J. KELDER, Behangselpapier Predikbeurten- Marktbemhten Uit de hand te koop Karpetten, Vloerkleeden en Deurmatten. Opruiming J. LEEN. Belangrijk bericht aan de bewoners van het dorp Oudeschild. VERKOOP WEGENS VERTREK. C. DE WIJN, publiek verkoopen: een netten en goed onder houden Inboedel, ATTENTIE! Buitenland. Advertentiën. Serëndj TeXel' 14 APril 191°' C. Een glad eikenhouten kabinet, een fauteuil, een chiffonière, een glad eikenhouten linnenpers, een kachel en een lamp. Voorradig prachtige collectie J. .A.. HILLEN. Eenig Meubilair, 1 Kinderledikant, 1 Waschketel met pijp, enz., enz. Deurw. DE WIJN, Voor Aardappels. Moet kunstmest voor aardappels eerst uitge strooid en daarna ondergespit of geploegd worden, of moet hij na deze grondbewerking gezaaid worden Wenscht men vooral de diepere lagen der bouwvoor van plantenvoedsel te voorzien, dan is diep onderbrengen, dus eerst kunstmest strooien en daarna spitten of ploegen aan te bevelen. Dit zal vooral noodig zijn wanneer de bodem zeer arm aan voedsel is, hetzij door den aard van den grond ol dooi het voortdurend bebouwen zonder voldoende bemesting. Verkeert daarentegen de akker in tamelijk goede omstandigheden, dan komt bet mij gewenschter voor den kunstmest over de kluiten uit te strooien. Immers de mest stoften worden door het vocht van bodem en lucht opgelost en zakken dan van zelf naar de plaats, Waar de poters liggen. Ook moet men niet vergeten, dat bij een diep onderbrengen van den kunstmest gevaar bestaat voor een ongebruikt blijven van een deel der bemesting, dat de plan tenwortels niet kunnen bereiken. De vroegere methode: aanbrengen van kunstmest in de poot- gaten, is zeer af te keuren. Er bestaat dan immers fevaar, dat de poters in onmiddellijke aanraking omen met den mest, welke aldus een veel te hevige en bytende werking uitoefent. Wat de tijd van uitstrooien betreft. Dadelijk voor het spitten en ploegen kan de mest uitge strooid worden. Wenscht men dit onmiddellijk na deze grondbewerking te doen, dan mest men vanzelf korten tijd voor het poten. Dit kan echter volstrekt geen kwaad. Het is mij meer dan eens overkomen, dat ik den kunstmest liet uitzaaien dadelijk na het poten. Het resultaat bleef even goed. Wel is het gewenscht in elk geval den mest met een dun aardlaagje te bedekken, dit gesehie.dt door het gelijkmaken van den grond, als alles besteld is. Welke kunstmest moet er gebrnikt worden? De aardappel gebruikt zeer veel kali, veel stikstof en minder fosforzuur. Hij behoeft bijgevolg veel kalimest. In April of Mei komt als zoodanig Patentkali in aanmerking300 a 500 kg. per Hektare in verband met den bemestingstoestand. Wenscht men het veel goedkoopere Kainiet te gebruiken, dan moet men öf de voorvrucht daarmee bemesten, of reeds in den herfst uitstrooien in een hoeveelheid van 600 a 1000 kg. Voor stikstofmest neemt men Chilisalpeter, ongeveer 300 kg. per Hectare. Voor fosforzuurmest Superfosfaat, ongeveer 600 kg. per Hectare. Men kan deze meststoffen door elkaar mengen en uitstrooien, wat voor kleine perceelen oet eenvoudigste is. Men zij er echter op bedacht, het mengsel niet eenige dagen in de zakken te laten liggen, want dan kon het wel eens kleverig worden. Voor groote perceelen is afzonderlijk uit strooien wel zoo gewenscht. Groote hoeveelheden gelijkmatig mengen kost veel tijd en arbeid. B. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 9 tot en met 15 April '10. GEBOREN: Willemz.v. Johannes Sijbrand Koning en Maria Eelman, (Oosterend), Nan, z. v. Albertus Raven en Trijntje van Hartevelt (P. H. Polder). ONDERTROUWD: Johannes liiilenius en Trijntje Vlaming, Abram de Ridderen BeDjamintje Jannetje Bakelaar, Willem van Heerwaarde en Maria de Porto. GETROUWD: Evert Cornelia Thomassen en Marie Geus. OVERLEDEN: Tetje Roeper, oud 86 jr. wed. v. Jacob Smit (den Burg). Zondag 17 April. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Kijne. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kijne. Oudescluld. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Boeke. Oosterend. Nam. 3 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp. Vm. half 10 ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Uosterend. Vm. halflO ds. M. B. Parle vliet Nam. 3 uur Pred. to Nes en Wierum (Fr.) DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Schagen, 14 April. Aan zwoerd: 60 Kaltkoeien I 140,a f 250—* 61 Vette Koeien t 170 a f 290; 140 Geldekoeien f 120 a f 255 200 Nuchtere Kalveren f 7 a 118. 250 Overhouders f 18 a 29.00. 42 Vette Vurkens 50 a 57 cent per Kg. 5 Magere Varkens f 17 a t 10 Biggen f 13,a f 17,00; Boter f 1.10 a f 1.20 per K.G. Kipoieren f 2,75 a f 3,25 per 100; Leiden, 15 April. Ter markt aangevoerd: 9 Stieren (115 a 1212,—; 775 Kalf- en Melkkoeien f 163 a f 340; 912 Varekoeien f 112 a f 238; 219 Vette Ossen en Koeien f 185 a f 345 65 Kalveren (vette) f 59 a f 124 211 Kalveren (magere) 14al 11 312 Schapen (votte) f 21,— a 1 30. 861 Magere Varkens f 18— a f 53, -; 644 Biggen f 8.00 h f 15.00; Ondertrouwd jon. IIILLEMUS EN T. VLAMING. Getrouwd E. C. TÜOMASSEN EN M. GEUS, die, mede namens wederzijdsehe familie, hartelijk dank zeggen voor de zeer vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Waal, 14 April 1910. Overleden TETJE ROEPER, Wed. Jk. Smit in den ouderdom van 86 jaar. A. Bakker en Familie. de bekende Harmonicaspeler komt op Za terdag 23 April te Oosterend en op Zondag 24 April te Oudeschild. Aanvang 7J/S uur n.m. Kaarten tot eeu beperkt getal ver krijgbaar hij IJ. KOPPEN te Oosterend en b(j D. VOS te Oudeschild. Personen beneden 16 jaar worden niet toegelaten. ÜSTa afloop Bal. Adres: Bureau van dit Blad. Concurreerende prijzen. Doet ti~w voordeel. Aanbevelend, van een partij restanten vanaf 6 ets de rol. Aanbeveling, Ondergeteekende bericht aan de inwoners van het Oudeschild, dat hij met het oog op de aanst. schoonmaak u voor uw afge bruikte manufacturen 8 cent per kilo betaalt op schalen gewogen (niet met het unstertje). In den loop der a.s. week zal onderge teekende de goederen zeil bjj u aan huis komen afhalen. Voor oud touw wordt 8 cent per kilo, zeildoek 11 cent betaald, teiwiji voor alle andero soorten goederen steeds do hoogste prijs wordt betaald. Minzaam aanbevelend, Achtend, UEd. dw., Deurwaarder te Texel, zal op tl A A N D A G 18 APRIL 1910, 's namiddags 2 uur, ten verzoeke- en voor het woonhuis van den heer W. Wolters in de Weverstraat te den Burg op Texel, w, o. 1 Eikenhouten Linnenkast met kuif, diverse Tafels, Stoelen, Spiegels, Schilde rijen, Vloerzeil, Karpetten, 1 Regulateur, Lampen, Kachels met pijpon, 1 2-persoon8 ijzer Ledikant, 1 Waschmachine, Tobbes en Emmers. Voorts: 2 boste Kleermakersnaaimaehines, 1 Kleermakerswerktafel en hetgeou meer zal worden aangeboden. Te bezichtigen op den verkoopdag van 's morgens 9 tot l uur. Na afloop van bovonstaaudo Boelhnis zal bij het woonhuis van den heer Jb. GEUS in do Niouwstraat, nog publiek worden verkocht: De zaak van Reeckereti-Kuyper. Naar uit goede bron verluidt zal het Eerste Kamerlid mr. C. baron van Heeckeren van Keil, in een .nota aan de Eerste Kamer gericht, nadere gege vens mededeelen betreffende den fa- meuzen brief dien de Duitsche Keizer in 1904 aan onze koningin zou geschreven hebben. Wellicht zal deze nota bij de Eerste Kamer ingediend worden voor haar eerstvolgende samenkomst, die begin Mei kan verwacht worden. Een lage daad. Het R. N.-blad schrijft: Het was 7 April 12V» jaar geleden, dat de directeur van het Nieuwsblad in het huwelijk trad en zooals gebruikelijk mochten aan huis vele gelukwenschen ontvangen worden zoo van familie als van vrienden, maar er kwam ook een telegram, dat niet bepaald als een ge- lukwensch te beschouwen was. Het behelsde de woorden: Sijthoff Rotterdam geen gratie verleend. Vanat 7 Dec tot juist dien dag had het bewerken van dat gratieverzoek geduurd en dat moest op zulk een oogeDblik aankomen! Het was niet onderteekend en bij of ficieel onderzoek werd gemeld, dat dit telegram opgegeven was door Mulder, Haagsche Courant. Er bestaat echter geen Mulder die werkzaam is aan de H. Ct. Het bericht aan het correspon dentie-bureau te den Haag is ook niet door een officieel persoon opgegeven. Men zy op zijn hoede. Niettegenstaande het kunstje als be kend mag worden geacht, gelukte het toch te Kampen wederom aan een tweetal personen, waarschijnlijk uit GroniDgen, om minderwaardige manu facturen tegen veel te hoogen prijs aan een vrouw van de hand te doen. Eerst worden goederen vertoond, waarvan de prijs werkelijk ver beneden de waarde is gesteld, maar die bij bestelling niet direct kunnen worden geleverd, daar de voorraad juist uitverkocht heet te zijn, doch welke zullen worden nagezonden; een belofte die natuurlijk niet wordt nagekomen. De vrouw betaalde f 30 voor een waarde van nog geen f 10. Dure kuikens. Door den heer W. N. L. de Kat Angelino te IJzendoorn, werden twee broedsels kuikens verkocht voor 285 gulden. Vee in de weide. Wij lezen in het Leidsch Dagblad: Uit verschillende omliggende gemeen ten komt de tijding, dat er al veel vee van stal is gehaald en in de weide dartelt. Het weer, dat wij nu hebben, is zeer bevorderlijk aan den groei van het gras. Teekenend. Aan de ontslagaanvrage van den heer Barge als burgemeester van Oss, voegt de „Stad Oss" toe: „Ods werd een brief getoond, waarin dit heugelijke nieuws werd aangekondigd. Bij dit heengaan wenschen wij geen ander woord toe te voegen dan een gelukwensch aan onze gemeente, daar alles, wat wij met dezen burgemeester beleeid hebben, slechts een treurige herinnering nalaat, welke nu mag vergeten worden, nu hij ons voor goed gaat verlaten. Aanranding. Een gezelschap te Loosduinen, dat naar huis keerde, werd Maandagavond lastig gevallen door eenige leden van een beruchte bende. Een militair werd door hen in den arm gestoken en een gemeenteambtenaar op den grond ge worpen. Op het hulpgeroep der aange vallenen kwam er eindelijk een agent opdagen. Deze kreeg het echter zoo benauwd, dat hij eerst een huis in vluchtte, doch later met revolverschoten de booswichten op de vlucht dreef. Een zonderlinge geschiedenis. Binnenkort zal de Auuterdamscbe rechtbank een zaakje ter behandeling krijgen, dat zeker niet alledaagscb te noemen ia. //De Tijd// weet daarover het volgende mede te deelen Een echtpaar werd niet met kinderen gezegend en bovendien ook niet met den zoo hoognoodigen hniaelrjken vrede. Dc oude liefde waa reeda lang tot beneden het vrieapunt gedaald en men peinade beiderzijds op middelen om elkaar zooveel mogelijk te benadeelen, tot zelfs aan gcene zijde van bet graf. Geen hunner zou naden dood van den andere ook maar een cent hebben. Zoo was beslist. Nu werd de man ziek en de vrouw zag hem gaandeweg inzinken. Vragen of hij te haren gunste een testament zou maken was naar haar oordeel overbodig; de man zou het toch weigeren. Toen haalde ze een kruier en nu vangt de historie aan. De kruier, die dacht, Jat hij mijnheer moest komen afleggen, was weldra in een zeer vertrou welijk gesprek met de versch gepromoveerde weduwe gewikkeld, een gesprek, wanrbij zijn slimme oogen glinsterden van geest en zijn kruiersbart bonsde van opgewektheid. In weinige minuten wns de doode door beider vereenigde pogingen van het bed genomen en in een ander deel van de woning gedeponeerd. Hit geschied zijnde, ontdeed de kruier zich van zijn uiterlijke kenteekenen van het kruierschap en,ging welge moed in het bed liggen, nogmaals do lessen bij zichzelf repeteerend, die de jonge weduwe hem van buiten bad doen lceren en die hij overigens ook met zijn gezond verstand wel gesnapt bad. Hij had zoo eenigen tijd van beraad en overleg gehad, toen de deur der sterfkamer openging en een deftig heer verscheen, n.l. denotaris. Deze was door de weduwe in groote haast ontboden, wijl net geen uitstel lijden kon. De man der wet. begreep, na een paar korte inlichtingen van de vrouw en ook van den ster vende, die erg kreunde, wat er gaande was en hij zette zich neder om het testament te schrijven. Met aandacht luisterde de vrouw naar het diclée van haar stervenden ega en een glans van ver genoegen kwam over baar weduwlijk aanschijn, toen het hooge woord van den lijder, met moeite eruit gebracht, op het notarieel papier stond al wat haar man zijn eigendom mocht noemen was haar I Nu had evenwel de stervende nog een hijzonder vei zoek en hij vroeg den notaris, of hij hem niet even alleen kon spreken. En ja, dat kon natuur lijk. De vrouw werd dus beleefd verzocht, even bet vertrek te verlaten, wat zij meende, dat geheel en al in de rol paste en bij de plechtigheid hoorde. Nauwelijks was echter de vrouw weg, of de stervende wenkte den notaris wat naderbij te komen en toen verklaarde hij hem, met grooten nadruk, dat hij van den zooeven gedicteerden uitersten wil hoegenaamd niets gemeend had en hij er slechts toe was overgegaan om van het lastig aandringen zijner vrouw af te komen, die hem het sterven zoo moeilijk maakte De notaris vond ook deze verklaring niet ongelooflijk en zeide nauwkeurig zijn plicht te zullen vervullen. Welnn, dan moest het zooeven gedicteerde ver nietigd worden en moest in het testament worden geschreven, dat het geheele vermogen, //door ondergeteekende, mij. Notaris, bekend//, moest worden uitgekeerd aan den kruier, genaamd zoo en zoo, en nu volgde, precies aangewezen, de persoon van den man die in het bed lagDe notaris had niet het minste bezwaar. Hoe kon hij ook, begrijpende dat vele menschen een ond zwak hebben voor hun kruiers, die vaak lief en leed met hen deelen en trouwer en vriendelijker zijn dan de naaste nabestaanden, Enfin, het testament kwam gereed en nu had de stervende nog slechts te teekenen, bij welke ceremonie de vrouw wel weer tegenwoordig mocht wezen. En toen nam de notaris zijn ambtsgeheim mee naar huis, het ambtsgeheim van den uitersten wil van.... //mij Notaris bekend//! Toen diens ministerie was afgeloopen kwam de kruier het bed uit en hielp de weduwe het lijk van haar man weer voor den dag halen en op de stervenssponde deponeerenen nu moest hij dadelijk weg om den dokter te halen, die zoo spoedig mogelijk kwam, om te constateeren, dat de overledene werkelijk dood was. De ontkDOoping kwam bij de ontzegeling van het testament. Hoeveel verbaasde gezichten werden daarbij wel getrokken Toen de streek van den kruier aan den dag kwam, kon de weduwe zich niet inhouden en ze verklapte alles wat zs gedaan had. De phantasiën van dr. Cook. Te Fairtanks (Alaska) heeft men be richt ontvangen, dat de expeditie-Fair- banks den 3den April den top van den Mae-Kinleyberg heeft bereikt na een bergbestijging, welke een maand duurde. Men vond geen spoor van de beweerde bestijging van dr. Cook. Het doel van de leden der expeditie was de vei halen van dr. Cook te gaan controleeren, die zooals men weet voorgaf den top van den berg te hebben bereikt. Dierenbescherming. In het Engelsche Lagerhuis is, onder algemeene toejuiching, een wetsvoorstel ingediend, dat tot doel heeft, de wreed heden bij den uitvoer van vilderspaarden te verminderen. De Liberaal Greenwood is de vader van dit voorstel. Het voorstel bepaald, dat de minister van landbouw in alle havens een vee- artsenijkundig inspecteur zal benoemen en dat geen paard zal verscheept worden zonder schriftelijke verklaring van den inspecteur, dat het vervoerd en ont scheept kan worden zonder een wreede behandeling te ondergaan. De eigenaar van het paard moet alle kosten van 't ondrrzoek betalen. Alle dieren, die aan boord een poot breken of anderszins ernstig gewond worden, zullen daar door middel van een geschikt toestel afge maakt worden. Een vermogen in een flesch. Een grenadier, te Neustrelitz in gar nizoen, vond in het nabij die stad ge legen bosch, in een hollen boom, een bierflesch, gevuld met bankbiljetten. Er waren er 25, elk van 1000 mark. Hij heeft de vondst gedeponeerd bij den garnizoenscommandant, Men is er nog niet achter kunnen komen, waar dat geld vandaan komt. Bevallen van een meisje C. DOORENBUS—Yos. Appingedam, 12 April 1910. Tot bijvoeging vervoege men zich bij den lieer Geus voornoemd.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2