<$otO'diïap. ENKHUIZER ALMANAKKEN 15 Cent. Predikbeurten. 10 Enveloppen en 10 vel postpapier a 10 et. p.map. aan degelijk tooneelspel, koDden wij ods thans niet verheugen over de keuze van het stuk. Een keuze is echter over het algemeen moeielijk en wanneer dan nog rekening moet worden gehouden met een beperkt aantal krachten, wordt de keuze er niet gemakkelijker door. Wat de uitvoering betreft, daarover hebben wij gaarne een woord van lof. Met veel toewijding werden de verschil lende rollen door de resp. vertooners vertolkt en daaraan is het zeker wel toe te schrijven dat dit niet gemakkelijk weer te geven blijspel zoo veel mogelijk tot zijn recht kwam. Het stuk is rijk aan afwisseling, doch niet minder aan vele verwikkelingen, welke niet zelden tot gullen lach aan leiding geven. Met genoegen maakten wij wederom kennis met vele lieve figuurtjes, die ons ook bjj vorige uitvoeringen zoo groot genot verschaften. Gaarne zien we hen nog meermalen voor het voetlicht. Zeker jammer is het dat zooveel dona teurs dit jaar de diploma's weigerden. Is zulks voor de kas geen voordeel, ook voor de werkende leden is het een so bere belooning, waar zij met zoo groote toewijding zich aan het tooneelspel wijden. Laten wij wenschen dat meer dere waardeering daarvan moge blijken door ruimere toetreding van donateurs. Specialiteitenavond. Zaterdag a.s. wordt in Hotel Texel een specialiteitenavond gegeven. Wat daar alzoo ten gehoore zal worden ge bracht is reeds als programma in onze Courant medegedeeld en meer weten wij er ook niet van te zeggen. Of aan zulk een avond behoefte bestaat in dezen tijd Wij zouden er nog niet zoo terstond volmondig ja op durven zeggen. Toch willen wij de aandacht er op vestigen en tot bezoek aansporen, omdat met dezen avond een goed doel wordt beoogd. Bet revenu er van zal toch komen ten voordeele van de hulpkas van Texels Belang. Deze hulpkas stelt naar men weet, zich ten doel om aan weduwen en weezen welke ten laste komen van Texels Belang, een langeren tijd ondersteuning te verleenen, dan dooo de vereeniging kan worden gedaan. Om die reden steune men deze uit voering door het koopen van kaarten daarvan. Zeldzame verkooping. Gisterenavond had in Hotel de Zwaan de verkooping plaats van pl.m. 18000 Eieren (strandgoed.) Nagenoeg f 750 was de opbrengst. Voor het overgroote deel werden de Eieren gekocht voor personen buiten Texel woonachtig. Koog, 21 Nov. Alhier hedennacht aangespoeld een kist eieren en een groote partij battings planken, schrooten enz. waarop de vol gende merken. A B. L"& B X E. s Den hoorn22 November. 25-jarig bestaan der vereeniging Unitas. Vergadering dier vereeniging op Maan dag 22 November in het Loodsmans Welvaren. Aanwezig 46 leden. Na opeting door den voorzitter den heer K. Lap Szn. werden door den heer D. J. Bruin de notulen van 1908 voor gelezen, welke onveranderd werden goed gekeurd. Hierna deed de heer A. A. Lap, pen ningmeester dier vereeniging rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar. Een commissie werd benoemd bestaande uit de heeren W. R. van Douwen, J. Hin en S. Dogger om de boeken na te zien, die in orde werden bevonden. De bezitting van Unitas was in 1908 f 6379,55 en nu reeds opgeklommen tot f 6651,32'. Hierna had de stemming plaats voor een secretaris, wegens het aftreden van den den heer D. Jbz, Bruin. Na stemming werd genoemde heer met groote meerderheid van stemmen herko zen. Alsnu was aan de beurt van aftreden de commissaris den heer P. Kok, die niet herkiesbaar was en werd in zijn plaats als zoodanig gekozen den heer W. R. van Douwen, die zjjne benoeming in dank aannam. Hierna rondvraag. De heer K. du Porto vroeg het bestuur om voor kinderen beneden den leeftijd van één jaar ook een toelage te geven bij overlijden. Hier ontspon zich eenige discusie over en werd zijn voorstel verdaagd tot een volgende jaarvergadering. Ook werd bekend gemaakt punten van ingrijpende aard 14 dagen vóór een algemeene ver gadering bij den voorzitter bekend te maken en het reglement eenigzins te wijzigen. Niemand het woord meer ver langende sloot de voorzitter op de gebrui kelijke wijze de vergadering. Bij den strandvonder alhier zijn Zondagmorgen aangegeven een belang rijke partij batting, schrooten, mijn- stutten, wrakhout en cederhout, waar mede het strand Zondagmorgen bezaaid lag. Al weer een winstje voor den komenden winter voor den arbeider, daar vele van dezen behulpzaam zijn om het van het strand af op een veilige plaats te brengen. Cocksdorp. Het tooneelgezelschap „Oefening kweekt kunst" te Den Hoorn gaf Zaterdag 1.1. eene uitvoering in het lokaal van den heer Buis alhier. Opgevoerd werden de blijspelen „Zoo gewonnen, zoo geronnen", De Aprilbe weging", Eene Raadsvergadering te Koe kamp" en „Daar is Mijnheer." De stukjes werden juist vertolkt en vielen blijkbaar zeer in den smaak van het publiek, hetwelk ondanks het min gunstige weder goed was opgekomen. Naar we vernemen zal men het gezel schap hier gaarne weer zien optreden. Waal, 23 November. De heer Th. de Jongh, vroeger alhier, thans onderwijzer in Neerl. Indië, is op zijn verzoek overgeplaatst van de le Inlandsche school te Kediri naar de id. id. te Djember (Besoeki) eiland Java. Oosterend, 23 Nov. In de tweede bijeenkomst die Nut en Genoegen a. s. Zaterdag in dit seizoen zal houden, zal de heer K. Dikstaal, Hoofd der School, te Koog, voor de ver gadering optreden. De blazerschuit T.X. 181, van hier, bracht in de vorige week uit de Noordzee aan 14 kisten, elk met meer dan 1400 eieren en een 150 tal planken. Naar men zegt, was een en ander afkomstig van een Russisch schip dat hoogstwaar schijnlijk vergaan is. Er dreef nog veel meer in de Noordzee doch men kon niet meer bergen, en andere vaartuigen waren niet in de nabijheid. Oudeschild, 23 November. Bij het oesterkorren geraakte de zoon van den heer D. Bruin, eigenaar van de blazerschuit T.X. 97, eenigszins door eigen onvoorzichtigheid buiten boord. Gelukkig wist men hem nog bijtijds binnen te halen, zoodat hij er met een nat pak en den schrik afkwam. Naar aanleiding van een Koninklijk Besluit, dato 29- Sept. 1909 en eene daarop betrekking hebbende resolutie van den Minister van Financiën dato 4 November 1909, waarbij ook de gar- nalenvisschers, vrijdom van zoutaccijns wordt toegestaan, voor het zout, benoo- digd voor de verzending van garnalen naar het buitenland, had de alhier be staande Schippers- en Visschersbond op verzoek van de heeren ambtenaren der belastingen eene algemeene vergadering uitgeschreven op Zaterdagmiddag j. 1. Welwillend gaven voormelde ambtenaren den visschers alle mogelijke inlichtingen hoe zij na de inwerkingtreding van voor noemd Koninklijk Besluit (24 Nov. 1909) hadden te handelen. Doordat de vis- schersvloot te laat binnenkwam en daar door niet allen de vergadering konden bijwonen, werd besloten Maandagavond 22 Nov. weder te vergaderen. Zondagmorgen j.l. brachten de boo ten de tijding mee, dat er veel hout in de zee dreef. Binnen een minimum van tijd zag men tal van schuiten de haven verlaten om te trachten iets van den buit te bemachtigen. Wel werd er iets aangebracht, doch de moeite van slechts enkelen werd maar eenigszins beloond. Maandagavond 22 Nov. hield de Texelsche Schippers- en Visschersbond voor de tweede maal eene algemeene vergadering, waarvan de opkomst uit stekend kon genoemd worden. Nadat de ambtenaren der belastingen nogmaals alle mogelijke inlichtingen hadden ge geven, omtrent den 24 Nov. a.s. ingaande vrijdom van zoutaccijns voor de garna- lenvisschers, werd overgegaan tot voor lezing van eene ingekomen missive van den WelEd. Heer Calkoen te Edam, be trekking hebbende op de Visscherijraden op de Oesterkwestie en op de in 1910 te houden Brusselsche tentoonstelling. Deze missive werd voorloopig voor kennisgeving aangenomen, nadat de voorzitter de leden had aangespoord tot inzending van miniatuur-voorwerpen op de visscherij betrekking hebbende. Naar aanleiding van een besluit, om voor de vereeniging rechtspersoonlijkheid aan te vragen, werden de daarop be trekking hebbende concept-statuten, eerst in het geheel voorgelezen, daarna arti- kelsgewijze behandeld en na eenige kleine wijzigingen vastgesteld. Door deze werkzaamheden was het reeds voor vele visschers wat laat ge worden, zoodat zij huiswaarts gingen en daardoor een paar belangrijke voorstel len n.l. le het zenden van een uitvoerig request aan den betrokken Minister om trent de oester- en wierkwestie en 2e een voorstel tot verhooging der contri butie tot eene volgende bijeenkomst moesten uitgesteld worden. Vlieland. Het winterseizoen werd hier Donder dagavond geopend door Nut en Genoegen. De heer Schaafsma trad als spreker op en had, naar we vernamen, als steeds veel succes. Ook de heer Donia, die voor een bijdrage zorgde. Het bal hield de vrij talrijke aanwezigen na sluiting nog langen tijd gezellig bijeen. 18 Nov. Heden is op het Noord zeestrand een lijk aangespoeld. Het signalement van de bemanning der Wilma, bekend bij den Burgemeester, wijst er op, dat dit lijk vermoedelijk is van den 2den machinist dezer boot. 20 Nov. Hedenmorgen werd met de reddingboot, gestationeerd nabij het Posthuis, een proeftocht gehouden. Een proeftocht die zeker de aanwezigen lang zal heugen. Toen de boot, in tegenwoordigheid der reddingscommissie, op de gewone wijze te water was gelaten en door de branding werd geroeid, reeds vrij ver van het strand, hief een golf de lichte boot omhoog, een tweede wierp haar om en geheel de bemanning geraakte te water. Daar zij allen, voor 't meeren- deel behoorend bij het Loodswezen, goed konden zwemmen, zijn allen gered. Wel was de positie van eenigen hunner een tijdlang zeer hachelijk, daar ze onder de boot waren geraakt. Allen zijn min of meer gewond en de schrik wasvoor enkelen zeer hevig. Landbouw Ongevallen-Verzekeringde Noord-lïoUandsche Landbouw-Onderlinge. Het Bestuur van de Noordhollandsche Landbouw-Onderlinge heeft besloten met het oog op de propaganda voor de Onder linge Landbouw-ongevallen-verzekering verschillende vergaderingen in Noord- Holland te houden. Tot deze vergaderingen worden uit- genoodigd le. de besturen der afdeelingen van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw in deze provincie, en 2e. de leden der maatschappij Deze vergaderingen worden op ver schillende plaatsen gehouden, op Texel voor de leden der Afdeelingen Texel en Eierland op 6 December 's middags 12 uur in Hotel „Texel" op den Burg. Een 100jarige. Te Souburg (Walcheren) hoopt de wed. A. Dommisse, geb. J. Bosschaart, meer bekend onder den naam van „oude Janna" den 1 December haar hondersten ge boortedag te beleven. Voor haar leeftijd is zij nog zeer kras. Een arend geschoten. Door Hr. Ms. jachtopziener te Hoog- Soeren is in de bosschen aldaar een arend geschoten, die een vlucht van 2 M. had. Het kolossale dier had zich reeds eenige dagen in den omtrek opgehouden tot het onder schot kwam toen het zich had neergezet om te slapen. Een echt „roovershol" Te Hoogerheide (N -Br.) is door een patrouille marechaussee bij Ossendrecht in een bosch een hol ontdekt, dat bij onderzoek bleek bewoond te worden. Het was zoodanig gedekt dat het slechts een groot toeval was, dat het ontdekt werd. De ingang was nauw, maar van binnen was een flinke ruimte; de zolder was van gevlochten hout gemaakt, zoodat instorten onmogelyk was. Over blijfselen van levensmiddelen en kleeding- stukken werden er in gevonden. Het vermoeden bestaat, dat het hol door dieven wordt of was bewoond. Een reuzenkoopje Te Alrnkerk is een huis met erf en boomgaard verkocht voor.dei tig gulden. Daar kan de kooper toch bezwaarlijk aan bekocht zijn. Zindelijke aflevering der melk. Te Aalten is men aan de coöp. boter- fabriek begonnen de melk uit te betalen niet alleen naar het vetgehalte, maar ook naar den graad der zindelijkheid. Leveranciers, die zorgen dat hun melk volkomen rein is, krijgen een beteren prijs dan zij, die hierop niet letten. Op deze wijze hoopt men de zindelijke aflevering der melk te bevorderen. Daar is het leven niet duur! Door den gunstigen stand der geld middelen van Kampen zijn daar van onderscheidene gemeenteambtenaren de jaarwedden eenigszins verhoogd zooals de ambtenaren ten Stadhuize en het korps politieagenten. Het voorstel van het Raadslid A. Schilder om de weide-geiden met f 2800 te verminderen werd afgestemd, wijl reeds de 50 opcenten op de hoofdsom der Personeele Belasting waren ver vallen en de prijs van het lichtgas met een halven cent was verminderd. Koslwirmers in militairen dienst. Daar de vergoeding voor kostwinners ingevolge de Militiewet, reeds tot f600.000 is gestegen, zou men blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer gaarne vernemen, hoe deze Minister denkt over vrijstelling der kostwinners. Die vrystelling moet natuurlijk niet al te gemakkelijk worden verleend. Ove rigens werd wederom de meening geuit, dat sommige gemeentebesturen het den miliciens uit hun gemeente al te gemak kelijk maken, voor hun gezin in het genot van een vergoeding te worden gesteld. Die kwam er niet best af. Een „Köpenicker", die van een slechte markt thuiskwam, is zeker wel de ar beider B. die aan de Pruisische grenzen bij Dinxperlo een stout stukje uithaalde. Terwijl eenige personen een wagen met koffie over de grens smokkelden, had hij zich met een geweer op eenigen afstand opgesteld om als commies dienst te doen. Toen de wagen over de grens was, riep hij den vervoerders van verre halt toe, en dezen meenden niet anders, dan dat zij door een commies waren ontdekten gingen op de vlucht. Toen zij echter bemerkten, dat de man, die zij eerst voor een commies aanzagen, een hun bekende arbeider was en deze de koffie naar zijn huis bracht, drongen ze in zijn huis, namen hem de koffie af en ran selden hem geducht voor den schrik, dien hij hun had aangejaagd, 's Mans voorbeeld, de welbekende „kapitein van Kópenick," bleef langer in zijn rol POSTERIJEN. De Directeur van het Postkantoor alhier brengt ter algemeene kennis, dat de kantoren der Posterijen op Zondag 5 December a. s. voor de aanneming van pakketten gesloten zullen zijn. De Directeur voornoemd, Van 't HOF. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 24 November. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Kijne. Den Hoorn, 's Av. 7 uur ds, J. C. Balhuizen van Sexbierum. Iets over Chr. verpleging v. krankzinnigen. Donderdag 25 November. Oosterend. 's AvoDds 7 uur Bijbellezing. Zondag 28 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur ds. Kijne. Waal. Voorm. 10 uur ds, Smits. Bediening Avondmaal Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Boeke. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Voorbereiding H. Avondmaal. Oosterend. Vm. 10 uur ds. Van Grasstek. 's Av. halt 7 ds. Van Grasstek. Cocksdorp. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 Loesdionst Nam. 2 uur Leesdienet DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half 7 ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Boekli. Parkstraat.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2