N°, 2333, Londag 6 Februari 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden- goot de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagelijks 6,—; 8,-; 11,—; 2,50; TREIN van HELDER: TREIN te HELDER 8,47'; 11,40; 3,11; Zondags 9,50. BOOT van HELDER: Dagelijks 7,-; 9,30; 12,15; 4,15; Zondags 7, 1020; 12,15; 4,15 Men lette er wel op dat de met een aaDgeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen; Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. Kohieren van Plaatselijke belastingen. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken bekend, dat een afschrift van het aanvullingskohier van de belasting op de honden en van het 2e aanvullingskohier van den Hoofdelij- ken Omslag voor het dienstjaar 1909, gedurende vijf maanden, van den 2en Februari 1910 tot en met den len Juli 1910, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 2 Februari 1910. Burgem. en Wetb. voornoemd, De Burgemeester HIDDINGH. De Secretaris RUIBING. GRONDBELASTING. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter Secretarie dezer Gemeente, vanaf heden gedurende 30 dagen voor een ieder ter inzage ligt, een opgave der schattingen en metingen in deze gemeente over het dienstjaar 1909. De verzoekschriften om hermeting of herschatting ten koste van ongelijk, die om vernietiging van schattingen, welke geacht worden in strijd met de wet te zijn verricht de bezwaarschriften tegen ambtshalve verbeteringen van misstellingen in de belastbare opbrengst en van de onjuiste metingen en bere keningen, zoomede de bezwaarschriften omtrent de onderwerpen, bedoeld in art. 43 der wet van 21 Mei 1870 (Staatsblad No. 82) behooren luidens de artt. 16 No. 1, 19 No. 1, 23 derde lid en 44, bij Gedeputeerde Staten dezer provincie te worden ingediend, binnen 30 dagen na heden. Texel, 3 Februari 1910. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 5 FEBRUARI 1910. Texel wil vooruitgang. Tijdens de landbouwfeesten in 1908 konden wij bovenstaand devies in vlam mende letters lezen in den boog van een eerepoort. Wij zagen die woorden met een zekeren trots en de vreemdeling stond er wellicht verbluft van. Vermoedelijk om dat devies den vreemdeling waarheid te doen blijken, konden we dezer dagen in tal van bladen het volgende bericht lezen. „Op Texel wordt tegenwoordig met groote belangstelling een plan besproken om door middel van electriciteit aan al de dorpen van het eiland licht te ver schaffen, eene bemaling tot afvoer van binnenwater in beweging te breDgen en tevens de beweegkracht te verschaffen voor een over het eiland aan te leggen tram". Die mededeeling was voor ons niet zoo verrassend. Reeds voor eenige weken werd ons het een en ander ter dezer zake medegedeeld, doch daaraan de op merking toegevoegd„het is niet voor de pers". Bescheidenheid deed ons daarom het stilzwijgen er over bewaren, doch nu van andere zijde dat stilzwijgen niet noodig blijkt te zijn, of wellicht die plannen publiek domein mogen worden, meenen wij ook thans te mogen melden welke plannen in de lucht hangen, want een plan als dit heeft wel wat van een luchtkasteel. Evenwel, er zijn wel moei lijker plannen uitgebroed en verwezen lijkt, getuige maar het plan van een eigen stoombootonderneming welke zulk een verrassenden uitslag heeft gehad, De bedoeling zou dan zijn volgens onzen zegsman om een electrische tram aan te leggen, die, gevoed door een paar daartoe te bouwen torens, zou loopen vanaf Oudeschild langs Burg en Waal naar Oosterend, vandaar door het Noor den naar Eierland, enz., teneinde een zoo groot mogelijk deel van het eiland de voordeelen er van te brengen. Zulk een tramdienst zou evenwel als vervoermiddel alleen niet voldoende ren- deeren en daarom zou men er op bedacht zijn de electriciteit tevens te benutten tot verlichting van de dorpen, zoomede tot bemaling van verschillende polders. Dat alles, gecombineerd, zou vermoede lijk de levensvatbaarheid van zulk eene zaak genoegzaam verzekeren. Eenige bespreking daaromtrent had reeds plaats met enkele personen het idee vond een goed onthaal. Tot zoover onze zegsman. Of van deze plannen iets tot verwe zenlijking zal komen zal de tijd wel leeren, doch wanneer Texel in waarheid „vooruitgang wil," dan komt ons een beter en doelmatiger vervoer te land wel als een eerste en groote eisch voor. Voor het heden toch valt daarop niet te roemen. Geruchten bereikten ons verder dat eene automobieldienst is te wachten van Burg naar Oudeschild en omgekeerd 't Zijn echter nog maar geruchten, doch wordt er uitvoering aan dat plan gegeven dan zal het zijn aanhangers wel vinden. Eene automobieldienst van Oudeschild naar Koog schijnt voor een paar zomer maanden ook te wachten te zijnde heer Flens vraagt n.l. per advertentie in het „Handelsblad" voor de maanden Juli en Aug. een automobiel in huur, met chauffeur. Komt zulks tot uitvoe ring dan gaan we dezen zomer per auto naar het strand. Wat wil men meer? Ook rolschaatsensport wordt aange moedigd door de aanbieding van rol schaatsen wanneer nu de wegen zich daar maar voor leenen, dan zal men op veel verschillende wijze straks over het eiland kunnen gaan per Electr. tram, per auto, per fiets, per rolschaats. De paarden kunnen op stal blijven staan of vreedzaam in de weide grazeu, bewon derende de vindingrijkheid van onzen tjjd, welke hen rust bezorgd. „Texel wil vooruitgang" toone Texel het met de daad. Den Hoorn4 Februari. Bij den (strandvonder alhier is opge borgen een kiaten houten bootje (sloep) dewelke bij paal 8 op het strand was geworpen. Voorzoover men zien kon waren geene kenteekenen aanwezig. Waal, 3 Februari. Evenals op de meeste dorpen van ons eiland, zou ook hier een voordrachten avond worden gehouden, ten voordeele van Texels Belang. Door verschillende omstandigheden moest tot nog toe deze avond worden uitgesteld. Naar wij vernemen hebben de H. H. Daalder en De Jongh zich bereid ver klaard alsnog in den loop dezer maand op te treden, met het doel de hulpkas eenigszins te sterken. Vlieland. Op initiatief der vereeniging „Vlielands Belang" had deze week in het hotel Meijer eene vergadering plaats van belangstellen den in eene nieuwe verlichting, zoowel op straat als in huis. De bijeenkomst was druk bezocht. De burgemeester had bericht gezonden wegens ongesteldheid niet aan wezig te kunnen zijn. Evenwel was het Gemeentebestuur vertegenwoordigd. D6 voorzitter, de heer Donia, zette in korte trekken de voorgeschiedenis dezer zaak uiteen, welke aldus was: Op verzoek der vereen. „Vlielands Belang" had spr. een onderzoek ingesteld naar de werking en uitvoerbaarheid eener gemeentelijke acety- leengasverlichting. Wat dat licht zelf betrof had spr. zich op de hoogte gesteld van het licht (aard, sterkte, prijs) geleverd door het met goud bekroonde Acetyleen- gastoestel „The Sun" van den fabrikant G. Huizinga te St. Anna Parochie, welke lichiinstallatien in tal van groote gebouwen, fabrieken, villa's enz. in gebruik zijn. Voorts had spr. een onderzoek ingesteld in Ried, welk dorp geheel door eene Coöpera tieve acetyleengasfabriek wordt bediend. Spr.was van oordeel, dat de zaak op Coöpe ratieven grondslag opgezet ook voor deze plaats het meest kans van slagen heeft en deelde mede, dat het gemeentebestuur zijn sympathie voor dit streven had betuigd. Daarna bekwam de heer G. Huizinga van St. Anna Parochie het woord, om zijn systeem van verlichting te verklaren. Met behulp van een miniatuurtoestel (waarmee intusschen de bij-zaal van het hotel Meijer prachtig verlicht was) werd de vergadering tot in bijzonderheden medegedeeld, hoe het licht werd verkregen, hoe de lampen, bran- dersenz. werden behandelcj, enz. 't Spreekt vanzelf, dat verschillende vragen gesteld werden, waarop zeer bevredigende antwoor den werden gegeven. Eveneens werd geani meerd gediscussieerd over de exploitatie kosten zoowel als over de oprichtingskosten. Het idee van den voorzitter: het vormen eener coöperatie, waarbij als 't kan allen als leden-verbruikers toetreden vond alge- meene instemming. Volgens dat idee wordt dau door de coöperatie eene som gelds geleend, waaruit de centrale, de hoofdleiding de geheele huisleidingen en do meters betaald worden. Ieder gebruiker behoeft dan niets anders te betalen dan zijn eigen lamp, De prijs van het gaslicht wordt zóó gesteld, dat daarin begrepen is rente, af lossing en exploitatiekosten. Dan zijn de verbruikskosteu niet hooger dan nu met petrolcumgebruik. Uitgezonderd enkelen, die zulks niet meer noodig vonden, werd algemeen goedgevon den nog een commissie af te vaardigen tot nader onderzoek omtrent een en ander. Daarna werd de vergadering door den hr. Donia met hartelijke dankzegging aan den heer Huizinga voor zijn genomen moeite en aan het publiek voor zijn medewerking gesloten met den wensch, dat weldra ons geheole dorp zal deelen in het genot van een moeielfik te overtreffen, goedkoop kunstlicht. De eereraad. De eereraad in zake de bekende deco ratie-kwestie zal, naar het „Hbld." meldt, niet met zijn werkzaamheden aanvangen vóór de Tweede Kamer een beslissing heeft genomen over het voorstel-Troelstra. Indien dit voorstel wordt aangenomen, zou de eereraad zijn taak overbodig achten. Slachtoffer van den drank. Toen de ramen en deuren bij de on gehuwde A. M. te Win sum, een vrouw, die veel gebruik maakte van sterken drank, wat lang gesloten bleven, begon nen te buren argwaan te krijgen. Een marechausseé werd met het geval in kennis gesteld, deze brak de deur open en vond de vrouw dood in haar woning liggen. Vermoedelijk is zij in den drank gestiktde drankflesch althans lag niet ver van haar af. Niet royaal. Een jongen vond bij „Veerburg" te Anna Paulowna een portemonnaie in houdende een bankbiljet van tien gulden. De naam van den eigenaar stond in de portemonnaie. De eerlijke vinder bracht zijn vondst bjj den verliezer en kreeg voor belooningeen sigaar. Het kerkgaan der minderjarigen in militairen dienst. Het komt den Minister van Oorlog wenschelijk voor tegemoet te komen aan het verlangen van vele ouders met be trekking tot het ter kerke gaan op Zon en feestdagen, van hunne minderjarige zoons, die in millitairen dienst zijn. Dientengevolge heeft de Minister be paald, dat indien door hen, die de ouder lijke macht of voogdij uitoefenen, bij het indiensttreden van hunne minderjarige zoons of pupillen, het verlangen wordt te kennen gegeven, dat dazen geregeld de godsdienstoefeningen hunner gezindte op de hiervoren bedoelde dagen bijwonen de minderjarigen, voor zoover de belan gen van den dienst zulks zullen toelaten, onder geleide van den oudste in anciën niteit of rang, daarheen zullen te brengen zijn. (Hbl.) De eerste vrouwelijke civiel-ingenieur. Mej. F. G. van Neck de eerste dame die dezer het examen aflegde voor civiel ingenieur, en met succes wordt met ingang van half Februari in dienst gesteld bij de Rijkscommissie voor graadmeting en waterpassing te Den Haag, in hoofd zaak om werkzaam te zijn bij de bere keningen. (Vad.) Ook een brutaaltje. Zaterdagnacht om 2 uur heeft zich op de Parade te 's Hertogenbosch een bru taal stukje afgespeeld Terwijl de wachtmeester commandant der stalwacht zich uit zijn wachtlokaal verwijderd had om de ronde te maken, heeft zich een hem onbekend persoon toegang tot genoemd lokaal verschaft door een ruit stuk te slaan. Bij terugkomst van den commandant zat de inbreker rustig bij de kachel en presenteerde den commandant leukweg een stoel en vroeg tevens of hij brood had, op welke vraag geantwoord werd dat hij het vertrek zoo spoedig mogelijk moest verlaten. Alle voorwerpen, welke voor de hand lagen, had hij in de kachel gestopt, lig gers en boeken nagesnuffeld en op den grond gedeponeerd. Twee passeerende politieagenten wer den door den commandant van het voor gevallene verwittigd. De inbreker werd 20 minuten daarna gearresteerd. Vriendelijke hulp. De vrouw van een schilder te Rot terdam, viel Zaterdagavond op den Gopd- schensingel tengevolge van een duizelin g tegen de straat. Een onbekend gebleven man bracht haar thuis. Daar gekomen miste zij haar handtaschje met f 16. Het geleide is duur betaald. TEXELSCHE COURANT. O 7,51; 9,18; 12,33; 4,20; 7,32. Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1