Buit e n land. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 armband, gevonden te den Burg. Buitengewone vergadering van aandeelhouders in Texels Eigen Stoombootonderneming. Vrijdag 10 Dec., 's avonds 8 uur. De vergadering werd te kwart over achten door den Voorz. de heer Wagemaker ge opend met een hartelijk welkom aan de aanwezigen en de mededeeling dat het bestuur door omstandigheden genoodzaakt was, bij het uitschrijven der vergadering gebruik te maken van het recht bij art. 16 alinea 4 toegekend, om in spoedeischende gevallen de termijn van oproeping tot 5 dagen te verkorten. De notulen der voorgaande vergadering werden hierop gelezen en onveranderd goed gekeurd. Alsna nam de voorz. het woord om mede te deelen, wat de resultaten waren van de bemoeiingen van de Raad van Beheer inzake een reserveboot waarvoor haar in voorgaande vergadering, zonder eenige reserve, vrijheid van handelen was toege staan. Spr. hoopt dat de handelingen van de R. v. B. de volle sympathie van de vergadering zullen 'wegdragen, waaraan hij niet twijfelt. Die mededeeling was zoo verrassend, dat een luid onbedaarlijk applaus volgde, de Ada van Holland is n. 1. door aankoop eigendom geworden van T. E. S. O. en daar mee tevens de gebouwen van de N. V. Alkmaar Packet niet alleen, doch ook indien het de goedkeuring van Hoofdbestuur der Posterijen kan wegdragen, wordt het contract dat bovengenoemde vennootschap met het Rijk heeft gesloten dato October 1908, tot het vervoer der post van en naar ons eiland, overgedragen met alle rechten en verplichtingen aan T.E.S.O. De koopsom bleek te zijn een som van f 33000 plus de baten van het loopende postcontract, zijnde f 4000 per jaar, tot 31 December 1913de zaak wordt reeds morgen 11 December overgedragen, morgen reeds geschiedt het vervoer der post per s. s. Dageraad, aldus de mededeeling van den Voorz. die daaraan toevoegde, dat de onderhandelingen reeds 3 maanden onder stipte geheimhouding hadden plaats gehad, voor welke onderhandelingen de heer H. Flens namens T.E.S.O. zijn beste krachten had verleend, waarvoor hem dank werd gezegd. Na voorlezing van het gesloten contract met de N. V. Alkmaar Packet, waarvan vooral art. 3 van groote 'oeteekenis was, omdat de N. V. en hare directeuren en commissarissen hoofdelijk afstand doen vaD hun recht om middellijk of onmiddellijk stoombootdienst tusschen Texel en Nieuwe- diep te exploiteeren, werd een half uur pauze gehouden. Na de pauze vroeg burgemeester, de heer Mr. Hiddingh het woord en bracht hulde aan heeren leden van de Raad van Beheer en hunne wakkere voorzitter Dr. Wagemaker, waarmede de vergadering spontaan instemde. Hierop deelde de voorz. nog mede dat door de R. v. B. gisteren reeds f 33000.— in handen van den directeur der A. P. was afgedragen, waarvoor 3 Texelsche ingeze tenen, niet met namen te noemen, bereid willig hunne beurzen hadden beschikbaar gesteld. Die leenicg was echter tijdelijk n.l. voor 3 maanden, daarom had de R. v. B. be sloten reeds morgen de gelegenheid open te stellen voor het nemen van aandeelen of obligatiën. Hij hoopte dat de Texelaren zich ook thans niet onbetuigd zouden laten en de leening op obligatiën a 4 pet. waar voor gelegenheid bestaat tot f 50000, in bedragen van f 100 of meer spoedig zou volteekend zijn, hoewel aandeelen voor T.E.S.O. verkieselijker zjjn. Op de vraag van een der aanwezigen of inschrijving in de obligatieleeniDg zonder eenige reserve is, m. a. w. of indien genoeg aandeelen worden geplaatst, de obligatie- leening niet doorgaat, antwoordt de voorz. dat het aandeelenkapitaal op f 250C0 na volteekend is en f 49000 misschien direct noodig is, dus dat gerustelijk de gelegen heid zonder eenige reserve kan worden opengesteld. De heer W. F. Schumaker vraagt hierop, hoe ten opzichte van de bemanning van de „Ada" is overeengekomen. De Voorz. zegt dat vanaf het begin der onderhandelingen, de zorgen ten opzichte van de bemanning en gepensionneerden aan de N. V. Alkmaar Packet zyn gelaten, doch indien enkele van de bemanning zonder nadeel in onze dienst kunnen overgaan daartegen van beide zyden geen bezwaren bestaan. Een der aanwezigen meent dat na de heftige woordenwisselingen die tusschen enkele leden van de bemanning van de „Dageraad" en de „Ada" zijn voorgevallen, het niet wenscheiyk is, die ooit te samen te brengen. De Voorz. doet als zjjn meening kennen dat het niet aangaat, daar thans meer op terug te komen, wij moeten zachtmoedig zijn in ons oordeel over de bemanning van de „Ada," omdat de omstandigheden de verbittering hebben teweeg gebracht, iets waarvoor na heden geen aanleiding meer is, en verzocht de vergadering tevens, de overwinning niet in uitbundigheid, door muziek of vlagvertoon te gedenken. Nadat nog naar aanleiding van een voor stel van den heer D. P. Bakker, om, nude vergadering enthousiastisch is, reeds thans lijsten ter teekening te laten circuleeren, is besloten, dat niet te doen, maar ieder de gelegenheid te geven kalm thuis te overleggen hoeveel hij nog in de onder neming wenscht te beleggen, wat voor de obligatieleening aan geen grens dan die van f 50000,— gebonden is, wordt de ver gadering te circa half elf door den Voorz. gesloten. Oudeschild, 10 December. Gisterenavond had in de Zeven Provin ciën eene algemeens vergadering van den schippers- en visschersbond plaats. De opkomst liet, zooals gewoonlijk te wenschen over. Na opening door den voorzitter en voorlezing en goedkeuring der notulen, wordt besloten aan den betrokken minister een request te zen den met verzoek een drietal voor de visscherij hinderlijke wrakken of hefteq te doen opruimen. De merken van 2 dezer werden nauwkeurig aangegeven. Wat het 3de betreft, de merken daarvan waren moeielijk aan te geven, doch een der visschers stelde zich tegen be hoorlijke vergoeding disponibel bij het opdrijven behulpzaam te zijn. Wat aangaat de belangrijke oester kwestie, werd na veel discussie besloten, dat het bestuur zich in deze met een gemotiveerd request tot den Minister zou wenden en dat afschriften daarvan gezonden worden aan de leden der Tweede Kamer aan den Weledelachtb. heer Calkoen te Edam en aan het Zoö logisch Station te Helder. Over de reeds jaren bestaande wier kwestie, werd besloten eene commissie te benoemen, die alvorens zich in deze tot den Minister te wenden, eens grondig zou onderzoeken op welke voorwaarden de gemeente Wieringen de wierwaarden van het Rijk heeft gepacht. Tot leden dier commissie werden benoemd de hee ren A. Boon Jbz., Jn. Henkes Dz. en Jb. Boon Jbz. Het voorstel tot verhooging van con tributie werd weder tot de volgende bijeenkomst uitgesteld. Om te trachten bij de leden den lust tot het vereni gingsleven meer en meer op te wekken, zouden er pogingen in het werk gesteld worden een spreker voor de vereeniging te laten optreden. Nadat er nog breed voerig gesproken was over de beste wijze om de leden ter vergadering op te roepen, sluit de voorzitter te ongeveer half tien de bijeenkomst. Vlieland5 Dec. De stoomboot, gestrand op den Engel- schen Hoek is gebleken te zijn de Rus sische boot Lucy, geladen met lijnzaad en olie, van Petersburg naar Rotterdam. De boot is met hoog water niet vlot gebracht. Door het breken der sleeptros van een der aanwezige sleepbooten is een ernstig ongeluk gebeurd, een man (uit Nmuwediep) werd gedood, een ander zwaar gekwetst, is ook reeds overleden. 9 Dec. Op de stoomboot Lucy wordt voortdurend van de lading over boord geworpen, teneinde het schip te lichten. De bemanning, die gisteren avond de boot verliet, daar de toestand door de onstuimige zee gevaarlijk werd, is heden derwaarts teruggekeerd. De boot zit onveranderd. Straatroovers in Nederland. De schuitenvoerder H. P., van Ostwold (Oldambt) ging Dinsdagavond te balfzes per flets van Groningen naar Hoogezand. Nabij Waterhuizen werd P. met een of ander voorwerp een slag op het hoefd toegebracht, waardoor hij van de fiets viel en in den onderwal van het Win- schoterdiep tuimelde. Toen hii wilde opstaan, bemerkte hij dat eenige perso nen op hem lagen. P. werd vervolgens bij de keel gegrepen en hem werd een slag toegebracht. Later, toen de personen zich verwijderd hadden, vermiste P. zijn portefeuille met f 250. Beloonde heldenmoed. Aan de Lomster visschers, die verle den Vrijdag in den hevigen storm de tjalk „Maria" (schipper Bakker uitZuid- wolde), met groot gevaar behouden in de Lemster haven brachten, wordt door assuradeuren f 10 k) belooning uitgekeerd. Voorkoming van scheepsrampen. Het plan schijnt te bestaan, dat een der leden in de Tweede Kamer zal ter sprake brengen het zinken der stoomboot „Handel en Nijverheid" op de Zuiderzee en het omslaan van een paar booten in Friesland, waarvan vermoed wordt, dat overlading de oorzaak is. Aangedrongen zal worden op het nemen van maat regelen ter voorkoming van zulke rampen. Tot practische leering. Aan 25 huisgezinnen te Zwaag-West einde zijn elk 3 vruchtboomen gratis verstrekt om het telen van ooft t.e be vorderen. De boomen zullen onder toezicht van een tuinbouwleeraar worden geplant. Een curieus koffiepraatje. Het „Hdb." wordt opmerkzaam ge maakt op een merkwaardig verschil in de qualiteit van gevraagde koffie voor- twee rijksinstellingen, met name het Rijks-Universiteitsziekenhuis te Leiden en de Kolonie Veenhuizen. Voor Leiden wordt dit jaar gevraagd „gestorte superior uitgezochte Santos- koffie, goed smakend". Op het oogenblik is van deze koffie de marktwaarde circa 26 cent per 7» K.G. Yoor Veenhuizen wordt gevraagd „Gouvernements Java koffie, Probolingo of Malang. groen of groenachtig". De marktwaarde van deze koffie is op hot oogenblik 41 cent per 7= Kg. Deze koffiie staat ver boven het ge middeld z. g. eerste soort winkelkoffie te Amsterdam. Het verschil in prijs maakt voor Veen huizen op de benoodigde hoeveelheid koffie ongeveer f 3000 uit. Of ze 't daar goed hobben Dat sou een duur zaakje zijn. Te Woudrichem zou ontdekt zijn dat daar 81 huwelijken gesloten zijn, waar van de afkondiging maar éénmaal is geschied in plaats van tweemaal, zooals het Burgerlijk Wetboek voorschrijft. Zouden nu wordt reeds door som migen gevraagd al die huwelijken on wettig zijn Als die „sommigen" het Wetboek had den opgeslagen, zegt de „Haagsche Ct." zouden zij in art. 154 het ant woord hebben gevonden: „Geen huwelijk is nietig," zoo staat daar, wegens over treding van bedoeld voorschrift van artikel 107. Maar wie er wél tegenaan kan loopen is de ambtenaar van den ambtenaar van den Burg. Stand. Deze kan door de rechtbank worden gestraft met 81 boeten van f 100. Hoog water. Uit Maas en-Waal schrijft men Langs de Maas is het een en al water poel. De uiterwaarden zijn overstroomd; de rivier staat van dijk tot dijk. Op het platteland van Walcheren is door de vele regens der laatste dagen de waterstand bijzonder hoog geworden. De meeste landwegen staan onder water of gelyken op een modderpoel. De vele lage weiden zijn herschapen in meertjes. De landbouwers hebben nu al hun vee op stal moeten zetten. Het water in de polders bij Hellevoet- sluis staat in de laatste dagen zóó hoog dat eenige wegen ondergeloopen zijn. Door de aanhoudende regens der laat ste dagen staan vele akkers land te Willemstad onder water. Bij Dinxperloo zijn door do zware bevloeiïng van de Holtwicker Beek bij hoogen waterstand een heele reeks lan derijen van de grens van Dinxperloo tot onder Gendringen overstroomd. Aan de spoorweghalte Westerbroek op de lijn Nieuwe Schans Groningen is de waterstand zóó hoog, dat het verkeer is belemmerd. De reizigers kunnen niet naar en van de lijn komen zonder door het water te waden. In Oostelijk Groningen dreigen over stroomingen van beteekenis. De Rijn is gedurende de laatste dagen voor Renkum zóó snel gewassen dat de uiterwaarden zijn ondergeloopen. Op de steenfabrieken is hot grondsporen voor de stoenfabricage gestaakt moeten worden. Tengevolge van den hoogen waterstand kon men op het gehucht Hoogelande (Walcheren) bij een begrafenis, die daar Dinsdag moest plaats hebberjy.de woning met het lyk niet anders vei laten dan per bootje, om zoo vasten grond onder do voeten te krijgen. Om 's Hertogenbosch is de vrijwel telken jare daar terugkeerende hooge waterstand weer ingetreden de polders Van der Eigen, do Vlierd, van Empel, het Bossche veld en hot Bossche broek staan zoo goed a's overal blank. Een kordate juffrouw I Dezer dagen kwam een jongedochter L. uit Heerlen, mot kar en paard uit Aken naar huis. Het was ongeveer halfacbt, toen zij in het Giesendervald werd aangesproken door een Duitscher, die probeerde bij baar in het karretje te klimmen. Toon dit niet lukte, vroeg hij een Mark (60 cents). Maar in plaats van geld, kreeg hij van juffrouw L. eenige rake slagen, zoodat hij van zijn poging om op het karretje te klimmen moest afzien. Een wielrijder, die haar tegemoet kwam, werd door juffrouw L om hulp geroepen, maar haar geroep ging in den storm verloren. Spoedig had de Duitscher haar weer ingehaald en beproefde opnieuw in het karretje te klimmen. Juffrouw L. zou hem dan nu maar een halve mark gevenmaar ook dit voorwendsel om het karretje tot stilstand te krijgen mislukte en weer kr6eg hij slagen in plaats van geld. Nu beproefde hij de teugels te grijpen, doch tevergeefs. Intusschen was het karretje in een meer bewoond gedeelte gekomen en de Duitscher verwijderde zich toen vloekend in de richting van Caumer. Een familiefeestje. In een familiekring, die een feestje vierde ten huize van een der leden in de Laurierstraat te Amsterdam, ontstond twist. Men werd handtastelijk en het gevolg was, dat per ongeluk een dei- aanwezigen een been brak. Ontzettende ramp. Het volgende lezen wij over het vreeselijke ongeluk, dat te Hamburg gebeurd is. In de gasfabirek op de Gasbrook was men bezig met het vullen van een nieuwen gashouder, die 250.000 kubieke meters kan bevatten en de grootste op het vastenland is. Toen men ongeveer 100.000 kub. meters in den gashouder gebracht had, kwam er in de telescopisch gebouwde caioson een scheurdaardoor ontsnapte gas, dat in een naast den gas houder staand schaftlokaal drong, waar een licht brandde. Zoodoende ontplofte de gasvoorraad. Het deksel van' den gashouder vloog de lucht in en de heele steiger om den gashouder heen raakte in brand. De vlammen van den brandenden steiger sloegen naar den oude gashouder over, waarvan het dak vuur vatte. Om half vijf ontplofte ook de ongeveer 50 000 kubieke meters gas die daarin bevat waren. Een reusachtige vuurzuil, die onder den nieuwen gashouder uitschoot, gaf aan heel den omtrek het sein dat er een onheil gebeurd was. De werklui, die op een naburigen bouwsteiger ston den, namen dadelijk de vlucht. Maar de vlammen van het brandende gas ver sperden een aantal hunner den uitweg, zoodat verscheidenen, brandende fakkels gelijk, in de Elbe sprongen. Onderden puinhoop liggen, naar men vermoedt, nog een ingenieur met 15 arbeiders, die er onmogelijk het leven konden redden. In en bij het schaftlokaal werden gedood de waardin Claussen, baar dienstmeisje do opzichter Graf, en drie anderen. Van de 40 gewonden, die meerendeels in het Havenziekenhuis waren opgenomen, wa ren er gisteravond om elf uur zes be zweken. Men kon hot geheele aantal dooden dus toen reeds op een kleine dertig tellen. De aangerichte schade is nog niet te ramen. De nieuwe gasbriek, waar het ongeluk gebeurde, zou kant en klaar 14 millioen mk. kosten. Opgegeten? Een afdeeling van 8 Amerikanen en ongeveer 50 Mexicaansche soldaten, die ongeveer een maand geledon naar hot eiland Tiburon in de golf van Mexico zijn gegaan, wordt vermist. Men vreest dat de inboorlingen op het eiland de geheele afdeeling opgegoten hobben. Eenige jaren geleden is daar ook een professor in de plantkunde door de kan nibalen opgegeten- Dat was al half-en- half Kannibaalsch vegetarisme.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2