Rekeningen B u i t e n land. Marktberichten. Advertentiën Advertentiën. Tandarts FEENDERS Te huur ft EEN WONING, een Wagenmakerij N. LAP. een zindelijke dienstbode Drogisterij Binnenburg. Predikbeurten- De Zondagswet niet van toepassing in Limburg. Het „Weekblad van het Recht" geeft een uitspraak van den kantonrechter te Roermond, dat de wet van 1 Maart 1815 (Zondagsrust) niet geldt voor de provincie Limburg. Aan de overwegingen ontleenen wij, dat geen enkel gedeelte van het grond gebied, thans vormende de provincie Limburg, in de Grondwet van 1814 IMaart 1815 van kracht wordt genoemd als behoorende tot het grondgebied der Vereenigde Nederlanden. De grondwetgever van 1814 heeft volgens den kantonrechter onder den naam van generaliteitslanden, tot Bra bant behoorende, nooit willen of kunnen begrijpen die generaliteitslanden, die gelegen waren in het in 1814 bestaande Département de la Meuse inlèrieure. De wet van 1 Maart 1815 kon dus niet bij haar aikondiging van toepassing zijn voor Limburg, terwijl de wet van 26 Mei 1841, Stbl. no. 15, verbindend verklaarde alle wetten en verordeningen welke met 1 Aug. 1830 in het hertog dom Limburg van kracht waren, en dit gold niet voor de wet van 1 Maart 1815. Limburgsche toestanden. Te Yilt (Berg-Terblijt) heerscht nu al weken een middeleeuwsche toestand. De dorpsstraat n. 1. staat blank van het water, zoo erg, dat de postbode de correspondentie niet kan uitreiken aan de geadresseerden. Onlangs moest die straat opgehoogd worden met stukken blok en bossen stroo om het lijkje van een kind over te kunnen vervoeren. Klachten bij hoogeihand hebben tot nu toe geen gevolg gehad. Geicetensgeld. De minister van Financiën maakt be kend, dat ten kantore van den ontvanger der successierechten, 2e kantoor te Am sterdam, van een onbekende, onder letters N. N., is ontvangen f 300, ter voldoening van te weinig betaalde ver mogens- en inkomstenbelastingen. („St. Ct.") Anti-kermis actie. Te Zaandam worden van anti-rev. zijde pogingen aangewend, om te komen tot inkrimping zoo mogelijk tot geheele af schaffing, van de kermis. Deze actie zal beantwoord worden door een tegen beweging uitgaande van een groot aantal neringdoenden, die de kermis, zooals die thans bestaat, willen behouden. Een spoordijk weggezakt. Men meldt uit AmsterdamHeden middag omstreeks kwart voor éénen, sprong plotseling door een tot nu toe onbekende oorzaak een dikke waterlei dingbuis, liggende aan den spoordijk aan De Ruijterkade achter het Centraal station. Het water baande zich met kracht een weg door den grond, waarbij een gedeelte der aarde losgewerkt werd. De eigenaar van de „IJsbar", die met een ladder over de heining wilde klim men, ten einde pogingen in het werk te stellen om het gat te stoppen, had nog niet de helling genaderd, toen plotseling een deel van den dijk met geweld naar beneden kwam. Het ongeval wekte bij de vele nieuwsgierigen groote belang stelling. Een aérodroom. Door de firma Lugard en Verwey te 'sGravenhage worden onderhandelingen gevoerd om in eigendom of huur te ver krijgen een gedeelte van de Doesburger- heide onder Eede, teneinde aldaar een vliegterrein aan te leggen. Wel vroeg. Men meldt ran de „Resb." uit Wehl: Op 4 Januari bloeiden reeds madeliefje, herderstaschje, witte en paarse doove- netel- reigersbek, kruiskruid, murik, knol- dragende boterbloem, hazelaar en drie kleurig viooltje. De vink zong reeds heel eventjes. Het voorjaar komt. Te Oranjewoud (Friesland) is een ek- sterpaar begonnen zijn nest te bouwen. By dr. J. v. Zanten, te Voorst, staat een perk met viooltjes in bloei. Te Bennebroek vertoonen zich thans, evenals in den winter 1883/4, troepjes spreeuwen. Aan den weg van 's Hertogenbosch naar Vlijmen ligt, een eind landwaarts in, de Galgenberg, aldus genoemd naar de vroegere bestemming van die plek. Op dien Galgenberg staan eenige hoog- opgaande boomen, waarin nu reeds de kraaien bezig zijn nesten te bouwen twee zyn er al zoo goed als klaar. Een vroege Taschen. Paschen valt dit jaar op 2? Maart, wat zeer vroeg is. Maar in 1913 valt dit feest nog vroeger, n.l. op 23 Maart, den vroegsten datum waarop het kan vallen. Degenen, die over drie jaar de Paschen beleven, zullen dit feest nim mer zoo vroeg meer zien aanbreken, want slechts om de twee eeuwen kan dit voorkomen Er tussclien uit. De patiënt Arthur Jacobson, van bet Rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik, aan wien een kort verlof naar zijn familie te Amsterdam was toegestaan, heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om naar Engeland over te steken. Genoemde verpleegde was reeds geruimen tijd in de gezinsverpleging opgenomen en genoot ruime vrijheid. Hij spreekt vloeiend Franscb, Duitsch en Engelsch. Een belangrijke ontdekking. Uit Berlijn wordt gemeld, dat prof. Bittler te Munchen de Microbe van de mazelen ontdekt heeft. Zij zou tijdens de ziekte alleen in het slijmvlies van den neus en van de longen te vinden zijn. De uitslag van mazelen zou een gevolg van de vergiftiging van het bloed wezen. f 2,500.000 in een naclit verbrast. New-York komt langzamerhand weer bij van de gevolgen der champagne- lawine, op oudejaarsavond over de stad uitgestort. De „New-York Herald" schat de hoe veelheid van den kostbaren drank, ge dronken in de eerste restaurants van de stad en laag geraamd op een waarde van rond een millioen dollar. Alleen de vier café'sWaldorf, Plaza, Aster en Café de l'Opera herbergden te midder nacht samen ongeveer 13.000 etende, maar vooral drinkende feestvierenden. De vrijer verzegeld. Een vermakelijk voorval wordt uit Hamburg door een deurwaarder mede gedeeld. De beambte had in opdracht beslag te leggen op de goederen van een koopman. Hij trof deze niet thuis ook werd hem eerst na herhaald bellen door het dienstmeisje opengedaan. Zonder zich lang te bedenken, verzegelde de deurwaarder een kleerkast, tot groote schrik van de meid, die, doodsbleek, zag wat er gebeurde. De beambte was alweer op de trap, toen het meisje hem naliep en onder tranen hem smeekte, even terug te komen, omdat hij haar aanstaande ver zegeld had 1 „Uw aanstaande?" vroeg de deurwaarder verwonderd. „Dat is immers niet mogelijk", „'t Is toch zoo", antwoordde het meisje, „by zit in de kleerkast. Toen gij kwaamt meende ik dat mijnheer er was, en daarom deed ik mijn vrijer snel in de kast, daar mijnheer hem niet mocht zien." Onder deze omstandigheden bleef den deurwaarder niets anders over dan den zoo goed verborgen vrijer, een jongen meubelmaker, weer te „ontzegelen" en hem aan de vrijheid terug te brengeD E en multo-millionair in de gevangenis. Naar uit New-York gemeld wordt is Morse, vroeger bekend als de ijskoning die over een kapitaal van 22 millioen dollar beschikte, eergisteren overgebracht naar de gevangenis te Atlanta (Georgië/ waar hij vijftien jaar zal hebben te zitten Drie jaren geleden was Morse veroor deeld wegens verduistering van gelden en vervalsching der boeken in zijn hoe danigheid van bankcontroleur. Terwijl de zaak in verschillende instanties werd behandeld, stelde Morse alles in 't werk om zijn schulden te voldoen en om zyn crediet te herstellen. Hij vertrouwde vast op vrijspraak in hoogste instantie. Maar dat is misgeloopen. Hij kreeg 15 jaar, hetgeen een ver schrikkelijke slag is voor zijne familie, die tot 't laatst toe in zyne onschuld geloofde. Alvoren naar Atlanta te vertrekken, heeft Morse een op aandoenlyken toon gesteld stuk in de couranten ingezonden, waarin bij zegt dat de regeering blijk baar verblind is geweest in haar dolle jacht naar een slachtoffer. Morses echtgenoote wil baar man niet verlaten. Zij zal haar intrek nemen in een landhuisje in de onmiddelyke nabij heid der gevangenis en zal daar al de vyltien jaren van Morses straftijd blijven wonen. Een aantal vrienden brachten Morse bij zijn vertrek naar do gevange nis een afscheidsgroet. Een tunnel onder de Oostzee. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat het plan tot den bouw van een reusachtige onderzeesche tunnel, die de Zweedsche, Noorsche en Deensche spoorwegnetten tot militaire doeleinden zou vereenigen, steeds vaster vorm aanneemt. Er zou zelfs sprake zijn van een mili tairen bond tusschen Zweden en Dene marken. Koude in Amerika. Het noord-oosten van de Ver. Staten van Chicago tot den Atlantischen Oceaan lijdt aan zware koude, welke te zamen met de sneeuwstormen veel lijden ver oorzaakt. Men spreekt van een tempe ratuur van 5° F. tot —20° F. Kalimeel. Zondag 9 Januari 1910. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur de. Kijne. H. Hoop. Waal. 's Av. 7 uur de. Smits. Oudeschild. Vm. 10 uur da. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Viseer. Oosterend. V.m. 10 uur da. van Grasstek. Cocksdorp, Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur LeesdieDst. Nam. 2 uur Leeadienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Vm. 10 uur ds. Kuperua. Burg. 's Av. half zeven ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 u. da. Bussemaker. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 12 Januari. Burg. 's Avonds 7 uur Ds. Kijne. Donderdag 13 Januari. Oosterend. 'a Avonds 7 uur Bijbellezing. -Schagen, 6 Dec. Aanrovoerd: 7 Kallkoeicn f 140,a f 180— 73 Vette Koeien t 160 a 1340,00; 7 Geldekoeien 1 120 a f 160 25 Nuchtere Kalveren f 7 a f 21, O Stieren f 000 a f 600 60 Schapen (vette) f 20,a 28,00 110 Ovorhouders f 13 a 20.00. 35 Vette Varkens 46 a 51 cent per Kg. Magere Varkens f ai —,00. 30 Biggen f 8,a f 13,00; Boter f 1.20 af 1.40 per K.G. Kipeieren f 4,50 a f 5,00 per 100; Leiden, 7 Jan. Ter markt werden heden aangevoerd 11 Stieren f120 a f 24S, 76 Kalf- en Melkkoeien f 148 a f 275- 313 Varekoeien f 108 a f 230; 231 Vette Ossen en Koeien 1171 af 325 49 Kalveren (vette) f 64 a 1118 38 Kalveren (magere) 15 al 14 Schapen (weide) f ai 1519 Schapen (vette) f 19,— a 1 30. 375 Magere Varkens f 18- a 1 43,—; 116 Biggen f 6,00 k f 13,00; Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 31 Dec. '09 tot en met 7 Jan.'10. ONDERTROUW D GETROUWD: Geeno GEBOREN: Jan, z,v. Johannes Schouten en Arendje Kolle (Eierland), Jacob Pieter, z.v. Gerrit Bisschop en Adriana Maria Dijker (Oosterend), Catharina Anna, d.v. Zacharias Graat en Maria Henrica van Empelen (den Burg). OVERLEDENNeeltje Dijksen, oud 78 jaar, wed. v. Pieter Eelman (den Burg) GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 mesje, gevonden op den Waalderweg; 1 zakje, gevonden in de Weverstraat; 1 ceintuur met lappen, gevonden te den Burg. voor VIEK achtereenvolgende plaatsingen in de Texeische Conrant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. De BURGEMEESTER van Texel en Mevrouw HIDDINGH betuigen door deze onder wederkeerigen heilwensch hunnen vriendelyken dank voor de belangstelling hun betoond bij de intrede van het nieuwe jaar. Den Burg Texel 6 Januari 1910. Met dank voor de betoonde belangstel ling wederkeerig veel heil en zegen ge- wenscht aan onze Texeische vrienden. J. J. HEEP M. HEEPKijlstra. Stadskanaal. is op Maandag 10 Januari van 11—12 uur in de „Lindeboom" te spreken. ten laste van „de 30 Gemeenschappelijke Polders op Texel" worden bij dun Dijk graaf ingewacht vóór 15 Februari a. s., bij voorkeur op een der eerste drie dagen van de week. aan de Havenstraat te Oudeschild achter C. Duinker Pz. Te bevragen b.d. Administrateur van T, E. S. O. te den Burg. Bij deze geeft oDdergeteekende kennis, dat h(j door het aanschaffen van machines en een bekwame knecht heeft verbonden aan zijn timmerzaak, en deze van het Koogereind verplaatst is naar het einde van de Waulderstraut over de Srnedery. Hopende door nette bedicniDg ieders gunst waardig te zijn. Gevraagd tegen 20 Maart a.s. bij J. ZOETELIEF, Molenstraat, Burg. DROP, KATJESDROP, SALMONIAK- I A SULLES, onz. tegen concurreeronde pryzen (ook voor wedorvorkoopers) ver krijgbaar in de Aanbovelend, T. BLIJS. Alweer een nieuwe kunstmeststof. Evenals de bekende soorten. Kainiet, Patentkali. Chloorkali, en meer andere uit Duitschland afkomstig. Kali- meel bevat kali kainiet en andere bevatten ook kali. Maar nu komt het groote verschil. Kainiet is afkomstig uit de kalimijnen in den omtrek van Stassfurt en bevat een hoog percent kali, gegarandeerd 12.-1- pCt. Patentkali en Cboorkali met ongeveer 25 en 50 pCt. worden in fabrieken vervaardigd uit de ruwe zouten. In de ruwe zoowel als in de kunstmatig bereide zouten is bet kali in water oplosbaar. En daar komt het bij de bemesting op aan. De plantenwortels kunnen de zouten, dus ook kalizouten, slechts opzuigen. Dus moet 't kali opgelost zijn in water, anders hebben de planten er niet onmid dellijk voordeel van. Het is echter mogelijk, dat de bodemzuren eerst op de kalizouten in werken, waar zij dan oplosbaar worden. Aan de Rijks- landbouwproefstations onderscheidt men dan ook in water oplosbare kali en in zoutzuur oplosbare kali. De eerste soort lost direct op, de tweede soort veel langzamer. Kali, welke slechts in veel sterker zuren oplosbaar is, kan jarenlang liggen, eer de planten er iets aan hebben. Ja, het is mogelijk, dat de planten er nooit iets van kunnen gebruiken. Een bemesting met zulke moeilijk oplosbare kalizouten is niet doelmatig of voor- deelig. Maar om nu weer op 't kalimeel terug te komen. Het bevat ongeveer 9 a lOpCt. kali. Daarvan is in water slechts 0,2 pCt, oplosbaar in sterk zoutzuur ruim 3 pCt. [De rest heeft weinig waarde is waarschijnlijk zelfs waardeloos. Het totaal-kali uit kalimeel heeft dus heel wat minder waarde, dan het totaal-kali in Kainiet. En nu de prijzen. Men mag veilig aannemen, dat een boer voor 100 kg. kalimeel f 1.75 a f2.00 in den handel betaalt, terwijl 100 kg. kainiet f 2.25 a f 2.50 kost. Daar kalimeel 9 a 10 pCt. en kainiet 12.4 pCt. kali bevat, betaalt men per kg. kali in beide meststoffen evenveel. Dat lijkt dus in orde. Vergeet echter niet, dat men in kalimeel een meststof van twijfelachtige waarde koopt, doch in kainiet een waardevolle stof. Wie wenscht voor beide stoffen ongeveer evenveel te betalen? Immers niemand. Dat is maar theorie, zal men zeggen. Laat de praktijk uitspraak doen. Zeker, dat is het beste. Hoe kainiet werkt op suikerbieten, mangelwortelen, aardappelen, gres, gianen, 't is voldoende bekend. Het toenemende gebruik alleen bewijst het nut van kainiet reeds zonneklaar. Wat blijkt uil vele proeven met kalimeel Er is hoegenaamd niets van de werking te bespeuren, zeggen de meeste proefnemers. Of ik een perceel niet bemest of wel, 't geeft geen verschil. Enkele landbouwers verkregen goede resultaten. Er bestaat echter gegronde^reden om aan de juistheid dezer proeven te twijfelen. Het is te hopen, dat op rijksproefvelden, vergelijkende proeven genomen worden. Op het 1ste perceel b.v. een volledige bemesting, waar kainiet 't kali levert. Op het 2de perceel een dito bemesting, doch waar kalimeel 't kali moet geven, 't Spreekt van zelf, dat op beide pcrceelen, dezelfde waarde in geld gebruikt wordt. En wie nog twijfelen mocht, hij neme zelf een dergelijke proef. Mis schien zou de uitkomst hem een sterkere uit drukking ontlokken dan den Directeur' van een onzer Rijkslandbouwproefstations, die van mis leiding sprak. Ga niet af op schoonlijkeDde proeven in het buitenland, maar wacht de uitkomst af, van zuivere, eerlijke proeven in ons land. JB. Uil11r Zoute

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2