N°. 2314. Donderdag 2 December 1909. 23"t0 J aar gang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBubg op Texel. im W r'j INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat bet kohier perso- neele belasting no. 9 over het dienst jaar 1909, invorderbaar verklaard op den 26 November 1909, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belasting schuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 29 Nov. 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Losloopen van honden. De Burgemeester van Texel vestigt de aandacht van houders van hondon op art. 80 der verordening van politie, lui dende als volgt „Het is verboden, honden, buiten de kommen der dorpen in de Gemeente, of, zonder behoorlijk toezicht in de kommen der dorpen te laten losloopen van 1 Nov. tot 1 Mei. Op overtreding van dit artikel is straf bedreigd van ten hoogste f 25. Texel, den 30 November 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. SO 37 Nov. Onze afgevaardigden ter Tweede Kamer hebben in de afgeloopen week kunnen smullen aan het groote algemeen debat over den politieken toestand. Hoofdzakelijk was het nog de binnenlandsche politiek die ter tafel kwam, hoewel Donderdagavond enkele beschouwingen over de regeerings- politiek ten opzichte van het buitenland werden gehouden. Over 't algemeen mist men evenwel de opgewektheid di6 in andere jaren de algemeene beschouwingen ken merkte. Waarschijnlijk is dit toe te schrijven aan het feit dat men aan de linkerzijde nog niet geheel van de jongste stembus nederlaag bekomen is en men rechts gedrukt gaat onder de Kuyperaffaire. De verklaring door den aangevallen leider der anti-revolutionairen in de Kamer afge legd en de daarop gevolgde aanvallen was wel het voornaamste van de laatste dagen. Het is zeer duidelijk gebleken dat Dr. Kuy- per's verklaring de linkerzijde niet heeft kunnen bevredigen, al meenden de partyen der rechterzijde dan ook gerechtigd te zyn tot het afleggen van beloften van trouw. Ook in de bladen der linkerzijde is met nadruk gewezen op verschillende zwakke punten in het verweerschrift van den aan gevallene. Ook al meent men te mogen aannemen, dat de heer Kuyper niet gedaan heeft wat sommige hem ten laste leggen n. 1. dat hij een lintje verkwanzeld heeft, toch meent men zyn optreden ten opzichte van Mathilde Westmeijer zeer te moeten laken, omdat dat optreden plaats had in de dagen waarop hy den raadsman der Kroon was. Ook in de Kamer zelf heeft men van de linkerzijde duidelijk doen uit komen, dat men door dr. Kuyper's verde diging niet bevredigd was. Niet alleen bleek dat uit de redevoeringen van sommige sprekers, doch inzonderheid uit het feit, dat toen dr. Kuyper het waagde Maandag hot woord tc voeren bij de algemeene be schouwingen, een groot deel der linkerzijde de zaal verliet. Een demonstratie die ge noeg zeide. Wij gelooven dan ook niet, dat de „Lintjes- kwestie" na de verklaring van dr. Kuyper van de baan is, niettegenstaande hy zelf geen woord er meer over zal sproken. En wo gelooven voorts, dat het den aange klaagden Oud-Minister niet meer gelukken zal do plaats in do Kamer in te nemen, die hij vroeger innam. Onwaarschijnlijk lijkt het ons zelfs niet, dat hij—zooals reeds dezer dagen door „De Tijd" verteld werd wegens „hardhoorigheid" ontslag zal nemen. De tijd zal uitmaken of „De Tijd" gelijk had. —o—o—o— Nog maar nauwelijks heeft de nieuwe Tweede Kamer haar arbeid aangevangen of reeds is in haar midden voor de tweede maal een zetel open gekomen. Thans niet zooals de eerste maal tengevolge ambts verwisseling doch als een gevolg van het overlijden van den heer Mr. N. de Ridder, burgemeester van Leiden en afgevaardigde van het district Wijk bij Duurstede. Het overlijdingsbericht van Mr. de Ridder kwam vrij onverwacht. Wel was hij eenigen tijd geleden ernstig ziek geweest, doch daarvan zoo goed als genezen. Vrijdag j.l. evenwel stortte de zieke weer in, kreeg een ernstige longontsteking en Zaterdagavond overleed hij reeds, De heer de Ridder behoorde tot de anti revolutionaire partij en werd als zoodanig in 1901 voor het eerst naar de Kamer afgevaardigd door het district Wijk by Duurstede, dat in 1905 en in 1909 telkens zijn mandaat verlengde. Ofschoon de heer de Ridder nog maar nauwelijks zijn oogen gesloten heeft, begint de pers zich toch alweer bezig te houden met de vraag wie straks den opengevallen Kamerzetel zal bezetten. Wijk bij Duur stede is een district dat vrijwel metBreu- kelen, waarover onlangs zooveel strijd is gevoerd, overeenkomt. De katholieken zijn er in de meerderheid, maar toch gelukte het er bijna nooit een candidaat dezer party gekozen te krijgen, evenals dat telkens in Breukelen mislukte. Alleen van 1888 tot 1891 werd het district door een katholiek vertegenwoordigd. Enkele bladen der katholieken hebben thans weder eens het balletje opgeworpen of Wijk bij Duurstede eigenlijk niet aan hun partij overgelaten dient te worden en aan die vraag begint ook de andere coalitiepartij aandacht te schenken. De kans bestaat evenwel, dat met het gehaspel van Breu kelen voor oogen, de partijleiders zich eerst nader verstaan zullen en door deze waar schijnlijk beslist zal worden wie den open- gekomen zetel zal behooren. —o—o—o— Een regeering die niet met finantieelo moeilijkheden te kampen heeft begint tegen woordig ook al zeldzaam te worden. 't Schijnt haast mode te worden dat de rekeningen met groote of kleine tekorten sluiten. Duitschland om maar niet van de kleine mogendheden te spreken Duitschland dan is voorgegaan met een tekort van 525 millioen francs, daarna is Engeland gevolgd met eene van 478 mil lioen en thans is Frankrijk aan de beurt met een tekort van 240 millioen francs. De oorzaak van deze tekorten, of anders gezegd van de flnancieele moeilijkheden waarmede bijna iedere regeering te wor stelen heeft, is niet ver te zoeken. Hoofd zakelijk komen ze voort uit het in stand houden van „onzen gewapenden Europee- schen vrede". In Duitschland hebben de flnancieele omstandigheden, zooals men weet aanleiding gegeven tot den val van Von Bulow en uiteenvalling van het regeeringsbloc, in Engeland staat men weldra voor de alge meene verkiezingen tengevolge van de flnancieele misère en ook in Frankryk be reidt men zich op ernstige politieke ge beurtenissen voor. Daarover thans enkele woorden. Frankrijk zocht door den belastingschroef nog een paar slagen vaster aan te zetten het noodige geld binnen te krygen om het ge raamde te kort van 240 millioen te kunnen dekken. Minister Cockery heeft daartoe voorgesteld nieuwe belastingen te leggen op tabak, alcohol en verschillende weelde artikels zooals b.v. automobielen, alsmede om de successiebelasting te verhoogen. Alleszins democratische belastingen die de radicale en radico socialistische meer derheid der Kamer met vreugde zou moeten aanvaarden, naar men zoo zou oordeelen. Maar miseen factor dreigt de hulp der meerderheid voor do regeering al zeer onbetrouwbaar to maken, n.l.de algemeene verkiezingen van 1910. Ieder die eenigszins de parlementaire toestanden in de republiek kent weet wat dat beteekent. In geen land ter wereld wellicht zijn de volksvertegen woordigers zoo afhankelijk van de kiezers en zien ze deze zoo naar de oogen als in Frankrijk. En om nu zoo vlak voor de verkiezingen in hun district te komen met nieuwe belastingen, dat scheen velen af gevaardigden, wier zetel niet al te vast staat, wel wat gevaarlijk. Reeds voordat dan ook met de behande ling der belastingontwerpen een aanvang werd genomen, liep in de kringen der meerderheidspartijen de meening dat de regeering door de haar bevriende partijen niet in alle opzichten zou gesteund worden en zelfs een verwerping der plannen niet geheel uitgesloten was. Niettegenstaande deze slechte voorteekens is de regeering toch kalm haar gang gegaan en werd met de behandeling der belastingontwerpen in de afgeloopen week een aanvang gemaakt. Bij de algemeene beschouwingen werden door den minister-president Briand en door den minister van financiën Cockery rede voeringen gehouden, die nogal "indruk schijnen gemaakt te hebben. Tenminste tot de verwerping van een artikelsgewijze behandeling kwam het niet ofschoon daar voor bij de regeering wel eenige vrees had bestaan. Met groote meerderheid werd besloten wel over te gaan tot de artikels gewijze behandeling, die binnenkort zal aanvangen. Bij deze overwinning had de Fransche regeering er nog eene te voegen in de afgeloopen week. Er is in de Kamer weer eens zwaar over Marokko gedebatteerd, inzonderheid door den leider der socialisten den heer Jaurès. Deze had weer heel wat aan te merken op het beleid der regeering inzake Marokko en kwam weder met het voorstel de Fran sche troepen uit het vreemde gebied terug te trekken. Minister Pickon stond den interpellant te woord en verdedigde het regeeringsbeleid. Uit dit ministerieele antwoord bleek in- tusschen dat juist was het vermoeden dat reeds eerder werd uitgesproken n. 1. dat Frankrijk en Spanje in Marokko optreden volgens een door beide gemaakte overeen komst. Duitschland moet die overeenkomst goedgekeurd hebben want minister Pickon sprak met zeer veel waardeering over Duitschland's tegemoetkomende houding. 't Eind van 't lied was, dat de motie van Jaurès met groote meerderheid ver worpen werd en een andere waarin ver trouwen in het regeeringsbeleid werd uit gesproken met evengroote meerderheid aangenomen werd. De zooveelste Marokko-interpellatie van Jaurès heeft dus ook opnieuw geen succes voor dezen gehad. TEXEL, 1 DECEMBER 1909. De avond van „Teiels Belang". De avond, uitgeschreven tegen Zater dagavond in Hotel Texel, door „Texels Belang", is goedgeslaagd. Hetgeen ten gehoore werd gebracht viel wel in den smaak. De muziek stemde tot opge wektheid, hetgeen ten tooneele werd gebracht mocht goed worden genoemd en verwierf veel bijval, 't Was een avond van „elk wat wils". De bijeenkomst werd geopend door den Voorz. van de afd. Den Burg van Texels Belang. De spreker zette uiteen wat het doel was van dezen avond, n.l. om de hulpkas der vereeniging te stijven. Texels Belang heeft veel teleurstellingen gehad zegt spr. doch deze avond is geen teleurstelling dank de goede opkomst. Wij leiden daaruit af dat wat de fin. uitslag betreft, het bestuur tevreden was Daarna namen de werkzaamheden een aanvang zooals wij reeds boven hebben gezegd, zeer ten genoegen van de aan wezigen. Met recht mag dus worden gezegd dat deze avond goed is geslaagd. Een droevig ongeval had Zondag in den polder Eierland plaats naar men ons mededeelde. Eeu jongmensch, zoo hoorden wij zeggeD, van ongeveer 20 jaren oud, was met een geladen geweer het veld ingegaan. Hij droeg het wapen onder den arm met de monding omlaag. Op het onverwacht ging het schot af en kreeg hij de volle lading door het been. In allerijl werd de patient naar den Burg overgebracht waar zooveel mogelijk geneeskundige hulp werd verleend. Des Maandags werd de gewonde naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. Men vreest dat het been zal moeten worden afgezet zoo althans luidde het verhaal dat er ons van ter oore kwam. Naar ons uit Cocksdorp wordt bericht was bedoelde persoon de smidsknecht G. werkzaam bij de firma Blanke Co. in Eierland. Maandag j. 1. had de aanbesteding plaats voor den bouw eener Christelijke Bewaarschool, in de Oulianastraat aan den Burg. Voor Timmerwerk was ingechreven J. J. v. Wessem f 1314 KI. Slot 1248 Peper Molenaar 1142 Joh. Schagen 909 Voor Metselwerk: L. Bruin f 1226 G. Geus 1195 J. J. v. Wessem 1019 Voor Schilderwerk en Glas P. Dalmeijer f 240 Q. Huijser 190 S. Smidt 165 J. Leen 164.90 P. Plaatsman 159. Cocksdorp. Op het Noorderstrand van Texel tot paal 29 zijn dezer dagen gevonden 27 kolders, 12 battings (gemerkt A 43 spieren, 38 mijnstutten en 5juffers. Een en ander is bij de strandvonderij aangebracht. Oosterend, 29 Nov. De tweede vergadering van „Nut en Genoegen", Zaterdagavond 1.1. gehouden, was zeer goed bezocht. Als spreker trad op de heer K. Dik- staal, van Koog, die veel succes had, met als lezing te geven „De Wijsgeer", van J. Eigenhuis. Niettegenstaande deze lezing 13/« uur aan een stuk duurde, werd er met onverdeelde aandacht bij ademlooze stilte naar geluisterd. De inhoud er van is boeiend, en de voor dracht er van was uitstekend. De heer Dikstaal was een vreemdeling voor „Nut en Genoegen", maar hij is het niet meer, en ongetwijfeld zal hij op een volgend jaar weer uitgenoodigd worden. Later werden nog voorgedragen „Angst avond" en „Reisverhaal", beide van Herm. Heiermans Ook naar deze beide voordrachten werd met genoegen gehoord. Voor afwisseling gaf de heer J. de Jongh een paar bijdragen, n.l. „Helpen", door E. Laurillard en „Een Oudejaarsavond wandeling". Met beide voordrachten verwierf deze spreker luiden bijval in, en vooral met de laatste wist hij een onbedaarlijk ge lach te verwekken. De vergadering van Zaterdag behoort tot de zeer goed ge slaagde bijeenkomsten, en de dank, die de Voorz. in zijn slotwoord aan beide sprekers bracht, was wel verdiend. 30 Nov. 1909 is voor de visschers van hier een hoogst zuinig jaar. Wen- schelijk is het, dat de garnalenvisscherij waarmede de meesten thans aanvangen, zeer goede uitkomsten mag geven. Over de eerste resultaten is men vrijwel tevreden, doch men vreest, dat, nu bijna allen op dit work vallen, het vet weer spoedig van den ketel zal zijn. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1