N°. 2339. Zondag 27 Februari 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Woensdag den 2 Maart 1910, des voormiddags te lOYa ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 25 Febr. 1910. De Burgemeester van Texel, W. F. HIDDINGH. Onderwerpen ter behandeling: Kostelooze Vaccinatie, Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kos telooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: te Be Cocksdorp, ten huize van Jb. Buijs op Zaterdag 12 Maart 1910 voormiddags ll1/» uur te De Waalten huize van den genees heer Van der Vegt, op Zaterdag den 12 Maart des namiddags 7 uur. Texel, den 24 Febr. 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. HIDDINGH. Jaarlijksche toelating van nieuwe leer lingen op de O. L. Scholen. De burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 April a. s. leerlingen tot de O. L. Scholen in de Gemeente kunnen worden toegelaten, die op dien datum dm leef tijd van 5 jaren en zes maanden hebben be reiktI, waartoe men zich vóór 25 Maart a. s. moet aanmelden bij de betrokken hoofden der scholen onder overlegging van het vaccinatie beioijs. De leerlingen, die tot de school mot uitgebreid leerplan te Den Burg wenschen toegelaten te worden moeten op l April a.s. het vijfde of een hooger leerjaar van eoue school voor gewoon lager onderwijs met vrucht hebben doorloopen, hetgeen zal moeten blijken door over legging van een desbetreffende verklariifg van hut hoofd der lagere school waar de leerling onderwijs genoot. Texel den 24 Febr. 1910. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 26 FEBRUARI 1910. Verg. „Hulpbetoon en Toelaagfonds" Woensdagavond had in „de vergulde Kikkert" de alg. verg. plaats van de vereeniglngen „Toelaagfonds en Hulp betoon". Bij de opening door den voorz., den heer P. Lieuwen, wordt den leden medegedeeld dat de verg. reeds in Jan. had moeten plaats vinden, doch dat men door ongesteldheid van den voorz. in gebreke was gebleven. Verder zegt spr. dat het hem leed doet, dat er zoo weinig belangstellenden waren opgekomen, doch spreekt tevens den wensch uit, dat deze avond een gezellige mag zijn en roept dan ook de aanwezigen een har telijk welkom toe. Hierna worden de notulen der vorige vergadering door den secr. voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De penningmeester brengt hierna verslag uit over het afgeloopen boekjaar. Uit diens voorgelezene bleek, dat er was ontvangen f 111,23 uitgegeven f 96,665 batig saldo f 14,56s zoodat er in kas was totaal f755,69. De voorzitter verzoekt de h h. J. Kiljan, Joh. Kikkert en R. Koorn de rekening even te willen nazien, aan welk verzoek door genoemde heeren wordt voldaan. Nadat de rekening was nagezien, werd door den heer Joh. Kikkert namens de mede rekeningopnemers, hulde ge bracht aan den penningm. en stelt spr, voor de rekening goed te keuren, daar zij deze volmaakt in orde hadden be vonden. Hiertoe werd besloten. Daarna werd overgegaan tot de ver kiezing van een commissaris: De heer J. Geus Az. moest als zoodanig aftreden, doch was direct herkiesbaar. Bij stemming werd de heer J. Geus Az. weder herkozen, welke onder dank aan de vergadering de benoeming aannam. Bij de rondvraag werden nog enkele vragen gesteld, welke alle door den voorzitter werden beantwoord. Daarna wordt overgegaan tot de be handeling van „Hulpbetoon", welke vereen, evenals het „Toelaagfonds", door hetzelfde bestuur wordt geleid. De secr. leest de notulen der vorige vergadering voor, welke onveranderd worden goedgekeurd. De voorz. zegt, dat daar er geen contributie wordt geheven er zoo nu en dan, b v. om de 2 a 3 jaar eens bij de leden wordt rondgegaan om een kleine gave. Ook dit jaar zal er weder zulk een rondgang plaats hebben, en hij twijfelt dan ook niet of allen zullen weder iets willen bijdragen tot steun dier vereeniging. Hierna werden eenige vragen gesteld aangaaude aankoop en behandeling der handschoenen enz. welke door den voorz. werden beantwoord. Door een der leden, welke zeker een woord van dank verdiend, wordt aan geboden, een kistje, benoodigd voor handschoenen, enz., hetwelk, volgens den voorz. vernieuwd moet worden, gratis te maken. De voorz. zegt deze daarvoor dank, en deelt mede, dat het bestuur dit royale aanbod gaarne aanvaard. Nog werd door een der aanwezigen een woord van hulde gebracht aan het bestuur, dat zich er zoo voorspant, om alles netjes te doen geschieden, spr. wijst er op, dat er tegenwooidig bij een be grafenis geheel geen ondei scheid meer is tusschen rijk en arm, iets wat hij dan ook gaarne ziet. Op de vraag van een der leden of het met meer gewenscht zou zijn, het geld niet enkel in de Rijkspostspaarbank te beleggen, doch ook in de Boerenleen bank, met het oog op meerdere rente, wordt door den voorz. geantwoord, dat het bestuur op een volgende vergadering daarop terug zal komen, om dan een voorstel in te dienen tot wijziging van het reglement, hetwelk alleen zegt dat het geld in de Rijkspostspaarbank zal worden belegd. IN iemand verder het woord verlangende sluit de voorz., met een woord van dank aan de aanwezigen voor de gezel lige besprekingen van dezen avond, en de beste wenschen voor de vereeniging, de vergadering. Landbouwlezing afd. „Texel", Noordh. Boerenbond. De opkomst van belangstellenden mocht bevredigend genoemd worden. De voorz. opende te half 8 de vergadering met een welkom aan de opgekomenen, vergelijkt de landbouw met een brandkast waarin een schat is geborgen, doch waarvan wij het gebruik van den sleutel (de kunst mest) niet voldoende kennen om dien schat machtig te worden en spreekt den wensch uit dat allen dezen avond meerdere kennis zullen deelachtig worden. De spreker van den avond de heer J. v. d. Hulst, het woord verkrijgende, deelt mede, met genoegen de opdracht van de afd. „Texel" der Noordh. Boerenbond te hebben aanvaard, om bier in hoofdzaak te spreken over de bemesting van grasland. Wat is bemestiDg zegt spr., een een voudige vraag waarop het volgend een voudige antwoord het brengen van stoffen in den grond die voor de goede ontwikkeling der planten onontbeerlijk zijn. Of men die stoffen nu als stalmest of als kunstmest in den grond brengt zegt spr. is precies gelijk, de planten hebben ze noodig voor hun groei, de een meer, de ander minder, stikstof, phosphorzuur, kali en kalk, die alle in stalmest aanwezig zijn, doch brengen wij die stoffen in den vorm van Chilisalpeter, slakkenmeel, kainiet en kluitkalk in den bodem, dat is voor de planten precies betzelfde, of eigenlijk nog beter, omdat wij daardoor in staat zijn, iedere plant te geven naar zijn behoefte, iets wat met de stalmest niet mogelijk is omda,t stikstof, phosphorzuur, kali en kalk daar in een bepaalde verhouding voorkomen juist zooals het dier dat oplevert, d. i. met wat veel stikstof en wat weinig phosphorzuur volgens de behoefte van de planten. Spr. drukt zijn hoorders op het hart bij het gebruik van kunstmest vooral een volledige bemesting te geven, mislukking van een kunstmestbemesting is in den regel een gevolg van een eenzijdige be mesting. Gier, zegt spr. is geen volledige bemes ting, phosphorzuur en kalk komen er niet voldoende in voor, daarom slakkenmeel of superphosphaat aan die bemesting toe voegen. Het bemestingvraagstuk zegt spr. is een voedingsvraagstuk, bet doet er niet toe of we op zand of kleigrond bouwen, er moet worden gezorgd dat hetgeen de planten Doodig hebben in den grond aanwezig is. Na nog een paar staaltjes over het goed gebruik van kunstmest te hebben mede gedeeld, een over den bouw van haver, waarbij enkel kunstmest het van kunstmest en stalmest en van enkel stalmest gedurende 4 jaren won, wat betrof de hoogste opbreng sten, het andere over den verbouw van bieten, als veevoeder, wat spr. ieder vee houder aanbeval en waarbij spr. deed uit komen, welke hooge opbrengst men zelfs op slechten zandgrond kan krijgen bij oordeelkundig gebruik van kunstmest, begon spi. aan zijn eigenlijk onderwerp, de bemesting van grasland, Wij onderscheiden zegt spr. drie soorten grasland, ten eersto die waar wij uitslui tend weiden, ten tweede waar wij eerst hooien en daarna weiden en ten derde waar wij 2 maal hooien. Spr. toont aan dat wij in het eerste ge val kunnen vclstuan met een bemesting van enkel slakkenmeel of superphosphaat naar omstandigheden. Spr, noemt het bren gen van stalmest op weiland een slecht gebruik van stalmest. Voor landerijen die eerst gehooid en daarna geweid worden wijst spr. op het noodzakelijke van een kalibemesting in den vorm van kainiet naast een bemesting met slakkenmeel of superphosphaat, terwijl spr. verder aantoont dat bij een gebruik uitsluitend als hooiland, 2 keer maaieD, een volledige bemesting noodzakelijk is, vooral omdat er maar weinig landerijen zijn die een dergelijk gebruik op den duur zouden kunnen uithouden. Terloops wijst spr. op het groole nut van den grond watervrij te houden, door slooten en greppels in goeden toestand te houden, omdat een goed ontwaterde grond bevordelijk is voor de ademhaling der plan ten en de vorming van stikstof door ver rotting der plantenresten. Vervolgens gaat spr. over tot bespreking der kalk voor de planten zoo noodig als brood voor den mensch ten 1ste als onont beerlijke voedingsstof, ten 2de voor ver betering van den structuur van den grond. Kalk werkt in stijve gronden losmakend, in losse sterk doorlatende gronden houdt ze het water vast, in beide gevallen is de werking heilzaam. Men klaagt over de uitputting der grond door kalk, doch dat is niel de schuld van de kalk doch van den landbouwer, zegt spr., op de kalkwagen moet steeds de mest wagen volgen. Nadat spr. vervolgens over de hoeveel heden kalk, superphosphaat, slakkenmeel, kainiet en chilisalpeter nog verder beeft uitgeweid, onder opmerking evenwel, dat hij geen vast recept geeft doch ieder dat voor zich door proefnemingen dient uit te maken, stelt hij de vergadering in de ge legenheid vragen te stellen, die door hem zoo ver in zijn vermogen, gaarne zullen worden beantwoord. Van die gelegenheid werd ruimschoots gebruik gemaakt en werd naar aanleiding dier vragen nog behandeld, de vastlegging der stikstof in stalmest, het bewaren van stalmest, de aanwending van gier, het spreien van mest, de bemesting van hooge drooge zandgrond, alles zeer ten genoegen der vergadering, waarop te half elf de vergadering, met een woord van dank aan spr. en toehoorders, door den voorz. werd gesloten. Hedenavond in de Lindeboom. Hoewel het aantal uitgaansavonden, 't zij tot leering, 't zij tot genoegen, in den laatstan tijd nog al beteekenend is, willen wij toch herinneren aan den avond van heden, op welke de vereeniging voor Vrouwenkiesrecht een propaganda- avond zal houden ia het hotel „De Lindeboom". Wij doen zulks om waar de vrouw haar recht opeischt in de maatschappe lijke samenleving, het aanbeveling ver dient ook daaraan een gereed oor te leenen. De avond van heden biedt daartoe een zeer geschikte gelegenheid door de lezing welke Mej. Weeveringh zal houden. Bovendien zal het genot van dezen avond zeker worden verhoogd door de voordracht van propagandistische verzen, door eene Dame aan wien zulks wel is toevertrouwd, alsmede door hptgeeu het programma meer beloofd. Een en ander moge tot aansporing strekken om hedenavond naar Hotel „De Lindeboom" op te gaan. Een onheil. Een onheil, 't koste geen menschen- leven doch berokkeude wel flnancieele schade, viel eergisteren te constateeren. Een zwaai" beladen wagen met stroo, en die passeeren tegenwoordig van bewonderenswaardige breedte ons dorp, streek van het perceel van Mej. de Wijn den schoorsteen af. Nu is het zeker waar, dat de kunst om wagens met veel stroo of hooi te beladen, in onzen tijd groote vordering maakt, doch 't is ook even waar dat TEXELSCHE COURANT. 1. /Aededeelingen ingekomen stukken. 2. Vaststelling suppletoir-kohier hoofdei, omslag 1909. 3. Vaststelling primitief-kohier hoofdei, omslag 1910. 4. Stemming uoorstel B. en W. inz. drankuerkoop G. Zoetelief. 5. Aanbieding begrooting enz. uan het alg. Weeshuis. 6. Benoeming leden commissie tot mering uan schooluerzuim. 7. Verzoek eeruol-ontslag C. H de Braai als hoofd der school. 8. Idem A. C. Timmer-Keijser als on derwijzeres in uak k. 9. Voorstel aanuaarding legaat mijlen F. Keijser. 10. Voorstel tot het aanuragen uan sub sidie uoor schoolboum enz. te Z-Eierl. 11. Voorstel tot opheffing der school te Oost. 12. Verzoek uan de afdeeling Texel uan het Witte Kruis om uergunning tot het aanleggen uan een openbaren meg aan den Burg. 13. Adressen inz. beharding uerbindings- meg tusschen Oosterend en de Cocksd.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1