N°, 2313. Zondag 28 November 1909. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland, BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per S maanden Voor de Bürg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD Se DE ROOIJ, Parkstraat, Borg op Tezee. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagelijks 6,15; 8,15; 11,-; 3,-; TREIN van HELDER: 7,51; 9,18; 12,33; 4,20; 7,32. TREIN te HELDER 8,47*; 11,40; 3,11; Zondags 9,50. BOOT van HELDER Dagelijks 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; Zondags 7,15; 1020; 12,15; 4,15; Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. Hoe staat het met de Landbouw- Ongevallenverzekering i. Wie niet onbekend is met hetgeen er op landbouwgebied voorvalt, weet, dat er op 't oogenblik gToote bedrijvigheid heerscht in zake de landbouwongevallenverzekering. In Friesland, Groningen, Noord- en Zuid- Holland, Zeeland en Overijsel zijn reeds provinciale verz6keringsvereeDigingen op gericht en in Drenthe, Gelderland en Utrecht zullen er nog in deze maand worden ge sticht. Met 1 Januari 1910 zullen over heel Nederland, deze vereenigingen in werking treden, welke ten doel hebben, den land arbeider of diens gezin linantieelte steunen, wanneer hem een ongeval in 't bedrijf overkomt, waardoor hij zijne gewone werk zaamheden niet kan verrichten en dus ook niets verdienen kan. Voor den landarbeider zullen deze ver eenigingen een zegen zijn, want, waar hij thans geheel op de liefdadigheid is aange wezen als hem een ongeval treft, daar zal hij na 1 Januarie geheel gesteund worden door de verzekeringsvereenigingen. De landarbeider krijgt, als zijn boer bij „de Landbou w-Onderlinge" toetreedt, zeker heid, dat hy niet langer aan zyn lot wordt overgelatenook al zou hjj, tengevolge van een ongeval, nooit meer kunnen werken dan wordt hy toch ondersteund en wel levenslang. Gesteld dat een landarbeider, die f 10. per week verdient, met een paard op hol gaat en daarbij zich zoodanig kwetst, dat hij nooit meer werken kan, dan krijgt zoo'n arbeider levenslang uitgekeerd f7.— per week, dus 70 pCt. van zijn weekloon. Duren de gevolgen van de ongevallen eenigo weken en maanden, dan krijgt hij natuurlyk eveneens een uitkeering. Mocht de arbeider tengevolge van het ongeval komen te overlijden, dan krijgt zijn weduwe levenslang uitgekeerd f3.— per week, terwijl voor de kinderen beneden de 16 jaar samen ook f3 wordt gegeven. Is er maar één kind beneden 16 jaar, dan wordt voor dit kind f 1.50 per week uit gekeerd totdat het 16 jaar is. Men ziet het, door de verzekeringsver eenigingen zal op deze wijze heel wat armoede en ellende op het platteland worden gelenigd. Vanzelf vraagt de lezer zich af, wie al het geld zal betalen, dat voor deze vei- zekering uoodig is, en dan kunnen we daarop antwoordendat betalen de land bouwers, de patroonszelf. En nu de lezer dit weet, vraagt hij na tuurlijkHoe zjjn de landbouwers er toe gekomen om juist thans hun knechts te gaan verzekeren 7 Is er wat gebeurd of staat er wat te gebeuren, waardoor de boeren over het geheele land zoo in eens voor hun arboiders gaan zorgen Zeker, er is wat gebeurd en er zal nog meer gebeuren. Sedert 1903 krijgt de arbeider in de industrie, de bakkersknecht, de timmer mansknecht, de schildersknecht, enz. enz., eenzelfde uitkeering, die na 1 Januari 1910 de landarbeiders kunnen ontvangen. De landarbeiders komen dus al 7 jaar achter. Deze misstand en 't is een misstand, dat de arbeider in de industrie wèl en de arbeider in den landbouw met wordt ge steund zal nu worden opgeheven, en als de landbouwers nietzelf de handen aan den ploeg slaan dan zal de Regeering het doen. Dat de schildersknechts en al die andere arbeiders in de industrie, reeds gedurende zeven jaar een uitkeering ont vangen als zij een ongeval in het bedrijf krijgen, hebben zij te danken aan de Re- geering, die voor hen een Ongevallenwet heeft gemaakt. En nu staat het' te ^verwachten, dat de Kegeering spoedig ook een ongevallenwet voor den landbouw zal in het leven roepen want er is geen enkele reden waarom de Kegeering wel den arbeider in de industrie zou helpen en niet den landarbeider. Er ligt dan ook al in den Haag een Ontwerp van wet gereed 't is door minister Kuyper aangeboden 13 April 1905 en door de ministers Veegens en Talma gehand haafd. Maar zal men zeggen, laten de landbouwers dan wachten tot de Regeering met een wet komt't is dan nog tijd genoeg. De verstandige landbouwers denken er evenwel anders overdie weten de er varingen met de industrie - ongevallenwet hebben dat geleerd dat als de Regeering met een landbouwen-onge vallenwet komt, het dan een dure en waarschijnlijk veel te dure geschiedenis zal worden. En daarom slaan thans de landbouwers de handen ineen. Zij wenschen aan hun knechts dezelfde uitkeeringen te doen, die de knechts in de industrie ook krijgen, doch zy willen be proeven de verdere onkosten, die op de verzekering komen, zoo gering mogelijk te doen zijn. Daarvoor zijn nu opgericht de provinciale onderlinge landbouw ongevallen- verzekerings vereenigingen. De landbouwers gaan dus thans zelf doen, wat anders wellicht spoedig de Regeering voor hen zal doen, maar, dan waarschijnlijk voel duurder, en in ieder geval veel om slachtiger. Het welbegrepen eigenbelang van de landbouwers brengt dus mede, dat allen zich aansluiten by deze verzekerings-ver- eenigingen, die gesticht zijn door de Pro vinciale Landbou w-Maatschappijen. Het zyn zuivere landbouw-organisaties. Elke speculatie, zooals bij de particuliere premie-maatschappyen, is hier uitgesloten. Het geheele beheer is trouwens in handen van de deelnemers zelve. Hoe deze voreenigingen nu zullen gaan werken, zullen wij in een volgende be schouwing nader uiteenzetten. TEXEL, 27 NOVEMBER 1909. Een opmerking. Het jaarfeest van Sint Nicolaas is weer aanstaande en onze neringdoenden heb ben weder het beste beentje voorgezet (zie de etalage's,) om de kooplust te kunnen bevredigen welke dan over velen vaardig wordt, tot het aanschaffen van verrassingen voor het kleine volkje, alsook voor vrienden en verwanten onder ling. Behalve de eigen neringdoenden komen ook van elders de aanbiedingen, in den vorm van prijscouranten en advertentiën. Zoo ook kwam in ons nummer van 11 November eene advertentie van de Nederlandsche Speelgoeder-Import te Amsterdam, bevattende de aanbieding van een Sint Nicolaaspakket. Ter goeder trouw werd door ons die adv. opgenomen, en na eerste plaatsing, (ze moest meermalen worden geplaatst) door ons opgave van koslen gedaan en betaling verzocht. Het antwoord heeft zich echter laten wachten, waarom wij de advertentie niet verder plaatsten. Deze dagen echter kregen wij van een onzer ingezetenen bezoek, die ons mededeelde, naar aanleiding van die adv. een postwissel van f 1.25, aan be doeld adres te hebben afgezonden, doch tot heden, ook na herhaald schrijven er over, nog niets te hebben ontvangen, geen pakket, doch ook geen antwoord. Aan den lezer laten wij het oordeel hoe zij eene dergelijke handelwijze willen kwalificeer en, doch ons geeft het aan leiding te wijzen op het meer betrouw bare om bij eigen ingezetenen ter markt te gaan. Men kan dan zien wat men koopt niet alleen, doch men kan er vrij zeker van wezen dat men tijdig en naar wensch wordt bediend. Onze nering doenden hebben velerlei in voorraad, schenkt hen dan uwe gunst. Een jnbilé. De volgende maand brengt voor een onzer ingezetenen een belangrijk jubilé. Het zal namelijk den 8sten van Wintermaand, 40 jaren zijn geleden dat de Heer C. A. de Braai, H. d. S. aan den Burg, als Hoofd eener school werd aangesteld te Petten. Na dien bekleedde hij een gelijke betrekking te Naarden en in het voorjaar van 1884 werd de heer de Braai als H. d. S. alhier benoemd, welke laatste betrekking door Z.Ed. alzoo ruim 25 jaren werd vervuld. Wij hebben hier verder niets aan toe te voegen. Ieder die hier geen vreem deling is, kan weten met hoeveel liefde en ijver de heer de Braai zijne moeielijke taak heeft vervuld, kan ook weten hoe hij, ook buiten het onderwijs, tijd wist te vinden om de belangen van zijn oud scholieren te behartigen, en nuttig werk zaam te zijn voor velen en op menigerlei gebied. Zeer velen onzer ingezetenen hebben gewis bij meester de Braai in de school banken gezeten en van zijn onderwijs geprofiteerd, ze zullen zich dat, naar wij mogen verwachten met dank herinneren en van hunne belangstelling doen blijken op den voor meester blijden dag. Zoo worde 8 December voor den heer de Braai een aangenamen herinnerings dag. De Cocksdorp, 26 Nov. Zekere P. v. d. Slikke in Eierland werd gisteren zoodanig door een ram in den rug gestooten, dat hij achterover op het land viel. Later bleek, dat een zijDer ribben was gebroken. Dr. Van der Yegt, die juist in Eierland was, verleende heelkundige hulp. Waal, 25 November. De eerste bijeenkomst in dit seizoen van „Nut en Genoegen" had gisteravond plaats in de „Bellevue"". Ondanks de slechte wegen was de opkomst bevredigend. Als spreker trad op de heer de Jongh die als leziDg had gekozen eene novelle, getiteld„Een beeld voor bet volk". Met aandacht en genoegen werd naar de voordracht geluisterd aan het einde verwierf spr. luid applaus. Na de pauze gaf spreker nog twee bijdragen: le. Een Oudejaarsavondver telling, 2e. Wim naar Wiesbaden. Bij zijn slotwoord deelde de Yoorz. mede, dat de volgende bijeenkomst zal gehouden worden in het lokaal van A. P. Eelman en wel op Woensdag 22 Dec. a.s. Als sprekers zullen alsdan optreden de H.H. J. Daalder Dz. en IJ. Koppen van Oosterend. Versciie eieren in den winter. Door den beer J. Merz. te Schagen werden voor een half jaar geleden ette lijke eieren met parafine behandeld, sooals hij als kaashandelaar zijn kazen parafin eert- Om de drie maanden pro beert de heer Merz een of meer eieren om te zien of ze versch zijn gebleven. Dezer dagen kookte hij zoo'n ei van een half jaar half zacht. Het ei brak niet, was goed gekookt en smaakte zoo goed als een ei van een dag. Zooals bekend is, kan men kalkeieren alleen klutsen en bakken, maar niet koken. Als over drie maanden de proef weer zoo goed uitvalt, is de heer Merz van plan eenige duizenden eieren te parafineeren, om ze in den winter met veel winst van de hand te doen. De manier van behan delen houdt de heer Merz geheim. („Zijp. Ct.K) Gevolgen der staking. Als gevolg van de staking te IJmuiden, waardoor een groot deel van de vis- schersvloot stil lag, kwamen in de maand October aldaar 86 stoomtrawlers minder aan de markt dan in dezelfde maand van het vorig jaar. De totale vischopbrengst bleef f 82,918 onder die van October 1908. Ingesmokkeld. Bij den burgemeester van Losser ver voegde zich aan huis een gezelschap van drie personen, n.l. twee vrouwen en een man die drie kinderen van 1V» tot 4 jaar bij zich hadden. Fluks werden de kinderen bij den burgemeester achter den deur gezet en verdween het drietal. De kinderen zijn bij verschillende per sonen onder dak gebracht. Naar men zegt moeten het kinderen zijn van een zekeren Gouma, die zijn vrouw verlaten heeft en zelf de wijk naar Duitschland heeft genomen. Wat beteekent het hoed afnemen Aan de beweringen van een feilen tegenstander ontleenen we het volgende: Volgens Spencer is de ceremonie van het hoed-afnemen op een lijn te stellen met het ceremonieel ontblooten van eenig lichaamsdeel als b.v. voeten, schou ders of het heele lichaam. In de wilde oertijden van het menschengeslacbt, ja, nog bij de Assyriers, werd den onder worpenen alles afgenomen, ook de klee ding. Wie een gevecht vermijden wilde, ontblootte zich derhalve van alles en gaf zijn bezit af, om misschien daarmee zijn leven te redden. De ontblooting met haar oorspronkelijk zoo practisch doel, werd later een „bloote" ceremonie. Wij vinden haar in de ver- schillendste vormen bij alle mogelijke volken. De Mohammedanen, Birmanen en lagere Japanners ontblooten de voeten, de inboorlingen van de Goudkust de voeten en de schouders, de Abessyniers en Potynesiers het bovenlichaam, de Europeanen het hoofd, de inboorlingen van Dahomey hoofd en schouders enz. Tot zoover Spencer. Bij deze histo rische analyse, welke voor het hoeden- afnemend menschdom niet direct vleiend mag heeten, kan iemand de vraag be stormen, of 't niet raadzaam zou zijn, dit aan de slavernij herinnerend gebruik althans in den winter af te schaffen. Het eeclsvraagstuk. In zake het eedsvraagstuk aldus de Regeering wordt een regeling overwogen, waardoor, met handhaving van het gewicht van den eed tevens de gelegenheid wordt geboden tol eer biediging van gegronde gemoedsbezwaren ook bij hen, die niet zijn aangesloten bij eenig kerkgenootschap, dat het afleg gen van den eed voor den rechter onge oorloofd verklaart. Daarnaast zou de eed in vele gevallen kunnen verdwijnen. De regeering kan vooralsnog geen toe zegging doen omtrent den inhoud barer voorstellen, of ten aanzien van den tijd, waarop deze kunnen worden openbaar gemaakt. TEXELSCHE COURANT. O Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1