Buitenland. zangvereeniging, lied der kinderen en onthaal van deze laatsten elkander af. De mooi verlichte Kerstboom prijkte weder in vollen glans en bracht de kin deren in verrukking. Een groot aantal belangstellenden was opgekomen <m ge noot van deze heerlijke Kerstfeestviering. Zoo is dan weder voorbijgegaan het heerlijke Kerstfeest en heeft, trots het minder gunstige weder, zeker velen ge noegen geschonken. In zake de Boot Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende ad vertentie, bevattende de openstelling eener obligatieleening, groot f 50000, voor Texels eigen stoombootonderneming. Waarvoor dat geld benoodigd is, mag zeker bekend worden geacht, n.l. om zich daardoor geheel vrij te maken van de concurrentie welke T.E.S.O. nog steeds had te voeren tegen de Maatschappij „Alkmaar Packet". De opheffing van die concurrentie is een groote verluchting niet{.?alleen, doch het opent ook het uitzicht dat onze boot- dienst meer winstgevend zal worden; al terstond doordat ieder van onze boot gebruik zal moeten maken, tweedens doordat na een afzienbaar tijdperk ook de voordeelen der postverzending vrij zeker ten bate van Texels Eigen Stoom bootonderneming zullen komen. Dit een en ander verzekert de onder neming een groote soliditeit, waardoor met vrij groote zekerheid de uitkeering der rente kan worden gewaarborgd. Voor personen die eenig geld hebben te beleggen—en die zijn er nog wel mag deze wijze van geldbelegging zeker worden aanbevolen. In de eerste plaats verschaft men daarmede steun aan een eigen onderneming; men kan dagelijks zien de panden voor zekerheid, hetgeen van spoorwegen en andere ondernemin gen in het buitenland niet kan worden gezegd, terwijl deze belegging niet min der solide is dan die bij hypotheekbanken of andere dergelijke instellingen. Tegen over post- of andere spaarbanken mag men bij deze belegging ook op hoogere rente rekenen. Mogen deze overwegingen er toe leiden dat de directie van T.E.S.O. zich zal mogen verheugen in een ruime deelname. - De afdeeling „Texel" van het N. O. G. hield Vrijdag 24- Dec. eene vergadering in café „den Burg". De voorzitter, de heer C. A. de Braai, heette de 13 aanwezigen hartelijk wel kom en gaf met genoegen te kennen, dat het ledental der afdeeling langzamer hand toeneemt. Na hartelijk dank gezegd te hebben voor de belangstelling op 8 December ondervonden, werd de bijeen komst geopend. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd, behandelde men eenige in gekomen stukken omtrent Vacanties en Rechtstoestanden. Hierbij bleek, dat vol gens het leerplan de loopende vacantie op Texel duurt tot en met 3 Jan. 1910, dat is een dag langer dan door sommige onderwijzers aan de leerlingen was me degedeeld. Mededeelingen werden gedaan omtrent de gevoerde correspondentie met een spreker van het hoofdbestuur. De hoop bestaat, dat de heer Lancée, voorzitter van het hoofdbestuur, weldra hier eene lezing zal houden. Het dep. „Texel" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft hiervoor moreel steun toegezegd. Thans ging man over tot het verkie zen van een nieuwen voorzitter, daar de heer De Braai, die 20 jaar laDg als zoodanig fungeerde, niet meer in aanmer king wenschte te komen. De heer H. Groenewold werd gekozen doch bedankte. Daarna werd in herstemming met den heer C. Schaap gekozen de heer J. Daal der Dz., die nadat men eenige te kennen gegeven bezwaren besproken had, de benoeming aannam. Door den heer A. Lap werd ingeleid het onderwerp: „Wat deugt niet in ons onder wijs?" Hiernaar werd met genoegen geluisterd en een prettig debat volgde. De heer Lap had succes met zijn inleiding en verwierf des voorzitters dank. Mej. J. W. Dros gaf als letterkundige bijdrage: „Iets over het schrijven en het schrift," van dr. E. Laurillard. Applaus en dank waren haar loon. De volgende vergadering werd bepaald op 16 April, waarin door de beeren Dik staal en Daalder eene inleiding en eene bijdrage gehouden zullen worden. Op voorstel van een der leden werd de heer C. A. de Braai bij acclamatie tot eerelid der afdeeling benoemd, ter wijl do vice-voorzitter hartelijke woorden van dank bracht aan den scheidenden voorzitter voor de uitnemende wijze, waarop hij 20 jaar lang den hamer heeft gehanteerd. Hierna werd de vergade ring gesloten. Waal24 December. In de Herv. kerk is gekozen tot ouder ling de hr. L. H. Schot, en wel in de plaats ven den heer C. Sluisman (vertrokken). Als diaken werd herkozen de heer J. P. Plaatsman. Beide gekozenen namen hunne benoeming aan. Oosterend27 Dec. „Nut en Genoegen" hield j.l. Vrijdag avond eene vergadering, die onder de zeer goed bezochte gerekend kan worden. De voorzitter gaf met „Een begrafenis in de Karpaten" van Carmen Sylva, eene ernstige lezing, waarnaar met aandacht geluisterd werd. Luide heeft men daarna gelachen om de bijdragen „Vrijage van een Groninger Kofkapitein", van Buniug; „Nico'.aas Phocus als hypnotiseur", van Sinclair, en „Een ongelukkig Geluk", achtereen volgens gegeven door de heeren J. de Jongh, M. Kikkert en J. C. Bakker. Met dit viertal voordrachten had men een goedgeslaagden avond, waarop de voorzitter in zijn slotwoord wees, daarbij het jaar 1909 voor „Nut en Genoegen" een goed jaar noemende. Bijna allen bleven tot laat na midder nacht bijeen in gezellig samenzijn. In de eerstvolgende vergadering hoopt men als spreker te zien optreden den heer A. Lap, Hoofd der school te Midden- Eierland. Schipper T. van de blazerschuit Tï 113 haalde met een oesterkor van den Texelstroombodem op een olifants- kies, die opgezonden werd naar een geologisch museum. Een geldelijk sou- veniertje was den vinder welkom, en heeft doen zien, dat men niet te spoedig dergelijke vondsten moet wegwerpen. hen hoorn27 December. De jager N. Koopman van hier, is verleden week voor een groot ongeluk gespaard gebleven. Terwijl hij op jacht was en het geweer wilde afschieten vloog de geheele lading er aan de zijde van het geweer uit, zoodat dit uit elkaar barste. Gelukkig kwam hij er zelf zonder eenig letsel af. Ook aan het Horntje is een ongeluk voorgevallen. Terwijl de Sliedrechter K. K. bij de zandwagens aan het werk was, kwam hij in aanraking met een dezer wagens, waardoor bij er onder bekneld raakte. Met nog belangrijk zware kneuzingen werd hij hier onder weggehaald. Naar wij vernamen, moest er nog geneeskundige hulp bij te pas komen. De man was juist van plan met Kerstmis voor goed naar huis te vertrekken, wat dan ook nog is geschiedt, doch welke reis zeker gepaard gaat met allerlei moeielijkheden, daar hij in het geheel niet loopen kon. Nadat Zaterdag (eerste Kerstdag) de godsdienstoefening in de Doopsgezinde kerk alhier was afgeloopen, wachtte de leerlingen der catechisatie een ware verrassing. Door den predikant werd aan allen een blijvend Kerstcadeau ten geschenke gegeven, bestaande in een prachtig boek. Dat dit geschenk in den smaak viel beseft ieder wel. Ieder dankte den leer meester voor zijne hartelijkheid. Het Kerstfeest door de kinderen van de Zondagschool alhier, werd op den 2en Kerstdag des avonds half zeven gevierd in de Ned. Herv. Kerk, in welks midden een prachtige kerstboom prijkte, beladen en rijk versierd met allerlei geschenken. Door ds. Visser werd een toespraak en een vertelling gehouden over Jezus jeugd en zjjn werk, aan gaande het Christendom. Door de Christelijke Zangvereeniging „Harmonie" werden eenige nummers ten beste gegeven. Hierna werden de kinderen ruim ont haald op allerlei versnaperingen. Toen de kaarsen bjjca waren opgebrand, werd de avond met dank door ds. Visser ge sloten en toen het tijd was om naar te gaan kreeg ieder der kinderen nog een aardig cadeautje mee, bestaande in een boekje en een Christelijke scheur kalender. Cocksclorp. De avond van de Kerstfeestviering in bet kerkgebouw der Hervormden op den 2en Kerstdag was een avond bjj uitne mendheid. Reeds lang was dit feest door do kinderen der Zondagsschool, wier leidster Mej. de Wed. B. Lip is, verbeid en nu zou het dan eindelijk een aanvang nemen. Bij het binnentreden van het kerkgebouw zagen ze daar den grooten, keurig versierden kerstboom, rijkelijk behangen met schitterende ster ren, ballen en geschenken, terwijl ontel bare kaarsjes tusschen het donkergroen verscholen waren. Het was op het ge zicht der kinderen te lezen, dat ze dit alles prachtig vonden. De predikant, ds Boeke, die intusschen den kansel was betreden, verzocht hen eenige kerstliederen te zingen. Heel zacht en lief klonken de kinderstemme tjes door het ruime kerkgebouw en toen ze later weer eenige liederen zongen, geschiedde dat met wat meer vrijmoe digheid. En laten we niet vergeten de beide meisjesvereenigingen „Lydia" en „Martha Krans", die ook eenige toepasselijke tweestemmige liederen ten gehoore brachten, welke te voren onder leiding van mevr. Boeke waren ingestudeerd. Vooral het „Eere zij God" en „Kroont Hem" maakten blijkbaar indruk. Het gezang werd begeleid door mevr. Boeke, die voor dezen keer het orgel bespeelde en zich flink van haar taak kweet. Door den voorganger der Gemeente werd nog een Kerstverhaal verteld, waarnaar door jong en oud werd geluisterd Verder zij nog medegedeeld, dat het kerkgebouw geheel gevuld was, dat dooi de geheele gemeente eenige koralen worden gezongen en dat ten slotte de kinderen, die nog onthaald waren op versnaperingen, zeer voldaan met Kerst geschenken huiswaarts keerden. Ook de Zondagschoolkinderen van Midden- en Zuid-Eierland vierden, naar we vernamen, een mooi Kerstfeest in de school te Midden Eierland. Het Chris telijk fanfarecorps van Oosterend liet zich daarbij hooren en bracht niet weinig bij tot de feestelijke stemming. Aan versnaperingen en geschenken ontbrak het ook hier niet. Oudeschild, 27 December. Zaterdagavond, 1ste Kerstdag, had in de N.H. kerk alhier eene Kerstviering plaats. Een sierlijke Kerstboom versierde het kerkgebouw en eene breede schare was opgegaan om te hooren naar het woord van den voorganger ds. Bussemaker van Den Hoorn, die tot tekst gekozen had Lukas II, vers 14 en te luisteren naar den zang der meisjes van de alhier be staande naaikrans, die eene Kerstcantate uitvoerden. Den 2den Kerstavond werd in de Zeven Provinciën door de leden der Rederijkerskamer T.A.V.E.N.U. eene uit voering gegeven voor de jongeren. Op gevoerd werd een tooneelspel van Heyermans getiteld „De eer." Er werd uitstekend gespeeld. Alle medespelenden stonden vast in hunnen rol en vormden samen een schoon geheel. Voor den directeur den heer C. Schaap zal het voorzeker een aangename vol doening geweest zijn, dat alles zoo flink van stapel liep. De vrij ruime zaal van den heer Vos was flink bezet. Een prettig bal besloot den avond. Naar men ons mededeelt, zal het zelfde stuk, Zondag 2 Januari a.s. voor gehuwden worden opgevoerd. Gedurende de Kerstdagen en den dag, daaraan voorafgaande, werden er met „De Dageraadheelwat passagiers vervoerd. Voorzeker zou dit aantal nog wel grooter geweest zijn, indien het weder zich beter had laten aanzien. Vlieland27 Dec. Kerstmis bracht recht feestelijke dagen in deze gemeente. In de avondgods dienstoefening zong de zangvereeniging Harmonie, onder leiding van den heer Donia bracht zij een Korstcantate ten gehoore. Een zestigtal kinderen was gisteren in het Bewaarschoolgebouw vereenigd, waar hun door den heer Van Rossum, die daartoe door vele kindervrienden in staat was gesteld, een prettig feest was bereid Een schitterende kerstboom preikte in het ruime lokaal, tal van versnaperingen werden rondgediend en een tombola wees ieder een fraai cadeautje aan. De opgewekte gezichten der kinderen bowezen wel hoe zij genoten. Mogen zij van hun Kerstfeest lang een goede herinnering bewaren. Zijn geboortegrond trok. Iemand te Blaricum die meer dan een jaar geleden tot 16 dagen gevange nisstraf werd veroordeeld en toen naar Duitschland uitweek, is thans in zjjn woonplaats 1/ruggokoerd en heeft zich vrijwillig ter beschikkiog gesteld om de hem opgelegde straf te ondergaan. 't Oude liedje. Bij den winkelier H. Lonneker, kwam een vrouw, vermoedelijk in een woon wagen thuis hoorende, inkoopen doen. Bij het ^terugontvangen van geld vroeg zij om eenige dubbeltjes van't jaar 1906. De vrouw van den winkelier ging aan het zoeken, daarbij ijverig geholpen door bedoelde vrouw. Toen deze vertrokken was, bemerkte de winkelierster tot baar schrik, dat zij circa f 5 miste, welke de slimme dievegge ongemerkt wegge nomen schijnt te hebben. Vlug loerk. Woensdagmorgen had de begrafenis plechtigheid plaats van den Koning van- België en 's avonds van dienzelfden dag werd te Amsterdam in Varité „Flora" op de bioscope een welgeslaagde op name van deze plechtigheid vertoond. Een attentie voor de dames. De onderwijzeressen aan de o. 1. scholen te Haarlemmermeer, werden deze week verrast, daar zij van gemeente wege een stoel ten gebruike ontvingen tot het geven van onderwijs in haar klasse. Voorwaar een aangename, nut tige attentie 1 Goed afgeloopen. Drie opvarenden van den Urker botter no. 108 hebben Donderdagnacht angstige oogenblikken doorgemaakt. Op de hoogte van Scheveningen brak de mast bij het dek af en viel met zeil en takels over boord. Doordat het zeil vol water liep, ontstond er gevaar dat het vaartuig zou omslaan, waarom de bemanning de tou wen doorsneed om vrij te komen van het buiten boord hangende tuig. Nu was men echter zonder mast en zeil en kon dus niets uitrichten de uitge worpen dreg hield niet, zoodat het kleine vaartuig overgeleverd was aan wind en golven. Met een noodmastje wist men verder te zeilen tot men verkenning kreeg aan de lichten van IJmuiden. Opnieuw werd nog de dreg uitgeworpen om een goede gelegenheid af te wachten om naar binnen te komen. Gelukkig naderde een stroomtrawler die later bleek te zijn YM. 49 Amsterdam. Deze nam het scheepje op sleeptouw en bracht het 's nachts te IJmuiden binnen. Luchtvaart. Volgens Edison zullen binnen 10 jaar de vliegmachines de post en ook passa giers vervoeren. Met een snelheid van honderd EDgelsche mijlen (165 K.M.) in het uur zullen zij de lucht doorklieven. Kleine machines zullen het zijn die de post vervoeren, des te geringer do weer stand, dien zij aan de luchtlagen bieden. Doch zij zullen krachtige motoren hebben en fabelachtige snelheden bereiken. Ook de „First Assistant Postmaster General" te Washington heeft zich naar aanleiding van Orville Wright's voor spelling, dat in den loop des tijds het luchtschip ter verzending van de post toepassing zal vinden, vol vertrouwen uitgesproken „Na den snellen ontwikkelingsgang, dien de vliegmachines nemen, zal de voorspelling van Wright zich eerder verwezenlijken dan de meeste menschen gelooven. Zoodra het mogelijk zal worden postzakken met een aeroplaan of een andere luchtmachine, zeker, prompt en snel te vei zenden, zal deze vraag in overweging genomen moeten worden. Wanneer dit geval aanwezig zal zijn, weet ik natuurlijk niet, doch het tijdstip zal misschien niet al te ver meer ver wijderd zijn. De postverzending door de lucht zal een enorme kostenbesparing veroorzaken." Men houde bierbij in het oog dat in de Vereenigde Staten voor het vervoer der post over de spoorwegen aan de spoorwegmaatschappijen zeer aanzien lijke sommen betaald worden, terwijl in bijna alle andere landen het vervoer dei- post over de spoorwegen kosteloos ge schied. De last van den rijkdom. Een welbekende dame te Brooklyn, die over een ongenadig aantal millioenen beschikt, heeft een kostbaar paarlen halsnoer, ter waarde van 500.000 gulden gekocht. Zij heeft nu de voorzorg ge nomen, om oen stoeren jongen man van goeden huize tot baar lijfwacht te be noemen. Deze vergezelt haar naar alle bijeenkomsten, waar zij het kleinood draagt, 't Is op die manier toch een twijfelachtig genot, dunkt ons.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2