Binnenland. Advertentiën Advertentiën. M ark t,beried ten UITVOERING Te huur Weiland, wekelijksch beurtveer OOST en AMSTERDAM Moeder of voor Vader en Moeder prima Noordhollandsch Predikbeurten. Sprs de h.h. Daalder en de Jongh. FLORES DEKKER. prima burgerdammer dekriet Dagelijks wachtende een lading SOIJA KOEK, O. Jl. JCeijser 4 Co. TEXEL, 19 JANUARI 1910. In de gecombineerde vergadering der besturen van „het Nut" en „de Al gemeens Bewaarschool" alhier, werd Maandag j.l. tot Directrice der laatstge noemdeinrichting, benoemd mejuffrouw J. C. Langeveld Kddie reeds tijdelijk deze betrekking waarneemt. Cocksclorp. Zaterdag 1.1. trad in het lokaal van den heer Zoetelief voor de afd. Eierland der Hollandsche Maatschappij van Landb. op de heer Ruysch van Dugteren, chet van het bijkantoor van „De Centrale Landbouw Onderlinge1' te Haarlem. Voor een niet zeer talrijk gehoor zette spreker uiteen de inrichting en werking der „Landbouw Onderlinge". Alle aanwezigen sloten zich aan en zullen trachten met de afd. Texel samen te werken om alsdan voor het geheele eiland één bestuur te vormen. Hierna werd eene huishoudelijke ver gadering der afd. gehouden. Oosterend18 Jan. De vereeniging „Nut en Genoegen" zal a.s. Zaterdag haar eerste vergadering in 1910 houden. Als spreker hoopt alsdan op te treden de heer A. Lap, tjpofd der school te Midden-Eierland. Oost. Met verwijzing naar achter staande advertentie, wordt bericht, dat men voortaan wekelijks goederen kan verzenden van hier naar Amsterdam en andere plaatsen, aan de lijn gelegen. De heer F. Dekker zal een beurtveer openen, en met eenige weken kan men linea recta per stoomboot van Oost naar Amsterdam. Moge de onderneming slagen Oudeschild, 18 Januari. Gisteravond besprak de heer B J. Gelder, redacteur van de visscherijcou- rant, daartoe door den Texelschen Schippers- en Visschersbond uitgenoodigd eenige belangrijke visscherijzaken. Te ruim half 8 opende de voorz. met een woord van welkom aan de vele aanwe zigen, maar in het bijzonder aan den heer Gelder, de bijeenkomst. Na voor lezing en goedkeuring der notulen van de laatst gehouden bijeenkomst, verkreeg spreker het woord. ZEd. verheugde zich voor de Texelaars te kunnen optreden Hij schetste de weinige sympathie, die tot voor eenige jaren door de regeering voor de visschersbevolking werd gevoeld, getuige het weinige dat er voor gedaan werd. Nu werd het wel wat beter, doch lang alles was nog niet couleur de rose. In plaats van een College van Zeevisscherij zullen er visscherijraden in het leven geroepen worden. Deze hebben volgens spr., voorloopig alleen betrekking op de zuidelijke Zuiderzeevisschers, vol gens de lijn Enkhuizen - Stavoren, ja, misschien alleen voor die bezuiden Urk. Texel, Helder, de Waddeneilanden en alle Noordelijke plaatsen zijn er buiten gesloten. Deze krijgen geen zitting in de visscherijraden. Daarom is het goed dat zij zich krachtig organiseeren, en bij den Minister pogingen aanwenden, ook in die raden zitting te krijgen, daar hare belangen ook met die der zuide lijke plaatsen nauw verwant zijn, ge tuige oester-, mossel-, garnalen- en an- sjovisvisscherij. ZEd. ziet in de toekomst 2 partijen tegenover elkaar staande Noordelijke- en de Zuidelijke-Zuiderzee- visscherij. Uitvoerig ging ZEd. de voor- en nadoe len van de visscherijraden na, gaf het nut van het vereenigingsleven weer en wekte op tot coöperatie. Door voorbeelden maakte spr. het een en ander duidelijk. ZEd. bleef uitvoerig stilstaan bij de beide coöperaties door hem opgericht en wel te Kolhorn (ansjovis) en te Zurich (zee gras) Hierna werd de oesterkwestie be sproken. ZEd. besprak de conferentie die de heer Bottemanne met de Wierin- ger visschers gehad had. ZEd. had hun voorgesteld aan eene coöperatie van visschers (geen handelaars) oesterpercee- len te verpachten De Wieringers hadden dat niet gewild. De heer Gelder was het met de heerBotternanne eens. Hij spoorde de aanwezigen aan zich coöperatief te vereenigen en oesterperceelen te pachten. Tevens was ZEd. voor eene maat op do oesters. Verscherping van politie toezicht zou uit bet een en ander volgen. Daarna ging ZEd. uitvoerig na den toe stand van het gemaaide zeegras ten opzichte van hetgeen door de gemeente Wieringen gepacht was. Ook in deze spoorde spr. tot coöperatie aan. Hierna werd gelegenheid tot debat gegeven. Slechts door den heer A. Boon werd hiervan gebruik gemaakt. Deze achtte coöperatie niet voldoende, maar wenschte daarenboven alle pogingen in het werk te stellen, om medezeggings kracht in het raderwerk der Staats machine te erlangen. Nadat de heer Gelder den debater had geantwoord, werd door ZEd. nog menige wenk ge geven, op welke wijze en waarin de visschersbevolking hare positie kon ver beteren. Te ruim half elf sloot de voorz. met een woord van dank aan den spr. de bijeenkomst. Op avontuur uit. De 14-jarige zoon eener achtenswaar dige familie te Amersfoort is sedert Vrijdag verdwenen met achterlating van een brief, waarin hij bericht, dat hij op avontuur was gegaan in den vreemde en vijfhonderd gulden heeft meegenomen die hij voor zijn vader van diens zwager had moeten halen. Dit laatste is juist gebleken. De jongen is nog niet gevonden. Hij was een hartstochtelijk sensatieroman lezer. „Tijd." Een aardige leeftijd. Te Görbesd, in Hongarije, is dezer dagen een dame overleden in den aan- valligen leeftijd van 115 jaar. Zij werd geboren in 1795. De dame laat twee zonen na, die ouder zijn dan 90 jaar en nog goed gezond. Tot op 't laatststwas de hoogbejaarde vrouw eveneens kern gezond. Russische manieren. Er is reeds vele malen geklaagd over het optreden der Russische grenswach ters aan de Duitsche grens. Dezer dagen zijn zij weer erg ruw te werk gegaan tegenover een grensbewoner, een Duit- scher, die des avonds naar huis terug keerde en van het pad afraakte Het gebeurde in het district Wrechen. Niet zoodra had de man enkele stappen op Russisch grondgebied gezet of hij werd door drie Russische grenssoldaten aan gegrepen en genomen. Niettegenstaande de man kon bewijzen wie hij was, liet men hem toch niet gaan. Op zeker oogenblik ging een der Russische soldaten zich zelfs zoo ver te buiten, dat hij den man een klap met den kolf van het geweer op het hoofd gaf. Den volgenden morgen werd de man op bevel van den kapitein vrij gelaten. Zijn geld een 200 mark, dat de soldaten hem hadden afgenomen, kreeg hij echter niet terug. Generaal Booth komt. De 80-jarige leider van het Leger des Heils, Generaal Booth, zal in den loop van Februari een bezoek aan ons land brengen. Merkwaardigheid uit de dierenwereld Te Haarlem werd aan de „H. Ct." getoond een doode bunsiDg, welke bij den veehouder M. v. Warmerdam te Spaarn woude in een dicht springende klem was gevangen. Voor een week of vier was in den sprenkel een afgeknaagd stuk poot van een bunsing gevonden en het bleek, dat de sinjeur dat stuk (voor)poot, het ge heele onderste lid, kwijt was. Toen hij gevangen werd, was hij er in geslaagd zich ook reeds een gedeelte van den anderen voorpoot af te knagen, maar aangezien een zijner achterpooten in een anderen sprenkel was vastgeraakt, was het hem dezen keer niet gelukt zich te bevrijden. 't Mag zeker hoogst merkwaardig ge noemd worden, dat bij de bunsings de vrijheidsdrang zoo groot is, dat ze er toe kunnen komen zich een stuk van den poot af te knagen om vrij te komen. Vrouwen-nachtarbeid. De Vereeniging ter behartiging van de belangen der Vrouw te Rotterdam, heeft tot de Tweede Kamer een adres gericht met het verzoek, bij de herziening der Arbeidswet het verbod van vrouwen- nachtarbeid niet van toepassing te doen zijn op volwassen vrouwen. „De meerderjarigheid", zoo wordt in het adres gezegd, „zoude als leeftijdgrens kunnen worden aangenomon. Immers het kan niet rechtvaardig noch redelijk zijn door een wet de vrouw tot een minderwaardige arbeidskracht te maken waar zij toch vaak, door de veranderde omstandigheden in gezin on maatschappij, gedwongen wordt voor zich on de haren kostwinner te zyn," Meikevers te koop. Te Stavenisse heeft een jongen drie meikevers gevonden. De diertjes waren te koop voor den billijken prijs van één cent per stuk 1 Zij wordeti verstandig. Verscheidene boeren in Friesland gaan het vangen van mollen op hun landerijen verbiedenzij hebben begrepen, dat nu de winter maar niet komt, deze dieren van groot nut zijn voor het verdelgen van insecten en larven, 't Verbod komt wel wat laat, maar 't komt dan toch. Navolgingswaardig voorbeeld. De behangers-, stoffeerders- en bedde- makerspatroons te 's Hert.ogenbosch heb ben hun cliënteole bericht, dat zij voor taan tweemaal 's jaar, en wel in Januari en Juli, hun rekeningen zullen aanbieden. Nogal sterk. Een schoenmaker verzocht een juffrouw die hij op de Raaks te Haarlem tegen kwam, om betaling van geleverd werk. De juffrouw antwoordde, dat zij het geld reeds aan een van zijn huisgenooten had afgedragen. Toen de schoenmaker be weerde, dat dit onwaar was, ontstak de juffrouw dermate in woede, dat zij hem bij de keel greep en tegen den grond slingerde, waardoor de schoen maker een bloedende wonde aan het hoofd bekwam. Harmonie- en fanfarecorpsen. Het concours van den Prov. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in Noord- Holland zal dit jaar te Wijk-aan-Zee plaats hebben. De plaatsbepaling was aangehouden tot 30 Januari, omdat moest worden afgewacht of Wijk-aan-Zee een voldoend reservefonds bijeen kon brengen. Van zeer bevoegde zijde verneemt men thans, dat het vereischte fonds uit bij dragen ruim bijeen gekomen is. Leelijke schadepost. Terwijl de zoon van den landbouwer M. de Lint, te Zevenbergen, op bet land met een tweetal paarden aan het werk was, schrikten deze, raakten in het tuig verward en vielen op de egge, welker tanden diep in de lijven der arme dieren drongen. De paarden liepen leelijke wonden op, waaraan reeds een der beesten, ter waarde van f 500 a f 600 is gestorven. Posterijen. In tal van gevallen worden ter in vordering aan de Kantoren aangeboden quitantiën en wissels, tevens gebruikt om daarop gedrukte of geschreven mede- deelingen van allerlei aard te doen, welke niet krachtens de ter zake be staande voorschriften, zonder betaling van het daarvoor verschuldigd port, zijn toegelaten. Om dat misbruik tegen te gaan zal met ingang 1 April a.s. geen afwijkingen der voorschriften meer wor den toegelaten. De Directeur v.h. Postkantoor VAN 'T HOF. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 19 Januari. Burg. 's Avonds 7 uur Ds. Kijne. Den Hoorn, 's AvoDds 7 uur Bijbellezing Donderdag 20 Januari. Oosterend. 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Zondag 23 Januari 1910. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne H. Avondmaal, 's Avonds 7 uur ds. K(jne Dankzegging. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Visser. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstok. Coclcsdorp. Voorm. 10 uur ds. Bocke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Bergsma van 8t. Jacoba Parochie Fr. Nam. 2 uur ds. Bergsma van St. Jacoba Parochie Fr. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 u. ds. Bussemaker. Ncd. Protestantenbond. Oosterend. 's Avonds 7 uur ds. Bussemaker, 135 Melk- en Kalfkoeien f 125 a f 275, 26 Nuchtere Kalveren f 12,f 18, 458 Vette Varkens 49 a 51 ets. 17 Schapen 1 19 1 23. Purmerend, 18 Jan. Aangevoerd: 343 Runderen waaronder: 206 vette koeien 54 70 Ct. per KG, 19- Gelde koeien f 110 160. Melkkoeien f 140 d 230. 12 stieren. 58 vette kalveren f 0,80 a f 1.00 p. Kg. 203 Nuchtere kalveren f 11a 1 27 1200 Schapen f 21,—a 1 28,00 prijsh. h. mtg 544 Lammeren t 15,a t 23, 359 vette varkens 1 0,48 a 10,52 per Kg.; 90 magere varkens f 16 a 1 30, 225 biggen f7 a i 12; kipeieren f 4.50 a f 5.25 per 100; Bnrgerlijke Stand der Gemeente Vlieland, van 115 Jan. GehuwdCornelis de Gorter, oud 24 jaar en Petronella Zeylemaker, oud 24 jaar. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Bevallen van een Dochter C. M. E. ROEPER—de Braal. Hoeve de Veen 10 T den Burg op Texel. 18 Januan 191°' Eenige kennisgeving. Heden overleed heel onverwacht, zacht en kalm, TRIJNTJE DROS, geliefde echtgenoote van Simon Kuij- per Gz., in den ouderdom van 77 jaren en 9 maanden. Namens S. KUIJPER Gz., kinderen en kleinkinderen. Oudeschild, 17 Januari 1910. Amsterdam, 17 Jan. Aangevoerd 330 Runderen, le kwal. 67 k 71 ct. jj 2o kwal. 62 a 66 ct. "jÜ 3e kwal. 56 a 60 ct. g. te de Cocksdorp, ten voordeele v.d. Hulpkas van Tex. Belang op Woensdag 26 Januari in het lokaal van de hoer BUIJS. Entree 25 ct. Aanvang 7 uur. HSTa afloop BAJL. genaamd „Bremerhekke", groot 1,88,40. Te bevragen bij W. SMIT, den Burg. Ondergeteekende deelt mede, dat hij MAANDAG a.s. een zai openen tusschen en tusschengelegen plaatsen, voorloopig met een tjalkschip en vanaf half Maart per Stoomboot. Door goede bediening hoopt hij ieders gunst te kunnen verwerven. Oost, Jau. '10. HET R. K. PAROCHIAAL ARMBE STUUR van den Burg op Texel, verzoekt personen, welke in aanmerking wenschen te komen voor in het It. K. Armhuis, om hun sollicitatie liefst zoo spoedig mogelijk te willen be zorgen bij den Voorzitter den beer C. A. WITTE, bij wien nadore inlichtingen zijn te bekomen. TE KOOI» prijs per 100 bos f 5,— f 4,85 per 100 bos. Levering Eebr. of Maart bjj C. DIJKSEN Pz., Rietdekker, Nieuwstraat, Burg. per 100 1y, G. heel f 9,50. BEKENDE CONDITIËN. 19 Jan. '10.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2