SANGUINOSE. Houthandel ENKHU1ZER ALMANAKKEN 15 Cent. igpVoor den Winter M. WIERINGA, Scheurkalenders Boekh. Parkstraat. 9 Wagenpoort en Cijnbaan. Groote voorraad. Lage prijzen. Sijbr. Keijser Dzn. FEUILLETON. DIAMANTEN. Zwolsche Ververij en Wasscherij. Zuiver plantaardig versterkingsmiddel. In het luchtledige bereid. Gevoelt gij U mat en lusteloos? Zijt gij zonder kracht of energie? Hebt gij last dat gij niet kunt inslapen Zij gij gedurig vermoeid, zoodat U alles te veel is? Ontbreekt de eetlust Hebt gij pijn in rug of lenden Neem dan de Sanguinose. Zij verrijkt Uw bloed, versterkt Uwe zenuwen; geeft U eene algeheele levensopgewektheid terug! „Reeds bad mijne vrouw een half jaar gedokterdmaar niets had geholpenzij bleef altijd even moe en lusteloos. Maar na een paar flesschen Sanguinose, die wij kochten bij Uw vertegenwoordiger, den heer Hobbelman, konden wij direct beterschap merken. De eetlust werd veel beter, en dat was het begin van haar herstel. Zelhem JOHAN BERENDSEN. Alléén echt uit de fabriek van VAN DAM Co., Den Haag. Wacht IJ voor namaak. SANGUINOSE kost f 1,50; de 6 flacons f 8, de 12 flacons f 15, Te Oosterend P- Dros Gz., Oudeschild Joh. P. Dros, den Burg T. Buijs, drogist en I. Moerbeek. Nog eenige balen SUIKERPULP in voorraad Neemt proef en u komt terug. „Van Dag tot dag" 50 cent „Vriend van den Huize" 30 r „Boons" Kalender 30 „Nederland in Beeld" 100 De handelsraad Cobn bewoog zijn han den als de vleugels van de schroef eener stoomboot, hetgeen een teeken was van groote opgewondenheid. „Mijn waarde", zei hij op den toon van zedelijke verontwaardiging, „hoewel ge de zoon van de vriend mijner jeugd zijt, zal ik u zonder mededoogen en zonder mij aan iets te storen mijn huis verbieden, als ge het nog eenmaal waagt rnijn dochter het hof te maken zijn wij ruim voorzien van Winterjassen Demi's en Bonkers. Doffel voor jassen in verschillende prijzen. Dekens, gestikte en katoenen wollen deken svanaf f 3,50 tot f 12, Ook de welbekende goede dekens a <5, Aanbevelend, Helder. F. LENGH4US, Keizerstr. 62. TexelOosterend. Agent van de üorlogemaker. Goudsmid, Alle reparatien aan Horloges, Pen dules, Regulateurs en Wekkers met een jaar garantie. Werkplaats Warmoesstraat, den Burg. De heer Brill glimlachte heel vriendelijk en scheen voor het oogenblik alleen zijn aandacht te bepalen bij de linkerpunt van zijn knevel, welke hij een beteren vorm trachtte te geven. Na een poosje zeide hij „En hoe denkt Magda er over „Mijnheer!" stoof Cohn op, „waag het niet nog eenmaal mijn dochter anders te noemen dan juffrouw Cohn! Wat',mijn dochter denkt, kan u bovendien ook vol komen onverschillig zijn. Het zou wat moois worden, als ik bij elke gelegenheid eerst do raeening van een vrouw moest vragen! Ik wil u niet als vrijer Voor mijn dochter en daarmee basta!" „En ik wil niet met u trouwen, maar met uw dochter, daarmee basta! Ge kunt trouwens alles bedaard overleggen. Wij hebben volstrekt geen haast en zullen u graag den tijd laten om vast te stellen, welken vorm gij aan de verloyingsberich- ten wilt geven." Toen hij dit gezegd had, stond dr. Brill op en stak den handelsraad, die een hoofd kleiner was dan hij, met een vriendelijk glimlachje de hand toe. „Dus tot weer ziens, schoonpapa Cohn was zóó verbluft, dat hij de aan geboden hand vatte, om die onmiddellijk daarna met een gebaar van afschuw, weer los te laten. „Mijnheer, uw onbeschaamd heid grenst aan het bovennatuurlijke." Hij wilde nog meer zeggen maar Brill was reeds bij de deur en riep glimlachend terug: „Beste schoonpapa, bovennatuur lijke dingen bestaan er voor ons, scheikun digen, niet. Wij analyseeren alles, ook de gevoelens van een diamantenkoning, die een bekoorlijke dochter heeft. Adieu. Cohn snoof nog van woede. Toen hij kal mer geworden was, riep hij om zijn doch ter. De juffrouw was reeds naar haar ka mer gegaau, was het antwoord. Ook dat nogHij was dus gedwongen zijn woede te laten bekoelen iets, dat hem in weerwil van een wandeling van een halfuur door de kamer en allerlei gevoels uitstortingen, alsdie hongerlijderzoo'n jachtmaker op de huwelijksgiftmaar niet wilde gelukken. Met die uitdrukkingen deed hij dat was bij zich volkomen be wust Brill groot onrecht, want ten eerste had deze een vrij aanzienlijk vermo gen en ten tweede leverde hem zijn betrek king als eerste scheikundige bij Rieman en Co. tusschen de 10 en 15 duizend mark per jaar op. Vergeleken bij Cohn was hij trouwens een armoedzaaier, want Cohn was de hoogst aangeslagene in degeheele stad. Cohn snoof nog van woede, toen hij reeds te bed lag, en viel eindelijk in slaap. „Dr. Brill," dieDde de knecht aan. „Ik ben niet te spreken." De knecht kwam weer. „De heer Brill heelt een uitvinding van buitengewoon groot belang gedaan." „Ik wil er niet van wef°.n". „Maar, beste mijnheer Cohn, waarom zoo onbedachtzaam klonk daar reeds de stem van Brill, die binnenkwam en den knecht de deur uitschoof. Cohn was door deze nieuwe brutaliteit totaal van streek en zat met open mond in zijn kantoorstoel. „Ziet ge waarde schoonpapa, ge hebt me pas heden de deur uitgejaagd. Ik heb deze vernedering kalm en waardig gedra gen, omdat ik weet, dat het maar een grapje van u was." Brill keek hem met zijn blauwe oogen vriendelijk aan, maar om zijn mond kwam een duivelachtige trek. Cohn kon nog al tijd geen woord zeggen. Dr. Brill streek met de hand door zijn blond haar en Cohn zag duidelijk, dat er kleine, blauwe von ken uitstoven evenals bij een kat. Daarop nam hl] uit zijn jaszak een klein zakje hield het Cohn onder den neus en riep „Daar ge, zooals ik zie, zooveel gewicht hecht aan uw door diamanten verkregen rijkdom, heb ik pogingen in het werk ge steld om langs scheikundigen weg deze dingetjes te maken. Zooals ge weet, ana lyseeren wij, scheikundigen, alles." Cohn herinnerde zich, datBrill bem dezo laatste woorden reeds eenmaal had toe gesproken, Dr. Brill stortte het zakje op de tatel leeg. Dat blonk en schitterde. Cohn wist dadelijk, dat het diamanten waren, de meeste klein en onaanzienlijk, maar enkele groot en imponeerend. Hij werd beurtelings heet en koud; nam do steenen in do hand, onderzocht en woog ze, en toon hij opkeek, zag hij Dr. Brill's oogen met een spotachtige nitdrukkiDg op zich gevestigd. Hij beproefde te glim lachen en zei: „Welnu, wat zoudateigen- lijk Wie weet, waar gij die dingetjes van daan hebt 1 Ik koop zo u af voor 5000 mark, dat is alles Dr. Bril! glimlachte en streek zich door het haar, waaruit weer de vonken stoven; toen zei hij „Onzin, waarde schoonpapa. Gij zult u ruïneeren, als gij daarvoor altijd zooveel wilt betalen. Mij kost degeheele geschiedenis nog goen tien mark. Morgen zal ik mijn uitvinding in de courant be kend maken cn overmorgen kan ieder zonder veel moeite thuis zijn eigen dia-C manten tabriceeren Het bart zonk den bezitter van grootel diamantvelden in de schoenen. Devreesel lijkste conclusies werden in zijn brein gel vormd; hij stamelde: „Doe dat niet. Ga ruïneert mijIk zou een arm man won denHet koude zweet stond hem op heJ voorhoold. Dr. Brill lachte spottend. „DaJ is me volkomen onverschillig. Eerst da wetenschap en dan het andere 1" Cohn kromp in elkaar en kreunde: „Beloof me, uw uitvinding niet publiek te maken, en ik geef u mijn dochter tot vrouw Koel gaf de ander ten antwoord„Ik ben geen koopman. Uw dochter krijg ik anders ook wel „Ontzettend! Wacht dan wat; geef mij veertien dagen tijd, dat ik al mijn orderq in Berlijn, Londen en Parijs aan den map kan breDgen, eer het geheim van de kunst matige diamanten ze tot waardeloos papier maaktTrouw vandaag nog met mijn dochter, maar geef me tijd „Dat zou bedrog zijnMorgen reeds neen, vandaag, dadelijk telegrafeer ik mijn ontdekking aan de grootste dagbladen der wereld. Adieu, schoonvader in spe De gepijnigde Cohn hield hem terug, bad, smeekte, wierp zich tenslotte voorl den onverbiddelijken scheikundige op de knieën en ontwaakte, badende in zijn zweed in zijn bed. Zijn zenuwen waren in de war. De vreeselijke droom stond in verschrik-l kelijke duidelijkheid voor zijn oog. Als het werkelijk mogelijk was, diamanten langs kunstmatigen weg te bereiden, waar bleefl Cohn dan met zijn mijnen Het verdere gedeelte |van den nacht sliep hij zonder droomen. Toen hij 's morgens wakker werd, kwam de droom hem dade lijk weer in de gedachte en liet hem niet los. Magda kreeg de verwachte strafpre dikatie niet te hooren. Cohn wasteederen verzoeningsgezind. Des namiddags bij het theedrinken kwam Brill, begroette Cohn heel vriendelijk en deed, alsof er niets voorgevallen was. Ook Cohn was welwillend toegeeflijk. „A propos, schoonpapa, zei Brill plot seling en haalde een exemplaar van de „Figaro" uit zijn zak, „bebt ge het reeds gelezen ,Daar is het een Fransch geleerde gelukte echte diamanten langs kunstmati gen weg te maken. De producten zijn ech ter nog zoo klein, dat ze weinig of geen marktwaarde hebben, ook zijn de kosten van het maken te enorm om voorloopig het vervaardigen op groote schaal te kun nen beginnen." De handelsraad werd bleek en zag den spreker doordringend aan. Zou die iets van zijn droom vermoeden P „Er zijn misschien gevallen, waarin,.,." Het werd hem zeer onbehaagelijk te moede. „Gelooit ge er aan P" vroeg hij plotseling. Dr. Brill zette zijn lorgnet op en zei belangstellend: „Waarom niet P Ik houd mij reeds lang mot het vraagstuk bezig." Cohn kreeg een gevoel, alsof hij onder een koude douche stond, terwijl Brill ver volgde „Zoodra ik over de resultaten iets meer lees, zal ik beginnen, waar de Franschman is opgehouden, „Neen, dat zult ge niet doen, mijn beste Brill I" riep Cohn. „Mag ik u verzoeken een oogenblik in mijn kamer te komen De dames zullen ons wol verontschuldigen." Toen zij weer tegenover elkaar zaten als den vorigon dag, kuchte Cohn eens en zei: „Gelooft ge dus werkelijk, dat men dia manten kan maken „Gij weet, wij scheikundigen, analysee ren alles.!" „Dat weet ik al, dat weet ik al! Zelfs de gevoelens van een schoonvader, zooals ge zoo schoon zoidet. Luister dus. Ik heb de zaak nog eens overdacht, go zult Magda hebben." „Mijnheer de handelsraad Dr. Brill sprong verheugd op, maar Cohn maakte een afwerende beweging. „Ik heb slechts eon voorwaardedat ge u nooit met do oplossing van het vraagstuk dor kunstmatige diamanten be zighoudt. Wilt ge „Mot alle genoegen, beste schoonpapa, maar „Geen maar! Ten eorsto is het onzin, dat met do diamanten, en ton tweede, nu, het past niot voor miju schoonzoon. Be grepen o

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 4