N°. 2317. Zondag 12 December 1909. 238te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Rit blad verscliijut Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg qp Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagelijks 6,15; 8,15; 11,—; 3, TREIN van HELDER: 7,51; 9,18; 12,33; 4,20; 7,32. TREIN te HELDER 8,47*; 11,40; 3,11; Zondags 9,50. BOOT van HELDER: Dagelijks 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; Zondags 7,15; 1020; 12,15; 4,15; Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen. Aangifte ter inschrijving voor de Nationale Militie. Texel, den 9 December 1909. Burgemeester en Wethouders vnd., BIDDING. De Secretaris RUIBING. 9e VOLKSTELLING. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen, onder verwijzing naar de op de gemeente-publicatieborden aangeplakte bekendmakingentor alge- meene kennis, dat dit jaar zal gehouden worden de 9e algemeene tienjaarlijksche volkstelling. Ten behoeve van deze volkstelling moeten opgaven worden verstrekt, die gevraagd worden op kaarten, welke tusschen 26 December 1909 en 1 Januari 1910 zullen worden rondbezorgd en da delijk na Nieuwjaar zullen woiden terug gehaald. Het hoofd van ieder gezin, elke af zonderlijk levende persoon of de bestuur der van iedere instelling, gebouw, ge sticht of schip, waar do kaarten worden bezorgd, is verplicht voor de behoorlijke Invulling zorg te dragen. Overtreding van de voorschriften be treffende de volkstelling wordt gestraft met een hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geldboete van ten hoogste f 100. Op verzoek der Regeering noodigen Burgemeester en Wethouders allen met aandrang uit, door nauwkeurige en vol ledige invulling der kaarten tot het welslagen der volkstelling mede te werken. Texel den 9 December 1909. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDÜINGH, Burgem. RUIBING, Secretaris. Het jubileum van den heer C. A. DB BRAAL. Maakten wij in ons vorig nummer reeds melding van het schoolfeest dat door den heer de Braai zijnen leerlingen werd aangeboden, thans kunnen wij daaraan nog toevoegen, dat de school lokalen voor deze gelegenheid aardig met vlaggen en groen waren versierd. Toen de heer B. om 10 uur de schooi binnenkwam werd hem door een paar meisjes uit het Algemeen Weeshuis een golnkwensch toegezongen. Deze wensch was op karton fraai geschreven en om geven door een prachtig teekenwerk een rand van bloemen en groen. Bij deze gelegenheid werden hem namens de leerlingen een bouquet en een paar kamerplanten aangeboden. Daarna wer den de toepasselijke feestliederen gezon gen. Ongeveer elf uur kwam Mevrouw van Rijssens—van Hasselt, schoolopzie ner in het arrondissement Texel, den jubilaris complimenteeren. In een bar- iijke toespraak schetste Mevrouw den heer de Braai als onderwijzer en als Hoofd der School, roemde zijn verdiensten en betuigde de groote tevredenheid van autoriteiten tegenover hem, jubilaris. De kinderen werden ruim onthaald en hadden een heerlijken ochtend. Het glanspunt van den dag lag evenwel in de huldebetooning die des avonds in het hotel Texel plaats had. Bijna al de leden der commissie hadden op het podium plaats genomen toen de heer de Braai, die met familie per rijtuig was afgehaald de zaal binnen trad. Door Mejuffrouw Keijser, onderwijzeres in de Handwerken, werd aan de echtgenoote van den jubilaris een fraai bouquet over handigd, waarop het muziekgezelschap een feestgroet speelde. Toen de heer de Braai met familie had plaats genomen opende de heer Burgemeester den avond met een officieele toespraak namens het gemeentebestuur van Texel. Spr. schetste den heer de B. als een ijverig en bekwaam onderwijzer die in zijn veeljarigen loopbaan steeds had gewerkt tot groote tevredenheid van het gemeen tebestuur, dat hem als blijk van erken telijkheid en waardeering een cadeau aanbood bestaande uit een armstoel en een zilveren lepel en vork in étui. Door den heer R. S. Kuperus werd de jubilaris namens de ouders van leer lingen en oud leerlingen gelukgewenscht en werd hem een souvenier aangeboden bestaande uit zes mahoniehouten stoelen en twee crapeauds. Door den heer L. J. Kikkert werd de heer de Braai toegesproken namens de afdeeling Texel van het N. O G. waarvan hij ruim 20 jaren voorzitter was geweest. Een garderobe met paraplustander werd den feestvierende als souvenir aange boden. Tusschen deze toespraken werden expres vervaardigde feestliederen gezon gen en muzieknummers uitgevoerd. Toen de heer de Braai zichtbaar aan gedaan naar voren trad om een woord van dank te uiten voor deze grootsche huldebetooning merkte hij op dat deze voor hem juist zulke groote waarde had omdat de ouders van elke richting daar aan hadden deelgenomen. Spr. plaatste een vraagteeken bij het „verdiend zijn" van al die hulde. Hij meende evenwel zijn best gedaan te hebben en aan het richtsnoer„Heb God lief bovenal en uwe naasten als u zeiven". En wanneer hij eenmaal in ruste was gegaan zou hij altijd met genoegen nog eens het album inzien, dat hem bij het geschenk der burgerij werd overhandigd. In dat album al dienamen lezende, zou hij nog eens kunnen meeleven met zoovele familiën, waarvan hij kinderen op school gehad had spr. eindigde met den wensch dat het Texel en zijne bewoners voortdurend goed moge gaan. Hiermede was het officieele gedeelte afgeloopen. Tot opluistering van den avond werden door het muziekgezelschap voortdurend eenige muzieknummers ten beste ge geven, die in niet geringe mate de gezelligheid van den avond verhoogden, evenals de verschillende voordrachten welke ten beste werden gegeven. Door den jongeheer I. YJessing (viool) en de jongejuffrouw H. Dijt (piano) werd gespeeld „El trouvatore". Met aandacht werd naar het schoone spel geluisterd. Mejuffr. Gr. Keijser droeg zoo mooi het „Triomflied Ier beschaving" voor een ademlooze stilte heerschte in de zaal en een krachtig applaus was een welver diende dankbetuiging. De heer de Jongh reciteerde een berijmde kerstvertelling en had een aandachtig gehoor evenals de heeren J. Keijser en S. Ylessing met de voordracht van „Twee boertjes van de Mient op reis naar Amsterdam". De heer de Jongh had nog een Oudejaars avondvertelling die de lachspieren ge ducht in beweging bracht evenals de voordracht van den heer J. Keijser, „Een kelner". Het was inmiddels twaalf uur geworden en de feestdag was om. De voorzitter der feestcommissie de heer Hiddingh bedankte allen die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt en sloot de bijeenkomst. Aan den heer S. Vlessing een saluut voor de keurige wijze waarop hij op het podium alles had gerangschikt en versierd. De heer de Braai zal zeker nog dikwijls met genoegen en whardeering aan dezen avond denken. TEXEL, 11 DECEMBER 1909. Marktdag. Wij willen er aan herinneren dat Maandag a.s. als zijnde de tweede Maandag van de maand December, ge legenheid zal bestaan tot het markten van vee. Mejuffrouw Augusta Timmer te Haarlem heeft jongstleden Donderdag aan de Universiteit te Amsterdam bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte met goed gevolg het candidaatsexamen in de Nederlandsche letteren afgelegd. Cocksdorp. De afd. Eierland van de Hollandsche Maatsch. van Landbouw hield Dinsdag 1.1. eene vergadering in het lokaal van den heer Buijs, teneinde de mogelijkheid te bespreken om in Eierland eene kaas- fabriek op te richten. Na eenige besprekingen werd in be ginsel besloten, dusdanige fabriek te doen bouwen de plaats waar, zal later worden bepaald. Er werd eene commissie benoemd om de zaak grondig te onder zoeken en verschillende fabrieken te zien werken. Deze commissie bestaat uit de heeren D. C. Dros, Stammes, Jac. Roeper en J. G. van Maldegem. Binnenkort zal de heer Schey, zuivelconsulent van Noord- Holland hier eene lezing houden over de op te richten fabriek. Oosterend, 10 Dec. Gisteren geraakte op den dijkweg in het Noorden een wagen met stroo zoo vast in den modder, dat vier paaiden het rijtuig er niet uit konden trekken, ofschoon de dieren zich weerden dat ze er bij neer vielen. Op een andere plaats vielen van eenige wagens met stroo er drie omver. De wegen zijn dan ook buitengewoon slecht. Vlieland, 7 Dec. Hedennacht circa drie uur is in de Noordergronden een groot 2-mast stoom schip gestrand. Nationaliteit nog onbe kend, de boot heeft een witten schoor steen met zwarten rand en merk zwart anker. Het schip zit hoog. Sleepbooten zijn voortdurend in de nabijheid. De „Terschelling" brengt de reddingboot naar de strandingsplaats, met de vloed wordt de zee ruwer. Nader vernemen we, dat de boot met hoog water niet vlot is gekomen. Het lichtschip Terschellinger bank is gisteren door de sleepboot Atlas bin nengehaald en heden weder op station gebracht. Onder reserve. Men schrijft van het Loo aan het „R. N.": Omstandigheden, mij bekend, door Hr. Ms. leveranciers van het Kof en het bezoek van prof. Kouwer op j.l. Zaterdag op het Loo benevens het bezoek van dr. Roessing, schijnen een bevesti ging te zijn van het dezer dagen door buitenlandsche bladen medegedeelde be richt, dat H. M. de Koningin in blijde verwachting zou verkeeren. De rolschaats het sportartikel van den dag! St. Nicolaas gaat natuurlijk ook met zijn tijd mede en heeft vele harten met een paar rolschaatsen verblijd. En aangezien een woonkamer of een salon zich niet bepaaldelijk tot het beoefe nen van de rolschaatsensport leenen, gaat de gelukkige bezitter van een paar rolschaatsen de straat op. Zoo zien wij het gebeuren dat de schaatsenrijders met den dag in aantal toenemen. Op het Leidscheplein en Frederiksplein te Amsterdam, die zorgvuldig geasphalteerd zijn, heerscht des avonds in het heldere licht van de electrische booglampen een groote levendigheid. Op beide pleinen rijden de jongelui rondom de plantsoenen, in mooie forsche streken en de meer geoefenden wagen zelfs nu en dan een „beentje over." 't Is een aardig tooneeltje, waarnaar vele voorbijgangers met pleizier staan te kijken. Alleen zal het de vraag blijven of op den duur het verkeer deze op zichzelf heel aardige sport op straat zal kunnen velen. Een ongewone visch. De vischkotter H. D. 78 heeft in Den Helder een vischtorpedo binnengebracht welke eenigen tijd geleden verloren ge raakt was bij de oefeningen van een oorlogschip. De torpedo werd met het kornet opgevischt. De schipper krijgt nu f 250 belooning. Wolf losgebroken. De inspecteur van politie Lokerse te Bloemendaal heeit onlangs een wolf ge kocht, om door kruising een politiehon denras te verkrijgen. Groote schrik heerscht thans in die gemeente, door het ontsnappen van het gevaarlijke dier. Door den storm. Over de vele onheilsberichten welke omtrent den storm voortdurend nog bekend worden gemaakt, is wel van betee- kenis dat te Utrecht 9 in aanbouw zijnde woningen tegen de vlakte gingen. Te Hillegom werden des morgens 6 arbei ders door een hoos opgenomen en kwamen in een diepe sloot terecht. Goed om wakker te worden. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor he Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel vestigen de aandacht van hen wie het aangaat, inzonderheid van de in het jaar 1891 geboren mannelijke personen, of van hun vader; moeder, voogd of curator, op de bepalingen der Militiewet 1901 (Staats blad No. 212 van 1901) betrefFende de in schrijving voor de nationale militie, welke bepalingen zijn aangeplakt op de gemeente aanplakborden in de verschillende dorpen. Zij die tengevolge die wetsbepalingen in deze gemeente voor de militie moeten worden ingeschreven, moeten hiertoe bij hen, Burgemeester en Wethouders, ter gemeente-secretarie tusschen den len en 31en Januari 1910 worden aangegeven. Voor het doen van de aangiite ter in schrijving zal meer bepaald gelegenheid worden gegeven op DONDERDAG, den Oen JANUARI 1910, des voormiddags te 10 uur.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1