N°. 2332. Donderdag 3 Februari 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden- Noot de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland é5 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prijs derr Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANG-EVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagelijks 6, 8, 11,—; 2,50; TREIN van HELDER: 7,51; 9,18; 12,33; 4,20; 7,32. Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN te HELDER 8,47*; 11,40; 3,11; Zondags 9,50. BOOT van HELDER: Dagelijks 7,-; 9,30; 12,15; 4,15; Zondags 7, 1020; 12,15; 4,15 Men lette er wel op dat de met een aaugeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewoDe tijd, evenzoo voor die der treinen; Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. 23 29 Jan. Er is in de afgeloopen week nog steeds heel wat in de bladen te doen geweest over de actie tegen de z.g. „absolute neu traliteit" van den Bond van Nederlaodsche Onderwijzers. Verschillende onderwijzers- vereenigingen gingen zich over de kwestie uitspreken, waaromtrent op te merken valt, dat de afdeelingen van het Ned. Onderwijzers Genootschap het door den heer Ossendorp aangegeven standpunt niet deelen, althans voor zoover ze zich uit spraken. Ook van een enkele afdeeling van den B. v. N. O. lazen we dat, doch andere dezer bondsafdeelingen bleven den voorzitter tróuw. Deze zelf heeft ook over de zaak gespro ken in een lang artikel in de bladen, waarin door hem nader zijn standpunt weid toe gelicht en verdedigd. De heer Meerkerk zet daarentegen zijn actie voort en naar gemeld wordt zal de op 1 April bepaalde vergadering stellig voortgang hebben. 't Is te voorzien dat over de neutraliteits- kwestie nog lang niet het laatste woord gesproken is. We vreezen het intusschen niet mis te hebben als we zeggen dat per slot van rekening de strijd die de openbare school in onzen tijd te voeren heeft om het bestaan, een strjjd die inderdaad niet heel licht is, door de „neutraliteitskwestie" nog zwaarder zal worden. —o—o—o— Nog een andere kwestie heeft in de afgeloopen week in de bladen een drukke bespreking uitgelokt. Het eedsvraagstuk is n.l. weder eens als bij vernieuwing om onze aandacht komen vragen. Dat heeft de Haarlomsche rechtbank op haar gewe ten, door de uitspraak die ze deed inzake een geval van eedsweigering. Ze liet een getuige, die verklaarde gemoedsbezwaren te hebben tegen het afleggen der eed, vrij uit gaan, door af te wijken van den letter der wet. De wet geeft wel uitdruk kelijk aan dat de getuigen verplicht zijn den eed af te leggen tenzij de gezindte waartoe zjj behooron zulks verbiedt-de Doopsgezinde- doch de rechtbank oordeelde „dat het niet noodzakelijk is om voor de uitlegging van een wetsartikel dat meer dan 70 jaar oud is, gesohreven onder andere omstandigheden dan thans, den historischen weg te volgen; veeleer wanneer dit mogelijk is, het de taak van den rechter is de wet uit te leg gen in den zin dien de tijdsomstandigheden en nieuwe opvattingen vergen en, zonder de wet geweld aan te doen, die te ontwik kelen en haar evolutionaire kracht toe te kennen." Door deze uitspraak heeft de rechter uitgemaakt, dat het dwingend karakter van de eed verouderd is en daarom daar mede geen rekening langer moet worden gehouden. Een uitspraak die door sommige bladen toegejuicht wordt, doch door anderen ten strengste wordt afgekeurd. Over de daardoor opgeworpen vraag of de rechter zich boven de wet mag plaatsen, is men nog lang niet uitgepraat. —o—o—o— Engeland zat nog de geheele week in de verkiezingsdrukte en nog is deze niet geheel achter den rug. Uit de reeds be kende uitslagen staat nu wel vast dat deze verkiezing een groote teleurstelling is geworden voor de liberale partij. Ook al ondergaan d6 Unionisten de teleurstel ling dat zij het niet tot e6n meerderheid zullen brengen, toch is hun stemmenaantal zeer gestegen en zal de liberale regeering iü de toekomst slechts met steun der andere partijen kunnen regeeren, Inzonderheid zal ze hebben te steunen op de Iersche nationalisten. Van dezen zal het lot der regeering waarschijnlijk afhangen, wat de Unionisten wel aanleiding zal geven de rol van den „vogelaar met zoet gefluit" te spelen. Athans in sommige Engelsche berichten was dezer dagen reeds sprake van een plan der Unionisten om zoomogelijk vriendschap met de Ieren te sluiten. Of hun dit gelukken zal mag op zijn minst evenwel worden betwijfeld. Zoo had een correspondent der „Neue Freie Presse" dezer dagen een onderhoud met eenige Iersche afgevaardigden en deze spraken als hun oordeel uit, dat de liberale meerderheid in het Lagerhuis groot genoeg zal worden om de begrooting er door te krijgen, waardoor de aanneming ervan in het Hoogerhuis verzekerd zou zijn, waar dit zelf verklaarde, het ten tweede male genomen besluit van h6t Lagerhuis te zullen erkennen. De Ieren hebben verleden jaar wel bij de tweede lezing tegengestemd en bij de derde zich onthouden, doch zij zullen nu op enkele uitzonderingen na voor stem men. De bewering dat de Ieren protectio nist zouden zijn werd weerlegd door de verklaring dat de invloedrijkste Iersche voormannen vrijhandelsgezind zijn. Graan rechten zouden zij voor Ierland een ramp achten. Wel is men in Ierland ter bevor dering van 's lands welvaart voor invoer recht op eenige voortbrengselen van nijver heid, maar tegen Engeland en Schotland gericht, niet tegen het buitenland. De toekomst zal evenwel moeten leeren of deze voorspellingen waarheid bevatten. Voor de regeering is het in elk geval niet prettig van de Ieren afhankelijk te zijn straks. —o—o—o— In Frankrijk is de bekende Schoolkwestie aan de orde geweest in de afgeloopen week. In de Kamer werd daarover eenige dagen lang zeer uitvoerig van gedachten gewis seld. Onze lezers herinneren zich zeker nog de aanleiding tot het jongste confliot tusschen de geestelijkheid en de openbare onderwijzers het rondschrijven van de bisschoppen over de leerboeken bij het onderwijs in gebruik, waarvan verschil lende relletjes in de scholen het gevolg waren. Van verschillende zijden nu is de schooll stie in de Fransche Kamer in de afgeloopen week weder bezien. Zoowel de woordvoerders der Katholieken als de voorstanders der openbare school weerden zich, waarbij ook de regeering haar ver klaring kwam voegen en de geestelijkheid nogal wat te hooren kreeg, 't Slot der zaak was dat de houding der regeering met groote meerderheid van stemmen goedgekeurd werd. Was de schoolstrijd daarmede nu ook maar uit, doch daarop valt voorshands nog niet te rekenen. Niet alleen door de Kamerdebatten werd in de afgeloopen week onze aandacht bij de Fransche republiek bepaald, doch niet minder ock door de hevige overstrooming die een groot deel van het land geteisterd heeft. De hevige regen en sneeuwstormen van de laatste dagen, waarvan we ook in ons land een proefje hebben gekregen, heeft in Frankrijk de rivieren buiten hare oevers doen treden en gansche streken zijn door het water bedekt. Huizen zijn ingestort, vee is verdronken, zelfs eenige personen kwamen om. Ook de hoofdstad bJeefniei verschoond van den watervloed. Een ge deelte der stad overstroomde; inzonderheid de voorsteden moesten het ontgelden en duizenden meDschen moesten hun wonin gen ontvluchten. Voor menigeen was de afgeloopen week dan ook een van ramp en ellende, van levensgevaar en zielsbe- nauwdheid. o—o—o— Hongarije heeft dan eindelijk weer eens een nieuw Kabinet gekregen. Graaf Khuen Hedewary is er in geslaagd zijn mannetjes voor een nieuw ministerie te vinden, doch of hij er in slagen zal aan den grooten politieken strijd in Hongarije's Kamer een einde te maken mag op zijn minst worden betwijfeld. Integendeel de voorteekenen voor het nieuwe kabinet zijn zoo ongunstig mogelijk. Toen het in de afgeloopen week zich voorstelde aan de leden van het Huis van Afgevaardigden werd het ontvangen op een wijze die weinig goeds voorspelt. Dadelijk al bij het binnentreden begon het fraaie spel der oppositie. Een waar gebrul steeg op toen de ministers verschenen en allerlei vijandige uitroepen werden dezen naar het hoofd geslingerd. De koninklijke boodschap werd zeer oneerbiedig aange hoord en slechts met groote moeite kon de president zich verstaanbaar maken. Het voorstel om het schrijven van den koning door te zenden naar het Heerenhuis deed een waren storm van woede opgaan en toen er over gestemd werd sprongen eensklaps de aanhangers van Justh, den leider der uiterste linkerzijde van de onaf hankelijkheidspartij op de bureaux toe en ontnamen ze aan de secretarissen de stemlijsten die ze verscheurden en aan flarden door de zaal strooiden. Nadat de zitting geschorst was geweest en de ge moederen gekalmeerd waren diende Justh een motie van wantrouwen in tegen het nieuwe Kabinet ofschoon hij en de zijnen nog niets van het regeeringsprogram af wisten. Dit laatste werd pas later door den minister president uiteengezet. Het belang rijkste punt er van was de aankondiging van een kiesrechthervorming. In het Heerenhuis was de begroeting van het kabinet heel wat fatsoenlijker ofschoon aan den steun van dit ook nog getwijfeld moet worden De motie van wantrouwen door Justh ingediend is gister door het Huis van Afgevaardigden met een verpletterende meerderheid aangenomen. Graaf Khuen verklaarde toen dat er maar twee wegen open bleven voor het kabinet, n.l. 5f af treden, öf de Kamer ontbinden. In afwach ting van een nadere beslissing verdaagde bij op bevel van den koning .Ie zittingen van het Huis, wat opnieuw tot groot6 tumulten en hevige protesten aanleiding gaf. De verwachting is dat de koning thans tot ontbinding van het Huis van afgevaar digden zal overgaan. TEXEL, 2 FEBRUARI 1910. Zondagavond in Hotel Texel. De harmonicavirtuoos Jacob Kelder van Purm erend, zou Zondagavond ander maal proeven van zijn talent geven op zijn eenvoudig instrument. Wij hebben ditmaal niet van de ge legenheid gebruik gemaakt om den virtuoos te hooren en schrijven daarom neder wat wij er van anderen over vernamen. Dat oordeel is in gelijken geest als wij reeds vroeger schreven, geheel in het voordeel van den concertgever. K. toonde ook nu weder zijn meesterschap op het instrument en wist door de liefelijke toonen daaraan ontlokt, het opgekomen publiek ten zeerste te boeien en te bevredigen. De opkomst mocht zeer bevredigend worden genoemd, hetgeen den onderne mer van den Concertavond zeker wel gevallig was. De mooie muziek welke in de pauze's werd ten beste gegeven, verhoogde niet weinig het genoegen van den avond. Waal, 31 Januari. De derde bijeenkomst van Nut en Genoegen was, ondanks het ongunstige weer en de zieken op ons dorp, vrij goed bezocht. De heer De Jongh gaf als lezing Udo de Zanger of de liefde overwint, eene novelle van Mr. J. van Lennep. Met aandacht werd naar het boeiende verhaal geluisterd en aan het einde ver wierf de spr. een luid applaus. Na de pauze gaf de spr. nog twee bijdragen, getiteld: „Helpen" en „Als men kinderen om een boodschap stuurt." Hartelijk werd er, vooral om de laatste voordracht gelachen. Bij zijn slotwoord deelde de voorz. mede, dat de laatste bijeenkomst in dit seizoen, door het bestuur voorloopig was bepaald in het laatst van Februari. Den Hoorn, 31 Januari. Bij de gisteren gehouden stemming voor een diaken der Doopsgezinde Gem. alhier is als zoodanig herkozen de heer Jacob Duinker Wz. Door de jagers N. K. en S. de J. van hier zijn in de Karhoek in één dag niet minder dan veertig rotganzen ge schoten. Duizenden van deze vogels houden daar hun verblijf, zoodat er druk jacht op gemaakt wordt, Cocksdorp. Zaterdag 1.1. gaf de tooneelvereeniging „Eensgezindheid" eene uitvoering in het lokaal van den heer Zoetelief. Achtereenvolgens werden voor het voetlicht gebracht „Manus de Snorder," tooneelspel door Rosier Faassen, „De Geneesheer, oldat heeft mijn Commensaal gedaan," blijspel door J. Hubertus Jansen, en „Wie brengt de Pan terug," kluchtspel door W. G. Reddingi us. Dat de stukken in den smaak vielen en de vertolking juist was, bewezen het luid applaus en de gulle lach, die her haalde malen weerklonk. Ondanks het slechte weder en de slechte wegen, was de opkomst goed. TEXELSCHE COURANT. O

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1