N\ 2341 Zondag 6 Maart 1910. 23ste jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bij dit nummer behoort ecp BOOT- m SPOORDIENST van en naar Texel. Gemeenteraad van Texel. Binnenland» Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagel. 4,15 6,40; 11,—; 2,50; TREIN van HELDER 6,26; 7,51; 9,18; 12,33; 4,20; 7,32. Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN te HELDER 8,47*; 13,40; 3,11; Zondags 9,50. BOOT van HELDER: Dagelijks 5.15; 9,30; 12,15; 4,15 Zondags 5.15; 10.20; 12,15; 4,15 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen; Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. Losloopen van honden. De Burgemeester van Texel vestigt de aandacht van houders van honden op art. 80 der verordening van politie, lui dende als volgt: „Het is verboden, bonden, buiten de kommen der dorpen inde Gemeente, of, zonder behoorlijk toezicht in de kommen der dorpen te laten losloopen van 1 Nov. tot 1 Mei. Op overtreding van dit artikel is straf bedreigd van ten hoogste f25. Texel, den 1 Maart 1910. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. LANDWEER DISTRICT No. XXVII. Oproeping onder do wapenen tot het houden van oefeningen ill 1910. LANDWEER. Vergoeding en ontheffing voor kostwinners. Burgemeester en Wethouders van Texel; Gezien de openbare kennisgeving van hedeD, waarbij de daarin genoemde dienst plichtigen der landweer onder de wapenen worden geroepen; Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de verzoeken om vergoeding, alsook verzoeken om onthelfing van den werke lijken dienst, als kostwinner de eerste gericht aan Z.E. den Minister van oorlog, de laatste aan H.M, de Koningin moe ten worden ingeleverd bij Burgemeester en Wethouders vóór 16 Maart a.s. Overigens wordt ten deze verwezen naar de afzonderlijke op de aanplakborden aan geplakte publicatie betrekkelijk „Kostwin ners" en kunnen zoo noodig nadere inlich tingen worden gevraagd ter gemeente-secr. Texel, den 5 Maart 1910. Burgemeester on Wethouders voornoemd, HIDDINGH. De Secr. RUIBING. 1. Mededeelingen ingekomen stukken. Mcdedeeling van kasopname bij den gemeen teontvanger, boeken en kas in orde, kassaldo t 1596,71, evenzoo bij de havendirectie, kassaldo f 1441,96». TE NEL, 5 MAART 1910. Vergadering V. P. N. Woensdagavond vergaderde de V. P. N. in Café „Den Burg," De Voorz. opent met een welkom tot de aanwezigen. Spr. vindt het jammer dat nog zoo weinigen lid zijn van de Vereeni- ging omdat deze nog al voordeelen biedt. Wanneer de V. P. N. ophield eieren te ver zenden zou door de opkoopers al spoedig minder voor de eieren worden betaald. Uit het daarna voorgelezen jaarverslag blijkt dat in 1909 298,612 eieren zijn ver zonden. Door de hooge vrachtprijzen door de firma Zurmuhlen geheven, is het vervoer duur geweest. Door de Vereeniging zijn 330 broedeieren uitgereikt. Uit de rekening van den Penningmeester blijkt dat met inbegrip van f 19.07 saldo vorigjaar, de ontvangsten aanwijzen f244.21E; de uitgaven, hierbij inbegrepen nog eenige niet ingekomen kleine nota's f 237, zoodat er een saldo is van plm. f 7. Onder de uitgaven is begrepen f 125 als aflossing op de schuld van f 300. De rekening nagezien door de heeren B. C. Lap en J. C. Roeper, wordt goedge keurd. Door den Voorz. wordt herinnerd dat het vorig jaar was voorgesteld den Penning meester f 125 salaris te gevenhiertoe wordt thans bij acclamatie besloten. Ter vervanging van het bestuurslid den heer D. Keijser Cz. wordt gekozen de heer W. Keijser te Waal. De voorz. verzoekt den leden die broed eieren wenschen aan te schaffen van de eerstdaags te ontvangen eieren, daarvan tijdig opgave aan het bestuur te doen ieder lid heeft recht 15 eieren te koopen tegen 5 Cts. per stuk. Wie broedeieren van raszuivere kippen, tegen hoogstens 5 cts. per stuk voor de leden beschikbaar wil stellen wordt verzocht daarvan aan bet bestunr kennis te willen geven; dooreenigen wordt daaraan al dadelijk gevolg gegeven. Door sommigen wordt geklaagd over het niet raszuiver zijn der ontvangen broed eieren. Na eenige besprekingen hierover nemen de heeren B. C. Lap en W. J. Eelman op zich om met den heer Westenberg de toornen kippen van de eigenaars op Texel die zich hebben opgegeven voor het ver schaffen van broedeieren, te controleeren. De foktoomen moeten 14 dagen afgezonderd loopen. Nog deelt de voorz. mede dat op de bestuursvergadering de wenschelijkheid is besproken van bet houden eener tentoon stelling van pluimvee. Dit vond algemeene goedkeuring; besloten werd zulk eene ten toonstelling omstreeks half Aug. te doen plaats hebben. Ook het doen houden eener lezing is door het bestuur overwogen en zal waarschijnlijk geschieden. Bij rondvraag werd door een lid een paai vragen gedaan over boekjes en week bladen ook kwamen eenige klachten over het ophalen der eieren in Eierland. Aan Vlas werd opgedragen daar goed voor te zorgen. Daarna sluiting der vergadering. Vogelbescherming. Volgens het in dit nummer voorko mend ingezonden, is het de bedoeling om over geheel den polder Waal en Burg de Vogelbescherming toe te passen. Tot dat doel is men voornemens bij de landeigenaren lijsten te doen circu- leeren, waarbij deze hun adhaesie met dit plan zullen betuigen. Vlieland. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot commissaris der loodsen te Terschelling de heer M. S. Kruisinga, commissaris der loodsen en ontvanger der loodsgelden alhier. Tot commissaris der loodsen enz al- bier de heer J. Valkenburg, adjunct commissaris der loodsen te Willemsoord. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor UB Bctrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in het Landweer-verlofgangers icgister dezer gemeente ingeschreven dienstplichtigen der Land weer, behoorende tot de hieronder genoemde lichtingen en wapens, bij deze voor den tijd van zes dagen, krachtens artikel 11 der Landweerwet in 1910 tot het houden van oefeningen onder de wapenen worden geroepen, en dat zjj zich daartoe moeten aanmelden op den dag, op het uur en op de plaats, hieronder vermeld LICHTINGEN 1905, 1906, 1908 en 1909. In/anterie, 9 Mei 8 uur voorm. Nieuwediep aanlegplaats boot. Vesting-Artillerie, 27e compagnie 3 Oct, voor 9.30 voorm. Art. Kazerne Helder. 41e compagnie 10 Oct. vcor 12 uur middags Art. Kazerne Helder. Ponlcniers, le compagnie 25 Juli, 2e compagnie 8 Aug. Pontennicrskazeree te Dordrecht. Genietroepen, LICHTING 1 1905 en 1906, le 2e 3e en 4o Comp. 27 Juni. 1908 en 1909 als voren 11 Juli. Legerplaats bij Zeist. n 1905 en 190S 5e comp. 23 Mei. H 1906 en 1909 5c comp. 30 Mei. Geniokazerne Utrecht. Voor de Pontonniers en Genietroepen is de aanmolding op gemelde datums vóór 12 uur middags at' zoo spoedig mogelijk daarna. Tot de le 2c 3e en 4e comp. Genietroepen belmoren zii die iD liet Leger niet geoefend zijn bij een dor Telcgraafobmpagnien. Tot do Sdocomp. behooren alle dienstplichtigen, die in het leger zijn geoefend bij een der Telcgrnnfcompagnién. Do opgcrocpon verlofgangers zullen zorg dragen dat zy, ieder op don voor zijn wapun of onderdeel aangegeven dag, in uniform gekleed cn voorzion van de hun uitgereikte kleoding- en uitrusting stukken, waponen en ledergoed cn van hun zakboekje, zioh nanmcldon op don hiervoren voor elk waponen of elk onderdeel van con wapen cn voor elke lichting aangegeven tyd en plaats. Do verlofganger van de Landwoor, dio niet voldoet aan eene oproeping onder de wapenen of voor den werkelijken dienst, wordt als desertour behandeld, nadat tot zijne afvoering als deserteur door den Minister van Oorlog de last is verstrekt. De verlofganger, die zich niet tijdig op de aangegeven plaats van opkomst aanmeldt, maakt zioh strafschuldig. Hel niet ontvangemeener hoofdelijke oproeping ontheft den verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar deze openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Voor bijzonderheden, betreffende het vervoer, het overnachten buiten de kazerne en het in aanmerking komen voor ontheffing of geldelijke vergoeding, op grond van kostwinnerschap, alsmede voor de bepalingen welke gelden, in geval ziekte de opkomst mocht verhinderen, wordt verwezen naar de bekendmakingen, welke zijn aangeplakt op de gemeentelijke publicatieborden. Zoo noodig kunnen nadere inlichtingen mon deling ter gemeentesecretarie worden gevraagd, eiken werkdag tussehen 9 uur voorm. en 2 uur nam. Texel, den 2 Maart 1910. De Burgemeester voornoemd, HIPPING. Woensdag 2 Maart, 1910. voorm. halt 11. no-o[] Voorz. de heer Hiddingb, Burgemeester. Tegenwoordig de heerenDijt, Over, Zijni, Langcveld, Kikkert, Lap, Bakker, Koning en Keesom. Afwezig de heeren Dros en Mets, eerstgenoem de met kennisgeving van verhindering. Secretaris de heer Ruibing. Na opening door den voorz. worden de notu len der voorgaande vergadering gelezen en on veranderd goedgekeurd. Mededeeling van ontvangen schrijven van bestuur Landbouwtenloonstelliog, meldende dat 23% van de gestorte gelden ten behoeve van het Waarborgfonds of f 460.ter beschikking van het gemeentebestuur is gesteld. Een adres aan den Raad van J. Bruijn met verzoek van toelating voor zijn zoon Ivarel op de school m. u. 1. te den Burg, wordt, als niet behoorende tot de competentie van den Raad, na voorlezing ter zijdo gelegd. Voorlezing van missive vao Ged. Stalen hou dende goedkeuring van de suppl. begrooting 1909. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. 2. Vaststelling suppletoir-kohier hoofdei, omslag 1909. Wordt zonder discussie vastgesteld lot een bodrng van f 86,50 3. Vaststelling primitief-kohier hoofdei, omslag 1910. Wordt evenzoo vastgesteld lot een bedrag van f 1991 S,50 4. Stemming uoorstel B. en W. inz. drankoerkoop G. Zoetelief. Het voorstel waarover in vorige zitting de stemmen staakten, wordt thans zonder discussie inct 6 tegen 3 stemmen aangenomen, legen stemden de heeren Lap, Keesoom cn Zijm. 5.- Aanbieding begrooting enz. uan het alg. Weeshuis. Do suppl. begrooting over 1909 wordt met algemeeno stemmen goedgekeurd, de begroeting voor 1910 wordt gestold in handen cener commissie uit den ltaad, de heeren Mctz, Zijm en Lap. 6. Benoeming leden commissie tot mering uan schooluerzuim. De afledende leden werden allen herbenoemd, uitgezonderd de heer W. Eelman Az., iD diens plaats werd benoemd de heer A. Eelman Az. 7. Verzoek eeruol-ontslag C. A. de Braai als hoofd der school. Eervol ontslag als hoofd der o. 1. school en herhalingschool te den Burg werd den heer C. A. de Braai verleend, onder mededeeling, dat nadere voorstellen omtrent de inrichting der school den raad zullen bereiken. 8. Idem A. C. Timmer-Keijser als on derwijzeres in uak k. Aan Mej. Timmer-Keijser werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de nuttige hand werken te Oost. 9. Voorstel aanuaarding legaat wijlen F. Keijser. Op voorstel van B. en W. werd het legaat wijlen den heer F. Keijser vrij van successie rechten groot f 3000.waaraan de voorwaarde is verbonden, de gelden te besteden tot verfraaiing van het dorp den Burg en de verplichting tot onderhoud van den steen of steenon op en het hekwerk om het graf van den erflater en diens vrouw, aangenomen; het besluit zal t.er goedkeuring worden aangeboden aan Ged. St. dezer provincie. 10. Voorstel tot het aarmragen uan sub sidie uoor schoolbouw enz. te Z-Eierl. Na voorlezing van het preadvies en bijlagen, waaruit bleek, dat het plan in zooverre was gewij zigd, dat de school thans niet uit 2 doch uit 3 lokalen zal bestaan en dat de begrooting voor de school, brug en afsluiting f 6362,43, vonr de wo ning f 3826,50 en voor de meubelen f575,19, te zamen f 10764,12 bedraagt, werd het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. 11. Voorstel tot opheffing der school te Oost. Dit voorstel werd met warmte bestreden van de zijde van den heer Koning, maar vooral van dec heer Bakker, die op een uitlating van den voorz. dat het onderwijs de gemeente nekt, de vergadering mededeelde, dat in dejarelSSl, dus reeds onder de wet van 1878, die de gemeente reeds ontlastte, het onderwijs aan de gemeente de som van f11538, kostte, tegen nu (in 1909) de som van f2742, een aanmerkelijk verschil, waarom hij verzocht vooral niet tot opheffing mede te werken. Na eenige verdere discussie stelt de heer Over voor, het voorstel tot de volgende verg. aan te houden, dit voorstel vond evenwel geen steun, waarop tot stemming werd overgegaan, waarbij het voorstel van B. en W. tot opheffing der school te Oost met 6 tegen 3 stemmen, die van de heeren Lap, Dijt en Over werd verworpen. 12. Verzoek uan de afdeeling Texel uan het Witte Kruis om uergunning tot het aanleggen uan een openbaren weg aan den Burg. Dit verzoek, werd na ceuige bestrijding doof de heeren Langeveld en Keesom, met het oog op de toekomst in verband met tramplannen, ten slotte met algemeene stemmen toegestaan. De afd. «Texel// van het Witte Kruis verbindt zich: 1 e tot beharding der plm. 10 Meter breede weg, door aanbrenging van een vleilaag van brik; waarop 2'/. c.M. bazalt over een breedte van 2 meter, 2e aanleg van plantsoen en 3e het aan brengen van een nette afsluiting, waarna de ge meente liet onderhoud op zich neemt, zich verbindt tot plaatsing van een lantaarn aan den Waalderwe" en het verbod van het verkeer met vrachtwagens en al hetgeen hinder kan veroorzaken aan de eventueel te verplegen zieken in het aan dien weg door de afd. te bonwen paviljoen. 13. Adressen inz. beharding uerbindings- weg tussehen Oosterend en de Cocksd. Op de ter zake ingekomen adressen met verzoek om, in gemeenschap mot de betrokken waterschapsbesturen over te gaan tot beharding d^r 3e dwarsweg door het Noorden in aansluiting nan den weg van Oosterend naar Oost en' die langs de hofstede «Oorsprong// in Eierland, wordt na eenige discussie overeenkomstig het voorstel van B. cn W. met algemeene stemmen afwijzend beschikt, omdat poldeibesturen bij dezen weg veel meer belang hebben dan de gemeente. Bij de thans volgende rondvraag, vraagt de heer Bakker bestrating van het stukjo grond aan den openbaren weg te Oosterend, door de ge meente een vorig jaar gekocht. De heer Dijt verzoekt, den heer Bakker, daar voor het geld aan te wijzen. De heer Bakker zegt: heel eenvoudig, besteedt het geld niet aan den Burg. Dit nu noemt de heer Dijt ceu hoogst onbe- sohsamden eisch, Oosterend verkeert wat de straten betreft in de allergunstigste conditiën van alle dorpen in de gemeente, een meening die door meerdere leden wordt gedeeld, terwijl den Burg wat bestrating betreft veel te wcuschen overlaat. Do heer Koning stelt voor op het strookje grond boomon te plaatsen, iets wat de heer Bakker niet. wenschclijk oordcolt, omdat de grond voor verhrocding van de straat is aangekocht. Niemand hierop meer het woord vorlaDgcnd, sluit de voorz. de vergadering.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1