M°, 2325, Zondag 9 Januari 1910. 238te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN9EVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagelijks 6, 8, 11,—; 2,50; TREIN van HELDER 7,51; 9,18; 12,33; 4,20; 7,32. Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN te HELDER 8,47'; 11,40; 3,11; Zondags 9,50. BOOT van HELDER: Dagelijks 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; Zondags 7,15; 1020; 12,15; 4,15 Men lette er wel op dat de met een aaügeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen; Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. SCHULDVORDERINGEN ten laste der Gemeente Texel. Burgemeester en Wethouders van Texel noodigen belanghebbenden uit, die in den loop van het jaar 1909 eenige leverantiën ten dienste der Gemeente hebben gedaan lo. hunne vorderingen ten spoedigste ter Secretarie in te zenden en voor zooveel betreft onderhouds- of herstellings werken aan gemeente gebouwen, enz., bij den gemeente opzichter te de Waal. 2o. hunne vorderingen in te richten overeenkomstig een der onderstaande modellen Dienst 1909. De Gemeente Texel, debet aan Dienst 1909. Nota voor de Gemeente Texel van Texel, den 3 Januari 1910. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH. De Secretaris RUIBING. TEXEL, 8 JANUARI 1910. Markt. Wij herinneren eraan dat Maandag a.s. als zijnde de 2e Maandag in de maand, gelegenheid zal zijn tot het markten van vee. In de laatste jaren werd van die gelegenheid geen of weinig gebruik ge maakt, doch de bepaling indertijd door den gemeenteraad gemaakt, biedt de gelegenheid. Een droevig ongeval kenmerkte de dag van gisteren't was onze plaats genoot Joh. Rijk die zulks moest erva ren. Werkzaam zijnde aan het reinigen van een schoorsteen, tot welk doel hij zich op het dak van een huis had be geven, had hij het ongeluk dat de ladder op welke hij zijn steunpunt had, van het dak losgeraakte en naar beneden zakte, waardoor R. zijn steunpunt verloor en mede naar beneden gleed om op de straat terecht te komen. Door gedienstige lieden opgenomen werd hij naar zijn woning vervoerd. Naar men wil zou hij door den val eenige ribben hebben gebroken. Een leelijk geval voor dezen ijverigen man en voor diens huisgezin. Oudeschilcl, 7 Januari. Wat betreft de visscherij kan mede gedeeld worden, dat de visschersvloot met dit mooie winterweder eiken dag uitzeilt. De vangst van garnalen is in vergelijking van die van 14 dagen gele den gering, doch de hoogere prijzen ver goeden eenigszins de mindere vangst. De visscherij naar wulken wordt lang zamerhand minder, ofschoon de prijzen nogal goed zijn. Ónze visschersvloot is heden met een botter vermeerderd. Een onzer ingezetenen is n.l. door aankoop eigenaar geworden van een Huizer botter. Oosterend7 Jan. In de eerstvolgende vergadering der atd. Oosterend van den Ned. Protestan tenbond zal optreden de heer Ds. Busse- maker van den Hoorn. De afdeeling is verder uitgenoodigd tot medewerking voor eene Openlucht-samenkomst, op Hemelsvaartsdag (5 Mei) te Heilo te houden. Tot deze samenkomst worden uitgenoodigd al de Vrijzinnig-Godsdiens- tigen in Noord-Holland. Op het dorp en in de omstreken zijn tegenwoordig heel wat zieken. Bijna geene woning, of men hoort er over klagen, en niet gemakkelijk is het, aan hulp te komen. Gelukkig zijn deze ongesteldheden niet van bijzonder ernstigen aard. Toch is oppassen de boodschap. Cocksdorp. De lichtwachter R. Elshout, die onlangs van den vuurtoren te Eierland is over geplaatst naar den binnentoren te IJ mui- den, is vervangen door den heer D. Veld huizen van den Helder. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank werd ten Postkantore alhier in de maand Decem ber 1909 ingelegd: f828.97. terugbetaald f 719. Het laatst uitgegeven boekje was no. 355 Prinses Juliana als jenever-reclame. De groote Amsteidamsche likeursto kerij Wijnand Fockink adverteert in een Argentijnsch blad, waarvan een bladzijde naar „Het Volk" werd gezonden, op een wijze, die men eenigszins onkiesch zou kunnen noemen. Op een plaat ziet men een jonge dame en een leelijke oude vrouw, die koningin Wilhelmina en de Koningin-Weduwe moeten voorstellen. Beiden staan op een troon aan weerszijden van een kraam- vrouwenverpleegster, die een kind op de armen draagt. Voor den troon staan een aantal buigende hovelingen. Het kind stelt prinses Juliana voor en uit haar mond komen de woorden „La Fockink es la mejor ginebra", d. w. z. Fockink is de beste jenever. Boven de plaat staat als opschrift: „De waarheid uit kindermond". En er cnder—Het heeft de geheele wereld verbaasd, dat de eerste woorden der kroonprinses van Holland waren„Fockink is de beste jenever." Deze Nederlandsche jenevermenschen zorgen er toch goed voor, dat moet ge zegd worden, dat men in het buitenland een flinken indruk van onze natie krijgt. „De firma Wijnand Fockinck", zoo merkt „Het Volk" zeer terecht op, „weet inderdaad het monarchaal gevoel op even kiesche als practische wijze aan haar zaken dienstbaar te maken". Er in getoopen. Zooals men wel denkeu kan,, geven de gunstige bepalingen der Ongevallen wet nogal eens reden tot hot veinzen yan niet herstel. Dezer dagen hoorde de (Dort. Ct.) een staaltje van een man die beweerde, dat hij, na een bedrijfs ongeval, zijn arm niet hooger dan zijn schouder kon oplichten. Wat men ook bij de verschillende colleges beproefde, hij hield vol en men kon het toch zoo moeielijk geiooven. Ten slotte komt de geneesheer op het idee in de gang waar de man moest wachten, een kapstok te laten maken ver boven zijn macht, hoog aan den wand. Zonder de minste aarze ling strekte de getroffene zijn arm hoog in de lucht en hing zijn jas en hoed op, Geen oorlam meer. Sedert 1 Jannuari J.l. is het gebruik van jenever aan boord der stoomschepen van de maatschappij „Zeeland" verboden. Tot dusver kreeg de état majoor een zeker kwantum, dit nu wordt niet meer verstrektde officieren krijgen voortaan 2 halve fleschjes wijn per maand. De volkstellingvertrouwbare statis tiek. Hoe de telkaarten soms ingevuld wor den Een vader schreef van zijn 14-jarigen jongen dat diens hoofdberoep was idioot Bij een 10-jarig dochtertje vulde een ander in dat het hoofdberoep van dat kind was school In sommige gezinnen leefden zoovele hoofden als personenkinderen van 4 jaar hadden twee vertrekken voor zich terwijl de geheele woning bestond uit kamer keuken en alkoof. Achter vraag 10btot welke kerke lijke gezindte of vereeniging? had een vader achter de namen van hemzelf, zijn vrouw en zijn vijf kinderen zeven ver schillende godsdiensten ingevuld omdat de man niet wist hoe deze vraag te moeten beantwoorden! Zelfs een tijger heeft ontzag voor een vrouw. Dat tijgers wel vrees is in te boezo: men, als men er maar flink op los gaat bewees dezer dagen een vrouw bij Kota Tangah, in de Ommelanden van Padang, meldt de „Sumatrabode". Haar karbouw had zij vastgelegd, om het dier te doen grazen, toen het plot seling door een tijger besprongen werd. Verontwaardigd daarover, trok de eigenares van den buffel een mes en ging onvervaard op het roofdier af, dat dien aanval, zoo met zelfvertrouwen ondernomen niet afwachtte, maar zijn buit in den steek liet en de vlucht nam. Het blad voegt aan dit bericht toe, dat in de bovenlanden meermalen door vrouwen tijgers zijn op de vlucht gejaagd door hem met spotkreten te begroeten als „groote kat". Vlvg geknipt Iemand te Amsterdam betrad Vrijdag avond 7'/j uur het Leesmuseum. Hij hing zijn nieuwe jas in de vestibule en toen hij dit kleedingstuk weder na eenige minuten wilde aantrekken, bleek het gestolen. Hij deed daarvan aangifte bij de recherche en reeds 9 uur ontving hij bericht dat de dief en jas terecht waren. De geheele grap had maar één uur geduurd 1 Maar hoelang zal 't wel duren eer de man zijn jas terug krijgt In de vlucht gegrepen. Rechercheurs hebben op een kantoor in de Boompjes te Rotterdam, aange houden een 20-jarige kantoorbediende uit Munster, in Westfalen, die met 5000 mark voortvluchtig was. Bij de aanhou ding was hij nog in het bezit van 4700 mark. Hij trachtte de wijk naar Amerika te nemen, maar hij zal nu wel „retour" gaan. De Papendrechtsche strafzaak. Volgens de „Tel." zou de minister van justitie last gegeven hebben eenige in de publicaties yan dat blad gereleveerde gevallen nader te instrueeren, zulks ter aanvulling van het administratieve onder zoek in verband met de vraag of de veld wachters, redelijkerwijs gesproken, goede politiemannen kunnen worden genoemd. Een luchtverschijnsel. Men meldt uit Parrega aan de „Leeuw. Ct." Oudejaarsavond omstreeks tien minuten voor elf uur werd een groote vuurbol van 7» meter middellijn gezien aan den westelijken hemel. De bol bewoog zich in Z.-Oostelijke richting van het dorp en ging op 14 meter afstand van den opmerker voorbij, een staart hebbende van ongeveer 17« meter lengte. De vuurbol werd nog een korten tijd in N.-Westelijke richting nagestaard en verdween in het Zuidwesten. Dronken schippers. Nieuwjaarsnacht, te omstreeks 1 uur werden de bewoners aan den zeekant te Enkhuizen gewekt door het aanhou dend stootten op een misthoorn, waaruit men afleidde, dat een vaartuig in nood verkeerde. Een vlet bemand met eenige visschers, toog op onderzoek uit, en ontdekte, dat van een geladen tjalkschip twee perso nen over boord geraakt, terwijl op het tijdstip, dat de vlet het vaartuig naderde, een derde persoon in zee viel. De vletterlieden slaagden er met groote moeite in, de drie drenkelingen, die in levensgevaar verkeerden, in de vlet te krijgen. Het bleek toen, dat de geredden allen in zoodanig beschonken toestand verkeerden, dat dit als de oorzaak van het ongeval moet worden beschouwd. Dwaze vergissing. Verleden week heeft zich, volgens het „N. v. d. D." aan de rechtbank te Am sterdam het vreemde geval voorgedaan, dat iemand daar moest verschijnen om zich te laten scheiden. De vrouw in de dagvaarding genoemd, was hem zelfs niet bij name bekend en sedert zes jaar was hij zelf weduwnaar. "Waarschijnlijk was hier sprake van een naamgenoot. De man was zeer verstoord, omdat men hem na langen tijd wachten eenvoudig mededeelde, dat er een kleine vergissing was gemaakt. En daarmede was hij het niet eens. Tegen xcinterhanden en wintervoeten. Tegen winterhanden en voeten noemt men als een uitstekend middel het vol gende Vóór het te bed gaan moet men de voeten of handen twintig minuten baden in heet water, waarin men voor de handen twee voor de voeten vier lepels gepulveriseerde aluin heeft opgelost men moet telkens heet water bijgieten om het bad zoo warm mogelijk te hou den. Daarbij droogt men de handen of voeten flink af, wikkelt ze in verwarmde wollen doeken. Zoo noodig moet deze behandeling een paar keer herhaald worden. Hoop' water. In de laatste dagen hebben verschei dene polderdijken in Friesland het tegen het hooge water moeten afleggen en zijn de polders ondergeloopen. Bij tal van huizen staat het water tot den drempel. De stand van het boezemwater was de vorige week 72 c. M. boven zomerpeil in geen jaren was het zoo hoog. Een mooie gift. Bij het hoofdbestuur van het centraal genootschap voor vacantiecolonies is door bemiddeling van een makelaar te Am sterdam voor het nieuwe koloniehuis een gift van f 18,000 ingekomen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor db Bürg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto'a. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1