N°. 2328. Zondag 23 Januari 1910 238te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. BOOT- EN SPOORDIENST van en naar Texel. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag-- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBubg op Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagelijks 6, 8,—; 11, 2,50; TREIN van HELDER: TREIN te HELDER 8,47*; 11,40; 3,11; Zondags 9,50. BOOT van HELDER: Dagelijks 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; Zondags 7,15; 1020; 12,15; 4,15 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen; Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE KELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier van de grondbelasting over het dienstjaar 1910, invorderbaar verklaard op den 18 Janu ari 1910 aan den Ontvanger ter invor dering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 21 Januari 1910. De Burgemeester voornoemd, BIDDINGH. TEXEL, 22 JANUARI 1910. De Harmonica-virtuoos. "Wij willen de aandacht van onze lezers vestigen op eene achterstaande advertentie, waarin wordt aangekondigd dat op Zondag 30 Januari a.s. de har monica-virtuoos Jacob Kelder van Pur- merend, in het Hotel Texel, zijn gaven zal toonen op zijn instrument. Den 14 Maart des vorigen jaars waren velen reeds in de gelegenheid te genie ten van de keurige muziek, welke K. aan zijn zoo eenvoudig instrument weet te ontlokken, doch zeer vele anderen waren verhinderd door het ruwe en onaangename weder op dien avond, om van die gelegenheid gebruik te maken. Dezulken willen wij aansporen om thans niet te verzuimen naar „Hotél Texel" te gaan, teneinde kennis te maken met het spel van den beroemden virtuoos, terwijl zij, die reeds K. hebben gehoord de kennismaking mogen hernieuwen. Japie Kelder, van Purmerend, blijft nog steeds de gevierde harmonica-speler en vindt steeds gevulde zalen waar hij zich doet hooren. De heer K. speelt niet slechts gewone liederen, doch ook fragmenten uit opera's, marschen, enz. schreven wij reeds vroe ger, en hij weet de verschillende nuances zoozeer tot haar recht te brengen, dat, indien men den virtuoos niet zag, men in den waan zou komen dat daar op het podium een geheel orchest was opgesteld. De bekrooning met meer dan eene prijs, getuigt zeker wel dat zijn capaciteiten, elders zeer worden gewaardeerd. Wij behoeven hier niets aan toe te voegen. De goede naam van Japie Kelder als harmonica-virtuoos is genoegzaam bekend. Voor eene kennismaking daar mede of voor hernieuwde kennismaking ga men Zondag 30 dezer naar Hotél Texel." Oost, 21 Jan. De heer P. Haremaker, hoofd der school alhier, vraagt wegens hoogen leeftijd tegen 1 April a.s. ontslag uit zijne betrekking. Bijna 29 jaar was de heer H. daarin werkzaam. Ouderdomspensioen. De heeren ds. D. A. van Krevelen en Frans Netscher hebben, in opdracht van den Bond voor Staatspensionneering, een bezoek aan Denemarken gebracht en een rapport samengesteld over de Deensche wet op de ouderdomsverzekering. In hun voorwoord zeggen, naar het „Iibd." meldt, genoemde heeren Wat ons bij geschrifte en geruchte van deze wet bekend was, had ons den indruk doen krijgen, dat zij op een uit nemende basis was gebouwd. Bij onze propaganda werd dan ook steeds gewezen op de Deensche wet als een voorbeeld ter navolging. Evenwel ons ontbrak het recht tot oordeelen, dat alleen eigen onderzoek en vooral eigen aanschouwing kunnen geven. Wij zijn gekomen bij een volk, dat op benijdenswaardige wijze democratie, beschaving en humaniteit met elkaar weet te verbinden en dat voorts door zijn vrijheidszin en zijn eenheid in gods- dienstig-kerkelijk opzicht als aangewezen scheen, om een dusdanige wet tot stand te brengen. De wet van 1891 is dan ook in den geest van de overgroote meerderheid van het Deensche volk en daardoor in den waren zin des woords pupulair. De conclusies waartoe de heeren komen zijn samengevat in de volgende stellingen: a. Een stelsel van Staatspensionnee ring gelijk het Deensche, met verdeeling der administratieve en financieels lasten tusschen Rijk en Gemeente, komt ons ook voor ons land aanbevelingswaardig en uitvoerbaar voor; b. Er zal echter een middel moeten worden gevonden om te voorkomen, dat sommige gemeenten, binnen wier gren zen door locale omstandigheden veel pensioengerechtigden mochten wonen (bijv. in industrieele centra en in vis- visschersplaatsen), onevenredig gedrukt zouden worden c. De leeftijd, waarop de pensioen- gerechtigheid ingaat, behoort 65 jaar te wezenwanneer zich tegen dezen leeftijd in den beginne te veel bezwaren verzet ten, dan dient als overgangsmaatregelen in de hoogere leeftijdsgrens te worden berust; en d. De gelden tot dekking der onkosten van zulk een Staatspensioen behooren, evenals in Denemarken, gevonden te worden uit de opbrengst van een tegelij kertijd en speciaal voor dit doel in te stellen directe belasting, welke geheven moet worden van het bezit. Schade. Wederom wordt in da Haarlemmer meer geklaagd over het verscheuren van schapen door honden. Van twee veehouders in het oostelijk deel dier gemeente is in een nacht een schaap geheel verscheurd, vier zijn in de slooten gejaagd en verdronken en tien verwoud waarvan enkelen zoodanig, dat zij moes ten afgemaakt worden. Gezond wonen. In den omtrek van Wartena (Friesl.) is een woning, waarin het water gere geld ter hoogte van I d.M. staat op den vloer van het eenige woonvertrek. De bewoners moeten door geheel het huis behalve op den zolder natuurlijk klomplaarzon dragen. Eens op een morgen, toen de man opstond moest hij op bloote voeten door het water waden zijn klomplaarzen waren weggedreven Een fortuin van twee postzegels. Een bekend Amsterdamsch philatelist heeft dezer dagen 2 postzegels de „One penny" en de „Two pence" Mauritius „Post office" aangekocht. Yan deze zeldzame postzegels zijn slechts elf paren in omloop en vertegenwoordigen een waarde van pl m. f 15000 per stuk. De aangekochte zegels zijn uit Londen aan den heer B. H. M. te Amsterdam over gegaan. De vorige eigenaar heeft voor het gebruikte stuk een ongebruikt in de plaatst gekocht. De ongebruikte 1-penny bevond zich in de beroemde verzameling Avery, onlangs door een bekend Lon- densch handelaar voor niet minder dan f 300,000 aangekocht. De Nederlandsche philatelisten mogen dan ook trots zijn, dat deze allergrootste zeldzaamheden zich in haar midden bevinden. Aardige verrassing. Dezen zomer vroeg een Amerikaansche dame op marktdag Alkmaar bezoekende aan een kaasdrager of die even wou poseeren voor een kiekje. De man zette zich in de Waag naast een stapel kaas op de schaal in postuur, de juffrouw kiekte en verdween. Natuurlijk was hij hst geval geheel vergeten. Dezer dagen werd hij er op aardige wijze aan herinnerd. Hij ontving namelijk een kalendertje met de toen genomen foto op het schild, terwijl aan den achterkant geschreven stond: A. Happy New Year with the best wishes from Alvina Fram (een gelukkig nieuwjaar met de beste wenschen van Alvina Frahm.) Poging tot moord. Men meldt d,d. 17 Jan. uit Tiel aan „De Tel." Tusschen bedienden van de bioscoop van Lohoff, welke hier in het Spaar bankgebouw voorstellingen geeft en den beruchten W. H. Smits ontstond Vrijdag avond twist, waarbij S. dreigde een dier bedienden den hals af te snijden. Van dat voornemen moest hij toen door de aanwezigheid van politie afzien. Van middag echter wilde hij zijn plan vol voeren, waarop de aangevallene eenige revolverschoten op S. loste. Deze werd niet gedeerd en nam de vlucht. De politie maakte proces-verbaal op. De tuinstad. Naar „De Tel." verneemt, hebben zich tot nu toe reeds 162 liefhebbers aangemeld voor een woning in de nieuw aan te leggen tuinstad in Watergraafs meer. Een hcele opruiming. De raad van Zwolle heeft een voor stel tot onbewoonbaarverklaaring van 113 woningen aangenomen. Rare toevallen. Op de Groote Markt te Rotterdam werd Woensdagnacht gevonden een man A. J. v. d. K. genaamd, die schijnbaar aan toevallen leed. Op een handwagen naar den politiepost Westnieuwland vervoerd, werd hij vandaar naar het Ziekenhuis getransporteerd, waar bleek dat de man zwaar beschonken was en zijn opname natuurlijk geweigerd werd. In het bureau Paauwestoeg werd hij toen in bewaring gesteld. Wat steekt daar achter Donderdagmiddag werd een gat gegra ven in den spoordijk tusschen het hoofd magazijn van de Hollandsche Spoor en de Johan Van Vlietstraat te Haarlem en daarin iets weggestopt. Zaterdag ochtend werd door iemand die dit ver nomen had, de plaats opgezocht om eens te onderzoeken, wat daarin wel verstopt kon zijn. Bij opgraving werden gevonden een jas en broek, een blauwe jas, een sporthemd, een witte sok en twee flesschen bessensap, waarop een briefje „gevonden 1 Januari". Bovenstaande goederen zijn weder op dezelfde plaats geborgen. Wat moet die geheimzinnige berg plaats Een nette commensaal. Een familie in de Cronjéstraat te Schoten zou haar nieuwen commensaal ontvangen, een „nette Amsterdamsche jongen", reiziger in een tot dusver on bekende branche. In den morgen kwam hij, had een heel mooi praatje, zoodat hij spoedig het vertrouwen won, zoo zelfs dat hij des middags met zijn a.s. verzorgers reeds bij een kennis visite maakte. Ook bij de gastvrouw en gastheer maakte hij een goeden indruk. Na afloop der visite ging men huiswaarts en gaf hij te kennen dat hij zijn patroon, die te Groningen woonde, even zijn nieuw adres moest telegrapheeren. In plaats van zulks te doen ging hij langs een omweg naar het adres waar zooeven de visite was afgelegd. Tijdens het gesprek aldaar had onze veelbelovende commen saal klaarblijkelijk opgevangen, dat de man in den middag niet thuis zou zijn. Hij belt dus aan ('t was in het Julianapark) de juffrouw herkent hem onmiddellijk, en vraagt wat hij wenscht. Hij kwam even een horloge vragen, want bij hem thuis (zijn a.s. verzorgers) waren de uurwerken blijven stilstaan en wist men van tijd noch uur. De klokken moesten dus worden opgewonden en gelijk gezet. De niets kwaad vermoedende juffrouw geeft vol vertrouwen het gevraagde horloge, blij dat ze „dien netten mijnheer" van dienst kan zijn. Van horloge noch van den mijnheer is sindsdien iets meer gezien. De IJkwet overbodig Sedert eenigen tijd wordt in vele winkels een nieuw soort weegwerktuig gebruikt, waarbij geen gewichten be hoeven te worden aangewend. Het zou een Amerikaansche uitvinding zijn, hier te lande nagedacht. Wat is daarbij nu echter het merkwaardige? Dit, dat de winkelier, die dit werktuig gebruikt, met de geheele IJkwet niets meer uit staande heeft, daar hij geen gewichten meer bezigt. De IJkwet is er echter om den kooper de zekerheid te geven, dat hij de juiste maat ontvangt. Zou het in verband daarmede niet hoogst wenschelijk zijn dat dit nieuwe weeg werktuig, al heeft men er geen gewich ten bij van noode, ook onder het arbeids veld der IJkwet viel (Msb.) Concurrentievrees. Het dure brood noopte de afdeeling Moordrecht—Gouderak van het Algem. Nederl. Werklieden Verbond tot de op richting eener coöperatieve bakkerij. Het onmiddellijk gevolg was, dat de bakkers de broodprijzen met 5 cents afsloegen 1 Alles is duur In Friesland is de prijs der melk tegen woordig hooger dan ooit te voi en. Som mige fabrieken betalen ruim 7 cent per liter. Ook de kaas is verbazend duurtwee maal zoo duur als in Januari 1909. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O 7,51; 9,18; 12,33; 4,20; 7,32. Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1