N°. 2343. Êondag 13 Maart 1910. 238te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. Herhalingsoefeningen in 1910. NATIONALE MILITIE, Herhalingsoefeningen in 1910. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat op de gemeente-publicatieborden is aangeplakt eene bekendmaking, ver meldende de verschillende data, waarop in 1910 onder de wapenen moeten komen de lichtingen, korpsen en korps- onderdeelen, die in dit jaar voor het houden van herhalingsoefeningen in wer- kelijken dienst zullen worden opgeroepen. Tesel, den 7 Maart 1910. De Burgemeester voornoemd, BIDDINGH. TEXEL, 12 MAART 1910. In Lentemaand. We schrijven Maart, de maand, welke wordt aangeduid als Lentemaand. Laten we dus mogen aannemen dat de wintertijd voorbij is en een meer aangenaam jaargetijde in aantooht. De winter was trouwens niet zoo heel erg winterig uitgezonderd een enkele dag een sneeuwstorm valt niet over de gestreng heid van den wintervorst to klagen. Doch al toonde deze ook niet zoo stroug zijn heerschappij, aangenaam was de wintertijd daarom niet. Stormachtig en regen, vooral dat laatste, was zoo menigvuldig ons deel, dat het vele water zorg begon te baren. Doch 't is ook nu weder gegaan als steeds: 't kwam al terecht; vooral voor oDze omgeving bezorgde het water geen groote rampen. En zoo schrijven we dan Lentemaand. Reeds vanaf den eersten van deze maand deed het weder zich bijzonder gunstig kennen, 't was echt lenteweder het lengen der dagen, de heerlijk frissche lucht welke men inademde, het vroolijk getjilp der vogels, het lied van den hoogopstijgende leeuwerik, 't getuigde er al van dat het voorjaar is gekomen. Heerlijke tijd, een tijd die moed geeft aan zwakken en lijdenden, een tijd die hoopvol de toekomst doet tegemoet gaan. Na de winterrust komt nu de tijd van werken, vooral voor den landbouwer. Nu zal in toepassing moeten worden gebracht datgene wat in de winteravonden werd geleeraard inzake bewerking en bemesting van het land en hetgeen daarmede verwant is. Blijke nu inderdaad dat hetgeen werd geleerd een goeden grond heeft gevonden, en omgezet in de praktijk, voordeel zal aanbrengen. Want daar komt het toch maar op aan, dat moet de vrucht zijn van het gesprokene op bijeenkomsten en ver gaderingen. En er is in dezen winter veel vergaderd en veel gespioken op menig gebied. De redenaars werden luide toegejuicht, men «prak met lof, soms enthousiastisch over hetgeen men had gehoord. Doch daarbij blij ve het nu niet. De man die zoo goed sprak, die zijn hoorders wist te bezielen, deed zulks niet enkel om zjjn hoorders «en aangenamen avond te verschaffen, neen, hij deed zulks om zijne gedachten, zijn voelen, ook zijn hoorders in te prenten. En of dat nu het geval zal zijn, daarop moet de toekomst antwoord geven. De landbouwer zal zeker zijn voordeel trachten te doen met hetgeen hij heeft ge hoord, doch behalve deze lezingen werd ook op meer ander gebied zaad gestrooid, dat op een vruchtbaren bodem wachtte tot verder ontkiemen. Laten we daarvoor mogen herinneren, aan de lezing van den heer Netscher, die met zooveel talent het recht van Staats pensioen verdedigde. Heeft dat woord iets Dagelaten Zal men aan die taak gaan medewerken Laten wij de aandacht mogen vestigen op het dit onderwerp betreffend stukje in ons nummer van heden. En zoo zou er meer zijn te noemen van al hetgeen dezen winter onze aandacht vroeg, en dat was niet noo weinig. De lente is in aantocht, het jaargetijde dat ontkieming dat groei zal brengen aan het zaad dat op den akker wordt uitge strooid. Zij het echter niet enkel op den stoffelijken akker waar het uitgestrooide zaad ODikiemt, doch blijke in de toekomst dat het zaad uitgestrooid in den geestelijken mensch ook duizendvoudig vrucht zal dragen. Dan zullen de uren, gewijd aan bijeenkomsten en vergaderingen in den afgeloopen winter niet nutteloos zijn ge weest. De zaaitijd is er geweest, volge nu op elk gebied do ontkieming van het uit gestrooide zaad. Dan vooral zullen wij ons recht blijde kunnen verheugen dat de lentetijd ge komen is. Braud. Gansch onverwacht klonk Woensdagavond te ongeveer 9 uur het geroep van „brand" en deed velen ontsteld hunne woning uitsnellen. Een enkele blik naar het lucht ruim dat door een rossen gloed werd ge kleurd gaf de richting aan waar de brand was uitgebroken, n.l. Oostwaarts van ons dorp. Al spoedig was een massa volk op de been en werd geconstateerd dat de brand was uitgebroken op Dijkmanshuizen, volgens nadere bevestiging op de hoeve Ruisdael. Ten einde niet in herhaling te vervallen, laten wij hiur volgen hotgeen onze corr. van Oudrschild ons meld: Oudeschild, 10 Maart. „Gisteravond omstreeks 9 uur zag meu, dit de lucht rood gekleurd was, door eon feilen brand diu in de richting van Dijli- maushuizen woedde. Weldra bleek, dat de schuur van do hoeve Ruijsdaal, be woond door den heer D. Mantje en toebe- hoorende aan Dr. J. Timmer te Haarlem, in vollen vlam stond. In ongelooflijk korten tijd was de brand zoo hevig, dat aan redden van vee en goederen niet ge dacht kou worden. Alles werd een prooi der vlammen. Behalve eene groote hoe veelheid hooi, wagens, karren, verschillende werktuigen enz. kwamen niet minder dan 20 melkkoeien, 3 stuks jong vee, 2 paarden en 2 varkens in de vlammen om. De varkens waren niet verzekerd en zouden juist heden afgeleverd worden. Het overige was vrijwel verzekerd, ofschoon het niet uitblijft, dat de schade voor den bewoner aanzienlijk is, daar deze ineens uit zijn bedrijf is gezet. De oorzaak van den brand is geheel onbekend. Nog geen half uur voor men het bemerkte, hadden Mantje en zijn knecht in de schuur geweest om het vee af te voeren. De brandspuit van Oosterend was tijdig genoeg aanwezig om het aangrenzende woonhuis voor brand te bewareD. Ook de schuur van den heer K. Mantje liep voor een oogenblik groot gevaar, doch men wist gelukkig een begin van brand te blusschen. Het jonge vee, dat men daaruit naar buiten had gejaagd en door den brand beangst was geworden, bulkte zoo verschrikkelijk, dat men het op verren afstand kon hooren. Het verbrande vee is waarschijnlijk door den rook gestikt, want men zag de beesten op de stallen liggen zooals men dat gewoonlijk in rust ziet. Voor de toeschouwers en vooral voor de boeren, die hun vee lief hebben, bood het geheel een droevig schouwspel aan. Den geheelen nacht werd er bij de puin- hoopen wacht gehouden en nog heden middag smeulde het hooi. Zelden of nooit heeft men op Texel zoo'n brand beleefd. (Een bericht van onzen corr. te Oosterend luidt in denzelfden geest als bovengemeld, wij meenen dat dus wel achterwege te kunnen laten.) Vlieland, 10 Maart. De zangvereeDigisg Harmonie gat giste ren in hötel Meijer hare jaarlijksche uit voering. Over gebrek aan belangstelling behoefde niet geklaagd te worden, de zaal was overvol. Het programma beloofde dan ook elk wat wils. Na een welkomstgroet van den heer Donia, Harmonie's directeur, weer klonken weldra een paar koornummers, waarna door mej. D. Bakker heel mooi gezongen werd „Het liedje mijner kinds heid", het bekende gedichtje van Kirgirie Loveling, getoonzet door Heijbloem. Da verend applaus beloonde de zangeres voor baar verdienstelijk uitgevoerde solo. Een eerste voordracht boeide weldra ieder. Uitgedost in de verschillende klee derdrachten onzer provincie betraden eenige leden der zangvereen. de planken. In „'t Is Neerland, dat ons toebehoort" was vooral zooveel aardigs te zien. Mooie pakjes, goed gedragen en anderen weer getrouw het voorschrift gevolgd, enkelen als geknipt voor de persoonlijkheid. „Het spreekuur" klucht in één bedrijf, deed de opgewekte stemming der aanwezi gen stijgen. We zagen er een vrouwelijke dokter die haar rol voortrelfelijk speelde, bijgestaan door een dienstmeisje dat er wezen kon. En do patiënten dan Ieder met z'n eigen kwalen kwamen ze opzetten en ieder kreeg dezelfde troost. Ja, ze wist het wel deze vrouwelijke arts. Een kos telijk type was het vischvrouwtje dat niet kwam als patiënte, maar eindigen moest met troost en hulp te zoeken in de „gommelestiek". Naar Amerika wilde een vijftal kranige dienstmeisjes, een beter leven veroveren in do nieuwe wereld dan ze hadden in de oude. Ze stapten er zoo lustig op los en zongen zoo vroolijk, dat menigeen misschien de lust beving mee te trekken naar 't beloofde land. Voor de pauze zong bet koor nog een tweetal liedereu, die veel bijval verwierven vooral de Bede voor het Vaderland en bet tweede gedeelte van het programma zette evenoons in mot twoo koornummers covolgd door eea sopraan-solo. „Een Troostbloom" woorden van B. v. Meurs, muziek van O. dc Viiegh werd gevoelvol voorgedragen en hartelijk toegejuicht. No. 12 van het welvoorziene programma was een sprookje in operettevorm „Jorinde en Joringel". Er werd mooi gezongen, goed gespeeld door de medewerkenden. Om de rol van Joringel tot haar recht te doen komen was een heer ter hulpe gesneld, wiens zang zeker aan het welslagen niet weinig bijdroeg. De dames-leden mogen deze mannelijke kracht wel zeer appréci- eeren. Mejuffr. W. Meijer accompagneerde den zang uitstekend, zij had gisteren geen lichte taak merkte men op, al had boven genoemde heer een waardig aandeel in het begeleiden der verschillende voordrachten. Het licht werd in de zaal laag neerge- draaid om het volgende nummer beter te doen zien. Het werd heel stil toen orgel spel werd gehoord en Germaansche pries- terressen statig voortschreden] over het tooneel, een plechtig lied zongen en haar ommegang weer vervolgden. Een fiaai tableau was het slot, schitterend mooi was de priesteressen groep in het roode licht. Luide betuigingen van bijval deden de zaal dreunen. Een fijne familie deed haar entree. Schril contrast met de blanke priesteresjes dit schunnige troepje. Maar succes hadden zeDe directeur zelf als impressario op tredend was onbetaalbaar als zoodanig. Men lachte tranen om 't orkest van blauwe Jan. Als het schamele troepje eens terug keert, moeten ze Vlielands zeebad eens gedenken. Eigenaardige bewegingen hadden die luidjes Koorzang besloot het programma, beide liederen vielen zeer in den smaak. De heer Donia betuigde de talrijke aanwezigen met hartelijke woorden dank voor hun opkomst en belangstelling en zijn zangkoor voor de prettige samenwerking waardoor deze uitvoering zoo goed was geslaagd. Moge hier een woord van hulde aan Harmonie plaats vinden, in hetgeen de vereeniging gisteren te genieten gaf is bovenal de onvermoeide leiding van haar directeur te waardeeren. f93,000 schuldig aan de Rij ksverzekeringsbank. Van een beruchte stuwadoors-firma te Rotterdam, heeft zoo schrijft men aan de „N. Ct." van daar wegens opgeloopen achterstallige premies de Rijksverzekeringsbank op dit oogenblik niet minder dan drie-en-negentig duizend gulden te vorderen. Bij deurwaarders-exploot heeft het bankbestuur thans (begin Maart) execu- toraal beslag laten leggen onder derde firma's op hetgeen deze aan bedoelde stuwadoorsfirma schuldig mochten zijn, maar dit kart op zijn hoogst enkele duizenden guldens beloopen, daar de firma wel gezorgd heeft, dat degenen, onder welke beslag zou kunnen worden gelegd, weinig of niets meer aan haar te betalen hebben. De beruchte firma zal zich nu ver moedelijk ontbinden en weer voortwer- ken onder een anderen naam. Het achterstallige premie-bedrag blijft onin- vorderbaar en begint opnieuw! Dure knorders In Dec. van 't vorige jaar betaalde men in Zeeland voor een Kadzandsche big (best ras) van 10 weken f 12, dus ruim f 1 per week. Dat is zoo ongeveer de normale prijs. Maar tegenwoordig betaalt men voor zulk een varkentje 118, dus bijua f2 per week. Een belooning Te Venlo verloor eeu rentenier eene portefeuille met t 16.500 aan effecten. De eerlijke vinder kreeg f 2.50. Een voordeelig koopje. Een ingezetene van Edam verkocht dezer dagen aan een koopman uit Am sterdam een tuinbeeld voor f 170. Hij dacht een goede zaak gedaan te hebben. De Amsterdammer evenwel had er beter kijk op en verkocht het voor een aan- zielijko som, stellig niet minder dan f 1000 aan den directeur van het Rijk.% museum. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor db Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs dor Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De Burgemeester van Texel brengt ter kenois van belanghebbenden, dat de verlofgangers, be- hoorende tot de lichtingen en korpsen, vermeld in onderstaanden staat, bestemd zijn en opge roepen zullen worden om in dit jaar, op nader te bepalen data, aan herhalingsoefeningen deel te nemen. Lich tingen KORPSEN. Aantal dagen 11 11 11 11 13 13 1903 de regimenten infanterie, de compagnieën wielrijders de compagnieën hospitaalsoldaten het korps ponteniers de regimenten vesting-artillerie het korps pantserfort-artillerie het regiment genietroepen, met uitzondering van de vestingtele grafisten die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van .art. 6 van het sedert inge trokken Koninklijk besluit van 29 Eebruari 1884 no. 13 1904 de regimenten infanterie de compagniën wielrijders de compagniën hospitaalsoldaten het korps torpedisten 1905 de regimenten veld-artillerie, met uitzondering van de treinnfdeeling van de treinafdeeling dor rcgi menton veld-artillerie, zij die daar bij van de regimenten huzaren zijn overgeplaatst het korps ponteniers de regimenten vesting-artillerie het korps pantserfort-artillerie het regiment genietroepen met uitzondering van de milicienstele grafisten 1906 het korps torpedisten de miliciens telegrafisten die ge schikt worden geacht om als oud ste-telegrafist op te treden do overig milicien-telegrafisten 1907 de regimenten huzaren d. regimenten veld-artillerie met uitzondering van de treinafdeeling het korps rijdende artillerie het korps ponteniers de regimenten vesting-artillerie het korps pantsorfort-artillerio het regiment genietroepen met uitzondering van de milicientele grafisten de miliciens-telegrafiisten 1908 het korps torpedisten 1909 de regimenten infanterie de compagniën wielrijders de compagniën hospitaalsoldaten Toicl, den 2 Maart 1910. De Burgemeester voornoemd, 11IDDINGH. 11 11 11 11 12 26 20 26 19 19 26 19 20 26 26 26 26 26 26 20 19 26 26 26

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1