Hst Nieuwe Modeblad N"0. 2845. Zondag 20 Maart 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Aan onze Lezeressen. een Modegids bij uitnemendheid. BOOT- EN SPOORDIENST van en naar Texel. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor pb Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE R O O IJ, ParkstraatBurg op Texel. Het voorjaar is ingetreden en daarmede ie de tijd gekomen dat de dames zich meer dan anders, bezighouden met de keuze en den aaQmaak harer toiletten. De behoefte aaD het bezit van een degelijk, praetisch Modeblad, hetwelk volledig voor licht, betreffende de eischen welke de mode stelt, doet zich thans het meest gevoelen. hetwelk bij do uitgevers van dit blad is verkrijgbaar gesteld kost slechts 55 Cts. p. 3 maanden (franco p. post 65 Cts.) en is Het bevat afbeeldingen vau de fraaiste toiletten, zoowel als ven meer bescheiden costumes en eene uitgebreide collectie voor kindergoed. Het is onontbeerlijk voor elke huismoe der, die er prijs op stelt zich en hare kin deren smaakvol en toch weinig kostbaar te kleeden. Elke aflevering is vergezeld van een uitvoerig patronenblad zoodat men in staat is een betreffend costuum of model daarvan zelf te vervaardigen. Het blad is van groote waarde voor jonge dames wegens een schat van at beeldiugen van handwerken. Meerdere malen wordt eene modeafbeel ding op de voorpagina artistiek in kleuren afgedrukt, "Wij wekken onze lezeressen op, zich op dit fraaie en goedkoope Modeblad te abou- neeren. Uitgevers Tcxelsche Courant. Met April begint weder een nieuw kwartaal van het Modeblad. Zij die zich wenschen te abonneeren, wor den beleefd verzocht daarvan tjjdig opgave te doen. Yoor reeds geabonneerden gelde de be paling, dat bij niet tijdige opzegging van het abonnement, de toezending steeds door gaat. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagel. 4,16 6,40; 11,-; 2,50; TREIN van HELDE 1: 6,26; 7,51; 9,18; 12,33; 4,20; 7,32. TREIN te HELDER: 8,47*; 11,40; 3,11; Zondags 9,50. BOOT van HELDER: Dagelijks 5.15; 9,30; 12,15; 4,15 Zondags 5.15; 10.20; 12,15; 4,15 Men lette er wel op dat de met een aaügeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen; Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. TEXEL, 19 MAART 1910. lUarktverticr. Wij meenen er aan te mogen her inneren dat na 15 Maart weder geregeld iederen Maandag gelegenheid zal zijn tot het markten van vee. In den regel beteekent de aanvoer van vee al zeer weinig, even als op de drie winter- markteneerst laatst April, begin Mei is er van goede aanvoer sprakedoch van hoe groote beteekenis dan de markten hier zijn, leert ons de volgende vermelding van in 1909 aangevoerd vee, hetwelk wjj aan do ons verstrekte markt berichten ontleenen. Zoo werden in 1909 aangevoerd: 225 Koeien. 277 Graskalveren. 141 Pinken. 123 Nuchtere kalveren. 9 Stieren. 112 Paarden. 67 Veulens. 2 Ponnies. 6347 Schapen. 39911 Lammeren. 236 Rammen. 1 Varken. 73 Schrammen. 656 Biggen. 2 Geiten. 29 Korven kippen. 1 Korf duiven. Bedenken wij dat behalve deze aanvoer nog veel vee werd afgezet wat niet ter markt kwam, dan moge hieruit blijken, hoe belangrijk de afzet van vee voor Texel is. De grootste aanvoer lammeren op één marktdag was 8795. Van schapen bedroeg op één marktdag het hoogste getal 743. Oosterend18 Mrt. Reeds in de volgende week zullen de visschers, die jaarlijks op de Zeeuwsche Stroomen met staande netten en kreef- tenkorven visschen, van hier daarheen vertrekken daar het bestuur der vissche- rijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen kennis gegeven heeft, dat dit bedrijt alleen gedurende het tijdvak van 1 April tot en met 30 Juni 1910 mag uitgeoefend worden. Ook mag in ge noemd tijdvak niet gevischt worden zonder vergunning van genoemd bestuur. Naar men ons mededeelt zal het Harmoniekorps „Excelsiot" weldra aan Den Hoorn eene muziekuitvoering geven. Een kind verbrand. Moeder uit werken, omdat vader geen geregelde verdiensten heeft, kinderen op jeugdigen leeftijd aan hun lot den ganschen dag overgelaten, ziedaar de toestand in menig arbeidersgezin, een ellende, eerst dan goed belicht, wanneer voorvalt wat op de tweede verdieping van het perceel Bloemstraat 12 gebeurde. Daar woont bet gezin van den glazen- wasscher V. Omdat de man niet ge regeld werkt, gaat de vrouw dag aan •lag uit schoonmaken, achterlatende 3 kinderen, 2 meisjes van 7 en 4 en een jongen van omstreeks 10 jaar. Even ?oor negenen kwam het oudste meisje waarschijnlijk tengevolge van het stoeien der kinderen, met de gloeiend gestookte kachel in aanraking. De kleertjes van het kind geraakten in een ommezien tijds in lichtelaaie. De kleine, doodelijk verschrikt, snelde gillend de trappen af, waar de buren iet beetpakten en in een deken rolden. Het kind was zoozeer in vlammen ge huld, dat de dek6D, waarin men het rolde, op verschillende plekken zwaar werd geschroeid. Vreeselijk zag het oudste meisje er uit. Van het zusje van 4 jaar was een gedeelte van het iiaar geschroeid. Het oudste meisje werd onmiddellijk naar het Binnengasthuis overgebracht. Haar toestand is hoogst ernstig. Er is zelfs geen hoop op herstel. Het jongste kind is door een der buren opgenomen. Poging tot doodslag I H. B., onder Oudega, kon niet ver dragen, dat de kippen van W. telkens op het erf zijner moeder liepen. Hy waarschuwde W., die dit echter niet kon voorkomen. Toen de eerste weer de kippen op het erf zag, sprak hij zijn buurman daarover aan vau woorden kwam het tot dadea en een verwoed gevecht ontstond. Buren moesten tus- schenbeiden komen. B. verliet zijn buurman daarop met de woorden„Wacht maar ik zal je wel krijgen. Neem maar afscheid van je vrouw, want dood zul je, als ik je maar alleen tref". Donderdag was dit het geval. B. trof zijn buurman achter diens woning en bracht deze met een paal een hevigen slag op het hoofd toe, zoodat de man bewusteloos neerviel. De toestand van den verslagen e is hoogst ernstig. Conscientiegeld. Ten behoeve van 's Rijks schatkist, is uit Klundert, van een onbekende onder letters N, N. ontvangen f 76,20 ter vol doening van verschuldigde rechten. Geen succes. Een paar kooplui hadden te Breda, een uitverkoop aangekondigd van een enormen voorraad heerenkleeding, tot ongekend lage prijzen. Die kleeding zou afkomstig zijn uit het faillissement der firma Dalenburg, te Amsterdam, curator mr. Windesheim. De Middenstandsvereeniging te Breda, op de vreemde concurrentie niet gesteld, verkreeg de zekerheid dat te Amsterdam geen Dalenburg en evenmin een mr. Windesheim bekend was. Te Breda haddden ze dus geen succes. Te 's Hertogenbosch waar ze een zelfde truc wilden uithalen, evenmin. Een pracht van een politiehond. Ten nadede van W. v. d. Steen te Vucht werd f163 gestolen. Men heeft om den dader op te sporen, den rijksveldwachter Seuren, uit Ge monde, met zijn politiehond laten over komen. Men liet den hond ruiken aan voetsporen, die ter plaatse van den diefstal werden gevonden. De hond volgde onmiddelijk een spoor tot bij zekere woning, waarvan de be woner naar buiten werd geroepen. Onmiddelijk bleef de hond voor den man staan, alsof hij wilde te kennen geven: „hier heb je den dader". De politie deed den man zijn schoenen uittrekken. Deze werden in de voet sporen gepast en bleken er juist mee overeen te komen De politie vindt hierin aanwijzing om nader te trachten aan te toonen, of de patient van den hond werkelijk de dief is of niet. Reinigen van gipsbeelcljes Om een gipsbeeldje te reinigen kookt men stijfsel en giet die over het beeldje. Laat een en ander staan tot het droog is. Als de stijfsel afbrokkelt dan gaat het vuil meê. Met Paschen thuis. Ter gelegenheid van het a.s. Paasch- feest wordt aan alle miliciens der lichting 1910 en aan de helft der onder de wapenen zijnde miliciens van oudere lichtingen verlof verleend van 24 Maart n.m. tot 29 Maart v.m. Vliegende Hollanders. Onze landgenoot Küller heeft met goed gevolg examen gedaan voor lucht schipper en is nu gebreveteerd als pilot. Zonder dit brevet kan men niet in schrijven voor de belangrijke vliegwed strijden, ten einde krukken te weren, die het publiek slechts teleurstellen. Küller is de tweede Hollander, die gebreveteerd wordt; van Riemsdijk was de eerste. Staatspensionneering. Door de commissie van voorbereiding voor het volkspetitioDnement van den Bond voor Staatspensionneering is aan H. M. de Koningin een adres gezonden, waarin de bond de noodzakelijkheid van staatspensionneering bepleit en de hulp van H.M. inroept, teneinde de gewenschte regeling te verkrijgen. De burgemeester ook m het pen sioenfonds. De raad der gemeente Enschedé be sloot op voorstel der wethouders om den heer Edo J. Bergsma, burgemeester dier gemeente, dezelfde rechten op eigen en weduwen- en weezenpensioen aan te bieden, als voor de gemeente-ambte naren, voortvloeiende uit de voorloopige pensioenregeling, vastgesteld op 14 Januari j. 1. Aardappelen rooien in Maart. Thans wat om dezen tijd van het jaar anders nooit gebeurt worden bij den landbouwer J Maaskant te Bom melskous (gemeente Klaaswaal) nog aardappelen gerooid! Uitkomst en qua- liteit zijn goed. Tegelijkertijd worden door andere boeren aardappelen gepoot. Drie godsdienstige feestdagen tegelijk. Den 25sten Maart heeft dit jaar voor de verschillende kerken een bijzondere beteekenis. De Protestanten vieren dan den Goe den Vrijdag, de R.-Katholieken Maria Boodschap, terwijl de Israëllieten het Hamanfeest herdenken. Dit is zeker wel een zeldzamen sa menloop van feestvieringen. Godsdienst bij post en telegrafie. Naar wij vernemen, is aan alle directeuren van post- en telegraafkan toren een schrijven gericht, waarin hun opgedragen wordt een lijst samen te stellen, waarop aangegeven staat tot welke godsdienstige gezindte ieder der tot hun ressort behoorende ambtenaren en beambten behoort. Naar het heet, geschiedt dit in verband met eventueele statistiek Onverwacht voordeel. Vele groententelers in de buurt van Middelburg lieten vóór den winter een aantal kleine en minderwaardige kooltjes vaststaan, om die later als mest onder te werken. Maar doordat die winter geen vorst bracht, doch integendeel buitengewoon zacht was, groeiden de kooltjes lustig door. En zoo ziet men dan nu het zeldzame verschijnsel, dat massa's kool ter markt worden gebracht. Toen het vorig najaar de oogst dezer groenten maar matig beloofde te zijn, haastten velen zich om toch nog zooveel mogelijk in te maken. En nu zit men er mee. Door den overvloed van versche kool wordt de zuurkool verkocht voor 4 cent de kilo. We hoorden van een huismoeder, die voor haar middagmaal een half pond zuurkool kocht voor 1 ct. Grootste gebouw in geicapend beton. Door den architect J. P. Stok Wzn. te Rotterdam is namens de „Graansilo- Maatschappij" te Rotterdam onderhands opgedragen aan de N. V. Industrieele Maatschappij van F. J. Stulemeijer Co. constructeurs van werken in gewapend beton te Breda: het bouwen van graansilo's en pakhuizen, geheel in ge wapend beton, voor een bedrag van 480.000 gulden. Zoo zal binnenkort aan de Maashaven te Rotterdam het grootste gebouw ver rijzen, dat tot' heden in ons land geheel in gewapend beton werd vervaardigd. Malle liefde. Zondagmiddag sprong een 18-jarig meisje, dat woorden met haar beminde had gehad, in de Jacob van Lennepkade te Amsterdam. Haar broeder sprong haar na en mocht het genoegen smaken zijn zuster, hoewel ze zich heltig tegen haar redding verzette, behouden op het droge te brengeD, Het meisje werd naar den brandweerpost aan de Nicolaas Beetsstraat gebracht, vanwaar zij naar het Wilhelmina-Gast- liuis vervoerd werd. COURANT. Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1