M arktberfoh ten. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. Waal, 23 'December. Gisteravond had in het lokaal van A. P. Eelman de tweede bijeenkomst plaats van „Nut en Genoegen." De opkomst was maar het weer was er ook naar - zeer matig. Zij, die aanwezig waren, beklaagden zich den tocht naar „het Nut" echter niet, want een gezellige avond werd doorgebracht. Als sprekers traden op de h.h. J. Daalder Dz. en IJ Koppen van Oosterend. De lezing van den eerstgenoemden was een keurig stuk van Carmen Sylva getiteld: Een begrafenis in de Karpathen. Ernstig voorgedragen, werd met aandacht naar de voordracht geluisterd en ontbrak het aan bijvalsbetuigingen niet. Veel succes hadden beide sprekers met hun luimige voordrachten. De heer Daalder betrad nog 2 maal, de heer Koppen 3 maal den Katheder. Luid applaus was hun loon. De voorzitter dankte beide sprekers voor den gezelligen avond den aanwezigen verschaft en riep hen toe „tot weerzien." Den hoorn, 23 December. Het groote werk aan het Horntje, waarover we meenig bericht hebben vermeld, behoort weldra tot het verle- dene. Meldden we voor eenigen tijd geleden, dat het laatste zinkstuk van dit werk naar beneden was gelaten, verleden week is ook het laatste kraag stuk naar de diepte verdwenen. De zinkstukken waren vooral de hoofdzaak van het werk. Doch nu dit is afgeloopen gaat het vreemde werkvolk naar huis. Deze week (Vrijdag) vertrekken de Slie- drechters, die dan met Kerstmis thuis hopen te zijn. De Texelaars daarentegen die meestal het grondwerk verrichten blijven nog aan het werk, omdat dit misschien nog een paar weken aanhoudt. Het werk had den twintigsten dezer maand klaar moeten wezen, doch door het slechte weer kon men den laatsten tijd niet opschieten, zoodat het wel te verwachten was dat men niet op tijdklaar zou wezen. Voor het werkvolk van hier is het een mooi voordeeltje geweest, enkelen waren er van het begin af aan werkzaam. Doch dit werk is nog niet het laatste op dit hoekje yan ons eiland. Naar men ons mededeelde is er weer een enorm groot bedrag uitgetrok ken enkel voor het onderhoud van de zeewering aan het Horntje. Duizenden en nog eens duizenden werden hieraan besteed en helpt het soms voor eenigen tijd, afdoende schijnt het toch niet. Oudeschild, 23 December. 21 December j. 1. had de 3e bijeen komst met dames van „Neptunus" plaats De vrij ruime zaal van den heer D. Vos was flink bezet. Na opening door den Voorz. betreedt de heer C. Schaap het spreekgestoelte en draagt op keurige wijze een novelle voor van Jb. van den Berg getiteld Jan Etveld. Deze eenvou dige, maar alledaagsche geschiedenis bevatte vele belangrijke waarheden. Van het begin tot het einde werd Spr. met onverdeelde aandacht aangehoord. Een warm applaus bij het einde was eene welverdiende belooning. De heer W. Wets Tz. gaf daarna eene bijdrage ten beste getiteld„Zonder werk", door J. H. Rigtering. Ook deze viel bijzonder in den smaak. In de pauze werden eenige voorwerpen verkocht, waarvan de opbrengst ruim f 10, kwam ten bate van de K. W. B. Hierna droeg de heer M. Kroon Jbz. met succes voor: „Het vergift" naar het Duitsch van Jenny Wimermark. Door de dames M. Pool, N. Hoedemaker, M. Zegel en A. Vlas werd voorgedragen de chansonnette „Viermaal een is vier", terwijl als toe gift door de dames M. Pool en A. Vlas' gegeven werd: „Politieke vrouwen". Ondertusschen was het elf uur geworden en sluit de voorzitter met een woord van dank aan sprekers en spreeksters voor al het genotene, de officieels bijeen komst. Een klein bal deed de jongelui nog tot middernacht toeven. Door de meisjes der alhier bestaan de naaischool zal Zaterdagavond a s.. eene Kerstcantate worden gezongen in de N. H. Kerk. Tevens zal dien avond een kerstboom dit gebouw versieren en als voorganger optreden Ds. Bussemaker doopsgezind predikant te Den Hoorn, op Texel. Dieven staan nergens voor. Weder hebben dieven een stout stukje in de Oranje-Nassaukazerne te Amster dam uitgehaald. Ditmaal hebben ze de kazerne der vesting-artillerie met een bezoek vereerdgeljjk men weet wordt het noordelijk deel der OraDje Nassau door de compagnieën der vestingartillerie bewoond. Maandagnacht nu zijn er niet minder dan 18 diefstallen gepleegd. Het onderzoek is in vollen gang en zeer moeilijk viel het ons inlichtingen te verkrijgen, omdat de autoriteiten van meening zijn, dat door aan het geval zoo weinig mogelijk ruchtbaarheid te geven, de dieven het spoedigst geknipt zullen worden. Tal van manschappen vermissen ondertusschen horloge's, por- temonnaies enz. De diefstal is in den nacht met zeldzame brutaliteit uitge voerd, omdat een groot aantal kastjes en kisten der manschappen nagesnuffeld zijn. Zelfs zijn er manschappen die hun besten pantalon missen. De recherche zoekt reeds den geheelen dag in gezel schap van den kapitein van dienst. Een streng, nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld, omdat men meent, dat er nog meer manschappen wat missen. Kort na de reveille werd het „bezoek" ge merkt. (N. v. N). Een achterblijver. In de onmiddelijke nabijheid der een denkooi van den C. Smid, te Lekkerkerk heeft zich een paar dagen achtereen een ooievaar laten zien. Het dier is zeker te oud voor de groote reis! Willem den Zioijger gestolen. Uit den tuin van den heer Palm aan het Rapenburg te Leiden is weggenomen een beeld, voorstellende Willem den Zwijger. Of men hier te doen heeft met een heuschen diefstal dan wel met een grap is nog niet te zeggen. Waarschijn lijk met het laatste. Jacht op een stokvisch. Zaterdagmorgen zag een winkelierster aan de Vischmarkt te Utrecht dat een vrouw van de uitstalling een stokvisch wegnam. De vrouw ging er moe van door en de juffrouw uit den winkel haar achterna. Dat werd een formeele wed loop. De vrouw liep hard en de juffrouw liep hard, maar de eerste liep nog harder, zoodat de juffrouw van de Visch- markt haar stokvisch reeds zag ver dwijnen Toen riep ze om hulp„houdt den dief." Dat hielp. In een oogenblik rende half Utrecht achter beide vrouwen aan. Slagersjongens, kruideniers op fietsen, een paar metselaars, een kantoor bediende, een man van de Dienstver richting, een tramconducteur en een man van de krant op zijn fiets, de heele boel holde in een lange rits de Annastraat in, de Jansstraat door, het Janskerkhof op om een stokvisch. Op het Jans kerkhof stond een agent. Die hield de vrouw met de visch aan. Eindelijk 1 Men kon niet meer. In optocht naar het hoofdbureau, achter de stokvisch aan. Op het bureau, tranen van berouw, rondom de stokvisch. Juffrouw uit den winkel krijgt medelijden met de vrouw, die een stokvisch wilde eten. Strijkt de hand over d'r hart. Verlangt geen procesverbaal. Vrouw mag de stokvisch meenemen naar huis en stoven ze zal hem later' bij gelegenheid komen betalen. Eerlijk. Bewondering voor de juffrouw uit de vischwinkel. Kranten man op de fiets naar kantoor. Copie voor de courant. Dank zij de stokvisch. Arbeidsbeurs voor het visschersbedrijf. Men schrijft uit IJmuiden aan de „N. R. Ct." Als gevolg van de staking van het stoomtrawlerpersoneel is sedert 15 dezer alhier opgericht een arbeidsbeurs voor het visschersbedrijf, voorloopig alleen voor de Noordzeevisscherij. Deze instel ling is in het leven geroepen door de vereeniging van reeders alhier, waarvan een der leden, de heer F. P. Vermeulen tot directeur is benoemd. De beurs werkt met het boekjesstelsel, zooals dat bij de Veemen te Amsterdam het geval is en omvat machinisten, stuur lieden, koks en matrozen. Van de thans varenden is niemand ver plicht een boekje te nemen, doch iedere nieuweling, of hij die van reederjj wil veranderen, moet een boekje hebben. Reeds hebben de bemanningen van een 16 tal trawlers, behoudens een enkele uitzondering, zich bjj de beurs om een boekje gemeld. Art. 4 van het reglement luidt aldus „Klachten omtrent vermeende onrecht vaardige behandeling van den werknemer door den werkgever of diens gemachtig den zullen door den directeur der ar beidsbeurs worden onderzocht, echter niet dan nadat gebleken is, dat de be trokkene zich daarmede eerst tot den bedoelden werkgever zelf gewend heelt. De directeur der Arbeidsbeurs zal zorg dragen dat den rechthebbende recht ge schiedt, waartoe de aangesloten werk gevers zich hebben verbonden Een zwaar bezocht gezin. Door een noodlottig toeval stierf te Tolen vier weken geleden een man. !De weduwe kon 14 dagen later een dochter naar het krankzinnigengesticht te Delft laten brengen en weer een week later haar tweede dochter. Een Spaarkas verdwenen. De politie te Amsterdam heeft het Maandagmorgen noodig geacht een onder zoek in te stellen in de Vrolikstraat aldaar. Daar woonde de directeur eener spaarkasvereeniging. Een groot aantal bewoners van de „Oostelijke eilanden", Huiderpoortkwar- tier en Parkstraten hadden maandenlang hun penningen bij hem geofferd om met de Kerstdagen eens te kunnen genieten. Zij kregen een bon van 3 cent, 6 cent, enz. en stortten het bedrag op den bon vermeld. De „directeur" was zelf de bode van zijn spaarkas en verzuimde niet het geld stipt te komen innen. Een poos geleden ging het minder geregeld en vóór een paar weken kwamen er al klanten voor een dichten deur. Maandag was het de groote dag, waarop de menschen de bonnetjes moes ten inleveren. Zij zouden daarvoor krijgen vleeschwaren, grutterswaren,kortom van allerlei dingen, bij uitstek geschikt om de feestvreugde met de Kerstdagen te verhoogen. Er waren huismoeders, die voor f 3 bons hadden, andere hadden voor f 5 of f 6, enkele voor nog grootere bedragen bij den „directeur" opgespaard. Honderden kwamen, doch de deur bleef gesloten. Er werd gevraagd en geïnformeerd en het bleek nu, dat de „directeur" er reeds lang niet meer woonde. De politie werd in den arm genomen en het bleek, dat voor ongeveer f 2500 aan bons verschuldigd was. Het is te begrijpen, dat sommige vrouwen huilden van verdriet om de verdwenen illusie van prettige feestdagen; vermoedelijk zal nu de justitie een woordje in deze zaak meepraten. (N. v. N.) De drank. Door de Groentesteeg te Zutfen reed een kar, voortgeduwd door een zwervend echtpaar. Man en vrouw waren beiden zoo beschonken, dat ze de kar niet behoorlijk konden besturen, zoodat die opeens kantelde. Toen viel hun jongste kind een stumper van een half jaar, gewikkeld in wat lompen, op de straat keien, en de menschen die zich „vader" en „moeder" noemen, vielen eveneens. Dadelijk bemoeiden een paar daar wonende vrouwen zich met 't geval. Bewogen door medelijden namen ze het kind op, en brachten het naar het politie- bureel. Dadelijk werden er een paar agenten uitgezonden om de dronken zwervers naar 't bureel te brengen, waar ze hun roes konden uitslapen. De twee vrouwen nameD het kind voor loopig mee naar huis, verpleegden het liefderijk en voorzagen het van schoone kleertjes. Den volgenden ochtend werden man en vrouw weer vrijgelaten. Uit de ouderlijke macht over hun andere kin deren zjjn ze reeds ontzet, maar deze zuigeling kon nog niet buiten de „moeder" en was hun dus gelaten. Ze kregen 't stumperdje dus weer mee en ze trokken er mee verder, de wereld in.... (Z. Ct.) Weer de auto 1 Een automobielongeluk had te 's Gra- venhage plaats. Voor een auto, komende van Wagenbrug en de Wagenstraat inrijdende, verschenen plotseling een paar wandelende meisjes, twee zusters. Door het hevig getoeter verschrikt, scheen een der meisjes niet meer weg te kunnen komen. Zoo werd zjj door de auto op gevangen en eenige meters vooruitge worpen, totdat zjj, na nog een eindje medegesleurd te zijn, bijna geheel onder den auto verdween. Direct werd de wagen terugeduwd en de juffrouw er onder vandaan gehaald, in een nabijzjjnd huis gedragen en daarna per rijtuig naar huis vervoerd. Indien zij geen inwen dige kneuzingen heeft bekomen, is zij er zeer gelukkig afgekomen. Sneeuwstorm. Een hevige sueenwsto m heeft dezer dagen over het Noorden en cenirum van Engeland gewoed. Op verschillende plaatsen ligt de meeuw een halven M. dik en tal van dorpen zijn door de sneeuw van elk verkeer afgesloten. Te Sheffield hebben de trams wegens de sneeuw den dienst moeten opgeven. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie-) Spreken is zilver, Zwijgen is goud. Dat de toekomst deze gulden sprouk be vestigen moge: opdat, zij het ook ter elfder ure, bet Bestuur onzer afdeeling v.d. H. M. van Landbouw zal goedvinden verantwoor ding te doen van deszelfs finantieel beheer betreffende de groote Landbouwtentoonstel ling Sept. 1908, voor welke verantwoording voorn, bestuur, niet slechts voor de leden der afdeeling, doch wel degelijk in wijdereu kring aansprakelijk is. Mijnb. de Redt., met de opname dezer regelen zult UEd. mij, en velen met mij, ten dienste zijn. C. C. B. Lid der afdeeling Texel. Oudeschild, 23 Dec. '09. Zaterdag 25 December (lc Kerstdag) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Visser. 's Av. 7 uur ds. Bussemaker van den Hoorn. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur ds. Visser. Collecte zending. Oosterend. Vm. 10 uur ds. Van Grasstek. Cocksdorp. Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. halt 10 de hr. W. Ploegers huisvader ver. militairen Dordrecht Nam. 2 uur de hr. W. Ploegers alsboven. Kerstfeestviering der Ger. Zondag scholen te Eierland in de school te Midden-Eierland, des nam. 2 uur. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm, 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemaker, Zondag 26 December (2e Kerstdag) HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Voorm. 10 uur ds. Kjjne. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Boeke. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Viseer, 's Av. half 7 Kerstfeest der Zondagschool Oosterend. Vm. half 10 ds. van Grasstek 's Av. half G Kerstfeestviering Zondagschool. Cocksdorp. 's Av. 7 uur Kerstfeestviering. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 de hr. W. Ploegers, huisvader ver. militairen Dordrecht! Nam. 2 uur de hr. W. Ploegers als boven. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Geen dienst. Maandag 27 December des avonds te 6 uur Kerstfeestviering van de Zondagschool aan den Burg. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 18 Dec. tot en met 23 Dcc. '09. ONDERTROUWD: GETROUWD: Geene. GVERLEDEN GE 3OR EN Pietertje A nnetje Geertje, d.v. Jan Adrianus Gerardus Alderlieste on Welmoet Rikkenberg, (Eierland). Auke, z.v. Hendrik Jan Boon on Antjo Dop, fSpang.) Sijbrand Gerrit, z.v. Herber- tus Pieter Kievit onCatrina Ilendrika Outhuijs, Gesina Trijntje, d.v. Ilerbertus Pieter Kievit en Catrina Hendrika Outhuijs, (P. H. Polder). Schagen, 23 Dec. Aanrevoord: 0 Kalfkoeien f 000,a f 000— 50 Vette Koeien I 160 a 1350,00; 6 Qeldekoeicn f 110 a f 150 10 Nuchtere Kalveren f 7 a f 21, 2 Stieren f 220 a f 270 120 Schapon (vette) f 19,a 28,50 570 Ovorhouders f 11 a 21.75. Vette Varkens a cent per Kg. 10 Magere Varkens f 13 a 1 15,00. 60 Biggen f 8,— a f 10,00; Boter f 1.20 a f 1.30 per K.G. Kipeieren f G,00 a f 7,00 per 100; GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadliuizo: 1 griffeldoos, 1 ho> denspeld en 1 bal, gevonden te den Buig.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2