dan 2.25 meter. Van deze drie onderdeelen, boomen op zichzelf, kunnen twee op manshoogte door een tamelijk lang persoon nauwelijks met de armen omvat worden. De middellijn der kroon, die den vorm van een afgeknotte pira mide heeft, bedraagt beneden ruim 30 voet. Wat de soort betreft, daarvan kan geen zekerheid verkregen worden In de familie leeft nog de herinnering voort aan „Wiebom" die als kind het boompjes toen nauwelijks een voethoog geplant moet hebben. In dat geval moet men aannemen dat het een onge- ent, een z.g.n. wild exemplaar is, en thans ongeveer 80 jaar oud. (N. v. h. N.) Echtelijk geluk. Op een hofje (zeer symbolisch „Ons Genoegen" genaamd) in de Hartmans straat te Rotterdam werd Maandagavond ter eere van een jongmensch, dat als koloniaal naar Indië vertrekt, feest ge vierd. Aan die feestviering namen ook deel een 37-jarige vrouw en een 43jarige kistenmaker, een gescheiden echtpaar, dat zich na de scheiding weer verzoende en weer samen woont. Toen het feest in vollen gang was, kreeg het gescheiden paar weer twist en die twist liep zoo hoog, dat de kistenmaker zijn knipmes te voorschijn haalde en de vrouw hier mee een ernstige verwonding in den hals nabij de keel toebracht. De vrouw werd naar het ziekenhuis gebracht. Haar toestand is niet direct levensge vaarlijk. De man gaf zichzelf bij de politie gevangen. Hier bleek dus de liefde niet bestendig van duur. Een grappige automaat. De automaat tegen de gevel van het Amsterdamsche postkantoor begint krom te doen. Eerst gaf hij, als men een cent in het gleufje wierp, een stads- brierkaart (van 2 cent), en nu haalt hij zijn schade weer in, door in't geheel niets meer te geven als men er geld ingooit. Blijkbaar heeft hij berouw van zijn goedgeefschheid. Treinvertraging door sneeuw! Het moet Woensdagavond ten Oosten van ons land hevig gesneeuwd hebben, te oordeelen naar het bericht, dat de D trein 73 uit Berlijn, die om 10 uur te Amsterdam had moeten arriveereu, doch om één uur na middernacht nog niet binnen was, op Duitsch gebied zou zijn ingesneeuwd. Men verwachtte, dat de trein ongeveer 3 uur zou binnenkomen. De Berlijnsche mailtrein kwam tenge volge der vertraging door den sneeuw storm hedennacht te 4,45 uur te Vlis- singen binnen, dus met 5 uur vertraging. Sneeuwstormen in Duitschland. In Oost- en Midden-Duitschland heer- schen geweldige sneeuwstormen, waar door overal treinen in den sneeuw zijn blijven steken. Het treinverkeer van Berlijn naar het Noorden vindt gedeelte lijk plaats. Talrijkejtelephoonlijenen zijn gestoord. Een zak met rijksdaalders Een zeer onaangenaam avontuur had te Amsterdam een kassier, die een zwaren zak vol zilvergeld, guldens en rijksdaalders op de schouders droeg Op het Rembrandtplein brak het touwtje, waarmee de zak dichtgebonden was, en de geheele inhoud, eenige bon derden guldens, rolde op straat. Amster dam telt gelukkig een aantal gedienstige menschen en merkwaardig vlug was een aantal dezer bezig den kassier te helpen zoeken. Maar de politie, die spoedig kwam opdagen, zette een klein deel van het plein af en nu werd ge raapt, gezocht totdat er niets meer te vinden was. Wij zijn zeer benieuwd of bij natellen er niets zal ontbreken Voor den vrede. Uit New-York wordt gemeld, dat de rijke uitgever Ginn, te Boston, heeft bekend gemaakt, dat hij jaarlijks een som van 120.0000 gulden zal besteden ter bevordering van de vredesbeweging. Hij is voornemens een internationale school voor den vrede te stichten met een grooten staf lectoren en onderwijzers. Ja als de vrede te koop was. De vloek der gierigheid. Te Kleef heeft men in de rokken van eene als armoedig bekend staande weduwe, die in het ziekenhuis moest worden opgenomen, 27.000 mark inge naaid gevonden. In haar gebrekkige woning vond men nog 1000 mark aan contanten. Anderen zullen er vermoe delijk nn meer nut of genoegen van hebben dan deze arme ziel. Schagen, 18 Nov. Aangevoerd: 17 Kalikoeien f 140,a f 230—; 102 Vette Koeien 1 150 a 1315,00; 60 Geldekoeien f 100 a f 195 40 Nuchtere Kalveren f 7 a (20, 490 Schapen (vette) f 20,a 28,50 820 Overbouders f 7 a 20.50. 25 Vette Varkens 46 a 50 cent per Kg. 4 Magere Varkens f 12 af 14,00. 80 Biggen f 7,a f 1.3,00; Boter f 1.20 a f 1.40 per K.G. Kipeieren f 7,75 a f 8,25 per 1001 Leiden, 19 Nov. Ter markt werden heden aangevoerd 17 Stieren f112— a f240,—; 635 Kalf- en Melkkoeien f 162 a f 288; 124 Varekoeien f 114 a f 228; 227 Vette Ossen en Koeion (168af 280 43 Kalveren (vette) f 68 a f 110 14 Kalveren (magere) 16 af 12 312 Schapen (weide) f9 a 1 12; 1723 Schapen (vette) f 11,— a f 19.— 362 Magere Varkens f' 17— af 39, 316 Biggen f 3,00 f 11,00; KAINIET of PATENTKALI. Noodzakelijkheid van een versterkende behandeling, GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een wagenbout. Geene. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 13 Nov. tot en met 19 Nov. '09. ONDERTROUWD: GETROUWD GEBORENDirk, z.v. Jan Beumkes en Reinoutje Bruin (den Hoorn,) Fijtjc, d.v. Jan van der Kooy en Antje Cor nelia Kalis (de Cocksdorp.) OVERLEDENJannetje Bischoff, oud 85 jaar (Oosterend.) Zondag SI November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur ds. Kijne. Waal. Voorm. 10 uur ds, Smits. Bediening Avondmaal Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Visser, 's Avonds 7 uur ds. Werner. van Stompetoren. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. Van Gras&tek. Cocksdorp. Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. balf 10 Leesdienst Nam. 2 uur Leesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal Voorm. 10 uur ds, Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemaker Dinsdag 23 November. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. 's Avonds 7 uur ds. Balhuizen van Sexbierum. Bespreking over de Krankzinnigen gestichten en ten voordeele daarvan. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 24 November. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Kijne. Den Hoorn, 's Av. 7 uur ds. J. C. Balhuizon van Sexbierum. Iets over Chr. verpleging v. krankzinnigen. Donderdag 25 November. Oosterend. 's Avonds 7 uur Bijbellezing. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. VOOR Zij die dezen winter aan de teekenles- sen in bovengenoemde vakken wenschen deel te nemen, worden bericht, dat een bekwaam Bouwkundige zich binnenkort op Texel zal vestigen, die zich tevens beleefd houdt aanbevolen tot het maken van teekeningen, bestekken, begrootingon van alle voorkomendo werken. Inlichtingen Bnreau van dit blad. te geven ten voordeele van de hulpkas van 't Weduwen en WeezenfondsTcxels Belang 's avonds 8 uur in Hotel Texel. Plaatsbespreking op den dag van de uit voering van 's middags 1 tot 2 uur a 10 ct. Kinderen boneden de 16 jaar worden beslist niet toegelaten. Kaarten verkrijgbaar bij do heeren A. GEUS en I. MOERBEEK. Ondorgeteekendo beveelt zich boleefd aan voor het maken van bestekkon en teekeningen en het houden van toezicht, zoowol voor burgerlijke als waterbouwkundige werken. G. DE BEURS Gz. Architect, Kerkgracht 53. Helder. kwwwwwwyywww vw9 Ruime keuze. Zeer luge prijzen. Het verschil tusschen die twee schijnt veel land en tuinbouwers niet erg duidelijk te zijn, dat merk ik herhaaldelijk. Daarom kan het zijn nut hebben, dit nog eens duidelijk uit een te zetten. Beide kalimeststoffen komen uit Duitschland uit hetzelfde mijngebied. Kaiüiet is een ruw kali- zout, dat wil zeggen: zooals het uit de mijnen verkregen wordt, verkoopt men het ook. Natuur lijk wordt het eerst voldoende fijngemaakt. Daar Kainiet zeer sterk het vocht aantrekt, kan het licht tot kluiten aan een //bakken//. Dat geeft groot bezwaar bij het uitstrooien. Daarom doet men het beste, als men kainiet niet te langen tijd voor het uitstrooien koopt en opdat de han delaar geen kluiterige kainiet zal leveren, vrage men gemalen kainiet. De ondervinding heeft geleerd, dat sommige gewassen, bv. eetaardappe- len, een onmiddelijke kainietbemesting niet goed verdragen; de smaak wordt dan minder aange naam. Daarom gebruike men dan kainiet op de voorvrucht, of in den herfst. Ook op andere gewassen gebruike men kainiet bij voorkeur in herfst of winter. Mocht de mest schadelijke bestanddeelen bevatten, dan worden die uitge spoeld, langen tijd voordat de plantengroei weer begint. De kaliverbindingen, dus het planten- voedsel, verdwijnen in den winter niet. Zomer granen, beetwortelen en voederbieten kan men gerust in het voorjaar Kainiet geven. Terwijl alle soorten bieten beter gedijen door Kainiet dan door Patentkali, kan men dat van de andere gewassen niet zeggen. In de meeste gevallen zou Patentkali even goed, misschien iets beter werken dan Kainiet. Toch gebruikt men alge meen de laatste meststof en betrekkelijk weinig Patentkali. Wat is daarvan de reden? Terwijl Kainiet zoo uit de mijnen gebruikt wordt, onder gaat Patentkali een kunstbewerking om de scha delijke verbindingen te verwijderen. We zouden Patentkali verbeterde Kainiet kunnen noemen. Die zuivering kost geld, daarom is Patentkali betrekkelijk duurder dan kainiet. Een voorbeeld: •Voor 1 zak Kainiet bevattende 12,5 k.g. kali betaalt men vrij aan huis ongeveer f 2,25, dat is 18 cent per kilo kali. Voor 1 zak Patentkali bevattende 25 k.g. kali is de prijs f 6,25 of 25 cent per kilo kali. Bij grootcre hoeveelheden geeft Kainietgebruik dus een aanmerkelijke besparing. Dit het verschil in gehalte volgt ook dat men in 1 zak Patentkali evenveel voedsel geeft als in 2 zakken kainiet. Wegens de zuivering, die Patentkali onderging, kan men het 't heele jaar door gebruiken. Twee gewassengroenten, bloemen en vruchtboomen geve men uitsluitend Patentkali. Men kan deze meststof ook gerust in den herfst onderbrengen, van uitspoelen is geen sprake. Daar het een fabrieksproduct is, komt het uit den aard der zaak fijn in den handel. Natuurlijk moet het evenals Kainiet droog bewaard worden. Ik kom dus tot deze slotsomGeeft granen, grasland, boonen, erwten, karweij Kainiet in herfst of winter. Gebruikt voor tuinen en boomgaarden Patentkali, wanneer je maar wilt, doch neem niet meer dan 5 kg. daarvan per Are, want het bevat zeer veel kali, B. Het eerste wat gedaan moet worden bij hen die aan zenuwstoringen lijden, is zoo mogelijk de oorzaak er van weg te nemen, indien zij voort komen uit vermoeienis of overspanning. Vervolgens moetCn de zenuwen een goede voeding ontvangen en daartoe moet het bloed gezuiverd en verrijkt worden. Dat is de roeping van de Pink Pillen en het is daarom dat zij zooveel succes hebben. De Pink Pillen zijn goed voor beide geslachten, maar zijn in het bijzonder geschikt voor de teer heid van het vrouwelijk gestel op alle leeftijden, en zij bezorgen haar den noodigen steun die haar van hare zenuwstoringen verlost. Zie eens wat zij hebben gedaan voor Mevrouw N. v. d. Vijver, geboren t'Hart, wonende te Breda Teheydensche Weg no. 39. - n- Mevr. N. v. d. Vijver. (Portret de Jong //Ik verklaar gaarne, schrijft deze, dat ik ge durende jaren aan zenuwuitputting, aan alge- meene zwakte, hartkloppingen en duizelingen geleden heb. Alleen de Pink Pillen hebben een einde aan mijne pijnen kunnen maken en daarna ben ik 7 jaren geheel en al gezond geweest. Ik heb in den laatsten tyd de Pink Pillen weer gCDomen om mij te verlossen van zekere storingen die daaruit voortkwamen dat in den voor vrou wen kritieken leeftijd ben aangekomen. De Pink Pillen bevatten de noodigo bestand deelen om nieuw, rijk en zuiver bloed te geven. Dank z'y die oigenschap, zijn zjj onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeenc zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen, zenuw pijnen, heupjicht, rheumatiek, zenuwzwakte. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilió, Hoofd-depöthouder voor Nederland, 7 Grooto Markt te Rotterdnm, vooi den Burg en omstreken bij de firma T. BUIJS en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. ^AAAAAAAAAAAAAAAAAA/W AA AA

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2