N°. 2316. Donderdag 9 December 1909. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per S maanden Voor he Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bukg op Texel. Voorbereidend Militair Onderricht. Onderzoek ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendbeid. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in het tijdvak van en met 5 tot en met 16 Januari a.s. ten overstaan van eene Militaire Commissie, een onderzoek zal plaats hebben ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid. Aan dat onderzoek mogen deelnemen 1». de lotelingen, die in aanmerking komen om in het volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd 2". de tot korte oefeniDg ingelijfde lote lingen in het genot van uitstel van eerste oefening, die hun vroeger verkregen bewijs van voorgeoelendheid wenschen opnieuw te verwerven, teneinde daardoor aanspraak te verkrijgen op verlenging va*n dit uitstel, en 3°. de lotelingen, die het vereischte militair getuigschrilt wenschen te ver werven om een verbintenis te kunnen aangaan bij het Reservekader der Infanterie der Vesting-Artillerie of der Genie. De lotelingen, hiervoren onder 1° genoemd kunnen bij het onderzoek drieërlei bewijzen van voorgeoefendheid behalen te weten: het bewijs van militaire bekwaamheid het bewijs van lichamelijke geoefendheid of het bewijs van militaire bekwaamheid en lichamelijk geoefendheid. Bedoelde lotelingen, dieeen dezer bewijzen hebben verworveD, worden op hunne aan vrage ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze, voorzoover zij daartoe geschikt zijn eD dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen. Bezitters van het in de derde plaats genoemde bewijs hebben daarbij den voor rang boven hen, die een der beide eerst- vermelde bewijzen verwierven. De houders van het in de derde plaats genoemde bewijs hebben daarenboven aanspraak om vóór anderen in aanmerking te komen voor inlijving tot korte oefening (vier maanden.) Alleen de bewijzen van voorgeoefendheid die in Januari a.s. zullen worden behaald, geven bij de inlijving in het volgend jaar aanspraak op vermelde voorrechten, alle vroegere verkregen bewijzen zijn alsdan van onwaarde. De lotelingen, hiervoren onder 2° genoemd, kunnen bij dat onderzoek alleen verwerven het bewijs van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid; dit bewijs moet door ben bij de aanvrage om verlenging van uitstel van eerste oefening worden over gelegd. Zij, die in deze Gemeente woonachtig zijn of verblijf houden en aan bot onderzoek, het welk zal plaats hebben te Helder in de maand januari a.s., wenschen deel te nomen, moe ten zich vóór 10 Decern boras, ter Seoretarie der Gemeente aanmelden. Bij de aanmel ding moet door hen, die bij do oefeningen tot verhooging van 's lands weerbaarheid oen "schietbowijs" hebben verkregen, dit bewijs worden overgelegd. Dag en uur waarop, zoomede de localiteit waar het onderzoek zal plaats hebben,zullen op een der laatste twee dagen van hot jaar bij publicatie ter algemoone kennis worden gebracht. Texel, den 1 December 1909. De Burgemeester voornoemd, BIDDING!!. Stremming Passage. De Burgemeester van Texel brengt ter algemeeno kennis, dat do passage mot beladen wageDs langs don „Westerweg" door Waal en Burg, van Burger-Nieuwland tot ded Ruigedyk van Maandag 6 Decem ber 1909 tot nadoro aankondiging gestremd zal zijn. Do Burgemeester vnd., HIDDINGH. Texel, 3 Doe. 1909. AANGIFTE VOOR DE B E V OLKINGSRKCIST E R S. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel Overwegende, dat het van groot belang is, dat de bevolkingsregisters nauwkeurig worden bijgehouden en de krachtige me dewerking van de ingezetenen hiertoe een eerste vereischte is Herinneren aan de volgende bepalingen van het Koninklijk besluit van 27 Juli 1887 (Staatsbl. No. 141,) regelende de verplichting tot het doen van aangifte voor de bevolkingsregisters. Zij, die hunne woonplaats naar eene andere gemeente overbrengen, moeten hiervan kenDis geven ter Secretarie d9r gemeente, die zij verlaten en waar zij ingeschreven zijn, met opgaaf der ge meente, waar zij zich vestigen. Het ontvangen getuigschrift van woonplaats verandering moeten zij uiterlijk binnen eene maand na hunne aankomst in de nieuwe gemeente ter Secretarie dier Ge meente bezorgen. Elk hoofd van een huisgezin moet uiterlijk binnen ééne maand ter Gemeen te-Secretarie kennis geven van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Hij moet bij dio kennisgeving de noodige opgaven voor de inschrijving in de bevolkings registers verstrekken. Onverminderd deze bepalingen is een ieder, door het Gemeentebestuur daartoe opgeroepen, verplicht tot het doen der opgaven, die vereischt worden om de bevolkingsregisters in te vullen. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertién dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Tot voorkoming van moeielijkheden worden de ingezetenen ernstig aange spoord hunne verplichtingen nauwgezet na te komen. Texel, den 28 September 1909. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, J. S. DIJT, L-B. De Secretaris, RUIBING. 27 Nov.—4 Dee. Ons Lagerhuis heeft weer een drukke week achter den rug. De begrootingsarbeid vordert veel van de krachten onzer afge vaardigden, ook in de openbare zittingen niettegenstaande het nieuwe reglement van orde dat een beperking der debatten be oogde, door een betere voorbereiding in de afdeelingen. Vooral de lange besprekingen bij Hoofdstuk I (Binnenlandsche Zaken) waarbij de „Lintjeskwestie" het leeuwen aandeel vroeg, heeft de kamer lang bezig gehouden zoodat ze bij het vorig jaar om dezen tijd met haar werk al een eind achter is en hard zal moeten werken om tegen het Kerstrecès op tijd klaar te komen. Hoofdzakelijk heeft de Kamer zich in de afgeloopen week bezig gehouden met de Justitiebegrooting en die van Buitenland en Marine. Zeer belangrijk waren dealge- meene beschouwingen evenwel niet. Wat de Justitiebegrooting aangaat leek ons al hel belangrijkste de verklaring van den minister over de eedskwestie, waaruit bleek dat deze bewindsman niet afkeerig is van een zoodanige wijziging, dat zij die werke lijk gemoedsbezwaren hebben tegen bet afleggen van don eed, daarvan vrijgesteld kunnen worden. Bij de behandeling van de begrooting voor Buitenlandsche Zaken had minister de Marees van Swinderen de gelegenheid de beweringen omtrent het bestaan van een geheim dossier omtrent de ontslag kwestie van den gezant bij hot Zweedscho hof, den heer van Heeckoren Van Keil, beslist te logenstraffen. Ook de mededee- lingen in do bladon ovor de oorzaak van het ontslag weerlegde de minister door te verklaren dat de heer Van Heeckeren Van Keil om gezondheidsredenen ontslag had gevraagd en verkregen. De laatste dagen der week waren groo- tendeels gewijd aan de behandeling der Marinebegrooting Minister Wentholt had evenwel geen moeilijke taak, omdat de eigenlijke critiek alleen van de principieele marinetegenstanders, de sociaal-democraten, kwam. De afgevaardigde dezer partij spaarde de minister geenszins, doch overigens was de critiek nogal welwillend. Een paar belangrijke verklaringen die in de Kamer werden afgelegd moeten we tenslotte nog vermelden. Allereerst dan de mededeeling van den voorzitter dat minister Kolkman waarschijnlijk er toe zal overgaan om de voorgestelde verhooging van het tarief met 30 pCt. terug te nemen. Dez6 verhooging ondervond in de Kamer nogal wat tegenstand, ook van de rechterzijde inzonderheid omdac het tarief dat van 1862 dateert en daarom niet meer met den werkelijken toestand van onze tegenwoor dige handel en nijverheid in overeenstem ming is, bij een verhooging met 30 pCt. ook 30 pCt. onrechtvaardiger en slechter zou worden als het reeds is. En dan nog rest ons te vermelden, dat de Sociaal-Democratische fractie in de Kamer een voorstel aangekondigd heeft om een enquête in te stellen inzake de „Lint jeskwestie". De heer Dr. Kuyper zelf moet voornemens zijn zijn zaak te stellen in de handen van een raad van eer, doch de sociaal democraten geven de voorkeur aan een. parlementaire enquête, 't Zal wel te bezien staan, dat ze hun zin krijgen, doch in ieder geval staan in de Kamer over de zaak in kwestie nog warme discussie tes wachten, —o—o—o— In Duitschland is thans ook weder de parlementaire arbeid hervat. Dinsdag had de opening van den Rijksdag plaats in de witte zaal van het koninklijk slot te Berlijn nadat eerst de gebruikelijk kerke lijke plechtigheden verricht waren. Vol gens de traditie toch worden vóór de Rijksdagopening godsdienstoefeningen ge houden. Zoo kwamen om 11 uur 's morgens de evangelische Rijksdagleden samen in de Dom, terwijl om half twaalf de katho lieke leden in de Hedwichskerk samen kwamen. De godsdienstoefeningen in beide berkgebouwen duurden niet lang, want om 12 uur kwamen de „Abgeordneten" samen in de Witte zaal om de Troonrede aan te hooren waarmede de Keizer de nieuwe zitting opende. De Duitsche bladen hadden zich in de laatste dagen inzonderheid bezig gehouden met de vraag, wat de Troonrede nu eigenlijk wel zou brengen. Over 't algemeen was de verwachting niet hoog gespannen en geen wonder, want het regeeringsbloc is zooals men weet uit den laatsten finnn- cieelen strijd zeer geteisterd te voorschijn getreden. Feitelijk bestaat er voor do regeeiing geen meerderheid meer. Zoo kouden dus ook de verwachtingen niet hoog gespannen zijn, omdat een regeering zonder meerderheid moeilijk met ingrijpende voorstellen kan komen. Inderdaad heeft de troonrede dan ook weinig bijzonders gebracht en over het eigenlijke bedoelen der regeering inzake het vragen van steun aan de een of andere partjj valt nog weinig te zeggen. De tijd zal het moeten leeren of nog weer gepoogd zal worden het aan scherven geslagen Bulowbloc weer aaneen te lijmen, dan wel of de regeering met het conservatief-cleri- cale verbond „door dik en dun" zal gaan. —o—o—o— Het bekende Duitsche spotblad „Lustige Bii.ltter" had eenige dagen geleden na de sociaal-democratische overwinningen in Saksen een prent waarop „Sozi de rood- verver" uitgeteekend was bezig zijnde het Saksische wapen op te frisschen met dikko klodders roode verf. Hetzelfde zou „Sozi" thans ook kunnen doen in het Rijksdag district Ilalle waar de sociaal-democraten in de afgeloopen W6ek eveneens een flinke over winning bij do stembus behaalden. Het distr. was in 1907 door hen verloren maar werd nu met een groote meerderheid herwonnen. Hun candidaat kwam in herstemming met een liberaal, die door alle partijen der linkerzijde door de nationaal-iiberalen en conservatieven gesteund werd. Konden deze aanhangers van het Bulow-bloc in 1907 den sociaal-democraat wippen met een meerderheid van 4000 stemmen, thans bleef hun candidaat bij den socialist maar even 5000 achter. Oorzaak? De mooie nieuwe belastingen van het conservatief-clericale bloc. o o—o De nacht van Dinsdag 30 November is voor Engeland geworden een van historische beteekenis, omdat daarin de gevreesde be slissing genomenis op de bekende motie van lord Lansdowne. Zooals de lezer weet, hield die motie de verklaring in, dat het Hoogerhuis zich niet gerechtigd achtte, de door het Lagerhuis aangenomen begrooting goed te keuren, voordat het Engelsche volk daarover gehoord was, een verklaring die in haar gevolgen feitelijk dezelfde be teekenis had, als een verwerping van de begrooting. Lang en breed is over de motie in het Hoogerhuis gedebatteerd. Al de kopstukken der verschillende partijen hebben er het woord over gevoerd. Toch stond het lot der motie vooraf reeds vrijwel vast voor ieder, die den conservatieven geest van het Hoogerhuis kent. Ernstige waarschuwingen zijn evenwel genoeg ge hoord in het Huis, waarschuwingen van invloedrijke peers, w. o. van lord Rosebery en lord Cromer. De hoop herleefde daardoor in het hart der Regeeringsvrienden, dat het Huis ten slotte toch nog zich bij de begrooting zou neerleggen. Het heeft evenwel niet zoo mogen zijn, want Dinsdagnacht is met een verplette rende meerderheid van 350 tegen 75 stem men de motie van lord Landsdowne aan genomen en dus feitelijk de begrooting verworpen. Het eerste gevolg van deze daad is geweest dat het parlement verdaagd is en de algemeene verkiezingen aangekondigd zijn. Het Engelsche volk zal nu het oordeel hebben over de daad die zoo groote beroe ring in het politieke leven aan de overzijde der Noordzee heeft gebracht. —o—o—o— Zooals de lezers zich herinneren is de Deensche oud-minister Christensen van het politieke tooneel verdwenen. De talrijke protesten die in geheel het land ingebracht werden tegen zijn aanblijven als minister bleven niet zonder resultaat. Christensen stelde zijn portefeuille ter beschikking van den Koning. Zijn vijanden waren daarmede evenwel nog niet tevreden en door het Folkething werd een commissie benoemd, dat een onderzoek moest instellen naar de bedriegerijen door den gewezen minister Alberti destijds gepleegd en de verantwoor delijkheid die de heer Christensen daarvoor moest wordon aangerekend. Die commissie heeft thans een rapport ingediend dat niet gunstig is voor Christensen en diens collega Berg. Naar aanleiding daarvan besloot de Folkething dan ook een aanklacht in te dienen tegen beide oud-ministers wegens overschrijding hunner ambtsbevoegdheid. Beide zullen nu voor het Staatsgerechtshof terecht moeten staan. —o—o—o— We hebb.en onlangs reeds eenige keeren melding kunnen maken van de ongezonde politieken toestand die tegenwoordig in Griekenland heerscht. De afgeloopen week gaf opnieuw een frappant staaltje daarvan mede te deelen, dat opnieuw doet zien hoe feitelijk de militaire bond het roer van Staat in handen heeft. In het parlement werd een wetsontwerp behandeld om den leeftijdsgrens te bepalen voor den actieven dienst der officieren. De Kamer mocht natuurlijk niet aan het ver werpen van het ontwerp denken omdat de militaire bond het eenvoudig zelf opge maakt en de aanneming ervan bevolen had. Verwerping zou derhalve heel wat onaan genaamheden na zich kunnen sleepen. Daaraan dacht de Kamer dan ook niet, doch een der leden, die er blijkbaar al een bijzondere zienswijze op nahoudt over wettelijke voorschriften wilde in het ont werp de bepaling opnemen dat generaal Smolenski een der populairste en bekwaam ste officieren van het leger niet onder het bereik der wet zou vallen. De Minister van Oorloir, die een dergelijke uitzondering formeel niet in den haak vond, kon met het voorstel geen genoegen nemen. En TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1