PALM-PILLEN. Steeds groote voorraad. Marktheric Advertentiën. van Amsterdam vertrekt. HOUTHANDEL!! Sd. KEIJSER Dz., Predikbeurten Jn. ZUIDEWIND Dz. Wagenpoort Lijnbaan „Wat het ei mij wel eens te denken gaf" door denzelfden schrijver en „Een Oudejaarsavondvertelüng". Om de laatste voordracht vooral werd allerhartelijkst gelachen. Hoewel velen wegens ziekte en het min gunstige weder niet konden aan wezig zijn, was de opkomst bevredigend. Met inbegrip der collecte, welke op dien avond werd gehouden, bedroegen de ontvangsten f 15.87. Oosterend, 25 Jan. De vergadering van Nut en Genoegen, Zaterdag j.l. gehouden, was, wanneer men ziekte en slechte wegen in aan merking neemt, tamelijk goed bezocht, al was het getal dames klein. Als spreker trad op de heer A. Lap, van Midden-Eierland, die door duidelijke voor dracht zijn gehoor wist te boeien met het lezen van „Tijs, de Jolleman", van Justus van Maurik. Later werd door dien spreker van denzelfden schrijver gegeven de comische bijdrage „Een plei- zierige Nacht", die eveneens zeer in den smaak viel. De voorz. gaf voor vaste bijdrage „Het spookbed" en later nog „Een rariteit in de pronkkast", beide van M Kramer, terwijl de heer J. C. Bakker met de aardige stukjes „Er in geloopen" en „Altya practisch", in hooge mate de lachlust wist op te wekken. Aan het slot werd met een „tot weerziens" hartelijk dank aan den spr. gebracht voor zijn optreden, terwijl ook woorden van dank gesproken werden tot allen voor de betoonde belangstelling. Bij de op gisteren gehouden jaar- lijksche verhuring der buurtwegen werd tot buurtheer herkozen de heer Jacob Boersen. 28 Jan. De sneeuwstorm, die heden morgen woedde, hield wel allen binnenshuis die niet noodzakelijk buiten moesten wezen. De postboden waren dan ook niet te benijden, doch wie vooral een pluimpje mag hebben, dat is Dirk Kikkert van den Burg, de man der medicijnen, die niet moede wordt om ook zelfs bij het ruwste weer de lijdende menschheid te helpen. Braaf zoo! We hopen, dat Kikkert nog lang zijn betrekking blijft waarnemen want trouwer, vlugger en moediger medi- cijnenmeester is er stellig niet te vinden. Oudeschild, 28 Januari. Gisteravond werd door de meisjesver- eeniging „Excelsior" onder leiding van den directeur P. Boom, in de Zeven Provinciën eene zanguitvoering gegeven. De zaal was goed gevuld. Op den bepaalden tijd werd door den heer C. Schaap de bijeenkomst met een gepast woord geopend. Yoor de pauze werd opgevoerd „De Bergfee", eene operette in 2 bedrijven door P. Vasseur. Keurig werd er gespeeld en de costumes, die bijna alle door de leden vervaardigd waren, gaven aan het geheel een prettig aanzien. Ook het prachtige berggezicht, door een der damesleden geschilderd ver hoogde het geheel. Na de pauze werd op zeer verdienstelijke wijze ten beste gegeven „Het graf onder den meidoorn", „Het viooltje", (2 stemmig koor), „Herinnering" (Duo sopraan en alt), „Morgenstond" (2 stemmig koor). Van het begin tot het einde was er groote aandacht en heerschte er eene prettige stilte. Elk nummer werd luide toegejuicht. Het laatste werd zelfs tweemaal gezongen. Het pro gramma was hiermede feitelijk afge handeld, doch als toegift werd nog gezon gen „Het Angelus klept in de verte" en „Gebet". De heer Schaap sloot hierop het officieele gedeelte der bijeenkomst met den wensch, dat het den directeur Boom nog vele jaren gegeven mocht zijn, als leider van Excelsior op te treden. En directeur èn de damesleden kunnen tevreden zijn over deze eerste uitvoering. Hedenmorgen verspreidde zich alhier het gerucht dat een tjalk, die tegenover de Lange Balk eenige honderd Meters uit den wal voor anker lag, een noodsein in den mast had. Dit bleek weldra waarheid te zijn. De hevige storm en het lage water belette echter dat men de haven direct uit kon zeilen om de noodige hulp te bieden. Toen het eindelijk aan schipper J. Brouwer (T.X. 2) hierbjj door velen ge holpen, gelukte, bleek het helaas voor het behoud van het schip reeds te laat te zijn. De tjalk had door bet breken van een ankerketting het andtre anker medegesleept en was reeds tegen de steenen geslagen, toen T.X. 2 er dichtbij kwam. De schipper en zijn knecht waren op de steenen ge sprongen. Nadat z(j zich fc(j den heer Koopman van den eersten schrik eenigzins hadden hersteld, begaf Je schipper zich weder naar zijn vaartuig om te redden wat nog te redden was. Ondertusschen waren de Atlas en de IJmuiden, benevens de reddingsboot van Helder aangekomen. De schipper weigerde echter met de red dingsboot mede te gaan, daar bjj door middel van een touw gemeenschap met den wal had. Deze kon dus onverrichter zake weder heengaan. De tjalk die waar schijnlijk wel geheel uit elkander zal slaan, is ongeveer 80 ton groot en ongeladen. Zij had juist een lading aardappelen naar den Helder gebracht. Zij heet „Neerlands Wel vaart", schipper Hendrikus Lunsingh, van Leeuwarden. Het was een flink houten schip, pas 11 jaar oud. Zij is laag op beurspolis ver zekerd. Door een 7-tal varensgasten is het vaartuig reeds afgetuigd. Ben hoorn, 24 Januari. Meldden we voor eenigen tijd geleden dat het werk aan het Horntje bijna vol tooid was, door het slechte weer is dit nog niet tot een einde gekomen. Toch hoopt men over eeD paar weken klaar te zijn. Den werkman P. D., ook op het Horntje werkzaam, is een week of wat geleden een ongeluk overkomen. Ook hij geraakte (evenals een maand geleden de Sliedrechter K. K.) tusschen een van de lorries (zandwagens) bekneld, waar mede hij nogal ernstige kneuzingen op liep. Toch kon hij de reis naar huis nog zonder tegenspoed aanvaarden. Door de aanhoudende regens staan hier vele landerijen blank Voor men sehen en beesten is het een ongezonde tijd en zieken komen er weer in over vloed. Het is te wenschen dat het wat drooger weer wordt, anders ziet menig een er een slecht einde in. Vlieland. In hotel Meyer werd Donderdag j.l. de maandelijksche bijeenkomst gehouden der leden van „Nut en Genoegen". De zaal was zeer goed bezet, voor 't meeren- deel door jongelui. Nadat door den voorzitter de aanwe zigen een woord van welkom was toe gesproken, bekwam de heer Donia het woord. De spreker had een gelukkige keus voor zijn lezing gedaaneenige fragmenten uit het boek van Jan Feith, „Op het Amstelveld" werden het aan dachtig gehoor op uitnemende wijze voorgedragen. De marktkoopman Koka- dorus leefde voor hen op, hoe is er telkens geschaterd om de brutale grappen, om de fijn politieke zetten in de toespraken van dezen Koki tot zijn koopers. Het was recht vermakelijk en boeiend van begin tot eind. Het daverend applaus zal den heer Donia wel een bewijs zijn geweest, hoe men genoten had, al had niet reeds de onverdeelde aandacht dit getoond. Na de pauze werden door Mejuffr, C. van Buren-Schele een drietal voordrach ten ten beste gegeven. Zij oogstte even eens veel bijval, gaarne zal Mejuffr. v. Buren op het podium weder worden begroet. Ten slotte droeg de heer Donia nog eene Amsterdamsche schets voor van S. Abramsz, echt uit het leven gegrepen en zeer in den smaak vallend. Met de waardeerende woorden van dank door den heer Schaafsma gespro ken tot de beiden die dezen avond tot een zoo bizonder genoegelijken hadden gemaakt, was ieder het ten volle eens. Een zeer geanimeerd bal besloot den avond. Waal. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer B. J. de Jongb, thans hoofd eener school te Mijdrecht, staat op de voordracht voor hoofd eener school in de gemeente Bleiswijk (Z.-H.) brutale afdreigers. Te Exloermond kwamen bij een land bouwer een paar kooplieden in lapjes binnen en vroegen om 'n verwarmd vertrek. Dat kon men niet geven. De vrouw, in den kelder willende gaan, zou gevolgd worden door de twee vreemden, maar de steel van 'n hooivork van den juist er op toekomenden boer had wel 't gewenschte effect. Nu wierp men 't anker uit bij een buurman, waar de vrouw alleen thuis was en nog kort van een ziekte was hersteld. De indringers sommeerden haar een pak goed voor f 12 te koopen en het naastliggend biljet te teekenen. In angst deed de vrouw het. Toen de man thuis kwam en de vrouw alleerst tot kalmte gebraeht had, achtervolgde hij de vertrokken personen en mocht hen achterhalen. Beide personen werden met politiebulp ingerekend. De f 12 was nog in hun bezit. 't Biljet behelsde, dat de vrouw het volgend jaar om dezen tijd nog f 12 moest afdokken. Eera vreemde diefstal. Zondagavond kwam aan het IJ te Amsterdam aan een schip, dat volgens telegrapisch ingekomen bericht, weder- rechterlijk van de werf der firma Gebrs. B. te Meppel zou zijn weggevoerd. De politie te Amsterdam legde op „De twee Gebroeders", zooals de naam van het schip luidt, beslag en liet het door de havenpolitie naar het vaarwater nabij den steiger van de gemeentelijke visch- hal voeren, alwaar het thans ligt. De schipper is aangehouden. Over dit „gestolen" schip, blijkt nader een geschil te bestaan tusschen den bou wer en den persoon voor wiens rekening het vaartuig gebouwd was over een boete wegens de late oplevering. De schipper, die het „stal", wist met het vaartuig, dat de bouwer niet wilde laten gaan, voordat het geschil opgelost was, het ruime sop te kiezen. Moordaanslag. Vrijdag werd de visscher A. te Gorin- chem, die netten herstelde, lastig geval len door eenige opgeschoten knapen, die met kluiten aarde enznaar hem wier pen. De man waarschuwde herhaalde lijk, doch wijl men niet ophield en hem aanhoudend raakte, W6rd hij boos en gaf een der jongens een draai om de ooren. Deze jongen, de 16-jarige De Goeij zeide, dat zal ik je betaald zetten, ging naar huis haalde daar een mes dat hij in z'n broekzak borg, ging daarop naar den visscher, waarmede hij gemoe delijk een praatje maakte en gaf toen plotseling dön man een steek in den hals. Dr. S. Biegel, die geneeskundige hulp verleende, constateerde een wond van 7 c.M. en een weinig dieper zou de man oogenblikkelijk een lijk zijn geweest. De dader, die gearresteerd werd, is uit een gezin, waaruit de vader indertijd zijn vrouw vermoorde. Ook voor particulier gébruik. In de Hoornscbe couranten van de vorige week kon men de volgende offi- ciëele mededeeling lezen Aan het commissariaat van politie alhier is thans een asphyxiatietoestel geplaatst, waarmede honden en katten op pijnlooze wijze worden gedood door middel van gasverstikking. Ook kunnen particulieren hiervan gratis gebruik maken, indien zij zich daartoe tot den commissaris wenden. (Sch. Crt.) Be doktersactie De strijd tusschen de dokters en de ziekenkassen in de grensplaats Bocholt heeft tengevolge gehad, dat ?ich daar zes nieuwe dokters hebben gevestigd, zoodat de Duitsche arbeiders van genees kundige behandeling verzekerd zijn. Onder de sneeuw. Te Beerta (Gr.) is Maandagavond laat door de zware sneeuwvracht, die op het huis was blijven liggen, het dak der behuizing van den arbeider B. Louis plotseling ineengezakt. Met moeite wist een der bewoners zich te redden. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 22 tot en met 28 Jan. '10. ONDERTROUWD: n GETROUWD: «eene. GEBOREN Jan Cornells, z.v. Adriaan Jacobus BruiD en Naatje Bakker (den Burg.) Lambertus, z.v. Pieter Zijm en Margaretha Adriana de Porto (den Burg) Catharinusz.v. Bastiaan Bakker en Cornelia de Ridder (Z.Haffel.) OVERLEDEN Pieter Brouwer, oud 78 jaar, geh. m.NeeltjeKuiper(Oudeschild) GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize Eenige strengetjes ongebleekt katoen, ge vonden in de Warrnoesstaat1 vijl, ge vonden in de Nieuwstraat, Zondag 30 Januari 1010. HERVORMDE GEMEENTE. burg. Voorin. 10 uur ds. Kijne Waal. Voorm. 10 uur ds. Visser Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Boeke. 's Avonds 7 uur ds. Hendriks van Akersloot. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Coclcsdorp. 's Nam balt. 3 ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 Leosdienst Nam, 2 uur Leesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oostertnd. Vm. 10 uur ds. Kuperus burg. 's Avonds GEF,i\ DIENST. Den Hoorn. Voorm. 10 u. ds. Bussomaker. HERVORMDE GEMEENTE. Donderdag 4 Februari. Oosterend. 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Schaffen, 27 Jau. Aangevoerd: 5 Kaltkoeien 1 120,a f 160—; 60 Vette Koeien 1 160 a 1275,00; 3 Geldekoeien t 105 a 1 145 5 Nuchtere Kalveren f 7 af 18, 9 Stieren f 0 a f —0; 0 Schapen (vetto) f 00,a 00,00 30 Overhouders f 14 a 20.00. 40 Vette Varkens 44 a 51 cent per Kg. 5 Magere Varkens f 15 ai 17,00. 40 Biggen f 9,a f 14,00; Boter f 1.40 a f 1.50 per K.G. Kipeieren f 3,75 a t 4,25 per 100; Leiden, 28 Jan. Ter markt werden heden aangevoerd 8 Stieren f140 a t 251 60 Kalf- en Melkkoeien f 162 a 1 274; 131 Varekoeien f 108 a f 235; 183 Vette Ossen en Koeien 1171 af 290 47 Kalveren (vette) f 62 a f 114 33 Kalveren (magere) f6 at 14 Schapen (weide) f al 852 Schapen (vette) i 17,— a t 32. 239 Magere Varkens f 17— af 43, 91 Biggen f 6,00 k f 13,50; Heden overleed zacht en kalm na een langdurig en smartelijk lijden onze geliefde Echtgenoot, Vader en Groot vader, PIETER BROUWER Jbz. in den ouderdom van 78 jaar en 8 maanden. Wed. P. BROUWER en kinderen. Oudeschild, 26 Januari 1910. Bij dezen betuigen wij onzen karteljjken dank aan buren ea vrienden voor de zeer vele bewijzen van deelneming, ondervon den bij de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader. Tevens onzen dank aan den ZeerGel. Heer Dr. Wagemaker voor diens onver moeide hulp, alsook aan de Dragers en Kleedoplegster8 voor de laatste eer, den overledene bewezen. Wed. P. LOGMAN en Kinderen. BurgTexel, 29 Jan. 1910. Ondergeteekende bericht dat hij VRIJDAG 4 FEBRUARI Beleefd aanbevelend, MALARIA anders gezegd, binnenkoorts, uit zich in verschijnselen als uitputting, vermoeidheid, doff e pijnen iD borst, rug en lendenen, koude rillingen afgewisseld door bovenmatig tran- spireeren, hevige voor- en achterhoofdpijnen klamme handen, koude voeten, slapeloos heid, gebrek aan eetlust, bloedarmoede en zenuwzwakte of in chronische maag-, milt-, nier- en leveraandoeningen. Tracht niet Uwe gezondheid te herwinnen en Uwe vroegere kracht terug te krijgen door het gebruik van zoogenaamde geneesmiddelen of „huismiddeltjes" waarvan de eenige ver dienste is dat ze U slechts tijdelijk ver lichten in plaats vaD aldoond genezen. In Uw geval, d. w. z. indien ge lijdt aan één ot meer van bovengenoemde verschijnselen, hetgeen beteekent dat do Malaria-bacil in Uw bloed is doorgedrongen, en de ver woesting der verschillende organen alzoo een aanvang heelt genomen, kunt ge slechts genezing verwachten van een specifiek Geneesmiddel dat don proef van jaren door slaan heeft en dat zijn de wereldberoemde De Palm-Pillen zijn verkrijgbaar bij verschil lende goede Drogisten, Apothekers en Han delaren in Geneesmiddelen a f 1,75 per doos. Zes doozen tegelijk genomen kosten f 10, Centraal-Depót voor Nederland: Palm-Pill- Company, 278 Heerengracht, Amsterdam. Te DEN BURG verkrijgbaar: bij firma Wed. P. Kuiper en T. Buijs; to DEN HELDER bijfirma do Bic-Biersteker, Keizerstraat 93 on to 8CHAGEN bijJ. Rotgans, Drogist. 45 Rij partijen vrage men prijsopgaven. Warmoesstraat,

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2