Binnenland Buitenland. wat deed nu de Kamer, die al netjes ge leerd heeft de militaire bond naar de oogen te zien Ze riep „hooger" beroep in. Eenige bestuursleden van den Bond werden geroepen en gevraagd om hun oordeel. En toen zij verklaarden geen bezwaar te hebben tegen het maken van een uitzon deringsbepaling voor generaal Smolenski, was de Kamer gerust en nam tot groote ergernis van den Minister het voorstel daartoe aan. De permissie van,hooger hand" had al de formeele bezwaren doen verdwijnen. Be Minister diende dadelijk zijn ontslag in, doch dat was maar voor de schijn, want de inkt van de ontslagaanvrage was nog maar nauwelijks droog toen hij het stuk maar weer terug nam. De Grieksche politiek is waarlijk „wun- derschön". TEXEL, 8 DECEMBER 1909. De verjaardag van St. Nicolaas. Evenals de vorige dagen liet ook aan den morgen van dezen dag het weer zich niet zoo gunstig aanzien. Dit verhinderde evenwel niet dat de kinderen der Bewaarschool des morgens met opgewektheid naar hunne school gingen, in blijde verwachting dat de Sint hen zou gedenken. Inderdaad zoo was het ook het feest van den Kindervriend ging daar niet onopgemerkt voorbijde Sint ver scheen in levende lijve te midden der kinderschaar en het was deze aan te zien dat zij in waarheid zich voor stelden de heusche Sint te zien. 't Was evenwel een vriendelijke Sint die de kinderen recht aardig toesprak en zich met hen bezig hield. De goede gaven bleven ook niet uit, de kleinen werden onthaald op chocolade en ver snaperingen en slottens bekwam ieder nog een cadeautje. Yoor de kleinen was het een recht prettige ochtend. Jammer dat niet eenige ouders van de kinderen zich gedrongen hadden gevoeld om dezen morgen bij het Sint-Nicolaas- feest in het lokaal tegenwoordig te zijn, de goede gedachte welke men van de school heeft, zou er zeker nog doorzijn versterkt. Het feestje werd bijgewoond door het bestuur van de school en het dames comité, welk laatste inzonderheid dank verdient voor de vele bemoeiingen barer zijds; doch niet minder komt die dank toe aan de persoon van Sint-Nicolaas voor de goede uitbeelding van den goed heilig-man, op dezen dag. Zoo ook aan de ijverige Directrice. Tot een volgend jaar maar weder. In den namiddag werd net feest, zooals hier gebruikelijk is op de straat verder gevierd, door eene maskerade. 't Waren de jongeren die zich het eerst presenteerden, netjes gecostumeerd «ëu gevolgd door een groote schare van jongens en meisjes, die er zich op spit sten om uit te vorschen welk persoontje onder het maskeradekleed verscholen was. 't Gelukte evenwel niet altijd zulks te weten te komen. Iets later op den dag en des avonds namen weer grooteren aan de maskerade deeler waren dartelen en zeer stem- migen, jongeren en ouderen, dames en heerenover 't algemeen waren de costumes zeer net. Van vertooningen was weinig sprake, slechts een paar vliegmachines werden uitgebeeld, wel licht om er op te wijzen hoe straks de gemeenschap tusschen hier en den vasten wal zal worden onderhouden. Zeer veel volk bewoog zich langs de straten en voor zoover ons bekend, ging 't alles in goede orde. Jubilé van Meester de Braai. Heden 8 December herdacht de heer C. A. de Braai het feit dat hij vóór 40 jaren geleden ais H. d. 3. te Petten werd aangesteld. Van die 40 jaren vervulde hij albier ruim 25 jaar een zelfde betrekking. Tegelijk met dit feit viert de heer de Braai beden zijn 65sten jaardag en als gevolg van een en ander was het hedenmorgen feest in de school. Door den jubilaris werden de kinderen gul onthaald en deze laatste zongen hun onderwijzer uit volle borst feestliederen toe. 't Was voor allen een feestdag, welke door den jubilaris en diens familie hedenavond verder zal worden voortgezet. Voor de komende dagen. Wanneer het feest van Sint-Nicolaas achter den rug is, komen weder andere feestdagen, b.v. Kerstmis en Nieuwjaar de aandacht vragen. Ook voor zulke dagen heeft men zoo de eigenaardige genoegens. Het Kerstfeest begint steeds meer aantrekking te verkrijgen als Kin derfeest, waaraan door menigeen wordt deelgenomen. Doch ook aan ontspanning op andere wijze, ontbreekt het in den regel niet, zoo kunnen we dit jaar weder op een dier avonden verwachten een „Soiree," waaraan de leden der Rederijkerskamer hunne krachten ten beste zullen geven. Het doel van deze Soiree is niet slechts om een genoegelijken avond te verschaffen doch ook vooral om eene nuttige instel ling te steunen. De opbrengst van dezen avond toch zal ten voordeele komen van de Alg. Bewaarschool, die zulk een steun zeker waardig is. Wij vestigen er daarom de aandacht op. Merkwaardige vondst. Donderdag in de vorige week werd door Jan van der Wal aan het strand aan de Koog een Maanvisch gevonden, naar hij ons mededeelde. Dit soort visch moet in den Indischen Archipel voor komen naar hem was gezegd en is alzoo naar hier afgedwaald. Het bedoelde exemplaar heeft een lengte van 1,20 M. is breed aan de kop 45 c. M. aan de buik 76 c.M. bij de staart 1,40 en weegt ongeveer 75 K.G. Cocksdorp. Door de vele regens en den storm uit het Westen steeg het boezemwater in den polder Eierland tot eene onge kende hoogte. Het water overstroomde enkele wegen. Aan de Zuidzijde van ons dorp stonden tuinen en akkers blank, zoodat men er de varkens en kippen in veiligheid moest brengen. Op hat Noorderstrand van Texel zijn aangespoeld een aantal wagenvrach ten rondhout en acht vaten terpentijn. Een en ander is door de strandvonderij geborgen. Oosterend, 7 Dec. 't Regent, 't heeft geregend en de lucht staat naar regen 1 Overal is 't nat, en er jis zeldzaam veel water in het land. De brugjes zijn weggedreven en vele landpaden daarom niet te be gaan. In het Noorden vooral is verba zend veel water. De Bol zit er dieper onder dan ooit te voren en in de kade is een lange bres gespoeld. Op de landerijen, eerder in eigendom bij den Heer F. Dekker, staat alles blankzee. De nieuwe bewoners hebben het huis verlaten en op Oost intrek genomen. Wegen, dijken en velden, alles is moerasgrond op heden. Vooral de postboden zijn tegenwoordig niet te benijden. Met het stormweer der vorige week is weggedreven een vlet van schip per K. Duinker. Naar alle waarschijnlijk heid is het vaartuigje verloren. 't Was hier op de straten gisteren maar een korte poos te zien, dat het Sint Nicolaas was. Slechts 6 gemasker- den hebben zich maar even vertoond, en daarna was het niet meer merkbaar. Wanneer de vloot thuis geweest was, zou er stellig meer drukte geweest zijn. Oudeschild7 December. Naar men ons mededeelt heeft Ds. A. I. Reinders, predikant te Oosterland (Wieringen) bedankt voor het beroep alhier. Niettegenstaande het ruwe weder der laatste dagen, heeft het grootste gedeelte der visschersvloot, geregeld ge- vischt. Dit veroorzaakte een druk ver keer in de haven, daar, ofschoon reeds December, Maandag j.l. niet minder dan 4 motors en 5 stoombooteD eene plaats ruimte vroegen. Wel een bewijs dat het verkeer en het vervoer is toegenomen en dat eene vergrooting der haven lang zamerhand eene eerste vereischte wordt. Wat betreft het St. Nicolaasfeest dit begint jaar aan jaar te verminderen. Wel blijft de gewoonte bestaan op dien dag den jongeren allerlei verrassingen te bezorgen, doch de aloude gewoonte om in den avond van den 5den December (dit jaar den 6den) gemaskerd in allerlei phan'tastische kleedij langs de straten te loopen, begint hoe langer hoe meer tot het verledene te behooren, tenminste dit jaar was het alhier bedroevend en slechts enkelen vertoonden zich langs de straten, in costuums, waarvan het onmogelijk was te zeggen, dat zij het een of ander moosten voorstellen. Om 9 uur 's avonds was er geen gemaskerde meer langs de straten te zien. Allen hadden zich naar de Zeven Provinciën begeven, waar de jongelui zich tot laat in den nacht en gezellig vermaakten. Evenals reeds jaren te voren, werden de kinderen der K. W. B. ook dit jaar rijkelijk door Sint Nicolaas bedacht. Door de ingezetenen daartoe in staat gesteld, kon het bestuur de mandjes ruim vullen. Hedenavond werden ze in tegenwoordigheid van bestuursleden, donateurs en ouders, den kleinen uit gereikt. Wel voldaan trok ieder huis waarts, de overtuiging met zich nemende dat de K. W. B. voor dit dorp nog eene nuttige instelling is. Den hoorn7 December. Gisteravond werd de Sint Nicolaas- avond evenals vorige jaren, hier op de gewone wijze gevierd. Weinig gemas- kerden bewogen zich langs de straat, niettegenstaande het weer toch zeer gunstig was. In 't Loodsmans Wel varen" was het anders zeer druk waar men zich vermaakte met dans. Tot laat in den avond bleef men gezellig bij elkaar. Van wanklanken was evenals vorige jaren geen sprake en liep alles weer in de beste orde af. Bij den strandvonder is weer een groote hoeveelheid hout opgeborgen, dat nu bestond uit mijnstutten en baddings. Ook een vat terpentijn is aangebracht. Vlieland, 2 Dec. Na ingewonnen informatieën is geble ken, dat het lijk, gevonden 30 Nov., was van den eersten stuurman der Wilma. Het gisteren bij dam 24 gevondene was eveneens van een der opvarenden dezer boot, vermoedelijk een stoker, op zijn borst werd een gouden ring gevon den. Op de graven van den 2den machinist en den lsten stuurman zijn door een hier vertoevend vertegenwoor diger der reederij namens de familie fraaie kransen van levende bloemen neergelegd. Het ljjk gisteren gevonden op de Hors was waarschijnlijk van een Noorsch zeeman, broek en kousen wareG gemerkt K. H. en in de oliejas was een merk van een firma in Frederiksstad. In de maand November werd ten Postkantore alhier in de postspaarbank ingelegd f 505,96, terugbetaald f 105,54 Het laatst uitgegeven boekje was no. 852. 6 December. Aan het strand zijn aangedreven eenige honderden props gemerkt O. B. Eenige stukken van een vlet, een blok, stukken van blokken, twee haring tonnen, reepkatrol, een stuk hout van een bom of logger, geverfd in rood, wit, groeneen stuk gereedschap tot het kuipen van haringvaten, een gedeelte van een mast en breels, waarvan een gemerkt K. W. 73. Tijdens den laatsten storm zijn de beide masten van het s. s. Wilma weg geslagen, van het schip is nu niets meer te zien. Reuzenvarken 1 De landbouwer D. Bos Jzn. te Zeven huizen, (Z.H.) bezit een varken met een gewicht van 622 pond! Een slimme veldwachter. De veldwachter B. te Nootdorp ont dekte, dat er in den polder een paar stroopers aan 't jagen waren, die hij moeilijk kon naderen, daar zijn uniform hem zou verraden. B. haalde nu bij een boer een spade en ging als boerenar beider het land in. De stroopers kwamen zonder argwaan naderbijtoen zij dicht genoeg genaderd waren, ontpopte de boerenarbeider zich als veldwachter en maakte procos-ver baal op. Men moet maar slim zjjn 1 Een rare historie. Door twee veldwachters te Beverwijk is een aanklacht wegens laster ingediend tegen een slager aldaar, die een hunner beschuldigde te hebben gepoogd een worst uit zijn winkel te stelen, terwjjl de ander op den uitkijk zou hebben gestaan. Van vreugde gestorven. Een voor jaren naar Amerika ver trokken broer liet zijn zuster, die keu kenmeid in Hoorn was, een zeer groote erfenis na. De erfgename zei haar dienst op, maar was zoo opgewonden dat zjj een beroerte kreeg en op de plaats dood bleef. Thans komt de erfenis aan verre bloedverwanten der keukenmeid. Daar blijft tekort. Door den Minister van Landbouw is ingetrokken do suppletoire lamlbouwbo- grooting voor 1907, tot dekking van tekort Rijksverzekeringsbank. Door hem is thans ingediend een wets ontwerp tot aanvulling van de begrooting van Landbouw enz. voor 1909 tot dek king van het tekort der Rijksverzeke ringsbank op 31 Dec. 1908, bedragende f 4.010,174 28. Zwaar te verteren. Te Ruinen (Dr.) stierf dezer dagen bij den landbouwer K. L. een varken. Wijl men reden had, te gelooven, dat er in de maag het een of ander niet in orde was, werd deze geopend. Men vond nu daarinhet geheele koperen deksel van een tabaksdoos Vermoedelijk is dit voedingsmiddel voor het dier eenigszins moeilijk te ver teren geweest; een varken is geen struisvogel. Een taai leven. Te Enter, gemeente Wierden, ver miste een bakker sedert geruimen tijd een zijner kippen. Dezer dagen kwam hij op den zolder om hooi af te halen, dat hij daar vóór drie weken had ver pakt, en vond nu tusschen het hooi het vermiste diertje terug. De kip was zoo uitgeput, dat zij gaan nog staan kon. Door eene zorgvuldige verpleging is de kakelaar er echter weer bovenop ge komen en stapt weer met haar gezellin nen den tuin rond. De eigenaar kan nagaan, dat de kip daar juist 25 dagen lang moet hebben gezeten. - Zeer merkwaardig. Een gelukkige operatie is voorkorten tijd bij een 36jarige blinde vrouw in de buurt van Londen zoo goed geslaagd, dat zij aan beide oogen het gezicht had gekregen. De uit 36-jarige duisternis verloste, heeft aan een bezoeker haar eerste indrukken en gevoelens geschilderd, toen zij voor het eerst de dingen werkelijk zag, die zij voor dien tijd slechts door betasten met de vingers had gevoeld. Van deze dingen had zij zich dezelfde voorstelling gemaakt, als wat zij nu met eigen oogen waarnam, zoodat uit de samenwerking der vier zintuigen zich een beeld gevormd had, dat geheel overeenstemde met wat nu met het nieuwe vijfde zintuig werd gezien. Haar verbazen en ook ontsteltenis begon eerst bij de dingen, die zij nooit gedurende haar blindheid had betast. In één oogenblik veranderde het geheele wereldbeeld, duizend nooit waargenomen vormen, voorwerpen en wezens waren plotseling voor haar opgedoken, zij voelde zich hulpeloos en verlaten te midden van een overweldigende menigte nieuwe verschijningen, en bij het gevoel van het wonderbare voegde zich een vrees, die de eerste uren van het zien bijna tot een zielsmarteling maakten tot ein delijk de vreugde over het verkregen gezicht alle andere gevoelens overmande. Van alle kleuren had groen den sterksten indruk op haar gemaakt, nog kan zij voor het groen een dof gevoel van angst en beklemming moeilijk overwinnen. De Centrale Lantlbonw-onderlinge. De aangekondigde lezing van den heer P. Teunissen over Landbouw ongevallen verzekering had Maandag j.l. plaats. De vergadering word een kwartier over tijd door den Voorz. van de afd. Texel der H. M. v. L. geopend. De opkomst was uiterst gering. Toch hadden de afwezigen ook thans ongelijk. De heer Tounissen voor velen hier geen onbekende, deed zich ook ditmaal als een begaafd redenaar, beter een aangenaam prater kennen, die z'n gehoor uitstokond weet te boeion. Voor het zakelijke van de rede kunnen wij volstaan met te ver wijzen naar de artikelen in ons blad op genomen in do nummers van 28 Nov. on 5 Dec. en voor zoover de uitkoeringen, premie enz. betreft naar een der volgende nummers. Het geheel werd in een be vattelijke vorm opgedischt. Aan hot einde van zijn rede noodigde de spreker de landbouwers uit over die punten waar hij in duidelijkheid te wenschen ovorliot of niet over sprak, vragen te stellen. Spr. zegt, my is do opdracht gegovon u intelicbten. Er moet met do oprichting een begin worden gemaakt, de zaak moot 1 Jan. a. s. in working treden, als nu maar de landbouwors begrijpen, dat zij moeten mceworken om de zaak zoo aan 't loopen te krijgen, dan kan introkking van de landbouwongovallonwet worden vorwucht, omdat al de boginsolon uit het ontwerp van wet opgonomon zijn in de Contr. landbouw onderlinge.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2