N°. 2349. Zondag 3 April 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagel. 4,15 6,40; 11, 2,50; 6, TREIN van HELDER 6,26; 7,51; 9,18; 12,33; 4,20; 7,32. Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN te HELDER 8,47*; 11,40; 3,11; 6,53 Zondags 9,50. BOOT van HELDER Dagelijks 5.15; 9,30; 12,15; 4,15 7,30 Zondags 5.15; 10.20; 12,15; 4,15 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen; Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van D. BEEMSTER, slager, wonende te Oudeschild op Texel, om vergunning tot oprichting eener slagerij in het perceel wijk S. no. 108 en kadastraal bekend in Sectie D. No. 1899. Op Vrijdag, den 16 April 1910, des middags te 12 uren, zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er de aandacht van be langhebbenden op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van bet Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 1 April 1910. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 2 APRIL 1910. Na Paschen. Nog schreven wij na Paschen, Maart, doch maar enkele dagen of ook Maart was voorbijgegaan en daarmede een vierde deel van het jaar 1910. April deed zjjn intocht. Van Maart valt dit jaar zeker veel goeds te zeggende heldere dagen welke ons ten deel mochten vallen, ontlokten de eenstemmige uitspraak dat Maart het goed maakte. Zeker, het valt niet te ontkennen dat Maart gunstig is ge weest we bleven gespaard voor de echte Maartsche buieo, die zoo menig maal onaangenaam zich doen gevoelen; de voortdurende droogte deed goed aan het veld; maar toch," de temperatuur bleef aan Maart herinneren, vaak een ijzige wind, geen zoele voorjaarslucht. Laten we er echter tevreden over zijn, al zouden velen een verkwikkenden regen niet onwelkom hebben geacht. En zoo schrijven we dan April. April heeft een zekere bekendheid, zoo al niet vermaardheid. Het versje: „Op den lsten April, verloor Aiva zijn bril", leeft nog steeds in veler herinnering en doet er aan denken dat April de maand is, welke eertijds tot groote ver andering aanleiding gaf. Wel niet in die mate, maar toch ook nu zal April een groote verandering teweegbrengen. Wij bedoelen hiermede in zake het onderwijs. Het is bekend dat onze R.K. medeburgers het wenschelijk hebben ge acht alhier eene schooi te doen bouwen teneinde de kinderen tot die kerk be- hoorende, aldaar het onderwijs te doen genieten. Zijn wij wel ingelicht dan zal in de nieuwe week die school worden geopend en met het onderwijs worden aangevangen. Kan dit van belang worden geacht voor de kinderen als hier bedoeld, ook aan de o. 1. s. zal die verandering zeker van grooten invloed zijn, temeer waar het Hoofd dier schooi, de heer de Braai, aan het einde van April zijn taak zal nederleggen. Aan de Julianastraat zal het lokaal voor Chr. belangen ook in de komende week in gebruik worden genomen, zij het dan ook door het houden van een Bazar. Dat ook dit gebouw evenwel voor onderwijs bestemd is, zij het dan ook voor bewaarschool, is zeker geen geheim. Op dit gebied zal April van dit jaar aizoo groote verandering brengen. Ook voor het bedrijfsleven is April van groote beteekenis. De bouwboer en de tuinier vertrouwen het zaad aan den akker met hope op een goed gewin. Voor den veefokker, met name de scha penfokker, is April een maand welke zeer groote zorg vereischt. Het te wachten jonge wolvee, dat straks de weiden zoo vroolijk zal stoffeeren, vereischt de grootst mogelijke zorgen en oplettend heid, omdat deze teelt een voorname bron van inkomsten is. Voor don werkman en vakman is April almede den tijd van groote bemoeiing; de werkzaamheden komen los, op menig gebied. En voor de huisvrouw is April, de tijd tusschen Paschen en Pinksteren, een tijd van meer dan gewone werkzaamheidde oud-Hollandsche gewoonte om minstens eenmaal per jaar de woning en wat dies meer zij een groote schoonmaak te doen ondergaan, beheerscht al haar denken en haar doen. Wanneer we dit alles saamvatten dan is het zeker niet te veel gezegd dat April een beteekenisvollen maand is, welke veler denken en doen in beslag neemt. Brenge straks de Meimaand en de zomer een goede vrucht van veler arbeid. Een speling van de natuur. Bij eeD onzer veefokkers werd een lam geboren hetwelk een kop had op een eend gelijkend Voor de curiositeit is het dier, dat zijn geboorte niet lang heeft overleefd, naar de veeartsenijschool te Utrecht opgezonden. Vlieland. Voor het toelatingsexamen der Nor maalschool voor onderwijzeressen te Amsterdam slaagde Bertha Swart alhier. Een zonderlinge geschiedenis. In de gemeente Achtkarspelen moest Zaterdag een onderwijzeres of onderwij zer benoemd worden aan de school te Surhuisterveen. Mej, de Jong te Drachten stond als No. 1 op de voordracht en dacht benoemd te worden. Ze werd niet benoemdter raadsvergadering werd een schrijven gelezen, waarin ze zich terugtrok. Het blijkt nu, dat juffrouw de J. van dit schrijven niets afweet. De brief is gestempeld te Drachten. De politie heeft de zaak in handen. Doodslag te Cortgene (Zeeland). Op Tweeden Paaschdag is te Cortgene, na een onbeduidende ruzie, een dood slag gepleegd. De verslagene, de land bouwersknecht A. M., kreeg met een mes een snede in de buik, waardoor een slagader werd doorgesneden. Ten gevolge van het bloedverlies trad de dood bijDa onmiddelijk in. De dader is gearresteerd. De gemeenteraden worden voor zichtiger. In een vergadering van de afd. Hen- geloo van den Bond van Nederl. Onderw. werd besloten, naar aanleiding van de niet-henoeming van mej. v. Wanrooy no. 1 der voordracht, tot onderwij zeres aan school A aldaar, omdat zij propagandiste is van genoemden Bond, een openbare vergadering te beleggen, waar als sprekers zullen worden uitge- noodigd de heeren Ossendorp en Gerhard uit Amsterdam. Een grove vergissing. In een dorp in den omtrek van Hoorn ontving een ouderpaar eene waarsching van den arrondissements-schoolopziener om hunne kinderen naar school te zenden. Een van die kinderen is echter twee jaar geleden gestorven en het andere gaat reeds twee jaar lang ter school. Daarmee is nog geld te verdienen. In den Haag en Scheveningen zijn meer dan 100 lieden, die alléén hun brood verdienen met waarzeggen, zienerij enz. In Scheveningen is een adres te vinden van een echtpaar, dat vroeger een meik- affaire had, en dat nu, dank zij de „helderzienheid", al aardig in de vaste eigendommen is gekomen. Eq dat in den tijd van twee jaar. Ontginning van woeste gronden. In een te Leeuwarden gehouden vergadering van belangstellenden is be sloten tot oprichting eener vereeDiging om te komen tot het ontginnen van woeste of verwaarloosde gronden in Friesland en aangrenzende provinciën, van welke daar nog vele tienduizenden hectaren worden gevonden, die slechts op een nijvere hand wachten, om tot cultuur te worden gebracht. Aardbeien en morellen. Zondag weiden op de fruit-en bloem- kweekerijen van den heer Kortehaas te Loosduinen de eerste rijpe aardbeien en morellen geplukt. Spoed, ter wille van de belasting. Circa 125 jonge paarden van 1 2 jaar, in West Noord-Brabant gekocht, werden Woensdag te Rozendaal geladen en per spoor verzonden naar Duitschland, Ten einde nog van de tegenwoordige belasting te kunnen proüteereu (tot 1 April 30 mark f 18 nil dien da tum 55 mark f33 per stuk), moesten deze dieren nog worden ingevoerd, vóór 1 April. Een lastige veroordeelde. De Rechtbank te Amsterdam veroor deelde Donderdag zekeren Koperberg wegens diefstal tot een jaar. Dit beviel K. lang niet. Hij beweerde onschuldig te zijn en had reeds uit de preventieve gevangecis den president der Rechtbank een brief geschreven, dat hij hem „vinden" zou, als hij ver oordeeld werd. Toen hij dan ook het vonnis hoorde, trok hij zijn jas uit, wilde... doch vijf veldwachters schoten toe en onder hevig verzet werd hij met veel moeite naar zijn cel vervoerd. Een oude erfenis. In 1796 overleed te Haarlem Hans Zende, geboortig uit Absthagen; de helft zijner nalatenschap tot een bedrag van f 1371,69 werd uitgekeerd aan de erf genamen van de vrouw, de andere helft bleef bewaard voor de erven van den man. Mr.' P. Tydeman, die in 1902 als op volger van wijlen mr. A. Kist door de rechtbank als curator van de onbeheerde nalatenschap van Zende was aangesteld, heeft erfgenamen in Berlijn en Dantzig opgespoord niet minder dan 77 die de erflating, aangegroeid tot f60.859.63Vj thans in bezit wenschen te nemen. De curator heeft de vorige week ter rechtbank voorgesteld aan de erfgenamen hun aandeel in de nalatenschap, uit te keeren na aftrek van de kosten van het geding. De procureurs der belanghebbenden refereerden zich aan deze conclusie en ook gisteren heeft het Openbaar Minis terie zich daarmede vereenigd. De beslissende uitspraak der recht bank zal spoedig volgen. Valsche bankbiljetten. De fotograaf J. H. P. V., te 's Hertogen bosch, die reeds eenigen tijd in voor- loopige hechtenis wordt gehouden, als verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan het vervaardigen van valsch bankpapier, heeft zijn schuld daaraan volledig bekend. De man is gehuwd en vader van onverzorgde kinderen. Doodslag. Te Dedemsvaart is Maandagavond zekere Keuken een oppassende jongen die met zijn meisje liep te wandelen, door een tweetal broeders, opgeschoten knapen van 16 en 18 jaar, vermoedelijk uit Daijver, doodgeslagen. De booswichten bevinden zich in hechtenis, de verslagene was 21 jaar. Een buitenkansje. Schipper W. de Vries, te Hoogeveen, bracht dezer dagen een lading mest, afkomstig van de stadsbelt te Amster dam, aan den landbouwer J. Spijkerman, te Alteveer bij Hoogeveen. Eenige jongens vonden daarin een rolletje papier dat 9 briefjes van f 40 bleek te bevatten. Toch wel brutaal. Terwijl te 's Gravenhage een inspec teur van politie op bezoek was bij een collega in de klepperstraat, werd zijn rijwiel uit de gang gestolen. Voor den dief een staaltje om fier te zijn. Kanonnen van het goudschip de Lutine"1 Graaf Bentinck, eigenaar van het kasteel te Amerongen, heeft aan de beide zijden van de steenen brug van dat kasteel twee oude scheepskanonnen opgesteld, welke hij gekocht heeft van den heer Maas te Makkum. Deze vuurmonden zijn afkomstig van 't Engelsche goudschip „Lutine" dat in 1799 tusscheu Vlieland en Terschelling met man en muis is vergaan en sedert daar onder het zand bedolven ligt. Bijna alles wat aan de „Lutine" be hoort, ook deze kanonnen, en zelfs tot de kleinste spijkerkop, is gemerkt met een hanepoot. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1