Tandarts Feenders Buitenland. VI arkt berichten. Advertentiën. Bekendmaking. Molenbestuur Polder 't Noorden. Afd. „TEXEL" S. D. A. P. Spreker C. THOMASSEN. Vergadering 23 Febr. 1910 NH. Boerenbond, afd. Texel Te koop6 LAMMEREN en 2 beste Lamsehapen. 2 perc. land aan de Westen Een versch afgekalfde 4-jarige KOE. Te koop plm. 18000 pond KLAVERHOOI, Predikbeurten- Den Room11 Februari. Als een groote bijzonderheid kan worden gemeld, dat bij den heer A, Boon alhier een muurbloem in vollen bloei staat. Dit is voorzeker al een bode voor de komende lente. Men kan tenminste gerust de schaatsen opruimen want ijs komt er voorzeker niet meor, wat wel een groote teleurstelling is voor de jeugd. Door den heer W. Jonker van hier is op het strand aangetroffen een groote paling (kommeraal). Dit reusachtige dier woog, naar men ons mededeelde ruim 25 pond en had de kolossale lengte van 1.55 Meter. Maakte men laatst wel eens mel ding dat in den polder Eierland de boe renhofsteden enorm duur verkocht wer den, thans wordt dit het geval in den P.H. Polder alhier. Door den heer Stoel e. a. zijn de boerenhofsteden „Annie's Hoeve en Johannes Hoeve" verkocht aan een paar elders wonende heeren en naar men ons mededeelde hebben de vorige eigenaren er een aardig sommetje op verdiend. Wat eerst zandgrond was is nu door de kunstmest en andere meststoffen in best bouwland veranderd. Schelpeuvisseherij. De heer M. Oosthoek, te Scheveningen, onvermoeid in zijn strijd tegen het schel- penvisschen, waardoor zijns inziens op roe- kelooze en onverantwoordelijke wijze onze natuurlijke zeeweringen worden verzwakt en enorme uitgaven noodig worden voor kunstmatige kustverdediging tegen de zee, heeft daartegen weer een protest ingediend in den vorm van een adres aandenHaag- schen gemeenteraad. Naar aanleiding van dit adres zei in den gemeenteraad de heer Ter Laan, dat ook hij niet gerust is over de sehelpenvissche rij. Waar de aangelegenheid ter fine van preadvies naar B. en W. gaat, vraagt spr. thans alleen of de bewering van Oosthoek omtrent Texel, dat n.l. de ge deelten der kust, waar schelpen worden gevischt, zwaar lijden, de andere gedeelten niet, deel zal uitmaken van B. en W.'s on derzoek. De burgemeester zegt dit toe. Naar aanleiding daarvan heeft de heer Dr. Oosthoek zich weder tot bedoeld Col- legie gewend, waarin hij herinnert dat door Dr. J. Lorié in het Tijdschr. van het Kon. Nederl. Aardrijksk. Genootschap, jaargang 1897, een rapport is uitgebracht aangaande den stormvloed van December 1894, waarin hij mededeelt dat reeds in 1877 bij Cocks- dorp aan 't N. O. einde van Texel, met 80 schuiten schelpen gevischt werden en wel zoodanig dat de opbrengst, die eerst rijkelijk mocht worden genoemd, ten slotte een sterke achteruitgang vertoonde. Tengevolge hiervan kon op den duur het noodlottig gevolg niet uitblijven en zoo zien we dat de zee hier vrij spel kreeg en 100-tallen meters duinen bier werden weggevaagd. Bij een bezoek van dr. Lorié is een dei bij de schelpvisscherij betrokkenen de vraagbaak en autoriteit geweest. Verder schreef dr. Lorié dat hij te Texel langs het strand had gewandeld en ten overvloede nog inlichtingen had bekomen van oude en ervaren strandloopers, zooge naamde strandjutten, en dat die hem hadden medegedeeld dat de schelpen, die op het strand spoelden, weer naar zee terugkeer den, zoodat die oude strandjutten dus geen kwaad zagen in de sehelpenvisscherij. De Waterstaat grijpt dergelijke losse on betrouwbare verklaringen met beide handen aan, zegt dr. O., en dr. Lorié maakt er onmiddellijk axioma's van. Ik beweer echter dat voornoemde, op losse gronden gedane, mededeelingen geheel in strijd zijn met de wetenschap, daar de beroemde prof. Martin te Leiden in zijn Dies-ovatie duide lijk zegtdat de schelpen die op het strand spoelen, wel degelijk helpen tot kust- en duinvorming. Mijn conclusie is dusbet rapport van Lcrié is totaal in stijjd met de wetenschap en is niets andeis dan een onbetrouwbaar résumé, ten doel gehad heb bende de handelingen van de Waterstaat te verdedigen en goed te praten. Tot heden zijn al de voorstanders van de sehelpenvisscherij betaalde handlangers geweest van de Waterstaat. Waarom is er nu sinds 1894 niet eens één Waterstaat Ingenieur opgestaan, die eens zijn wijsheid heeft gelucht over zulk een belangrijk onderwerp Zouden al die vermaarde In genieurs zich hiervoor te groot achten Het schijnt van ja, want tot heden zijn het minderwaardige personen, die er voor gespannen werden. Is dit niet een vreemd geval De Waterstaat heeft veel geld, en dit schijnt zelfs op mannen van karakter en stand invloed te gaan uitoefenen. Te Texel laat de Waterstaat veel geld ver dienen en brengt voor het oog der menschen dus oogenschijnljjk, welvaart, zoodat voor de informaties naar do verbreeding van de Duinenrij aan de Koog op Texel, hetgeen in het plan ligt van Burgemeester en Wet houders van 's Hage, als dit langs officieelen weg geschiedt, dan wel terecht zal ge komen worden bij een op Texel bevoegde autoriteit, alias schelpenbaggersbaas, vurig voorstander van schelpenvisschon, daar hij thans eigen stoomschelpenzuigers exploi teert. Bovendien worden de bewoners van Texel jaarlijks gepaaid met schoone beloften voor haventjes, door de Waterstaat, zoodat ik van dit voorgenomen onderzoek al heel weinig verwacht. Waarom niet het middel te baat genomen, en door mij reeds her haaldelijk voorgesteld en dat tevens de meest geordende weg is, n.l. zich in het openbaar te wenden tot de wetenschap, dus aan de professoren in Zoölogie en Geologie en onverwijld een uitspraak te vragen omtrent het al of niet schadelijk zijn van het schelpenvisschen, in verband met kustvisscherij en de duinvorming. Het is zeker, dat als de heer ter Laan zelf naar Texel ging op informatie, evenals ik indertijd deed, hij er wel in zou slagen juiste en ware gegevens verschaffen, zooals ik ook bekwam, doch als Burgemeester en Wethouders van 's Hage dit doen langs officieelen weg, dan is zulk een onderzoek overbodig, daar de bronnen dan toch de zelfde worden, welke dr. Lorié bezigde, en die tot vrucht hadden een prullerig en onwaar rapport aangaaude de sehelpen visscherij, opgemaakt door een partijdig persoon, bij voorbaat reeds vooringenomen zijnde tegen algeheel verbod der sehelpen visscherij. uit hoofde van gehoorzaam en betaald Waterstaatsdienaar. Mijn eerbiedig verzoek is nu, om zonder aanziens der personen, die het onderzoek in een verkeerde bedding trachten te leiden praeadvies te laten uitbrengen door Bur gemeester en Wethouders van 's Hage, gegrond op de uitspraak van de daarvoor bevoegde voornoemde professoren aan onze Hoogescholen. Dure zakjes. Tegen den Amsterdamschen winkelier die sigarenpakjes uitgaf waarop bank biljetten waren afgebeeld, is geëischt f 25 boete met verbeurdverklaring der nog in beslag genomen zaxjes, en bij niet uitlevering daarvan een boete van f 15 of 3 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Alfred Levy, pleitte ontslag van rechtsvervolging. Huisnummer 10 A. De schrijver van de „Brieven uit de Residentie" in „De Standaard" vertelt: We nummeren hier onze straten, als elders, volgens de rekening van Hartjes zoodat iedere straat heeft haar nummer 11 en haar nummer 13. Nu kwam er in een mooie, gezonde wijk, in een heel respectabele buurt met geriefelijke huizen, verleden jaar een huis leeg, dat het „gekkennummer 11" droeg. En verbeeld u waarde lezer dat dit huis nu niet weer verhuurd kon worden. Kijkers genoeg maar geen huurders 1 Ter wille van het nummer 1 Althans zoo verzekerde bij hoog en bij laag de huiseigenaar, die geloofde, dat zijn huis dadelijk weer verhuurd zou zijn als het maar een ander nummer kreeg, waarom hij een verzoek in dien geest tot het Gemeentebestuur heeft gericht. Den Haag's allervroedste vaderen heb ben naar aanleiding van dit verzoek overleg gepleegd en wel met het gevolg lach niet dat dezer dagen in de verlichte stad 's Gravenhage, in een mooie, gezonde wijk, in een heel respec tabele buurt, uit een rij van allergeriefe- lijkste huizen, nummer 11 verdwijnen zal en vervangen zal worden door. 10A. Verdwaling met treurige gevolgen. Zondagmorgen is in een scheidingsloot van de veenderij van de erven mr. T, A. van Roijen te Bergenthem, gem. Ambt-Hardenberg, het Jijk gevonden van den veenarbeider H. B., die verblijf ge houden heeft in een woonscheepje aldaar. Een eind weegs vond men geheel ver kleumd achter een turfhoop den veen arbeider J. S. liggen. Zij waren Zater dagavond samen uitgegaan om hun week loon te ontvangen ze zijn op den terug weg in het veen verdwaald en van elkaar geraakt, vermoedelijk tengevolge van sterken drank. Dal zou geld kosten. De Minister van Marine heeft aan de Eeiste Kamer voorgerekend waar mijn- versperringen als middel tot verdediging van onze kusten op zou komen te staan. Als wij strooimijnen willen leggen langs onze gansche kust, zóo dat die daardoor behoorlijk is versperd, dan zou ons dat komen op een uitgaaf van 31 1/2 millioen voor aanschaffing van da mijnen en 20 millioen voor een voldoend getal schapen orn de mijnen snel te kunnen strooien, benevens de kosten van een bomanning van 3408 koppen voor die schepen. En dan zeulen die mannen nóg, op de niet versterkte punten der kust, door den vijand al heel gauw zijn opgeruimd eu zouden ze voorts de heele Noordzee onveilig maken, zoodat geen handels vaartuig onze kusten meer zou durven naderen en we bovendien ruzie zouden krijgen met alle Noordzee-mogendbeden. De mijnramp in Colorado. Uit Primero wordt nog gemeld, dat er onder in den luchtkoker van de Colorado Iron and Fuel Cy, 79 lijken op een hoop gevonden zijn. De mannen hadden zich daar blijkbaar ingeworpen om zich te redden, maar stikten terwijl zij worstelden om vrij te komen. Vol gens een otficieele opgave werkten er 149 man in de mijn, op het oogenblik dat de ontploffing gebeurde. Nader wordt gemeld, dat de ontplof fing in de mijn de schacht bijna geheel heeft vernieldmen gelooft zoo goed als zeker, dat alle 149 mijnwerkers, die aan het werk wareD, omgekomen zijn. De reddingsafdeelingen hebben reeds 24 lijken boven gebracht. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 sleutel, gevonden op den Waalderweg, l paar handschoentjes gevonden te den Burg. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 5 tot en met 11 Feb '10. GEBOREN Petronella Trijntje, d.v. Eg- bert Simon Boekei en Geertje Marretje Bakker (den Burg). Jan, z-v- Klaas Verhoeve en Maartje Breen (Eierland). Maartje Lornelisjed.v. Hendrik Kalis en Geertrui Kolle (Eierland.) Riske Sjouke, d.v. Andreas Ran en Margaretha Jacoba van Elburg. (den Burg.) ONDERTRODWD: GETROUWD: Ueene- OVERLEDEN Jannetje Jager, oud 75 j. gob. met Willem Schaatsenberg (den Burg.) Lena Dekker, oud 68 jaar, (de Cocksdorp.) Levenloos aangegeven: twee. Zondag 13 Februari 1910. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Av. 7 uur ds. Kijne Koog. Geen kerkdienst Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Kijne. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Coclcsdorp, Vm 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. V m. half 10 ds. J. G. R. v. Mourik Pred. der Ger. Kerk te de Wilp. Nam, 2 uur ds. J. R. G. v. Mourik Pred. der Ger. Kerk te de Wilp DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 u. ds. Bussemaker. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 16 Februari. Den Hoorn, 's Av. 7 u. Zendeling Alkema Lichtbeelden - Collecte voor de zending. Donderdag 10 Februari. Oosterend. 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Coclcsdorp. 's Av. 7 uur B. A. Alkema, van den Haag, over de zending. Scliagen, 10 Fob. Aan cvoerd 7 Kalfkoeien f 140,a f 210—; 65 Vette Koeien f 170 a 300,00; 7 Geldekoeien 1 110 a 1 140 30 Nuchtere Kalveren f 7 a f 23, 0 Stieren f 0 a f —0; 0 Schapen (vette) f 00,— a 00,00 350 Overbouders f 12 a 22.00. 25 Vette Vurkens 50 a 53 cent per Kg. 5 Magere Varkens f 15 ai 19 00. 50 Biggen f' 9,a f 15,00; Boter f 1.55 a 1 1.65 per K.G. Kipoieren f 4,00 a t 5,00 per 100; Leiden, 11 Feb. Ter markt aangevoerd: 13 Stieren f145 a 1255, 93 Kalf- en Melkkoeien f 154 a 1 282; 192 Varekoeien f 108 a f 254; 215 Vette Ossen en Koeien 117'laf 282 34 Kalveren (vette) f 58 a 1 114 64 Kalveren (magere) t 4a t 11 443 Schapen (vette) f 16,— a f 29. Magere Vaikens faf 211 Biggen f 6,00 k f 13,00; Bnrgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. van 15 Jan.10 Febr. Ondertrouwd: Douwe Roos, oud 30 jaar en Elisabeth Visser, oud 25 jaar. Go hor en: Johanna, dochter van Wiebe Wijga en Jiekc Kuipers; Jan, zoon van Coruelis Zoy lemaker J z. en Tietje Cupido CORRESPONDENTIE. Hvt ingezonden stuk over Kalimeel in een volgend nummer. Bed. Geboren niSKE SJOIIKE, dochter van A. Ran M. J Ran-v. Elburg. 11 Febr, Allen, die iets te vorderen heb- bén van de nalatenschap van de Wed. J. A. HARTE, overleden te Oost op Texel, gelieven daarvan opgave te doen aan ondergeteekende voor den 2öen Fe bruari 1910. J. H. HARTE. Oost op Texel. De ondergeteekende E. BLANKE, smid te Eijerland (Texel) maakt bekend: dat alle verhoudingen, waarin hij tot dusverre heelt gestaan tot de firma Blanke Co., uitoefenende het smidsbedrijf en den handel in landbouwwerktuigen te Eijerland (Texel) zijn beëindigd, dat alle zaken botrokking hebbende op gezegde firma van heden af worden ge dreven door de Heeren Bernardus Dros, Nicolaas Dros, Albert Eelman en Dirk Eelman, allen landbouwers te Eijerland op Texel en dat deze heereü het recht hebben verkregen om alle op naam van de firma Blanke Co. uitstaande vorderingen te incasseeren en dat hij, ondergeteekende, afstand heeft gedaan van alle rechten, die hij op of ter zake dier firma kan doen gel den en mitsdien erkent, dat genoemde heeren Dros en Eelman uitsluitend ge rechtigd zijn tot alle activa van welken aard ook, tot gezegde firma behoorende. Eijerland (Texel) 11 Februari 1900 tien. E. BLANKE. Do voorloopig goedgekeurde rekening en verantwoording van bovengenoemd be stuur ligt vanaf heden gedurende 14 dagen ter inzage bij don Secretaris-Penning meester te Oosterend. Het Bestuur voornoemd, A. A. EELMAN, Voorz. P. K, BREMER, Secr.-Penningm. is op MAANDAG 14 FEBR. van 11 12 in „de Lindeboom" te spreken. OPENBARE VERGADERING op Zaterdag 19 Febr. 1910, 's avonds 8 uur in 'tHotel „Texel". Onderwerp „Door strijd tot overwinning". Debat gewenscht. Entree 10 cent. Namens het bestuur, L. SCHAPEN, Sekr. 's avonds 7 uur, Hotel de Zwaan van den Spreker de heer J. v. d. HULST. Onderwerp: „Bemesting van Bouw- en Weiland". Ieder lidmagtweepersouenintroduceeren. Namens het bestuur, J. KOOIJ, Voorz. T. C. BAKKER, Secr. G. BAKKER, Waal en Burg, TE HUUR genaamd „Vóór- en Achterste Huiskoog', groot 1,83,20. Te bevragen by P. S. KEIJSER. TE KOOP Jb. BOOGAARD, Trcntgccst. waarvan 8000 pond eerste kwaliteit. Adres C. KEIJSEK Sz., Hurkebuurt.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2