f *iï?oor 1910. Rekeningen G. J. 0. D. Dikkers, ENKHUIZER ALMANAKKEN 15 Cent. ZIEKENFONDS Texels Eigen Stoomboot Onderneming MOLENAAR 1 perceel Weiland, Predikbeurten. Marktberie hten. jjfiip Advertentiën Advertentiën. Boekh. Parkstraat. Aid. „Eierland" H. M. v. L. TEXELS BELANG. Voor een flinke JONGEN DAKLEIEN mm* Voor het jaar 1910 Zwolsche jVerverij. Jllgemeene Vergadering een jongen van 15 of 16 jaar. A. LANGEVELD Pz. Cangeoeld de Jlooij. alsook confectie naar maat. publiek verhuren 1 86 70 heet. weiland „de Bolkoog" 083 00 „Voorste Stukje" 100 00 „Oostelijkste" TE HUUR: Te bevragen bij J. C. Visser, Burg. Cocksdorp. Toen schipper Jn. v. d. Kooi op reis van HarliDgen naar hier met zijne schuit in het „Oude Vlie" aan het la- veeren was, kreeg hij eensklapseen slag van de giek, waardoor hij overboord viel. Hij had echter de tegenwoordigheid van geest het schip te grijpen en zich weer aan het dek te werken. Met den schrik, een nat pak en eene wonde aan het hoofd kwam hij er af. Door de boerenarbeiders Knol en Bakker is op het land, behoorende bij de boerenhofstede „Volharding" in Eier- land, reeds een leeuwerikeitje gevonden. Zou dit een vroeg voorjaar voorspellen? Oudeschild, 11 Januari. De eerste bijeenkomst van Neptunus in 1910, zal plaats hebben op Donderdag 13 Januari a. s. Als spreker zal dan optreden de heer J. Daalder Dz. te Oos terend. Door verschillende heeren en dames zullen bijdragen geleverd worden. Maandag 17 Januari as. zal voor den schippers- en visschersbond als spreker optreden de heer B. J. Gelder, redacteur van de visscherij-courant. ZEd- zal over verschillende visscherij-belangen spreken o.a. over de oester en wier kwestie. Spreker wenscht debat. Hoe levendiger dit is, des te liever het hem zal zijn. Groote opkomst van belang hebbenden is daarom gewenscht. Nooit gebeurd Als bijzonderheid kan zeker wel wor den vermeld dat te Zuid-Beierland nog menschen achter de ploeg aan 't aard appelen rapen zijn Draineeren. Het aantal greppels en slootkanten, waarmee in vroeger jaren de bouwlanden waren doorsneden, was zeer groot en nam zeker van 7 tot 10 pCt. van den bodem in beslag. En dat groote procent uitsluitend dienstig voor afvoer van het overtollige water, kostte den boer dus handen vol geld in verminderde opbrengst Gelukkig is men wijzer geworden, en begon men zijn voordeel te doen met de ervaring van anderen. Het droogleggen door middel van draineerbuizen kwam meer en meer in zwang, en de buizen- fabrieken kregen bestellingen bij menigte zoodat aan de aanvragen naar volgorde moest worden voldaan. Het droogleggen gaf alvast dit voordeel, dat bovengenoemde 7 tot 10 pCt. welke vroeger als slootkanten en greppels ren teloos waren, nu tot bouwgrond konden dienen. Daarbij kwam nog, dat in die greppels en slootkanten ongedierte en onkruid welig tierden, terwijl op die plaatsen te veel en een eindje daar van daan te weinig vocht aanwezig was. Jammer dat verscheidene boeren bij het leggen van draineerbuizen onoor deelkundig te werk gingen en zij deze op de gis legden, zonder gebruik te maken van een waterpas. Tengevolge daarvan is bij sommigen het draineeren bij sommigen in miscrediet geraakt en durfden zij geen proef wagen. Volkstellers-ervaringen. Een volksteller, te Stavenisse, (Zeeland) komt binnen en vraagt aan de vrouw des huizes haar geboortedag. Antwoord 2 April. Geboortejaar? Onbekend. Ge boren te? Onbekend. Yan man en kinders? O, als ik dat allemaal moest weten, moest ik wel een verstand heb ben zóó (beschrijft met de handen een reuzenhoofd.) Een ander vroegmaar meneer waarom motten mijn vrouw en de meisjes ook geteld worden. Die moeten toch geen soldaat worden? Peary. De raad van beheer der National Ge ografie Society te New-York heeft aan commandant Peary meegedeeld, dat de deskundigen, na onderzoek van diens aanteekingen, van meening zijo, dat Peary inderdaad de Pool bereikt heeft. Minder aangename kennismaking Zaterdag was het de eerste keer dat de nieuwe wethouder van den Burger lijken Stand te Apeldoorn als zoodanig de paartjes, welke pro Deo wenscben te trouwen, in den echt vereenigt. Deze eerste keer was niet een van de aangenaamste. Een der aanstaande echtgenooten was zoo beschonken dat, toen hij ten stadhuize verscheen, hij, na uit het rijtuig geholpen te zijn, de trappen van het gemeentehuis moest worden opgedragen. De wethouder weigerde het huwelijk te voltrekken. Influenza In Friesland vooral in het noord-oos telijk gedeelte, heersebt de influenza. Te Wierum woedt ze huis aan huis; er zijn reeds 6 personen aan die ziekte bezweken. Een dievenbende! De zes leden van de dievenbende, te Yelp in woonwagens gevonden, zijn allen aangehouden en gaan naar het huis van bewaring. Dit kan omdat een deel der gouden sieraden gestolen bleek bij de juweliersfirma P. F. Manikus, te Arnhem. Het onderzoek naar de herkomst van het overige wordt voortgezet in Brussel, waarheen portretten van het 6-tal zijn gezonden. De goederen waren niet afkomstig uit Breda, Gorinchem, Rotter dam of Den Haag. In de wagens zijn, behalve f 1C00 aan vreemd en Hollandsch geld, wapens en ammunitie gevonden. Tot de bende behooren Belgische deser teurs en acrobaten. Twee der vrouwen hebben ieder vijf maanden gevangenisstraf te ondergaan Trouwe opkomst. Als een voorbeeld van trouwe uitoefe ning van het kiesrecht, wordt medege deeld, dat bij de jongste Tweede Kamer verkiezing te IJselstein 99 pet. der Roomsch Katholieke kiezers aan de stem ming heeft deelgenomen. Woningwet. R. heeft 20 jaar in hetzelfde huis ge woond en is zoo gezond als een gezonde visch. De gemeenteraad en de gezond heidscommissie zijn thans zoo bezorgd voor de gezondheid van R. geworden, dat ze de woning onbewoonbaar ver klaard hebben. R. moet er binnen 8 dagen uit. („R. N.") Burgemeester van Amsterdam. Inzake de vervulling van de Amster- damsche burgemeesters-vacature deelt de „Tel." thans mede, dat de regeering zich heeft gewend tot Ged. Staten van Noord-Holland, teneinde een besluit van dit college uit te lokken tot zoodanige verhooging van 't burgemeesterssalaris, dat een zeer geschikt persoon, doch niet gefortuneerd, benoemd kan worden. Dat zulk een denkbeeld bij den Am- sterdamsche Raad allicht een gunstig onthaal zal vinden, zouden, volgens de „Tel.", Ged Staten kunnen afleiden uit de inlichtingen, hun verstrekt over de besprekingen, welke over deze zaak in een geheime raadsvergadering gevoerd zijn. Binnenkort zal de Amsterdamsche Raad dan ook vermoedelijk over zulk een eventueel door Ged. Staten van Noord-Holland te nemen besluit gehoord worden. Verbetering vliegmachines. De „Kampioen" schrijft een artikel over een uitvinding van den heer W. Boswijk, le luitenant der infanterie te Arnhem, betreffende de luchtvaart. Het is dezen heer gelukt een mechanisme te bedenken, dat de verstoring van het evenwicht van het vliegtuig geheel auto matisch tegengaat. Op het technisch principe van de tee- kening valt theoretisch, hoe critisch men ook oordeelt, geen aanmerking te maken. En wat de practische waarde van de uitvinding betreft is het blad van oordeel, dat zij alle factoren in zich vereenigt om het groote gevaar van de tegen woordige vliegkunst, de permanente be dreiging van het evenwicht, geheel auto matisch le uiet te doen. We verheugen ons met „de Kampioen" gaarne dat ook in Holland wat op het gebied der aviatiek gedaan wordt. Het blad weet voorts mede te deelen dat de patent-aanvragen voor de uit vinding des heeren Boswijk al in zee zijn. Winter avontuur. In New-York heeft het Woensdag avond sterk geijzeld. Vijfhonderd men schen werden met gebroken armen en beenen in de gasthuizen opgenomen. En, naar het heet, worden nog duizenden anderen voor dergelijke ongevallen thuis verpleegd. Tientallen van paarden zijn doodgevallen of afgemaakt. Russisch. Te Petersburg loopt het gerucht, dat grootvorst Nicolaas Nicolajewitsj verle den week bij de begrafenis van groot vorst Michael een officier uit de provincie dio niet gehoel en al gekleed was volgens het voorschrift, eerst een scherpe opmer king zou hebben gemaakt en daarna, toen de officier een antwoord gaf, dat den grootvorst niet beviel, zijn skbel zou hebben getrokken en den officier de rechterhand zou hebben afgehouwen. 't Wordt natuurlijk tegengesproken. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Dec. 1909 Ingelegd f 10761,536 Terugbetaald 11985,77 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 3401. Ingelegd 1909 f 124391,105 Terugbetaald 116622,98 HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 12 Januari. Burg. 'a Avonds 7 uur Ds. Kijne. Donderdag 13 Januari. Oosterend. 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Kondag 16 Januari 1910. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Av. 7 uur ds. Kijne. Voorbereiding. Waal Voorm. 10 uur dr. Wieten. Cand. tot den H. Dienst. Koog Nam. halt 3 dr. Wieten. Cand. tot den H. Dienst. Oudeschdd. Vm. 10 uur ds. Kijne. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. V.m. 10 uur ds. van Grasstok. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Uosterend. Voorm. half 10 uurLeesdienst. Nam. 2 uur Leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 u. ds. Bussemaker Amsterdam, 10 Jan. Aangevoerd 341 Runderen, le kwal. 68 a 72 et. j* 2e kwal. 62 a 66 ct. u 3e kwal. 55 a 60 ct. g, 140 Melk- en Kalfkoeien f 130 a f 260, 39 Nuchtere Kalveren f 12,k l 17, 388 Vette Varkens 50 a 53 ets. 15 Schapen f 18 k t 21. Pnrmerend, 11 Jan. Aangevoerd: 315 Runderen waaronder: 175 vette koeien 56 d 70 Ct. per KG, 1on Gelde koeien f 120 d 160. Melkkoeien f 150 d 240. 9 stieren 59 vette kalveren f 0,80 a f 1.00 p.Kg. 181 Nuchtere kalveren f 10a f 27 1055 Schapen f21,d f 26,00 prijsh. h. m tg 600 Lammeren t 14,a t 22, 520 vette varkens f 0,48 a f 0,53 per Kg.; 62 magere varkens f 14 a i 30, 135 biggen f7 a f 11; kipeieren f 4.50 a f 5.50 per 100; voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Te.vclsehe Conrant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Heden overleed Henderika Theodora Derksen, weduwe Maarten Graaf. in den ouderdom van bijna 82 jaar, P. J. ZOETELIEF. Den Burg Texel, 11 Jan. 1910. Voor de deelneming ons betoond bij de ziekte en het overlijden van onze Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, NEELTJE DIJKSEN, wed. P. Eelman, betuigon wij onzen oprechten dank. Namens de familie, A. P. EELMAN. Waal, 12 Jan. '10. ZATERDAG 15 JAN. 's morgens lOVs uur in 't lokaal van den heer BUIJS te de Cocksdorp, lezing ovor do L a n d b o n w- Onderlinge door eon der leden van het Hoofdbestuur. Na afloop huishoudelijke vergadering. Voor 't Bestuur P. 8TOEPKER, Voorz C. DROS, Secrs. ten laste vau „de 30 Gemeenschappelijke Polders op Texel" worden bij den Dijk graaf ingewacht vóór 15 Februari a. s., bij voorkeur op een der eerste drie dagen van de week. te DEN BURG. op MAANDAG 24 JANUARI 1910, 's avonds 8 uur precies in het Hotel „de Lindeboom." Punten van behandeling: 1 Jaarverslag. 2 Rekeningen verantwoordingoverl909 3 Benoeming vau een Commissaris. 4 Voorstel aanvulling reglement. HET BESTUUR. Notaris te Texel, zal, op Vrijdag den 21 Januari 1910, des avonds 7 uur in het Logement „deZeven Provinciën", te Oudeschild op Texel, ten verzoeke van Heeren DIAKENEN der Ned. Herv. Gemeente aldaar, voor den tijd van 3 jaren, Vergadering der afdeeling den Burg, op Vrijdag 14 Januari, 's avonds hall 8 uur in 't hotel „de Oranjeboom". Werkzaamheden Rekening en verantwoording over 1909 Verkiezing Commissaris. Ook toegang voor hen die belangstellen in de vereeniging. HET BESTUUR. vraagt, wegens spoedig vertrek van den ADMINISTRATEUR door verbetering van positie een opvol volger, tegen een aanvangsalaris van i 400per jaar. Brieven franco vóór 15 JANUARI a.s. aan den Administrateur, den Burg Texel. Voor opleiding in het vak gevraagd die goed ouderwijs heeft genoten bestaat gelegenheid tot opleiding aan onze drukkerij. Loon f 1,50 a f 2,00 per week naar geschiktheid. zijn in verschillende maten voor handen aan de Steen kooperij van firma W. F. STOEL ZOON, Alkmaar. 7 beveelt ondergeteekende zich beleefd aan voor het maken en leveren uwer kleoding Aannemelingen worden attent gemaakt op onze voordeelige aanbieding. Aanbevelend, Helder. F. LEVGIIAUS, Keizerstr. 62. TexelOosterond. Agent van de genaamd „do Nakende Koog" gologon nabij den Hoorn, tburis in gebruik door A. BRUIN Jbz. Aanvaarding 20 Maart 1910.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2