Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Predikbeurten- Marktberichten, UIT DEN GEMEENTERAAD. INGEZONDEN STUKKEN. Holl. Mij. van Landbouw. Gisteren avond vergaderde in Hotel „De Lindeboom" de afd. Texel van de Holl. Mij. van Landbouw. In aanmerking genomen bet ledental was do opkomst niet groot te noemen. Na een woord van welkom door den voorz. bij de opening der verg. werden notulen gelezen en mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken. Daarna deed de penniogm. rekening van den fin. toestand der atd. waaruit bleek dat de ontvangsten hadden be dragen f 1822,33, de uitgaven 12016,45 een nadeelig saldo van f 194,12. De stemming volgens art 23 van het regl. of door de aid. dit jaar nog een tentoonstelling zal worden gehouden, sprak uit, dat zulks niet zal plaats hebben. Omtrent het voorstel Rammenkeuring werd besloten, dat zulks ook dit jaar weder zal plaats hebben. Als datum werd bepaald einde Augustus of begin September. Naar aanleiding van dit voorstel zou de heer C. Sz. Keijser het gewenscht achten, dat er aan het pro gramma Rammenkeuring nog een punt werd toegevoegd, n.L keuring van 2-ling lammeren, waarvan, wanneer er één ram bij is, ook het moederschaap en het andere lam aanwezig moet zijn, als bewijs, dat het een tweeling-ram is. Tot aanneming van dit voorstel wordt besloten. Besloten wordt om aan de afd. Hoorn een bijdrage van f 10.— te verleenen voor de aldaar te houden groote ten toonstelling. Nog werd besloten een afgevaardigde te zenden naar de buitengewoone verg. te houden te Amsterdam den 9 Maart 1910. Bij langdurige stemming werd de heer N. Schumaker als zoodanig benoemd. Tot plaatsvervangers werden gekozen de heeren Joh. Koning en D. Keijser Hz. Oosterend1 Maart. J.l. Zaterdagavond werd alhier de eerste openbare uitvoering van hetChr. Harmoniecorps „Excelsior" gehouden, en wel in de Geref. Kerk. Vele donateurs met hunne dames waren aanwezig en ook waren belangstellenden van bijna alle dorpen der gemeente opgekomen. Daar ds. van Grasstek (wien de leiding was opgedragen) door ambtsbezigheden verhinderd was bij den aanvang tegen woordig te zijn, opende de directeur, de heer J. Pool de bijeenkomst, liet zingen Ps. 591, ging voor in het gebed, en riep het gebruikelijk welkom toe, terwijl hij een zacht oordeel vroeg voor 't geen „Excelsior" zou doen hooren. 't Gezel schap bestond pas een jaar en men had met veel tegenspoed te kampen gehad. Yoor de pauze werden 8 nummers ten beste gegeven, en vooral het 4e, „La Dame de Coeur", verwierf een daverend applaus. Stellig was dit het mooiste nummer, ofschoon ook met ge noegen naar de andere nummers ge luisterd werd, volgens het oordeel van velen. In de pauze beklom de WelEerw. Heer ds. van Grasstek het spreekge stoelte, en vroeg de aandacht voor Psalm 150. Bij elk vers werd eene toe lichting gegeven, en bij het gesprokene werd gewezen op de booge waarde van muziek, terwijl opgewekt werd, ze te gebruiken tot Godes eer. Goede muziek weert zonde. Het gehoorde had spreker goed gedaan, het beloofde meer en deed hem uitroepen „weest uw naam getrouw „Excelsior" steeds hoogerVooral koraalmuziek was spr. het meest aange naam. Verzocht werd Ps. 150 eerst eens te willen spelen en dan nog eens bij gezang van de aanwezigen, waaraan voldaan werd. Toen volgden nog vijf nummers, waarna ds. van Grasstek een slotwoord sprak. Na het zingen van Ps. 118 14 volgde dankzegging, waarna "Excelsior" met genoegen op de eerste uitvoering kan terugzien. Waal28 Februari. De laatste bijeenkomst in dit seizoen van „Nut en Genoegen", Zaterdagavond bij A. P. Eelman gehouden, was ondanks de slechte wegen, zeer goed bezocht. Evenals vorige jaren was deze avond gewijd aan tooneelspel enz. Achtereenvolgens werden opgevoerd le. „Een Kerstavond" tooneelspel in 2 bedrijven door W. Mets Tz.2e. „Die malle oom Van Ginkel3e. „Als men jonge meisjes fopt" en 4e. „Kleurlingen". Naar het eerste stuk, boeiend van inhoud en natuurlijk weergegeven, werd met stille aandacht geluisterd; de laatste 3 stukjes brachten er de vrooljjkheid in. Geen wonder, dat het aan bijvalsbe tuigingen niet ontbrak. Aan.het slot dankte de voorz. allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden meegewerkt en riep de aanwe zigen een „tot weerziens" toe in het volgend seizoen. OudescJiüd, 1 Maart. Zaterdag 26 en Zondag 27 Februari, j.l. gaf de Rederijkerskamer T.A.V.E.N.U. eene uitvoering in de Zeven Provinciën Opgevoerd werd „Donkere Wolken" tooneelspel in vijf bedrijven door S. H. Hylkema. Met voldoening kan de ver- eeniging op beide avonden terugzien. Keurig werd er gespeeld. De hoofdrollen waren in flinke handen en het samenspel liet niets te wenschen over. De Directeur, de Heer C. Schaap kan trotsch zijn op den uitslag. Beide avonden was de zaal flink bezet. Ben hoorn28 Februari. Onze plaatsgenoot, de [jongeheer C. Dogger, heeft met gunstigen uitslag de hoogste punten behaald voor het Ned. KI. Den. Vlieland, 25 Febr. In de Noordergronden strandde gis teren op den Engelschen Hoek de Duitsche viermastbark „Hans" in ballast van Hamburg naar Port Talbot. Het schip werd gesleept door een Belgische boot en raakte tijdens stormweer door het breken der sleeptros hiervan bewesten het lichtschip Terschellingerbank los. De bark verloor ankers en kettingen [en raakte vast op een gevaarlijke bank. Sleepbooten hebben getracht het schip dat reeds lek is en water maakt, af te brengen, hetgeen nog niet is gelukt. De Hans is een van staal in 1904 te Glasgow gebouwd schip met laadvermogen van 3102 ton. Nader vernemen we dat de red dingboot van Terschelling naar de stran dingsplaats is gebracht door de sleepboot Adm. de Ruijter. Slechts drie man der 34 opvarenden wenschten het schip te verlaten. Drie sleepbooten hebben bij hoog water getracht het schip vlot te krijgen. 26 Febr. De Hans zit hoog, de positie van het schip wordt gevaarlijk. 27 Febr. Heden, Zaterdagavond is het schip door de sleepbooten Titan, Hercules, Texel, Neptunus en Terschel ling vlot gesleept en Zondagmorgen te Helder binnengebracht. Tot tijdelijk onderwijzeres alhier is benoemd Mej. N. Roosloot, thans tijdelijk onderwijzeres te AnnaPaulowna. Geslaagd voor 2de stuurman der groote stoomvaart de heer K. Rib alhier. Een mooie pleizierboot te koop. Naar men verneemt zal het pantser- dekschip „Koningin Wilhelmina der Ne derlanden", dat de] vorige week uit Oost-Indië is teruggekeerd, voor verkoop in aanmerking komen. Het is pas 18 jaren oud. Onweer. Boven Zaltbommel ontlaste zich Donderdagavond tegen half zes een he vig onweder, gepaard met zwaren hagel slag. De bliksem sloeg in de koetsiers- woning van den heer Van D. en be schadigde het dak, doch veroorzaakte geen brand. Een mooie vondst. Terwijl de heer Rink, zoon van den aannemer, van dien naam, te Beverwijk, dezer dagen op'.een pad in den omtrek van de Breesaap fietste, bemerkte hij op een stuk grond een groote bonte kraai, die met forsche woedende slagen op iets pikte. Bij nadering had de vogel nog niet veel lust, trots het gesis van dien heer, om weg te vliegen en deed pogingen om het voorwerp mede te nemen, hetgeen mislukte. Bij onderzoek bleek dat het een] groote diamanten broche was. Na den autoriteiten kennis van het gebeurde te hebben gegeven, heeft de heer R. de broche te Amsterdam laten waardeeren en is tot de conclusie ge komen, dat deze van zeer hoooge waarde was. Uit het behandelde in de heden ge houden Gemeenteraadszitting stippen wij aan dat het suppl. Kob. H. O. 1909 werd vastgesteld tot een bedrag van f 86.50 het prim, kohier 1910 tot een bedrag van f 19918.50; het voorstel B. en W. inzake drank verkoop G. Zoetelief, strekkend om daarop afwijzend te beschikken waarover bij vorige stemming de stemmen staak ten, werd aangenomen. de begrooting van het alg. Weeshuis werd tot onderzoek in handen eener commissie gesteld tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heeren L. J. Kikkert, R. Visser, Arn. Langeveld, W. C. Reij, P. W. Roeper, W. Brans, C. W. Bakker, A. Eelman Az., S. Kuijper Gz. aan den heer C. A. de Braai werd eervol ontslag verleend als H. d. S. te den Burg, aan Mej. Timmer-Keijser evenzoo als onderwijzeres in vak k te Oost het voorstel tot aanvaarding van het legaat van wijlen den heer F. Keijser werd aangenomen; het voorstel tot het aanvragen van subsidie voor schoolbouw enz. te Zuid- Eierland werd goedgekeurd het voorstel tot opheffing der school te Oost, werd verworpen. het verzoek om vergunning tot het aanleggen van een openbaren weg, door de afd. Texel van het Witte Kruis, werd ingewilligd inzake adressen tot beharding ver bindingsweg tusschen Oosterend en de Cocksdorp werd besloten daarop niet in te gaan. DURE ME8T. Woensdag 23 Februari 1910. Afwezig de heer D, Smit. Voorzitter do heer J. Molenaar, burgem. De notulen der vorige raadsvergadering worden gelezen on onveranderd goedge keurd. Mededeeling wordt gedaan van het Koninkl. besluit, waarbij zijn goedgekeurd de verordeningen op de beffing van bolas- ting op gedistilleerd (1910) en op do heffing van steigergelden. Den raad werden aangeboden: het Ge meenteverslag (1909) en de jaarverslagen (1909) over hot Zeevaartk. onderwijs, hot Lager onderwijs en van do Commissie tot wering van schoolverzuim. Deze vorslagen zullen ter lezing bij do leden van den raad worden rondgezonden. Een aantal ingekomen stukken worden gelezen en voor kennisgeving aangenomen. Het prim, kohier van den hootd. omslag dienst 1910, door B en W. aangeboden, wordt door den raad vastgesteld op 11245; dat van de hondenbelasting op f 66. Wordt gelezen een adre3 van de vereen. „Vlielands Belang"' houdende verzoek tet verbetering van den weg langs het Achter om. Aangezien die weg reed? in betoren toestand is gebracht, nadat het adres is ingediend, wordt de behandeling van het verzoek niet meer noodig geacht. Even wol wordt naar aanleiding dezer kwestie de wenschelijkheid betoogd bedoelden weg gedurende het natte herfstseizzoen zoo wei nig mogelijk door voortuigen te laten be rijden. De vergadering wordt daarna gesloten. HERVORMDE GEMEENTE. Donderdag; I Maart, Oosterend. 's Avonds 7 unr Bijbellezing. HERVORMDE GEMEENTE. Zondag 6 Maart 1910. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Voorm. 10 uur ds. Boeko. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 j ds. H. Brouwer Nam. 3 uur j van Lutjegast, prov. Groningen. (H. Avondmaal) DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Vm. 10 uur dg. Kuperus. Avondmaal. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Pnrmerend, 1 Maart. Aangevoerd 350 Runderen waaronder: 171 vette kooien 52 d 70 Ct. per KG, ,fi] Gelde koeion f 110 d 170. Melkkoeion f 150 d 240. 18 stieren. 62 vette kalveren f 0,80 a f 1.00 p. Kg. 918 Nuchtore kalveren f 11a 1 28 508 Schapen f 15,d f 23,00 prijsh. h. mtg 600 Lammeron t 15,a f 23, 329 vette varkens f 0,48 a f 0,52 por Kg.; 75 magere varkens 16 a f 36,—; 219 biggen f8 a 1 13 kipeioren f 3.25 a f 3.75 per 100; In de maand Januari wordt een stroom van prijscouranten door bandelaars in landbouw-, tuin en bloemzaden over de klanten uitgestort. Men krijgt dan zoo'n beetje 'tidee, dat het voorjaar in aantocht is en men neust eens in de smakelijk uitziende boekjes naar soorten en prijzen der ver schillende zaden. Naast de zaden bieden ver scheidene handelaars allerlei artikelen aan, die met land- en tuinbouw in verband staan. Een loffelijke gewoonte en gemakkelijk voor de klan ten. Dat op al die artikelen verdiend wordt, spreekt van zelf, maar het kan wel wat te erg worden. Zoo vindt men achter in de prijscou ranten gewoonlijk ook opgave van kunstmeststof fen. Meestal gemengde, dus volledige, tegen een prijs van 15 a 25 cent per kilo. Dat is wel duur, maar de hoeveelheid is ook gering, zoodat de winst slechts enkele centen bedraagt. Erger wordt het echter, als de prijzen per 100 kilo zoo verbazend hoog opgegeven worden. Zoo ontving ik dezer dagen een prijscourant, waarin onder den titel: Volledige kunstmeststoffen, opgegeven wordt: mest voor alle gewassen, voor granen, voor aardappels, voor vruchtboomen. Dus 4 soorten. Van iedere soort staat er bij vermeld, wat zij bevat. Mest voor aardappelen bevat 4°/q stikstof, 6 oplosbaar fosforzuur en 13 kah. Deze verhouding is heel goed, want ieder weet, dat aardappels tot de zoogenaamde kalivreters behoo- ren, met andere woorden, dat zij veel kali noo- dig hebben. Ik heb de moeite genomen eens na te rekenen, welke meststoffen en hoeveel van elk men volgens deze verhouding noodig heeft per Hektare. 'Werd de mest in den voorwinter uitgestrooid, dan had men voor kalimest het goedkoope Kainiet kunnen gebruiken. Daar het echter naar 't voorjaar loopt, dient men nu liever het duurdere Patentkali te nemen. Want laat uitgestrooide Kainiet heeft een nadeeligen in vloed op den smaak van eetaardappels. Voor stikstofmest is Chilisalpeter aangewezen en voor fosforzuurbemesting dient men Superfosfaat te nemen. Voor niet arm land strooie men uit per Hektare: 160 kg Chilisalpcr a f 12,maakt f 19,20 240 kg Superfosfaat a f 2,50 maakt f 6. 300 kg Patentkali a f 6,25 maakt f 18,75 700 kg kunstmest voor f 43,95 of 100 k.g. volledige kunstmest volgens de opgave van gehalten in bedoelde prijscourant f 6,28. Rekent men nu voor het mengen en den zak zeer ruim en wel 72 cent, dan komt 100 k.g. mest voor aardappels op f 7,Doch bedoelde prijscourant vermeldt voor 100 k.g. maar even f 17. Is dat nu eerlijke handel En al zegt de verkooper: Er worden ook kleinere hoeveelheden dan 100 kg. verkocht, dan nog is de prijs naar verhouding veel te hoog. De bemesting per Hektare kwam volgens mijn berekening op f 43,95, met de zakken cibij wellicht f 45. Doch 7 maal 100 kg. volgens prijscourant op 7 maal f 17 of f 119. Mijn raad is: Koop de Kunstmeststoffen afzonderlijk, strooi ze afzonderlijk uit, vooral het Superfosfaat, want anders gaat de boel kleven en klevcrigen mest uitstrooien valt niet mee. Maar vooral, geloof den handelaar in mengmest niet, als hij spreekt van bijzonder dure meststoffen,die hij gebruikt. Want de door mij genoemde zjjn de beste. B. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie') Mijnheer de Redacteur. Vergun mij eenige plaatsruimte in uw blad. Daar ik Zaterdag j.l. in het 2de blad van de //Courant/' en een week of vier geleden in de //Texelsche Courant" mocht lezen aangaande de vogelmoord op de Goudplevieren wilde ik zeer gaarne een ieder betere inlichtingen govon. De heer Thjjsse houdt zeer veel van vogels, dat weet wel een ieder, maar over de Goudplevier is de heer Thijsse niet goed ingelicht, maar als genoemde heer zijn zin zou krijgen, zouden welhaast alle vogels in bescherming zijn, want schadelijker als de plevieren zijn er zeker al niet. Er wordt ge schreven dat die diertjes slakkeneters zijn, maar de bewijzen zijn vlug na te gaan dat zij bij dui zenden wormen verslinden, maar geen slakken. De heer Thijsse, of liever gezegd, geen een mensch, zal ooit gezien hebben dat de plevieren of Wilsters genaamd, op het bouwland liepen te azen, vooreerst als die vogels op het bouwland houwen, geef maar acht dat het slecht weer is of slecht weer op til, ze gaan van benauwdheid naar bouwland, zitten dicbl bij elkander en denken bepaald niet aan eten, en in bouwland is ook weinig te vinden, want als herfstdag de ploeger te veld is, zijn de meeuwen present en die nemen de voorradige wormen die te voorschijn komen al weg en de anderen gaan weer wat dieper, want zoek maar inn de bovensten lossen grond, men zal geen worm vinden, nog minder een slakje, die verschuilen zich in ruige greppels en slootkanten, daar kan men die kleine grijze slak vinden. Maar is het weer gunstig, dan komen de wilsters weer op de groene weiden en laat ieder boer nagaan op het beste land wat hij heeft en voornamelijk daar de stalmest naar toe gaat, en naar mijn verstand komt door de stalmest de werm, en als dat beste land allemaal slakkenland was, stond het er slecht voor, want op mager land komt de wilster nooit en dat weet ook een ieder wel dat daar geen worm is, en daar ik het al meer als eens heb opgemerkt, en ik heb ze al minstens twaalf jaar nagegaan, als we ze onder het net sloegen van benauwdheid de wormen do keel uitkwamen en als mijn lokkers drie dagen in het kistje opgesloten zijn (want als ik dagelijks vang houdt ik alle dagen frissche, maar de dagen dat ze op het bouwland houwen zijn ze ook niet te vangen) eten zjj wormen onder dat we er bij staan, zoo schuw ze anders zijn, dus ik raad het iederen boer aan ze zooveel mogelijk te verjagen en als de heer Thijsse van de herfst een paar dagen met mij mee wil gaan, dan kan genoemde heer zich er van overtuigen, want als ze zoo'n goed stuk land in de gaten krijgen, z\jn ze er ook dagen te zien bij goed weer en halen dan bepaald alle wormen den grond uit, want ik heb het meer als eens opgemerkt, dat ze er later niet meer gillen wezen. Mijn vriendelijke groeten en mijn dank voor de plaatsruimte, L. VERMEULEN, Texel. Vogelvanger.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2