Binnenland. die voorgesteld worden van weinig betee- kenis zijn. 'n Volgende keer hopen we nader op een en [ander terug te komen. o—o—o Oostelijk"Europa",vroeg in de afgeloopen week ook j wederreen deel van onze aan dacht op. Allereerst wel Hongarije waar thans een f6it is geworden wat voor eenigen tijd voorspeld werd. Het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden heeft van zijn brutale en afkeurenswaardige houding tegenover het nieuwe Kabinet Khuen—Hedervary niet veel pleizier beleefd. De aanneming van de motie van wantrouwen zette de kroon op het werk en niettegenstaande de vijandige protesten van Justh en zijn aan hangers werd de kamer naar huis gezonden. Wel heeft ook de Rijksraad tegen dit koninklijk besluit geprotesteerd maar de desbetreffende motie zal in den toestand ongetwijfeld wel geen verandering meer brengen. Graaf Khuen moge beschuldigd worden een ongrondwettig middel te heb ben aangegrepen, evenals in 1905, toen een dergelijk besluit werd genomen, staat de Kroon aan zijn zijde. Bovendien in zekere mate ook recht en billijkheid. Hij heeft de volksvertegenwoordigers de gelegenheid ge boden den parlementairen arbeid te hervat ten doch zij hebben dit eenvoudig geweigerd. Er zal nu binnenkort wel een beroep op het Hongaarsche volk worden gedaan en met belangstelling mag men den uitslag daarvan afwachten. Vermoed wordt dat het moe is van al de herrie, die er in de laatste jaren gemaakt is en dat het in het conflict tusschen de Volksvertegenwoordi ging en de Kroon waarschijnlijk stelling zal kiezen tegen de eerste, 't Valt althans niet te ontkennen dat de zg. Grondwetspartij van Graaf Andrassie beslist geneigd was de regeering te steunen, doch dat alleen door de obstructie van Justh en Kossuth elke regeeringsarbeid onmogelijk werd gemaakt. Niet alleen naar Hongarije werd onze blik getrokken door den verwarden poli- tieken toestand die daar heerscht, niet minder ook naar Griekenland waar de toestand al niet minder verward is. Zooals we reeds meer dan eens vermeld hebben deelen in Griekenland de militairen de lakens uit. Er is een militair verbond, dat maar beveelt omdat het de beschikking heeft over het leger. De regeering die over deze macht niet meer beschikken kan moet geheel naar de pijpen der sabeldragers dansen of heengaan. Nu had de militaire liga dezer dagen een nieuw plan uitgebroed. Ze wil n. 1. het parlement afschaffen en het volk zelf de teugels in handen geven door het bijeenroepen van een nationale vergadering. De regeering verzette zich tegen dit denkbeeld en moest dus van het tooneel verdwijnen. Wat dan ook ge schiedde. En toen dat zaakje opgeknapt was werden de Koning en de leiders der politieke partijen door de militairen een voudig voor de vraag gesteld of ze wilden toestemmen in een nationale vergadering dan of ze liever zouden zien dat de troepen de ministrieele gebouwen bezetten gingen m.a. w. dat de militairen zelf de regeering ter hand namen. Zoowel de leiders der partijen als de Koning hebben in het bijeenroepen eener nationale |vergadering toegestemd. Die komt er dus maar niet ten onrechte wordt gevreesd dat ze weinig goeds zal brengen, als de militairen ook aan haar de wet voorschrijven. Inzonderheid voor het Kretavraagstuk kan de nationale vergadering een gevaar worden, omdat de Kretensers wel pogingen zullen wagen om aan deze vergadering deel te nemen. De Porte heeft dan ook daarop reeds de aandacht der mogendheden gevestigd en deze hebben bereids stappen gedaan, door aan de Kretenser regeering te melden dat ze elke poging der Kretensers om aan de nationale vergadering deel te nemen, met geweld zal keeren, door troepen aan wal te zetten. Intusschen is de toestand tusschen Turkije en Griekenland door een en ander weer zeer gespannen en niet zonder be zorgdheid mag gevraagd worden wat de naaste toekomst voor den Balkan zal brengen. Steenlegging. Gisterenmiddag had op het daarvoor bestemde terrein aan de Jnlianastraat aan den Burg de eerste steenlegging plaats van het gebouw van de „Vereeni ging voor Christelijke belangen", hetwelk aldaar zal verrijzen. De steenlegging geschiedde door Mevr. Hiddingh-Swellengrebel en Ds. Kijne voerde bij deze gelegenheid het woord. P. P. Jong. f In dit nummer komt in de adv. eene bekendmaking voor van het overlijden van den heer P. P. Jong te Lutjebroek. De heer Jong was geen Texelaar doch zijn veeljarig bezoek aan Texel deed hem hier bij velen bekend zijn. Wij herinneren dat het 't vorig jaar 50 jaren was geleden dat hij het eiland bezocht als handelaar in tuinzaden. De heer Jong had hier vele goede vrienden en wie den hupschen, altijd opgewekten man mocht ontmoeten, voelde zich steeds tot hem aangetrokken. Eene ongesteldheid van slechts weinige dagen rukte hem uit het leven. Zoo maakt de onverbiddelijke dood aan alles een einde. Blijve de gedachtenis van den heer Jong bij velen in eere. Oudeschild, 8 Februari. Gisterenmorgen geraakte de melkwa gen van den heer K. M. ondersteboven. Naar men ons mededeelde bevonden zich daarop een paar bussen met melk en een mand met eieren, zoodat, ofschoon het ongeluk goed afliep, het voor den eigenaar toch een schadepost was. Met ingang van 14 Febr. a.s. zal onze vroegere plaatsgenoot D. Vos Dz. deelnemen aan eene te Utrecht te houden cursus tot opleiding van assistent bij de posterijen. Zaterdag 12 Eebruari a.s. zal de alhier bestaande afdeeling van deS.D.A.P. in de Zeven Provinciën eene feestelijke bijeenkomst houden. Behalve door het houden van vele voordrachten en het opvoeren van het tooneelstuk „De uit geknepen citroen" zal de avond gevuld worden door eene redevoering van den heer Verstegen van Helder. Oosterend, 8 Febr. In de vergadering van de Handelsver- eeniging „Wilhelmina", Zaterdag j. 1. gehouden, is gebleken, dat het nieuwge bouwde vischpakhuls te Nieuwediep, hetwelk door den heer J. J. Schoeffelen- berger was aangenomen voor f 3939, in het geheel gekost heeft f 4273. Het pakhuis voldoet uitstekend en de heer S. heeft eer van zijn arbeid. De leden der vereeniging, die zich eerder bekrompen moesten behelpen, roemen de verbetering zeer. Ik Cocksdorp, 7 Febr. In eene gisteren gehouden vergadering van het kerkbestuur der Ned. Herv. Gem. alhier zijn tot notabelen gekozen de heeren C. Boon Mz. en T. Blom, eerst genoemde voor den heer G. A. J. Alder- lieste, die bedankt had en laatstgenoemde voor den heer R. Elshout, die vertrokken was. Ben hoorn7 Februari. „Oefening kweekt kunst", de alhier zoo bloeiende rederijkerskamer, gaf Za terdagavond haar tweede doch ook laatste uitvoering in dit seizoen. Niettegen staande het ongunstige weder en de veie ongestelden die hier zijn, kon de opkomst bevredigend genoemd worden. De op te voeren stukken „Een moet er trouwen, Een gezellige kamer, Het nichtje van den bakker en Pakketten voor dames" vielen zeer in den smaak van het publiek, zoodat er herhaaldelijk geaplaudiseerd werd Vooral door het derde en laatste stuk, wedden de lach spieren van het publiek terdege in be weging gebracht. Ook bij deze uitvoe ring heeft de rederijkerskamer weer getoond dat zij met hare jonge krachten het publiek gezellige avonden kan ver schaffen. Na afloop der uitvoering was er nog gelegenheid tot dansen, waarvan door velen druk gebruik werd gemaakt, zoodat men tot laat in den avond ge zellig bij elkaar bleef. Vermoedelijk door den mist strandde hedenmorgen bij paal 8 de Katwijker bomschuit Katwijk 97. De sleepbooten waren spoedig ter plaatse dewelke haar in een korten tijd aftrokken en haar weer vlot brachten. TEXEL, 9 FEBRUARI 1910. Ontslag-aanvrage. Naar wij met zekerheid vernemen heeft de heer C. A. de Braai, H. d. S. te den Burg, eervol ontslag uit zijne betrekking aangevraagd tegen 1 Mei a.s. Ziekteverzekering. Minister Heemskerk deelde iD de Eerste Kamer mede, dat het wetsontwerp, be treffende de ziekte verzekering, binnen kort het Departement van Landbouw zal verlaten. Gebrek aan paarden. De provincie - Groningen wordt druk door Duitsche paardenkoopers bezocht. In Oldambt kocht een handelaar H. uit Hannover niet minder dan 37 paarden. Gemakkelijk kwamen de landbouwers er af. Niet een werd in de manege, te Winschoten, onderzocht. Pas 4 weken geleden was H. er ook geweest en daarna deed ook nog de Duitsche hau- delaar Sachs een tournee van 2 dagen. Alles wijst er op, dat men in Duitsch- land thans weer heel wat gebruiken kan. Voor een goed paard wordt al heel gauw f 500 bedongen. Gebrek aan geld. Te Dinxperloo deed een onderwijzeres aan de openbare school vergeefsche moeite om haar geld over het laatste kwartaal te krijgen, omdat er geen kas geld was. Toen zij zich in het gemeen tehuis daarover te vergeefs beklaagde, zei zij, den burgemeester te zullen aan klagen. De burgemeester vond dat op treden van „zoo'n kind" ongepast. Postzegel-automaten. Het bestuur der Posterijen heeft de te Amsterdam en 's Gravenhage op proef geplaatste automaten voor uitgifte van 1 ets. postzegels en stadsbriefkaarten overgenomen deu automaat voor 5 ets. postzegels echter niet, aangezien daarvan geen voldoende gebruik werd gemaakt, bij gebrek aan een voldoend aantal in omloop zijnde 2Va ct. stukkeD. De proef voort te zetten met een automaat, in gericht voor 5 ets. nikkelstuk, wordt niet wenschelijk geacht, daar die stukjes bij het publiek niet gewild schijnen te zijn. In overweging is, automaten op proef te laten plaatsen, die tegen inwer ping van een dubbeltje 2 postzegels van 5 ets. zullen leveren. Eet nut van den politiehond. De hulp van een politiehond werd Maandag ingeroepen voor de opsporing van een meisje, dat in een zenuwlijders inrichting te Scheveningen verpleegd werd en daaruit den vorigen dag had weten te ontsnappen. Den dag van haar vlucht was zij 't laatst gezien in de Rijklof van Goenstraat. De politieagent Sjoorda, liet zijn politie hond „Marre" in die straat aan een kleedingstuk van de vermiste ruiken, en niettegenstaande het spoor meer dan een etmaal oud was, scheen de hond dadelijk het spoor van de vermiste te hebben gevonden, althans hij bracht zijn geleider over 't Bezuidenhout en door 't Bosch naar de uitspanning 't Roombuis, waar hij staan bleef. Bij informatie bleek, dat de vermiste daar den vorigen dag even had vertoefd. Opnieuw werd „zoeken" gecomman deerd, en het schrandere dier bracht nu zijn geleider door een warmoezerij en over een weide naar de Bezuidenhoutsche sloot, waar hij aan den waterkant bleef rondsnuffelen. De politie ving aan te dreggen en kort daarna werd het ver miste meisje levenloos opgehaald. Poging tot ontvluchting. Maandagmiddag deed een gedetineerde die uit Den Haag voor den Utrechtschen rechter van instructie geleid was, in het gerechtsgebouw te Utrecht een poging tot ontsnapping. Terugkomend van het urinoir wierp hij den voor den deur geposteerden veld wachter een handvol bijtend poeder in het gelaat, waarna hij trachtte door de achterdeur te ontsnappen. Geheel verblind liep de veldwachter den onverlaat na en het mocht herü ge lukken dezen reeds voor de deur te vatten. Een vechtpartij ontstond, waardoor beiden de trappen afrolden, doch de moedige veldwachter liet niet los. Gelukkig kwam spoedig adsistentie. De vluchteling werd overmand en na fouilleering achter slot en grendel gezet. Op hem werd nog een groote hoeveel heid van dat poeder gevonden, hetwelk opgezonden is ter onderzoek naar het laboratorium. De veldwachter stelde zich toen onder geneeskundige behandeling van dr. Van Wijngaarden. Men vreest, dat hij zjjn gezichtsvermogen niet meer geheel zal terugkrijgen. Musschen door musschen bevrijd. Een lezer deelt ons het volgende mede Hij heeft een schuurtje gedekt met asphalt en pannen, waar een hoele troep rnusschen geregeld iederen avond schuil plaats voor den nacht zoekt. Nu was dezer dagen de voorgelegen goot vol- gesneeuwd en de vogels waren opgeslo ten en niet in staat zich uit deze gevan genis te bevrijden. Ofschoon de man nu volstrekt geen vriend der musschen is, kreeg hij medelijden, veegde de sneeuw weg en de vogels hadden hunne vrijheid terug. Den volgenden nacht echter werden de dieren opnieuw door de sneeuw inge sloten en een geweldig geschreeuw kon digde den volgenden morgen aan dat do vogels gaarne hunne vrijheid terug had den. De man kon de beestjes niet dadelijk helpen wegens drukke bezighe den. Op hot voortdurend geschreeuw der opgesloten musschen kwamen andere musschen af en in een zeer korten tijd gingen deze met pootjes, vleugeltjes én bekjes hare natuurgenooten bevrijden door gaten in de sneeuw te maken, waardoor de opgeslotenen konlen ont snappen. (N. R. Ct.) Levens-ellende 1 De losse arbeider op de mijn Oranje- Massau, L. te te Voerondaal, kreeg voor eenigen tijd een ongeluk aan den voet. Na een paar weken van de Rijksver zekeringsbank „getrokken" te hebben genas hij en ging weer werken. Nau welijks een paar dagen werkzaam zijnde kreeg hij aan handen en voeten een hardnekkigen uitslag en zat nu zonder werk letterlijk aan handen en voeten gebonden; noch uit ziekenkas, noch van de verzekering iets trekkende. Doch niet genoeg, kreeg zijn vrouw, die al een jaar bedlegerig was en juist even herstellende, een beroerte, die haar tong en ledematen verlamde. De kinderen waren aan hun lot overgelaten, maar de maat van hun ongeluk scheen nog niet vol genoeg. Het oudste jongetje, 9 jaar, dat nog huiswerk verrichtte, kreeg nu de vorige week door kokende koffie brandwonden aan een voet, zoodat de arme lieden nu geheel en al op de hulp der goede gemeentenaren zijn aan gewezen. Een kaasmerk 1 Het ligt in het voornemen van den Minister van Landbouw, te bevorderen, ten spoedigste 66n wetsontwerp in te dienen ter bescherming van een kaas- merk, dat, evenals het rijksbotermerk, uitsluitend bestemd zal zijn om door of vanwege aangeslotenen bij een kaas- contrölestation, dat zich onder rijkstoe- zicht heeft gesteld, te worden aange bracht. Vergiftig speelgoed. Het Maandblad tegen de Vervalschin- gen waarschuwt tegen z. g. Pharao- slangen, die zich weder in den handel bevinden en uit een hoogst vergiftige stof (zwavel cyaankwik) bestaan. Niet alleen de stof als zoodanig, doch ook de dampen die zij bij verbranding verspreidt, zijn zeer gevaarlijk. Het komt ons voor, dat een officieel verbod van het verkoopen dezer waar ten zeerste in het belang der openbare gezondheid is te achten. Onverwachte scheiding. Een unfaire streek heeft een 28-jarig ingenieur uit New-York, B. genaamd te Rotterdam uitgehaald. Geboortig uit Munchen, was hij gehuwd met een 30 jarige dame uit Hannover. Kort geleden besloot het echtpaar een reisje te maken naar de Heimath de vrouw bezat een spaarduitje van 1800 Mk. en dat zou voor de reis bestemd zijn. De echtgenoot was natuurlijk bewaarder van het geld. Man en vrouw kwamen daar aan met de boot en begaven zich naar het Maasstation, om vandaar de reis voort te zetten. B. zei tot zijn vrouwtje even op do koffers te passen, dan zou hij gaan telegrafeeren naar de familie. Dit telegrafeeren bleek echter een voorwendsel te zijn, want de snoo daard keerde niet terug. Hij ging er vandoor met het geld en liet zijn arm vrouwtje zonder cent achter. Teneinde raad sprak zij ten slotte een agent aan en, door bemiddeling van de politie, werd de arme verlatene voorloopig in een hotel aldaar ondergebracht, totdat haar de middelen verstrekt zijn om naar New-York terug te keeren. „R. N.« De vrijheidder Pruisische ambte naren. De Pruisische regeering hoeft nu ook een leeraar van het gymnasium te Kat- towitz, die op de Polen gestemd had, „in het belang van den dienst" naar Strehlen overgeplaatst. Een andere leeraar van dat gymnasium zal wegens deelneming aan een verga dering voor Ferrer ter verantwoording geroepen worden. Zoo krijgt ieder wat.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2