Boerenplaats te koop, flink beklante bakkerij INGEZONDEN STUKKEN. M arktberiehten Advertkntiën. Stoom-Zuivelfabriek Aardappelen- en Groentenhandel. J. RAIJ, Oosterend, Voorradig: BEEN VERREKT. Lantaarns voor Petroleum en Kaars. van Gas- en Petroleumlampen. Vleeschhouwerij. Weverstraat. een Varkensslagerij J. P Kikkert. C. DE WIJN, publiek verkoopen: 6. J. 0. D. DIKKERS, Predikbeurten» GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. de Heer PETRUS MESSELA AR, in den ouderdom van 65 jaar. Den 18 Maart a.s. Polder-Zandaardappelen. D. POISTGER. publiek verkoopen 1 gouden ring, gevonden te den Burg, 1 witte muts gevonden in de Weverstr. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie') Geachte Redactie! Velen, die met mij het groote voorrecht genoten hebben om j. 1. Zaterdagavond de, uit velerlei oogpunt, schoone en boeiende rede van den heer Lancée, voorz. van het N.O.G. te hooren, zullen, het niet te ontkennen feit, moeten betreuren, dat het schoone ideaal, "de Openbare School de Nationale School in ons Vaderland//, nooit weer verwezenlijkt zal worden. Ik hoop echter, dat deze belangrijke rede voor ons, voorstanders van het Openbaar Onderwijs niet te vergeefs zal zijn gehouden, maar dat bij, velen de oogen geopend zullen zijn om er toe mede tc werken, dat het peil van het onderwijs niet lager, maar steeds hooger zal worden. Nu binnenkort in ons dorp de bijzondere R.K. school geopend en de heer de Braai zijn ontslag zal nemen, zal eene reorganisatie der school daarvan het gevolg zijn. Ik acht nu den tijd gekomen, dat de voor standers van goed onderwijs en speciaal de ouders zich vereenigen om samenwerking te verkrijgen tusschen ouders en onderwijzers. Daarvoor zou het m. i. nuttig zijn, dat er schoolvergaderingen ingevoerd werden, waarin gelegenheid zou bestaan voor de ouders om met de onderwijzers van gedachten te wisselen over alles wat het kind betreft. Wenken te geven of te ontvangen enz. Het invoeren van vergaderingen voor de on derwijzers onderling, waarin alles wat de school betreft tusschen hoofd en onderwijzers besproken wordt dit behoeft zeker geen betoog zou een verstandigen en nuttigen maatregel zijn. Naar mijne bescheiden meening zal het onderwijs de beste vruchten dragen, als de verstandhouding der onderwijzers onderling goed is. Voorts acht ik eene schoolcommissie uit de ingezetenen, aan wie het toezicht op het openbaar en bijzonder onderwijs opgedragen wordt een gebiedenden eisch. Wanneer hierin personen, mannen en vrouwen, zitting nemen, die liefde voor het onderwijs gevoelen, dan zal hun arbeid het onderwijs in vele opzichten ten goede komen. Mochten er meerdere ouders of belangstellenden zijn, die met mij van meening zijn, dat wij, voorstanders van goed onderwijs, verplicht zijn de handen uit de mouw te steken, dan noodig ik hen beleefd uit tot een samenkomst. Voor- loopig is toezending van een bewijs van instem ming voldoende. Onder dankbetuiging, geachte Redactie, voor uwe welwillendheid der plaatsing. H. VAN 'T HOF. „JE MAINTIENDRA1" Mijnheer de Redacteur. Van geachte zijde deelt men mij mede, dat de woorden, door mij gesproken in „De Vergulde Kikkert", den indruk hebben gevestigd, alsof wij. openbare onderwijzers, voorstanders van de absolute neutraliteit onschuldig zouden maken aan schending van art. 35, 1ste alinea van de wet op het lager onderwijs. Dit is volstrekt niet mijn bedoeling geweest. En het is ook volstrekt onwaar. Sedert 1S57 (het jaar, waarin deze clausule in de wet is opgenomen) heeft men geen enkel geval van overtreding kunnen constateerenhoe ijverig men daar naar ook gevischt heeft. Duidelijk meen ik gezegd te hebben, dat ik de redt van den heer Lancée onderschrijf. Alleen waar deze heer den rol van uitsmijter op zich genomen had, moest ik een woord van protest doen hooren. Daartegen blijven wij protesteeren. Met dank voor de plaatsing, S. de Vries. Texel, 12-3-'10. Heil den Lezer! Onze kiesrechtvrouwen hebben een vruchtbaar terrein, een terrein dat zij gemakkelijk kunnen bemeesteren, want het komt mij voor dat de veer- en wilskracht van het mannelijk deel,ik heb nu den volbloed Texelaar op het oog bij een beduidend aantal, beneden bet gemiddelde peil staat en versterking hoog noodig heeft, terwijl die krachten zelfs bij den sterken om gemakkelijk te raden redenen niet genoeg op den voorgrond treden, toch zijn velen overtuigd, dank zij het goede voorbeeld door de Zeeuwen en bet vrucht baar landbouwonderwijs van den heer Visser,dat hier iets mangelt en verbetering noodig is, maar met kanaal en vaart zal het vooreerst zco'n //vaart// niet loopen en daarom ga ik de bakermat verlaten om mij weder bij de Zuiderbroeders te vervoegenwaar veer- en wilskracht niet ontbreken en "tragen van handen// en //slappen van knieën// niet worden aangetroffen. Komt dan kanaal en tram eenmaal in voege, wat slechts een kwestie van tijd is, want het is geen kunst om ze er te brengen, dan kom ik later nog wel eens kijken, maar zorg dan intusscben tot eigen welzijn, voor den houtaanplant, dan kan ik mijn //Zuidwester// thuis laten omdat ik voor den Noordwester dan beter beschutting vind. Heeren Texelaars moeten mij de opmerking over veer- en wilskracht maar ten goede houden in ieder geval is ze niet kwaad bedoeld; misschien kom ik in dit opzicht ook wel te kort en zie ik den splinter in 'toog mijns broeders wel, den eigen balk niet, een algemeene kwaal tegenwoor dig; hoe het zij ik wil me daarvoor met hen wel solidair verklaren, wanneer het om dat splintertje gaat, bedoel ik. Ik wensch allen bij liet afscheid, een paar uit gezonderd, het beste foe, bovenal de vrede! door eendracht wordt het Huis gebouwd, door twee dracht stort het in.Het komt mij voor dat die gulden spreuk hier niet genoeg in eere wordt gehouden, terwijl bet //boycotten", die vrucht van vreemden bodem, door vreemden hier ingevoerd en die hier bedenkelijke afmetingen neemt, voor Texel een vloek mag hcetcn. D. W. CONINCK WESTENBERG. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij s. v.p. een kleine plaatsruimte in uw blad, in voorbaat mijn oprechten dank. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Jac. P. Thijsse, kan ik het niet nalaten om met den heer L. Vermeulen tegen den heer T. te protesteeren. Dat de heer T. een minnaar van de vogels is, behoef ik reeds niet meer te zeggen, doch de liefderijkheid voor deze dieren is nog geen mo tief om verschillende vogelsoorten onder bescher- ming te brengen, zooals de heer V. reeds ver- i klaarde het ook niet eens is met de meening van den heer T. ten opzichte van de plevieren of wilsters. Zoo moet ik tegenspreken het nut van enkele reeds oDder bescherming staande vogels. In de eerste plaats is de verklaring van den heer V. gegrond. In de tweede plaats stel ik den heer T. voor //Sterna's// of Zeezwaluw. Toen l.g.n. dieren voor twee jaar geleden nog niet onder bescherming stonden, werd er op dezen druk jacht gemaakt. Vele menschen kon den door het vangen van de Sterna's eene goede broodwinning bekomen, en zij die somtijds in den winter bijna geen brood in huis hadden, konden door deze werkkring in den zomer een centje weg'eggen voor den zoo langen winter. Ook dit is gedaan, afgeloopen. Toen de vereenigiDg //bescherming der dieren// gewaar werd dat hier een zoo drukke jacht op werd gemaakt, duurde het maar kort, of ook de Sterna's werden onder bescherming genomen. Toen werd gezegd deze dieren zijn even als alle andere reeas onder bescherming staande die ren nuttig. Maar aangaande de nuttigheid dezer dieren valt redelijk iets te zeggen. De heer T. beweert, dat wanneer de nuttigheid der beschermde dieren niet opmerkelijk is, het komt omdat ze niet talrijk genoeg zijn. Ook dit kan bestreden worden. Wanneer 1 g.n. heer zich wil overtuigen, dan moet hij in den zomer maar eens langs Texelsch kust gaan zien, dan zal hij bij duizenden Sterna's boven de zee zien vliegen; deze zijn er dus wel talrijk. Hiervan wilde ik reeds eenig nut zien, doch dit niet, maar wel bet tegendeel hiervan, n.l. dat door de Sterna's duizende jonge viscbjes worden verorberd, hiervan leven zij hoofdzakelijk. Is dat dan nuttig? Neen, mij dunkt de visscbers hebben alreeds een schamel stukje brood, dat dit wel mocht tegengegaan worden, inplaats van deze dieren te beschermen. Eerder behooren de Sterna's tot de schadelijke dan wel tot de nuttige dieren. Dit den heer T. in overweging brengende, raad ik hem aan, zich eerst eens beter te overtuigen want als hij al verdedigt het nut van deze dieren en het is jnist andeisom, zou ik het beter achten geen dergelijke ingez. stukken te plaatsen. Bovendien moet ik er aan toe voegen, dat op die wijze enkele schadelijke dieren op den voor grond worden gesteld tegenover den mensch. K. TROOST Cz. De Cocksdorp, 12, 3, 1910. CORRESPONDENTIE. Een ingezonden stuk vaD S. te A. kwam voor dit nummer te laat en is wel wat uitvoerig. Het stuk over Staatspensionneering waar naar wij op pag. 1 verwijzen, kan wegens plaatsruimte thans niet worden opgenomen. Van 5 tot en met 11 Mrt. '10. ONDERTROUWD: Pieter Bruin en Hendrica Vlas, Arie Dob en Frouwtje de Waard, Dirk Langedijk en Dieuwertje Kooger. GETROUWD: Geene. GEBORENCatharina Adriana, dochter van Cornelis Suijkerbuijk en Anna Cornelia Geers (Eendracht) Bernardus Filippus z. v. Jan Lucas van den Berg en Guurtje Backer (den Waal), Dirk z. v. Dirk van der Werf en Trijntje Visser (Everstekoog). OVERLEDEN: Geene. HERVORMDE GEMEENTE. Zondag 1.3 Haart 1910. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne. 's Av. 7 uur ds. Kijne. Biduur voor den Landbouw. Waal. 's Av. 7 uur d6. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. 's Av. 7 uur ds. Kanis. van Oude Niedorp. Den Boom. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Uosterend. Vm. half 10 j ds. C. Dekker. Nam.3 uurl van Ooltgensplaat. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemaker. HERVORMDE GEMEENTE. Donderdag 17 Haart. Oosterend. 's Avonds 7 nnr Bijbellezing. Schagen, 10 Maart. Aangevoerd: 25 Kalfkoeien 1 150,a t 265 52 Vette Koeien f 160 a 1275,00; 30 Geldekoeien 1 100 a 1 170 200 Nuchtere Kalveren f 7 a f 20, 0 Stieren f 0 af —0; 0 Schapen (vette) f 00,a 00,00 450 Overbouders f 14 a 25.00. 35 Vette Varkens 49 a 53 cent per Kg. 8 Magere Varkens f 16 a 1 20, 70 Biggen f 9,— a f 15,50; Boter f 1.50 a 1 1.60 per K.G. Kipeieren f 3,00 a 1 4,00 per 100; Leiden, 11 Maart. Ter markt aangevoerd: 8 Stieren 1190 a f285,—; 256 Kalf- en Melkkoeien f 158 a 1 303; 204 Varekoeien 1 96 af 230; 261 Vette Ossen en Koeien 1172at 285 34 Kalveren (vette) i 48 a f 108 176 Kalveren (magere) f 4 a t 11 458 Schapen (vette) i 19,— a f 31. Magere Varkens faf 309 Biggen f 8,00 k f 14,00; Geboren: CDRNELIV GEEKTKUIDA, dochter van JAC. KIKKERT Nz. en K. P. KIKKERT—Witte. Burg Texel 11 Maart 1910. Tot onze groote droeibeid overleed heden, na meermalen voorzien te zijn geweest met de H. H, Sacramenten, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, A 1 Irm aar Wed. P. MESSELAAR- Verdwaald. Th. MESSELAAR. J. MESSELAAR—Keijsper. en Kinderen. A. E. ALBERS-Messelaar. G. P. ALBERS en Kinderen. Den Helder. G. H. MESSELAAR, Religieuze. Alkmaar. J. G. MESSELAAR. J. M. A. MES3ELAAR- Hüsken. en Kinderen. Nijmegen, A. M. BUKADORI—Messelaar. V. J. P. BORADORI en Kinderen. Woerden. Chr. M. MESSELAAR, Religieuse. P. T. MESSELAAR Jr. Alkmaar, 10 Maart 1910. Verzoeke van persoonlijk rouwbeklag verschoond te blijven. Sj. Heden overleed tot onze groote droef heid ons geliefd dochtertje en zusje M A R I A, in den leeftijd van bijna 7 jaar. D. C. DROS. M. A. DROS-Kievit. en Kinderen. Bland en Berg 12 Maart 1910. boopt onze geliefde Vader Jb. ZEGEL Kz. den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad hij de n. IJ. S. H. Zijne liefhebbende kinderen, v. d. Hoopstraat 121", J. E. ZEGEL Amsterdam. J, ZEGEL te DEN BURG. Veehouders die tct nog toe verzuimden inlichtingen te vragen of aangifte te doen omtrent de levering van koe- ot schapen melk aan de alhier te bouwen fabriek, worden nogmaals verzocht zulkB te doen bij JAC. KIKKERT Nz., Burg. groot 28 H. A. wei- en bouwland, met ruime woning on stalling, gelegen in pol der Waard Nieuwland alhier, koopsom f 25000,Eveneens te koop een met volledigen inventaris, groote boet, ket, kar, enz.; bew. v. omzet voorhanden, koop som f 7000,Eenig kap. kan gevestigd blijyeD. Nadere inl. bij H. HI.VA'ES, uss Wieriugen. Puik beete Prijzen scherp concurreerend. Prima Tafelhoning in flacons, verschillende eoorten Gelei in flacons, Gemarioneerdo haring, zeer fijn, verkrijgbaar los en in flacons, puiko dadels per pond 12 ct. Voorts: prachtige sinaasappels, citroenen, blanke Btokvisch, versch gesneden zoutu- visch 5 pond f 1,10 met pot, gezouten haring eenig mooi van stuk en maatjes haring om te marioneeroD, mosterd in flacons en los, Aanbevelend, D. SCHUMAKER. Kon niet meer werken. De KLOOSTERBALSEM hielp. De heer Jacob van Vuure, VanOstade- straat 393 Amsterdam, verklaart ons, dat hij bij het tillen van zware kisten zich verrekt had, hetgeen zoo erg was, dat hij zijn werkzaamheden niet meer kon verrich ten. „Do doktoren waren machteloos m(| te helpen en ik bleet vreeselijke pijnen uitstaan. Ik liep krom van de pijn, toen ik van vrienden vernam, dat de KLOOS TERBALSEM zoo'n probaat middel was. Ik probeerde deze zalf, die ik kocht bij den drogist H. Vos, Sarphatiepark no 140, en van stonde af aaD, dat ik het genees middel gebruikte, nam ik beterschap waar en kon reeds na enkele dagen mijne werkzaamheden weer verrichten. Thans loop ik weer als vroeger en ben ik vol komen genezen. Een ieder, die Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, gebruikt, zal moeten erken nen dat er niet te veel gezegd wordt van dit middel bij uitnemendheid tegen Rheu- matiek, Rheumatische aandoeningen, spier- verrekkingen, spit in den rug, wonden van allerlei aard en alle huidziekten. Klooster balsem mag dan ook in geen enkel huis ontbreken, ten einde elk oogenbiik, bij ziekte of ongeluk, bij de hand te zijn. Prijs per pot van 20 gram 35 et., van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1,20 en van 250 gram f 2,50. Hoe grooter pot. hoe voordecliger dus! Let opAlleen de echte KLOOSTER BALSEM geneest, deze is kenbaar aan een rooden band om den pot, waarop de hand- teekening L. I. Akker, Rotterdam voorkomt, alle andere is namaak. De namaak geneest nooit Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothekers en de bekende Depóthouders. Ruim voorzien is ondergeteekende van Tevens ontvangen de nieuwste modellen Beleefd aanbevelend, De ondergeteekende bericht aan zijne begunstigers en plaatsgenootcn dat hij aan zijn Vleeschhouwerij heeft verbonden en hoopt door eerste kwaliteit, concurreereDde prijzen en nette bediening zich ieders gunst waardig te maken. Uw dienaar. Deurwaarder te Texel, zal op Maandag 14 Maart 1910,'s morgens 10 uur, b(j de boerenplaats „Rozenhout" onder Hoogenberg op Texel, ten verzoeko van den heer T, C. Bakker, 9 boste Melk- en Kalfkoeien, 1 dito gelde Koe, 1 dito Koeschet, 1 best bruin Merriepaard, oud 8 jaar, 2 Kammen, Een partij Kippen eD 1 Kippenhok, 1 Karretje op veeren, 2 driewielde Karren, 1 nieuwe lerbak, 1 Maaimachine, 1 ijzeren Hooihark, 1 bouten Hooihark, 1 Graankneuzer, Boeren- en bouwgereedschappen en hetgeen verder gepresenteerd zal worden. Notaris te Texel, zal op Dinsdag 15 Maart 1910, 's morgens 10 uur precies, op de hofstede „Erica11 in Everstekoog op Texel, ten verzoeko van de Heeren GEBRS. SCHUMaKER 9 Paarden als 1 zwarte stamboekmorrie, 1 donkerbruine ruin, luxe paard oud 4 jaar, 1 drachtige zwarte witvoet merrie oud 10 jaar. 1 zwarte hengst oud 3 janr, 1 bruine hengst oud 3 jaar, 1 donkerbruin ruin oud 3 jaar, 1 bruine hengst, ond 2 jaar, lste prijs Tentoonstelling 1908. 1 donkerbruine hengst oud 2 jaar, 1 zwarte merrie oud 2 jaar, 6 tweejarige kooien April en Mei kalveren 3 tweejarige id. Aug. kalveren, 1 stier oud 2 jaar, 6 jarige schetters, 25 jarige lamschapen, 45 lamscbapou 1 ram. Boerenwagens, 1 driewielde kar, tilbury, ploegen, kribbon, hooi enz.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2