N°. 2344. Donderdag 17 Maart 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor i>e Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. 5-12 Mrt. De afgeloopen week^ bracht; weinig be langrijk nieuws. Een kalme week, waarin we alleen eventjes opgeschrikt werden door het bericht van de ongesteldheid van Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Op geschrikt, omdat het eerste telegram het vermoeden wettigde dat de ongesteldheid van den prins lang niet van onschuldigen aard was. Gelukkig bracht de telegraaf al spoedig daarop geruststellende tijdingen en thans mag uit de persberichten afgeleid worden, dat de ernstige verkoudheid of aanval van influenza weder zoo goed als geheel genezen, is. Niet alleen werd over den Prins in de bladen geschreven in de afgeloopen week, ook over ons Prinsesje werd weder het een en ander gemeld. Het mooie voorjaars- weder„der laatste dagen, was oorzaak, dat de wandelaars in de Scheveningsche bosch- jes het kleine Koningskindje weer eens van nabij konden zien om zich te ver heugen als met nieuwe verheuging over de heerlijke ontwikkeling van ons Oranjetelgje. Ook nog in ander opzicht werd de aandacht bij het prinsesje bepaald, 't Zal binnenkort een jaar geleden zjjn dat de klokken haar gebcorte aankondigden en in verschillende plaatsen maakt men reeds voorbereidingen om dit feit feestelijk ;te herdenken. Onge twijfeld zal 30 April evengoed een natio- nalen feestdag worden als de 31e Aug. reeds is. Een is er die zich rekenschap gevend van deze zekerheid, pogingen in het werk stelt daarvan een nuttig profijt te trekken. We bedoelen het bestuur der CeDtrale Vereen, ter bestrijding der tuberculose, door wieu besloten is alle aangesloten plaatselijke vereenigingen op te wekken ter gelegenheid van den verjaardag der Prinses een weldadigheidsbloempje te verzilveren. Dat zal op de volgende wijze geschieden: Door de dames die zich be schikbaar stellen, zullen op den feestdag celluloidbloempjes ten verkoop worden aangeboden in feestzaal, op straat, ja overal waar men maar koopers denkt te vinden. De opbrengst zal ten goede komen aan het doel en den arbeid der zoo nuttige vereeniging. Voor een dubbeltje zullen do bloempjes, die den vorm van een made liefje met oranje hartje zullen krijgen, verkocht worden. Wie zal er niet gaarne zijn dubbeltje offeren voor het goede doel? We hopen dat het mooie plan in alle opzichten slagen zal. Ten slotte nog een paar regels over de parlementaire gebeurtenissen der afgeloopen week. De kamer heeft een aanvang ge maakt met het staartje der begrootings- diecussies, n.l. de bespreking der sociale verzekering. Zooals men weet werd deze bespreking vóór Kerstmis uitgesteld tot Februari, wat intusschen Maart geworden is. Er is al heel wat over het onderwerp gezegd in de Kamer en de debatten zijn nog niet geëindigd. Vóór minister Talma was het nu juist geen heel prettige week want voor zijn arbeid werd in de Kamer nog niet veel waardeering aan den dag gelegd. Van verschillende kanten werd hij met verwijten overluden omdat men meende dat de minister niet vlug genoeg met zijn plannen voor den dag kwam. De volgende week zal de minister de aanvallen moeten pareeren. Intusschen gelooven we niet dat de parlementaire arbeid der afgeloopen week veel gewicht in do schaal legt omdat de practische resultaten er van al niet heel groot kunnen zjjn. o—o—o— Zooals we reeds eerdor meldden maakt het Pruisisch kiesrecht, dat thans aan de orde is by onze Oostelijke buren, niet alleen in pers en parlement veel hoofden warm, maar ook daarbuiten in de kringen die in een beter kiesrecht belangstellen. Dat is in den laatsten tijd reeds eenige malen gebleken uit do betoogingen die voor algemeen kiesrecht in de groote stedon werdon gehouden. Zoo ook j. 1. Zondag opnieuw te Berlijn eu in enk6le andere steden van Duitschlatids grootston bonds staat. Men, d, w. z. het democratische element der bevolking, is allesbehalve ge sticht over het inderdaad niet ten onrechte als prullerig gekarakteriseerde kieswet- ontwerp van Bethmann Holweg en aan zijn ergernis tracht men in groote betoo gingen lucht te geven. Nu kan niet worden gezegd, dat de betoogers woest en ruw ziju opgetreden, doch de nieuwe president der Berlijnsche politie is een streng beer en schijnt voornemens elke betooging, die de rust ook maar eenigszins in gevaar zou kunnen brengen, met kracht van wapenen te keeren. Nu hadden de sociaal democraten voor eenige dagen tegen j, 1. Zondag een nieuwe kiesrechtbetoogiug in het reus achtige Treptow park te Berlijn aange kondigd maar de politiepresident weigerde daarvoor toestemming te geven. Doch de leiders der socialisten wisten raad. Ze noodigden in de Vorw&rts de menschen uit tot een „wandeling" in het park. Een niet onaardig bedachte list om de politie bij den neus te nemen. Immers het zoo „toevallig" samentreffen van voorstanders van algemeen kiesrecht kon niet strafbaar worden gesteld eu verwacht mocht worden dat er honderdduizenden van de wenk die gegeven werd gebruik zouden maken en daardoor dan toch een indrukwekkende betooging zou worden verkregen. De poli tierechter liet zich echter niet om den tuin leiden en verbood de „wandeling". Daartegenover bleef de Vorwarts de partïj- genooten maar tot de wandeling uitnoo- digen, wat opnieuw een kennisgeving van de politie tengevolge had dat het park Zondag geheel voor het verkeer zou wor den gesloten. Een en ander had tengevolge dat er in de Berljjnsche bladen druk over de kwestie getwist werd en dit weer op zijn beurt dat er voor de sociaal-democraten heel wat propaganda werd gemaakt zonder eenige kosten. 't Gevolg werd intusschen dat duizenden zich op weg naar het park begaven Zondag, doch teruggewezen, zich in het centrum der stad, in de straten bewogen, van welke omstandigheid de socialisten gebruik maak ten om hier en daar o.a. in de „Thiergarten" een demonstratie op touw te zetten, die door de politie uiteen gejaagd werd en waarbij een aantal personen klappen op liepen. De politie-president heeft weliswaar zyn doel bereikt, n.l. om de reusachtige „wandeling" in het Treptowsche park te voorkomen, doch de sociaal-democraten bereikten niet minder hun doel, de heele stad op stelten te zetten als een gevolg van de kiesrechtactie. Voor hun actie hebben ze grooter reclame kunnen maken dan ooit te voren en daar zij zich blijkens de berichten Diet ruw gedroegen, moet gezegd worden dat de zedelijke overwin ning aan hun kant was. —o—o—o— In Frankrijk kan men zich weer eens voorbereiden op een nieuw schandaalproces. Voor de liefhebbers van sentationeele courantenlectuur is weer een goede tijd aangebroken. Allereerst is er een groote knoeiparty aan het licht gekomen op de marinewerf te Toulon waardoor millioenen en nog eens millioenen verduisterd zijn. Nauwelijks was de opschudding daarover wat bedaard of een tweede sensationeele ontdekking werd gedaan, een ontdekking, die de gevangenneming tengevolge had van Duez, een der voornaamste likwida- toren, belast met de boedelbereddering der door de scheidingswet aan den Staat ver vallen congregaties-bezittingen. Men herinnert zich hoe, toen de wet op de scheiding van kerk en staat tot stand was gekomen en door een der bepalingen er van do bezittingen van een groot deel der orden en congregaties aan den Staat vervielen, men daar grootsche verwach tingen voor de schatkist van koesterde. Zü moesten natuurlijk te gelde worden gemaakt en, naar het heette, zou de Staat hier een profijt van zeker niet minder dan c-en milliard van trekken, een profyt dat bij voorbaat al werd besteed aan de ouder domsverzorging der arbeiders. Dat te gelde maken werd opgedragen aan verschillende personen, waarvan Duez een der voornaamste was. Hij kreeg een zéér groot deel der congregatie bezittingen voor zpn rekening en heeft zpu taak op een zoodanige wijze vervuld, dat hij kans zag in een betrekkelijk korten tijd een reusachtig bedrag te verdonkremanen. Zelf beweert hij een bedrag van 5 millioen francs „verspeculeerd" te hebben, maar andere ingewijden weten te vertellen, dat er minstens 10 millioen gevlogen is. Duez zit thans achter de tralies en het publiek bereidt zich voor op een sensationeel onthullings-amusement. o o—o— In Italië werd in de afgeloopen week een parlementair kluchtspel afgespeeld. Een der kamerafgevaardigden de sociaal democraat Chiessa had in de Kamer een interpellatie gehouden over geruchten die er liepen omtrent spionage door een rijke Duitsche dame, waarmede tal van hoogwaardigheids bekleeders vriendelijke relaties onderhielden. Toen de regeering weigerde op de interpellatie te antwoorden werd de afgevaardigde zoo heftig, dat hij zich geheel vergat en een 4-tal leden van regeering en Kamer ernstige beleedigingen naar het hoofd slingerde. Zooiets mag door de warmbloedige Ita lianen natuurlijk niet ongewroken worden gelaten en 't gevolg was dan ook dat Chiessa van verschillende kanten gesom meerd werd te duelleeren. De duels hebben plaats gehad en gaven heel wat aanleiding tot vroolijkheid, omdat Chiessa zich niet een van de dappersten toonde. Gelukkig voor den man kwam hij er nog vrij goed af; wat schrammen in 't gelaat door een sabelveeg was al het ergste. De parlementaire arbeid werd evenwel door de kwestie zeer bemoeilijkt, doch het Italiaansche publiek sprak over bijna niets anders dan over Chiessa en zijn duels. TEXEL, 16 MAART 1910. Uitvoering Zangvereeniging. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie, waarbij wordt aangekondigd eene uit voering door de Zangvereeniging onder leiding van den heer Groenewold. Bedoelde zangvereeniging geeft telken jare eene uitvoering, zeer ten genoegen van hen die deze uitvoering bijwonen. In het laatste jaar versterkt door vele oud-leden van de vroegere Dameszang- vereeniging „Aurora" kan do vereeuiging veel presteel en en niet onwaarschijnlijk is daardoor de keuze gevallen op de uitvoering van de cantate „Michiel Adriaansz. de Ruijter," een cantate voor solo, koor en piano. Wij kunnen niet anders verwachten of de uitvoering van deze cantate zal zeer zeker tot haar recht komen. De gespierde taal daarin, in goeden zang weergegeven (en daarvoor waarborgt ons den naam van den Directeur) zal zeer zeker tot het hart9 spreken. Door goede zang worden wij hier niet verwend. Laten beminnaars hiervan, daarom deze gelegenheid niet voorbij laten gaan. Naar men ons mededeelt staat binnen niet langen tijd eene vergadering te wachten, uitgeschreven door den Bond van Ned. Onderwijzers. In die bijeen komst zal de heer Ossendorp of een ander lid van het Hoofdbestuur van den B. v. N. O. als spreker optreden. Naar ons welwillend werd medege deeld bedroeg de opbrengst der strand goederen Zaterdag j. 1. alhier verkocht totaal f7378,15. Den hoorn15 Maart. De zoon van den heer W. Jonker Albz. alhier had het ongeluk terwijl hij aan het hooi persen was met de vingers tusschen de pers bekneld te raken zoodat hem nagenoeg van een vinger de top werd afgeknepen. Waal14 Maart. De voordrachtenavond, Zaterdag j 1. in de Bellevue gegeven door de leden der Zangvereeniging „Harmonie" en eeDige leden van het Nut, is goed ge slaagd en was best bezocht. Behalve een 9 tal zangnummers werden ook eenige voordrachten en kamerstukjes ten beste gegeven. De aanwezigen vermaakten zich best en gaven aan het einde van elk nummer door applaus hunne tevredenheid te keonen Het waren vooral de voordrachten met zang, die zeer in den smaak vielen. Een groot deel van het succes komt toe aan den heer Jb. Duinker Wz. die op uitstekende wijze zorgde voor het accompagnement op de piano. Na afloop bleven, vooral de jongeren, nog een paar uurtjes vertoeven, om öf een dansje te maken 5f gezellig te zitten praten. Men scheidde met een „tot weerziens" in het volgend seizoen. Oosterend, 14 Mrt. Zaterdagavond j.l. hield de afdeeling Oosterend van „Texels Belang" hare jaarvergadering. Aanwezig 31 personen, die door den voorzitter welkom geheeten werden. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd gaf de voorz. een overzicht van de besprekingen en besluiten der reorganisatie. De penningmeester deelde het een en ander mede over zijn gehouden beheer. Hieruit bleek, datontvangen was f486,945 waarvan f 459,295 aan den Algem. pen ningmeester is afgedragen. Oosterend, met het grootste ledental heeft nog aan geene enkele weduwe uitkeering te doen. Tot leden van het bestuur werden met algemeene stemmen herkozen de heeren G-. Vlaming en J. Daalder Dz., die beiden de benoeming aannamen. Uit de mededeelingen van den heer M. Kikkert, voorloopig penningmeester der hulpkas, bleek, dat van verschillende zijden geld was ingekomen, en dat op onderscheidene wijzen voor die kas ge werkt wordt. De vergadering verklaarde zich voor 1 cent verhooging contributie per week voor alle leden en wenscht wetgevende macht te verleenen aan het hoofdbestuur, waardoor de algem. ver gadering vervalt. Medegedeeld werd, dat van de voor genomen tentoonstelling dit jaar wel niets zal komen, en dat twee vereeni gingen zijn uitgenoodigd voor het houden van een muziek- en zangavond op 30 April a.s. (Prinsessedag). Met de beste wenschen voor T. B. werd de vergadering gesloten. De Eerw. Heer Ds. M. M. Horjus, te Soest, is beroepen bij de Gerefor meerde Kerk alhier. De heer J. Dogger, vroeger alhier, thans te Oudenbosch, is benoemd tot stationschef te Vlake, in Zeeland. Doodstraf! In Juni zal op de Provinciale Synodes der Gereformeerde Kerken in Nederland het belangrijke vraagpunt behandeld worden, bij de overheid op de wederin voering van de doodstraf aan te dringen, Door dr. Kuyper wordt betwijfeld of de Kerk wel het lichaam is om zulks to doen. Verdacht. Yan negen marechaussees der brigade te Eindhoven, die te samen te Gestel bij een slachter in den kost zijn, zijn zeven onder dezelfde verschijnselen, brakingen en buikloop, twee zelfs ernstig, ongesteld geworden. Verschijnselen open baarden zich bij allen niet gelijktijdig. Een onderzoek beeft de juiste oorzaak nog niet kunnen vaststellen. De patiënten bevinden zich allen wat beter. COURANT,

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1