m 2326, Donderdag 13 Januari 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van m naar Texel. Binnenland, BOOT- EN SPOORDIENST Van week tof week. öit blad verschijnt Woensdag-- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE EOOIJ, Parkstraat, Bueg op Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagelijks 6,-; 8,-; 11,-; 2,50; TREIN van HELDER: 7,51; 9,18; 12,33; 4,20; 7,32 Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN te BEL DER 8,47*; 11,40; 3,11; Zondags 9,50. BOOT van HELDER: Dagelijks 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; Zondags 7,15; 1020; 12,15; 4,15 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Yoor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen; Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. 1 S Jan. Sedert we ons vorig weekoverzicht schre ven heeft het nieuwe jaar zijn intrede gedaan, hebben we zooals gebruikelijk is weder even in diep gepeins over het voor bije gebeuren stilgestaan op ons levenspad om daarna weder door den meedoogen- loozen tijd voortgejaagd te worden het ver borgen komende tegemoet. Van alle zijden hebben we ze ook weder tot ons hooren komen de vele en goede wenschen, die we elkander wederkeerig bij iedere jaarwisse ling brengen en al moge daarin ook veel vormendienst zijn, toch heefL menigeen de warme belangstelling en vriendschap ge voeld, die in zoo menige gelukwensch tot hem kwam. Maar de altijd voorschrydende tijd laat niemand de gelegenheid lang over alles na te denken en zoo is ook het oogenblik van terugzien op het jaar dat achterligt voor ons weder reeds een week voorbij en vangt als opnieuw de arbeid van uw over zichtschrijver aan om het belangrijkste nieuws uit deze eerste dagen van het nieuwe jaar onder de aandacht van de lezers van dit blad te brengen. Van belangrijke gebeurtenissen valt even wel nog geen melding te maken, voorna melijk als een gevolg van het feit dat met de Kerstdagen in ons land en elders het politieke en partementaire leven voor eenige dagen verpoozing zocht. Zooals onze lezers bekend is gingen onze beide Kamers kort na Kerstmis met eenige dagen vacantie en zou er dan ook geen enkel politiek en parlementair nieuwtje te vermelden wezen als er in het discrict Wijk by Duurstede geen Kamerverkiezing had plaats gehad dezer dagen. Zooals te verwachten was is de candidaat der rechterzijde, de katholieke Baron de Wyckerslooth gekozen, doch zijn stemmen- meorderheid was niet zoo belangrijk als dat het geval was by vorige verkiezingen toen de strijd ging tusschen een liberaal en anti-revolutionair. Baron de Wijcker- slooth kreeg van de 6668 geldige stemmen cr 3683 terwijl de candidaat der linkerzyde, Mr. Dresselhuis er 3005 stemmen verkreeg. Bij de Juni verkiezingen verkreeg do heer do Ridder van de 6054 stemmen niet minder dan 4409 tegen Mr. Tideman de liberale candidaat 1403. Een vrij groot verschil dus nogal. Enkele katholieke bladen waren over de uitslag der laatste verkiezing dan ook niet geheel en al tevreden en de „Tijd" liet zich zelfs vrij scherp tegen de anti-revolutionaire en chr. historischen kiezers in het district uit. Het aarzelde zelfs niet te verklaren dat het met den besten wil van de wereld, niet de gedachten van zich af kon zetten/ dat de bondgenooten der katholieken „zich bij deze verkiezing minder door het zuivere beginsel en oprecht? trouw dan door een onbewust anti-papisme en een soort re vanche-idee lieten lijden," al had het blad dan ook gaarne hulde over voor de leiders der anti-rev. en chr, historischen en hun bladen, „die deden wat ze konden om hun geestverwanten van gezondere en betere politieke beginselen te doordringen. 't Voornaamste is evenwel dat de candi daat der katholieken gekozen is en deze zullen de kleine teleurstelling wel spoedig vergeten zijn nu ze hun doel bereikt hebben. o—o o— Te Hamburg had in de afgeloopen week het 9e Zionisten-congres plaats, welk feit ons aanleiding geeft onze lezers over het „Zionisme" dat uit den lateren tijd dateert ook in ons land bezig is zich onder de Joden een plaats te veroveren en dat gezien zijn snelle ontwikkeling alleszins ook de aandacht van niet-Israëlieten, die zich rekenschap geven van de verschillende openbaringen van onzen tijd, verdient. Over het thans gehouden congres zullen we niet in bijzonderheden treden, doch we wenschen ons alleen te bepalen tot de vraag wat het Zionisme wil en hoe het werkt. Zooals de lezer wellicht weet zijn er tegenwoordig ongeveer 11 miljoen joden, waarvan zich alleen in Rusland 5 miljoen bevinden. In Galicië en Rumenië zijn er U/a miljoen en de overige leven verspreid over geheel westelijk Europa, terwijl ook in Amerika zich een klein miljoen bevinden. Zooals bekend, is de geschiedenis van het Jodendom over de laatste eeuwen er eene van vervolging en verdrukking. Ver dreef reeds in de 15e en 16e eeuw de Duitscher de joden uit zijn land, thans doet het de Rus op zijn beurt. Niet in de eerste plaats door bloedige vervolgingen en z.g. „progroms" doch inzonderheid door een stelsel van dwangmaatregelen. Het gevolg daarvan is geweest de sterke toeneming der immigratie in de laatste jaren. De eigenlijke actie in Rusland tegen de joden begon in 1880 en vanaf dat jaar tot 1894 verlieten 200000 joden het land om in den vreemde een veilig verblijf te zoeken. In 1894 emigreerden cr 7400, doch het aantal steeg met ieder jaar, zoodat in 1897 niet minder dan 184000 Israëlieten den Rus- sischen bodem verlieten, waarvan het mee- rendeel naar Amerika toog. Maar de nieuwe wereld kan niet alle joden van elders ont vangen en het wil dit ook niet zooals in den laatsten tijd wel te merken was en het besef werd geboren onder de joden dat er iets gedaan moest worden om het immi gratie vraagstuk tot oplossing te brengen. Toen stond een jaar of tien geleden een zekere Dr. I-Ierzl op die den blik wendde naar den Orient en zijn plannen ontvouwde om de joden terug te breDgen naar het land hunner vaderen, naar Palestina. Het joodsche ras dat onder alle volkeren haar zelfstandigheid wist to bewaren door al die eeuwen van verstrooiing heen moest weer tot één volk vergaderd worden, mocht niet verloren gaan onder andere rassen, aldus werd gelceraard. Naar Palestina werd de blik gericht, omdat het een land is dat thans economisch laag staat en juist daar om geschikt voor het Joodsche ras dat in economisch hoog staande landen er nooit bovenuit is kunnen komen. Bovendien omdat Palestina reeds een vrij groote joodsche bevolking heeft en tevens omdat het „joodsche Zion" het land is dat de vaderen 20 eeuwen geleden hebben ver laten en waarop geslacht na geslacht ge hoopt heeft. Het Zionisme dat met recht genoemd kan worden het streven om het Jodendom zijn eenheid te doen beseffen en het weder tot één volk bijeen te brengen, vindt ook in ons land steun en er wordt in de laatste jaren heel wat propaganda voor gemaakt. Maar ook tegenstand vindt het in de Jood sche kringen zelve, zoodat het in sommige gemeenten tot strijd aanleiding heeft ge geven. Ofschoon we over het congres te Hamburg gehouden niet in bijzonderheden willen tredeD, dienen we toch even te vermelden dat na de veranderingen die in Turkije op staatkundig gebied hebben plaats gegrepen, waardoor de Jong Turken het roer in handen kregen Turkije is suserein over Pales tina het congres van meening was dat het oogenblik om het feitelijke colonisatie werk in het land der vaderen aan te van gen, aangebroken mag beschouwd worden. Een fonds van 100000 Mark voor eerste grond aankoop etc. werd dan ook toege staan. Uit de gevoerde debatten bleek dan ook, dat het zwaartepunt der Zionistische beweging voor de naaste jaren zal liggen in practische grondkolonisatie in Palestina. o—o o We hebben in langen tijd geen melding gemaakt van de politieke gebeurtenissen uit Hongarije, eenvoudig omdat er zoo goed als geen nieuws te vermelden viel én de Kabinetscrisis nog maar altijd onopgelost bleef trots al de pogingen die aangewend werden om haar oplossing te brengen. Thans evenwel is men er zoo ver gevorderd, dat er een nieuw Kabinet geformeerd is kunnen worden. De Koning deed daartoe de opdracht aan Dr. Von Lukacz, die door Von Wekerle aanbevolen was, vroeger tot de oud-liberale partij behoorde, maar sedert deze ter ziele ging, bij geen partij was aangesloten. Hem is het gelukt met de leiders der verschillende partijen in zooverre eens te worden, dat het hem mogelijk werd een Kabinet te formeeren. Uit den aard der zaak kan het slechts een „Cabinet d'af faires" zijn, doch daarvoor is er voldoende werk aan den winkel. Indi n ue oppositie partijen in het parlement Huis van afge vaardigden nu maar een beetje meeschip- peren wil, bestaat de mogelijkheid dat de parlementaire arbeid weder hervat kan worden. Doch of dit wel het geval zal zijn staat nog te bezien. Ons lijkt de taak van Von Lukacz eene die verre van gemakkelijk is. —o—o—o— Ook Griekenland kwam in de laatste dagen weder onze aandacht vragen, door het biuske optreden van den Militairen Bond, die zooals men weet, er de lakens uitdeelt. De sabeldragers hebben weer eens hun spelletje van machtsvertoon gespeeld. Er was in den laatsten tijd een beetje ver deeldheid onder de heeren en de tegenstand der oppositie stak ook weder den kop op Wat was er nu beter dan een flinke ontzag wekkende daad van geweld? De officieren consigneerden de soldaten in de kazernes en schreven aan het parlement en de regee ring dat ze een 37-tal wetsontwerpen ten spoedigste diende aan te nemen. Er werd 24 uur beraad gegeven en deze waren nog niet eens om toen parlement zoowel als regeering reeds deemoedig het hoofd in den schoot hadden gelegd. Met deze dubbele overwinning waren de machthebbers even wel nog niet tevreden. Ze eischten n.l. dat de minister van binnenlandsche zaken die ten opzichte der mijnconcessies niet voldoende hnn zin had gedaan op staande voet ontslagen moest worden. Dat was de regeering dan toch wat al te barze stond gereed af te treden, toen evenwel de Ko ning tusschenbeide kwam- en haar in het belang van de rust van het land overhaalde aan den wensch der officieren gehoor te geven. Aldus geschiedde en de minister van binnenlandsche zaken ruimde zijn zetel voor een opvolger in. Hoelang zal de heerschappij der gesabelde heeren nog zoo kunnen duren TEXEL, 12 JANUARI 1910. De markt van Maandag was weinig beteekenend; 't was te denken. Enkele stuks wolvee waren aangevoerd, doch dat zooiets geen markt zet ligt voor de hand. Wij kunnen er dus verder het zwijgen toe doen. Den hoorn11 Januari. Yoor eenigen tijd geleden werd hier een algemeene vergadering gehouden aangaande de oprichting eener kaasfa- briek. Daar er nog te weinig personen waren, die zich als lid aanmeldden om tot oprichting over te gaan, besloot men nog eenigen tijd de gelegenheid open te stellen om zich als lid aan te melden. Doch hiermee schoot men niet hard op. Om tot een resultaat te komen zou heden avond nog eens vergaderd worden. Wanneer hier geen genoegzaam aantal leden zijn om tot oprichting eener kaas- fabriek over te gaan, zal deze geplaatst worden voor rekeniDg van een paar elders wonende heeren. Heden avond had eene vergadering plaats door het voorloopig bestuur tot de oprichting eener kaasfabriek. Nadat door den heer W. Zegel nogmaals het een en ander omtrent een opterichten kaasfabriek was uiteengezet, bleek toch geen voldoende ambitie er voor te bestaan en werd tot ontbinding overgegaan. Toch zal bij genoegzame deelneming een kaasfabriek verrijzen; drie heeren uit Friesland, ook ter vergadering aan wezig, hebben het besluit genomen aan den Burg een fabriek te plaatsen, mits zij over een aantal koeien kunnen be schikken. Als een bijzonderheid kan worden gemeld dat een zeug van den heer W. Drjksen, wonende in den P. H. Polder a'hier, negentien jongen heeft geworpen. Oosterend, 11 Jan. De bevolking in den polder „Het Noorden" neemt langzamerhand t09, waardoor ook de schoolbevolking voor Oost aanvankelijk grooter is dan voor eenige jaren. Toen werd gedacht aan opheffing van de school aldaar. Later is het aantal leerlingen er meer dan verdubbeld eu met 1 April zal dit tot boven 30 kunnen stijgen. Wel zijn de meeste visschers van hier aan garnalen-korren, doch enkelen zijn nog aan het wulkenvisschen geble ven. Zij hadden in de vorige wepk on gekende vangsten, zoodat iedere schuit verscheidene honderden, sommige zelfs 1000 K.G. konden aanbrengen. Als de prijs, die in den laatsten tijd bevredi gend was, niet al te veel gedaald is, zullen dus de „slakkenvisscbers" van een goede week kunnen spreken. COURANT. O

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1