N°* 2321. Zondag 26 December 1909. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. BOOT- EN STOttRMMST van en naar Texel. Binnenland-, BERICHT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. De uitgevers der Texelsche Crt. berichten dat het Nieuwjaarsnummer zal worden uitgegeven Vrijdag, op den Oudejaarsdag; in dat nummer zal gelegenheid bestaan tot het opnemen van Nieuwjaarsgroeten a 20 Cts. (contant) mits niet meer dan 5 regels beslaande. Een tijdige opgave daar van aan ons bureau, wordt beleefd verzocht. Wij herinneren er aan dat niemand voor ons rondgaat om der gelijke Nieuwjaarsgroeten op te vragen. De Uitgevers. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagelijks 6,15; 8,15; 11,—; 3, TREIN van HELDER: TREIN te HELDER 8,47*; 11,40; 3,11; Zondags 9,50. BOOT van HELDER: Dagelijks 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; Zondags 7,15; 1020; 12,15; 4,15 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen; Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. 9e VOLKSTELLING. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen, onder verwijzing naar de op de gemeente-publicatieborden aangeplakte bekendmakingen, tor alge meene kennis, dat dit jaar zal gehouden worden de 9e algemeene tienjaarlijksche volkstelling. Ten behoove van deze volkstelling moeten opgaven worden verstrekt, die gevraagd worden op kaarten, welke tusschen 26 December 1909 en 1 Januari 1910 zullen worden rondbezorgd en da delijk na Nieuwjaar zullen woiden terug gehaald. Het hoofd van ieder gezin, elke af zonderlijk levende persoon of de bestuur der van iedere instelling, gebouw, ge sticht of schip, waar de kaarten worden bezorgd, is verplicht voor de behoorlijke invulling zorg te dragen. Overtreding van de voorschriften be treffende de volkstelling wordt gestraft met een hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geldboete van ten hoogste f 100. Óp verzoek der Regeering noodigen Burgemeester en Wethouders allen met aandrang uit, door nauwkeurige en vol ledige invulling der kaarten tot het welslagen der volkstelling mede te werken. Texel den 9 December 1909. Burgem. en Wetb. voornoemd, HIDDINGH, Burgem. RLIBING, Secretaris. TEXEL, 24 DECEMBER 1909. De laatste maand van het jaar. Meer dan eenige maand van het jaar is December, wintermaand, de maand waarin het huiselijk- en familieleven het meest tot zijn recht komt. De vaak gure en sombere korte dagen, waartegenover de lange avonden, leiden er toe om in den huiselijken kring genoegen te zoeken. Bovendien, de ge denkdagen, welke December medebrengt, als daar zijn St. Nicolaas en Kerstmis, werken dat huiselijk leven zeer zeker in de hand. St. Nicolaas behoort weder tot het verledene, doch het Kerstfeest staat voor de deur. Van de Christelijke feestdagen is Kerstmis zeker wel het voornaamste en steeds meer wordt het Kerstfeest gevierd, zoowel in de bedehuizen en door vereenigingen als in den huiselijken kring. De korte vacantie welke alsdan intreedt voor velen, doet zonen en doch- teren van het gezin die elders vertoeven, naar bet ouderlijk huis trekken en dit geeft aanleiding tot meerdere huiselijke gezelligheid, waarvan dan ook veelvuldig gebruik wordt gemaakt. Aan den morgen van den Kerstdag trekken velen op naar de bedehuizen en dan klinkt langs de gewelven van de kerkgebouwen het eeuwenoude „Eere zij God", uit veler mond. Vele vereenigingen hebben zich gereed gemaakt om met de kinderen der Zon dagscholen het Kerstfeest te vieren, en daar, bij den Kerstboom, klinken de kinderstemmen ter eere van den Zoon Gods, aan wien het Kerstfeest is gewijd. Gelukkig hij of zij die uit guller harte zoo het Kerstfeest vieren kan. 't Is een heerlijk feest het Kerstfeest, 't spreekt van nieuw leven, van licht voor de dagen die komende zijn. Bij dit alles zijn de meerdere feest dagen een wolkomen tijd van rust voor velen die steeds in het gareel van werk zaamheid zich hebben te schikken, en is het zeker geen wonder dat voor die dagen ook naar ontspanning wordt omgezien. Een aangename gelegenheid daartoe is het ijsvermaak, wanneer de winter vorst de wateren doet stollen en men zich kan overgeven aan het genot van schaatsenrijden. Zulks is niet altijd het geval, doch bestaat daartoe gelegenheid, dan verhoogt zulks in niet geringe mate het genoegen, het vermeerdert 't familie bezoek en daarmede vernieuwing van het familieleven. Ook op meer andere wijze wordt voorzien in afwisseling en genoegen, voor ieder naar zijnen smaak en naar zijn verlangen. Zoo kan ook in het ongunstigste der jaargetijden groot genoegen veler deel zijn, wanneer men daarvan op gepaste wijze weet gebruik te maken. Zij voor allen zulk een Kerstfeest komende, en dragen velen er toe bij om de komende dagen voor allen tot feest dagen te maken niet slechts zoekend eigen genot, doch ook voor den minder bedeelde die vaak zooveel moet ontberen. Zij 't ook voor deze een feestelijk getij. Een milde gave van den meer bevoor rechte aan de minder met aardsche goederen bedeelde broeders of zusters, moge uiting geven van hot ware gevoel dat ons op het Kerstfeest moet bezielen. Worde het groote gebod „Hebt elkander lief", door velen dan ook in toepassing gebracht, dan handelen wij in den geest van Hem, wiens geboorte wij berdenkon. De feestviering zal er niet minder op worden en van heeler harte wenschen we aan elkander een genoeglijk Kerst feest. Uitvoering 26 December. Wij willen de aandacht onzer lezers vestigen op eene adv. in dit nummer waarbij eene uitvoering wordt aange kondigd op den avond van den tweeden Kerstdag. De Rederijkerskamer U. d. I. heeft dien avond voorbereid en dit alreeds is eene aansporing om er heen te gaan wij zijn van U. d. I. iets goeds gewoon. Doch ook, en dit mag zeker wel tot aanbeveling strekken, de opbrengst van dezen avond zal komen ten voordeele van de kas der Alg Bewaarschool, eene inrichting welke zeker die steun waar dig is. Moge een ruim bezoek op dien avond U. d. I. en het orkest dat zich zal doen hooren, loonen voor de belanglooze mede werking, en de kas der genoemde in richting een goeden fin. steun bezorgen. Verzekering tegen ongevallen. Blijkens het toegezonden jaarverslag van de „Eerste Onderlinge", de te Zwolle gevestigde ongevallen Verzekering-Maat schappij, kan deze instelling over het afgeloopen boekjaar wederom op een belangrijke vooruitgang bogen. De bij haar verzekerde kapitalen ver meerderden met niet veel minder dan 17 millioen en stegen daardoor tot ruim 70 millioen gulden. Haar effectenbezit steeg tot pl.m.een millioen tweemaal honderd duizend galden. Na een belangrijke afschrijving werd aan aandeelhouders uitgekeerd een dividend van 5 pCt., terwijl bovendien een bedrag van ruim twaalf duizend gulden aan het reservefonds werd toe gevoegd. Over het tijdvak 1903/1908 bedroeg de premie-inname 13.121,027,43, werden door haar geregeld uitbetaald niet minder dan 26488 ongevallen met een totale uitkeering van f 1,9 72,138,365. 85 ongevallen hadden den dood, 318 eene levenslange invalidideit en 26185 eene tijdelijke invaliditeit tengevolge. Weer thuis. Te Urk zijn de laatste mannen en jODgens, die nu 5 a 6 maanden geleden naar Emden, Vlaardingen, Maassluis of Katwijk waren vertrokken om op een log ger aan de haringvisscherij op de Noordzee deelte nemen, teruggekeerd. Van de onge veer 200 personen wordt niet één vermist, wijl in weerwil der soms hevige stormen envelerlei gevaren geen hunner een onheil overkomen is. Met zeer uiteenloopende verdiensten zijn ze bij hnn gezinnen wéérgekeerd eenigen met f 470, anderen met onge veer een derde gedeelte hiervan. Een goede vangst. Door de ambtenaren der rijksbelastin gen hebben te Tilburg sedert 10 dezer reeds meer dan 30 bekeuringen plaats gehad wegens het in voorraad hebben van niet aangegeven te groote hoeveel heden gedistilleerd. Bij een kastelein werd een hoeveelheid van 300 liter cognac gevonden, wat hem een boete kan berokkenen van f 1000 a f 1200. De dames tellen niet mee. Aan het jongste examen voor aanwij zing als candidaat-Indisch ambtenaar werd deelgenomen door twee vrouwelijke candidaten. Geen van beiden werd als candidaat voor d-m Indischen bestuurs dienst aangewezen: zij gaven echter aan den Miuister van Ko'omön te kennen, dat zij desondanks do Indologische studie zouden aanvangen. Naar men nu mee deelt, heeft naar aanleiding daarvan de minister aan. beide dames te kennen gegeven, dat zij ingevolge art. 17 van het besluit op de Indische bestuursleiding in geen geval voor den Indischen admi nistratieven dienst zullen worden toege laten. Een rolschaatsen wedstrijd. Dank zij den rolschaatsen rijdt men nu, ijs en weder dienende en ijs en weder niet dienende, op den vasten wal zoo goed als op 't bevroren wateroppervlak. Zij, die de rolschaatsensport met een minachtend schouderophalen bekijken, hadden Zaterdagavond maar eens in 't Algemeen Verkooplokaal moeten komen, zegt het Rott. Nbl., waar door de pio nierster dezer sport in onze stad „Rot terdam" een tweede nationale wedstrijd op de rolschaats werd gehouden voor dames en heeren. „Drommels wat heeft men daar de harten en hartjes opgehaald. De vloer van de zaal door deskundigen gequali- ficeerd als uitstekend om met rolschaat sen bereden te worden was door de zorgen van den heer Beyleveld extra geëffend. Wakken waren er niet. Het was er waarlijk net een wintertooneel, als men de muien wegdacht en de warmte, die er heerschte. En 'n leven van belang. Het middenvak was vrij gehouden en daar kon men van de „ijs"- sport genieten, zonder koude voeten te krijgen. Om je heen zwierden dan de paren op de muziek van 't orkest. Een tooneel vol vroolijkheid en jool, door de fleurige wimpel nog verlevendigt. Heel attent wees een bordje op de baan waar 't „gevaarlijk ijs" was. En een bewijs hoe suggestief alles in werktede kellners begonnen ten slotte ook al voetje voor voetje de banen over te steken, alsof ze bevreesd waren met hun volle bladen uit te glijden. Schoonrijden voor heeren, voor dames en voor paren stonden op het programma, alsook het hardrijden met een ei op een potlepel. Gebakjes en kiesrecht. Te Utrecht is een vergadering geweest van de Vereen, voor Vrouwenkiesrecht, die ook voor mannen open was. Er werd op de vergadering gesproken door mejuffrouw Martina Kramer. De presidente deelde bij het begin der pauze mee, dat aan de aanwezige vrou wen „voor de gezelligheid" gebakjes zouden worden rondgedeeld. Hevig jalouzieprotest van de mannen in de zaal. Maar de dames waren niet op d'r mondje gevallen „Jelui hebben een stembiljet, wij krijgen nu eens ge bakjes" Gelukkig toch dat de Hollandsche vrouwenkiesrechtstrijdsters gemoedelij ker zijn dan baar over-Noordzeesche collega's. Schade door hoog water. Naar een globale berekening, die de heer J. J. v. d. Weide te Leeuwarden geeft, zou men dit jaar in Friesland door den hoogen waterstand zoo ongeveer f 1,540,000 schade hebben geleden. Hij dringt op spoedige verbetering van de boezemafwatering aan. Van een niet-goedgekeurde hengst. De landbouwer E. E. te Lunteren, is door het kantongerecht te Wageningen veroordeeld tot t 75 boete, subs. 20 dagen, wegens het toelaten van verschil lende merriën, bij zijn niet goedgekeurde hengst. Geëiscbt was f 100. Thans hebben tereeht gestaan de eigenaars der verschillende merriën. Tegen hen werd, waar het wettig bewijs kan geleverd worden, geëiscbt f 25 boete. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor pb Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere lauden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Yan 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O 7,51; 9,18; 12,33; 4,20; 7,82. Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1