N° 2352. Donderdag 14 April 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van ©i naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Van week tot week. Hit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave ^ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Te xel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagel. 4,15 6,40; 11,-; 2,50; 6,- TREIN van HELDER: 6,26; 7,51; 9,18; 12,33; 4,20; 7,32. Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN te HELDER 8,47*; 11,40; 3,11; 6,53 Zondags 9,50. BOOT van HELDER: Dagelijks 5.15; 9,30; 12,15; 4,15 7,30 Zondags 5.15; 10.20; 12,15; 4,15 7,30 Men lette er wel op dat de met een aaügeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen; Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Texel breDgt ter kennis van belanghebbenden, dat wind en weder dienende op Vrijdag 15 April a.s. en zoo noodig den volgenden dag door Hr. Ms. Pantserschip Heems- kerck, alsdan gemeerd liggende in de buitenhaven voor de ramen tot snelheids- meting, mrt zwaar geschut gevuurd zal worden, Door dit vuren worden het Oostelijk gedeelte van het Malzwin, bet Noordelijk gedeelte van het Amsteldiep, benevens Zuidwal en Balgzand onveilig gemaakt, zullende het onveilige gedeelte door oorlogsvaartuigen worden afgezet. Texel den 9 April 1910. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. BEK E N I) M A K IN G. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel, brengon ter openbare kennis, dat op 9en April 1910 bij hen is ingekomen een verzoekschiift van Matheus Martinus Bakker, van beroep caféhouder, wonende te Texel, om ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het kleiD, in de navolgende localiteit: de gelagkamer van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Texel sectie D.No. 1739, plaatselijk gemerktS. 16, en gelegen aan het haventerrein te Oude- schild aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen bet verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Texel, den 11 April 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING.IIIDDINGH. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken bekend, dat voor het nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli a.s., en eindigende 3u Juni van het volgende jaar, tor Gemeentesecretarie kosteloos verkrijgbaar zijn blanco verzoekschriften ter bekoming van jacht- en viscbakten, van kostelooze vergunningen tot uitoefe ning der visscherij, zoomede van buiten gewone machtigingen tot het schieten van schadelijk gedierte. Belanghebbenden worden in hun eigen belang uitgenoodigd hunne aanvragen en vergunningen zooveel mogelijk vóór den 1 Mei a.s. ter Secretarie in te dienen. Texel, den 12 April 1910. Burgem. en Weth. vnd., HIDDINGH. RUIBING, Secretaris. 2—9 April. De Paaschvacantie onzer Senatoren is weer geëindigd en in de afgeloopen week zijn ze weder samen gekomen. Heel druk hebben zij het zich evenwel niet gemaakt. Het openbare gedeelte der beraadslagingen bepaalde zich tot twee zeer korte zittinkjes op Maandagavond en Woensdagmiddag, waarin wat kleine onderwerpen werden afgedaan. In de eerste zitting werd o.m. mededeeling gedaan van het schrijven van den heer J. E Scholten te Groningen, waarin deze ontslag nam als lid der Kamer. Lang zal deze zetel evenwel niet onbezet blijven, want de Prov. Staten van Groningen hebben reeds voor een opvolger van den heer Scholten gezorgd. In de Dinsdag gehouden zitting werd Jhr. Mr. E. Tjarda van Staikenborgh Stachouwer, burgemees ter der gemeente Groningen, tot lid van onzen Senaat gekozen, een man van er kende bekwaamheden en die in het hooge gezelschap wel op zijn plaats zal zijn. Over de andere binnenlandsche aange legenheden kunnen we kort zijn. Alleen meenen we niet te mogen nalaten een oogenblik onze aandacht te wijden aan een wetsontwerp dat in de afgeloopen week door minister Heemskerk bij de Tweede kamer is ingediend, n.l. het wets ontwerp tot regeling der Armenwet. Zooals men zich zal herinneren werd dit ontwerp reeds vroeger aangekondigd. Er is reeds dikwijls over de bestaande Armenwet ge- geklaagd, waaraan ook door den minister in zijn memorie van toelichting wordt herinnerd. De bestaande wet rust o.m. op het beginsel dat de ondersteuning der armen behoort te geschieden door de kerkelijke en particuliere instellingen van liefdadigheid en dat de burgerlijke armen zorg eerst dan onderstand verleend aaD den arme als hij deze niet van de eerst genoemde instellingen verkrijgen kan. Bij de toepassing van dit beginsel is evenwel tweeërlei kwaad gebleken, n 1. gemis aan onderlinge bekendheid 6n samenwerking bij de instellingen van weldadigheid en het in de hand werken van bedrog tenge volge van de gedeeldheid der krachten. De minister wil nu de toepassing van het beginsel, voor zoover betreft de beide genoemde gevolgen, beperken en wel door wettelijke gelegenheid tot organisatie open te stellen. De verschillende instellingen van armenzorg in een gemeente zullen een centraal orgaan, een Armenraad kun nen instellen, waarin zjj zich kunnen laten vertegenwoordigen. Zoo'n Armenraad zal slechts een beperkt aantal leden hebben en alleen instellingen, die armenverzorging buiten gestichten ten dool hebben mogen er een vertegenwoordiger in kiezen. Voor de armenverzorging in gestichten bestaat naar de meening van den minister geen behoefte aan samenwerking. Dwingende bevoegdheden zal de Armenraad niet hebben zoodat de zelfstandigheid der instellingen volstrekt gewaarborgd blijft. Het voornaam ste werk van den armenraad zal zijn door middel van een bureau voor inlichtingen bedrog en misleiding te voorkomen. Alleen in gemeenten waarin geen armenraad be staat zullen burgemeester en wethouders bevoegd zijn om een register van informatie in te stellen. Dit zjjn al zoowat de voornaamste be palingen uit dit nieuwe wetsontwerp. Of intusschen bereikt zal worden wat de minister wensebt, nu hij in alle opzichten onze „Hollandsche vrijheid" eere geeft in dit wetsontwerp? We wagen ons niet aan een antwoord. —o—o—o— Getrouw aan onze gewoonte om onze lezers met de belangrijkste gebeurtenissen op de hoogte te houden moeten we aller eerst even de aandacht vragen voor de Engelsche politieke aangelegenheden, die in den laatsten tijd zooveel van zich doen spreken. Het schijnt dat de politieke barometer langzaam maar zeker stijgende is voor de regeering. In de afgeloopen week mocht dit zijn eerste overwinningen op de oppositie boeken. De voorstellen door Balfour ingediend tegen de regeerings moties werden met groote meerderheid verworpen en in beginsel de voorstellen der regeering aangenomen. Die uitslag was te verwachten. Van grooter betee- kenis is evenwel de vraag wat het lot der middelenwet zal zijn. Het schijnt echter dat de kansen daarvoor thans heel goed staan. Zooals men weet heeft de leider der Iersche nationalisten medegedeeld, dat hij en zijn aanhang alleen dan voor de middelenwet zullen slemmen als het lot der veto-ontwerpen beslist is en de zekerheid bestaat, dat het Hoogerhuis zal worden gekortwiekt. In de afgeloopen week nu heeft de regeering het verzet tegen Redmond opgegeven en in het La gerhuis bekend gemaakt dat vóór de eindbeslissing over de begrooting het Hoogerhuis gelegenheid zal krijgen zich over de veto-moties uit te spreken. Verwerpen de Lords deze, dan zal de regeering een beroep op de Kroon doen, opdat deze een aantal nieuwe liberale paers benoemt waardoor het Hoogerhuis een regeeringsmeerderheid zal krijgen. Als dan het veto ontwerp aangenomen is, zal de begrooting in stemming komen. Redmond kan tevreden zjjn. De onge kroonde koning van Ierland heeft gezege vierd over de regeering. o—o—o— Van de andere buitenlandsche aange legenheden vermelden we voorts de staking die in Frankrijk in de afgeloopen week afgekondigd werd en die zich in Toulon en Marseille gelden laat. Het zijn de „merits maritiemes" die in staking zijn gegaan. Zooals men wellicht weet zijn de „incrits" de bij de marine ingeschreven zeelieden. Zij hebben den diensttijd achter den rug doch behooron nog tot de reserves en kunnen in tjjd van oorlog onder de wapeDen worden geroepen. Deze „incrits* zjjn georganiseerd in een vakvereeniging die onder leiding staat van eenige revo lutionaire elementen, tengevolge waarvan de discipline verslapte en er een revolutie- onaire geest onder de schepelingen begon te heerschen, welke zich in den laatsten tijd nogal eens uitte. De regeering meende daartegen te moeten ingaan en gaf be velen om de tucht te handhaven en de overtreders gerechteljjk te straffen. Dit laatste nu werd dezer dagen toegepast op 16 schepelingen van het s.s. Mouloya, die even voor het vertrek der boot het ontslag van een anderen stoker eischten en toen dit geweigerd werd eenvoudig het werk weigerden. De rechter liet de heeren ge vangen nemen, doch dit was het sein dat de vakvereeniging uit de hoek kwam en de algemeene staking proclameerde voor de havens van Toulon en Marseille. De regeering, wier aanschrijving tot de autoriteiten gericht om tegen de onwillige schepelingen met kracht op te treden, de eigenlijke aanleiding dezer staking is ge worden schijnt van plan zelve ook krachtig op te treden tegen de stakers door al het mogelijke te doen om de arbeid in de beide havens zijn gang te doen gaan. Waar het hier zuiver de kwestie betreft wie baas zal zjjn de baas of de knecht, is het te hopen dat de strijd maar heel spoedig 'ten gunste der regeering uitvalt. En daarvoor bestaat ook wel eenige kans ofschoon de vrees niet ongegrond is, dat de staking nog uitbreiding zal aannemen en ook andere groepen van werklieden er in betrokken zullen worden. o o—o Heeft de Fransche regeering de handen vol met de ontevreden zeeliéden, de Turksche regeering heeft te kampen tegen een heuschen opstand, die in Albanië uitgebroken is. De Albaneezen genoten onder het oude regime nogal veel voor rechten, dank zij het ontzag dat de vorige sultan voor hen had. En dat niet alleen, er heerschte in Albanië al sedert lang een toestand van ordeloosheid. De stam hoofden, de groot grondbezitters, waren elk op hun gebied, zoowat almachtig en ieder deed naar dat het hem goed dacht. Abdoel Hamid durfde niet ingrjjpen en liet de Albaneezen doen en laten wat ze verkozen. Aan dien wanordelijken toestand heeft de nieuwe jong Turksche regeering even wel een einde willen maken, doch de Albaneezen kantten zich daar met geweld tegen. Het vorig jaar moest reeds een expeditie uitgezonden worden om ze tot rust te brengen, die evenwel niet veel resultaat bereikte, maar waardoor de bru taliteit der Albaneezen nog toenam. Thans heeft de Jong Turksche regeering groote troepenmassa's onder weg om de opstan delingen tot rede te brengen. Er is reeds hard gevochten en aanvankelijk met weinig succes voor de regeeringstroepen. De laatste berichten luiden evenwel wat hoopvoller voor de regeering en men twijfelt niet of de opstand zal gedempt worden. o oo In Zuid-Amerika schjjnt men ook alweer voor een gewapend conflict te staan. Tus- schen de regeeringen van Peru en Ecuador spant het en de kans is niet gering dat het tot een oorlog komt. Verschillende vijandige handelingen zijn er reeds weder- keerig gepleegd tegen de gezantschappen. De oorzaak moet gezocht worden in de grensgeschillen, die al sedert lang tusschen Peru en Ecuador bestaan. Niet onwaar schijnlijk dat als deze regels onder de oogen der lezers komen de strijd al los gebarsten is, daar naar luid der laatste be richten de oorlogsstemming in beide landen toeneemt en steeds dreigender wordt, niettegenstaande de tot kalmte vermanende nota's van andere regeeringen. TEXEL, 9 APRIL 1910. De Markt. Omtrent de markt kunnen wij kort zijn; de aanvoer was weinig beteekenend en bepaalde zich tot wat biggen en nuchtere kalveren; over den handel valt weinig te zeggen. Abonnementspi-ijs per 3 maanden- Voor pa Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met vcrhooging der porto's. COURANT. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O VERZOEKSCHRIFTEN ter bekoming uan jacht- en uischakten en kostelooze machtigingen tot het schieten uan schadelijk gedierte.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1