Buiten 1 a nd. M ar ktber iuhten. Advertentiën. 4; Den 30en Jlpril a.s. ALLE SOORTEN HINDERHOEDEN Schietoefeningen ter verhooging van 's Landsweerhracht. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van de deelnemers, dat de schietoefeningen ter verhooging van 's Landsweerkracht in deze Gemeente dit jaar zullen worden gehouden des Zondags van 121/, uur n.m. tot élU uur n.m. in het lokaal der Algemeene Be waarschool te den Burg, aanvangende Zondag 1 Mei a.s. Texel, den 27 April 1910. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Oudeschild, 26 April. Zondagavond j. 1. liet de harmonica virtuoos Jb. Kelder, zich in de Zeven Provinciën hooren. Dat de nieuwsgie righeid, dien virtuoos eens te hooren, velen had aangespoord tegenwoordig te zijn, bleek wel hieruit, dat niet alleen de vrij ruime zaal, maar zelfs het tooneel goed bezet was. Met onverdeelde aan dacht werd naar het werkelijk kunstige spel van den heer Kelder geluisterd en ongetwijfeld zullen velen daarvan hebben genoten. Te ongeveer 11 uur was zijn vrij uitvoerig programma afgewerkt. Een gezellig bal hield nog velen der aanwezigen langen tijd bijeen. Woensdag a. s. zullen van wege het Leger des Heils, lichtbeelden-bijeen komsten plaats hebben in de Zeven Provinciën, n. 1. des middags voor kin deren en des avonds voor volwassenen. De toegangsprijzen zijn zoo laag gesteld, dat ongetwijfeld velen van de gelegenheid zullen proflteeren. Door schipper W. Dijker is in de kor op de Laan een anker opgevischt, dat te oordeelen naar den toestand, waarin het verkeert, (het is bijna geheel door roest verteerd), daar lang gelegen moet hebben en misschien menig gar- naleDnet heeft verscheurd. De concurrentie met de A. P. C. is begonnen. Hedenmiddag werd alhier door de Hongaarsche maatschappij pe troleum verkocht voor 77j ct. per L. Yan de tank kost zij 9 ct. De Cocksdorp, 26 April. Gisteren namiddag sloeg, tijdens een kort onweder, de bliksem in de ijzeren roede van den korenmolen alhier. Brand werd niet veroorzaakt, doch de molenaar Witte, die zich op dat oogenblik juist bij de roede bevond om de zeilen te bergen, geraakte in min of meer be- wusteloozen toestand, maar herstelde gelukkig spoedig. Een 25-jarig huwelijksfeest. Het geheele fabriekspersoneel der firma C. J. van Houten Zoon te Weesp, ontving Zaterdag op d9n trouw dag van het zilveren echtpaar, den heer en mevrouw Yan Houten, als geschenk van het bruidspaar een klein enveloppe, waarop in medaillon vorm hun portret en inhoudende een gouden tientje. Bij het openen van het doosje, waarin ieder zijn weekloon ontvangt, lag deze erkentelijkheid boven aan. Een verrassing die dankbaar aanvaard is gewordenl Kapitaal en arbeid. Het arbeidsdividond van het personeel der Nederlandsche Gist- en Spiritusfa briek te Delft bedraagt over 1909 niet minder dan 14 pCt. van het verdiende loon en de premiën. Aan den Zaterdagmiddag gehouden maaltijd van 1500 personeD, waaraan directie en personeel aanzaten, ter fees telijke viering van het 40 jarig bestaan der onderneming, deelde de directie mede, dat voortaan het personeel voor f 200.000 deelgerechtigd is in de onderneming. De eerste f 100.000 zijn volgestort; de tweede f 100.000 zullen dat geleidelijk worden gedaan. Het bedrijf stond dien dag, in verband rnet de feestviering, stil. Het weldadigheidsbloempjc. Naar wij vernemen, heeft de Ned. Centrale Vereeniging tot bestrijding van tuberculose voor 30 April bjj een Haagscbe firma niet minder dan 375.000 Julianabloempjes verkocht om op den verjaardag der Prinses door jonge dames in Nederland te worden verkocht. Krasse maatregel. Toen dezer dagen de dorpsjeugd eener Westlandsche gemeente zich des morgens voor schooltijd nog eenige oogenblikken al dartelend en heen en weer rennende te goed deed aan de stralen der lentezon werd eensklaps haar aandacht afgeleid naar een voor 't raam van een winkel in koloniale waren op het dorpsplein verschijnend plakkaat met den volgen den inhoud, waarvan met de jeugd, ook de groote menschen aandachtig giDgen keDnis nemen. Mijne Heere Concurrente! Daar ik mij verplicht uw bekend te maken de vrouw van... wonende wijk... no... aangaande de wanbetaling. Ze heeft mij in enkele weken voor het bedrag van twintig gulden vijf cent zegge f 20.05 afgezet. Zoo ik haar billijke condietiën heeft voorgesteld, maar de Jufte met haar brutale bek en onbeschoftheid is niet te herstellen in een beschaafde toestand. Zegt het voort. (Volgt hand- teekening.) (Resb Ondencijzersnood. Het gebeurde deze week te Breda, dat de overste van een bijzondere school te Oosterhout den uitslag van het on derwijzers-examen afwachtte en aan stonds geslaagden aannam, om aan zijn school werkzaam te worden gesteld. Liefst bad de overste, dat zij reeds den volgenden dag in dienst zouden treden, maar daar kwamen de jongelui toch niet in. Zij zullen wachten tot 1 Mei. Kieviten. Eenige landbouwers in Friesland heb ben aan de Regeering een adres ingediend, waarin wordt verzocht om de Jachtwet in dien zin te wijzigen, dat het zoeken van kievitseieren moet worden gestaakt op 15 April in plaats van op 1 Mei. De kievit, die zich voedt met wormen en insecten, is voor den landbouw een nuttige vogel en door het vele en lang durige eierzoeken wordt de kievit uit geroeid. De muisof de gestoorde tramrit. Op boozen, bestraffenden toon vertelt de „O. H. Ct." als volgt een ondeugende jongensgrap: Toen Dinsdagmiddag een electrische tram van Bloemendaal naar Haarlem vertrok, waren daarin behalve een vijftal dames ook drie jongelieden gezeten. Zoodra de tram even voorbij de „Centrale" was, haalde een dezer een muis voor den dag, toonde het dier, bekeek het om en om opdat iedereen goed zou weten wat het was en liet het daarna opzettelijk ont snappen tot grooten schrik der aan wezige dames, waarvan een zelfs op de zitbank klom, een ander zich vanuit het binnengedeelte naar het balkon begaf. De jonge lieden vonden deze malle vertooning alleszins vermakelijk en schenen er weinig begrip van te hebben dat een publiek verkeersmiddel ook nog voor andere dingen dient, dan enkel voor de, dunkt ons nogal bedenkelijke neigingen van jongemenscben, die zich zelf niet weten te betoomen. Intusschen kroop een hunner op han den en voeten in den wagen rond om den muis weer te vangen, maar toen hem dit gelukt was liet hij zeker uit angst - het diertje weer loopen om daarna dezelfde vertooning te herbalen. Een in dezelfde afdeeling gezeten heer ving toen de muis en zette het dier tot geruststelling der dames buiten den wagon, daarbij een vermanend woord tot de onbezonnen grappenmakers rich tend, die nogal verstoord bleken, toen men hun 't recht tot dergelijke vreemd soortige genoegens ontzegde. Groote brand. Vrijdagavond is te Apeldoorn een complex van houten schuren, ter opper vlakte van ongeveer 500 vierkante meter, waarin teen- en grofmanden werkindustrie werd uitgeoefend, geheel afgebrand. De oorzaak is onbekend. De schade kan wegens uitstedigheid des eigenaars niet opgegeven worden, maar er was soms voor f 10.000 voorraad aanwezig. Ver moedelijk dekt verzekering de schade. Daar is ook een aardig sommetje mee gemoeid. Voor het schoonmaken der lagere scholen te Amsterdam is het laagst ingeschreven door Heineken's Glazen- wasscberij aldaar, voor f 0066.25. Komeet knol. Bij den heer II. v. Lijsdonk, te Oor schot, is een door hem gerooide knol te zien rnet een staart van ruim 2 meter I Een joortret van de prinses. Onder de verrassingen, Prins Hendrik ter gelegenheid van zijn verjaardag be reid, behoort het portret van Prinses Juliana, op last van de Koningin naar het leven geschilderd door mevrouw Tfaerése Schwartze van Dnyl. Mijnongeluk. Alweer komt het bericht van een ernstig mijnongeluk uit Amerika. Vrijdag had in een mijn in de nabijheid van Amsterdam in Ohio 69ne ;ontploffing plaats. Zes lijken van mijnwerkers zijn reeds gevouden. De mijnongelukken volgen elkaar in den laatsten tijd in Amerika wel snel op, een gevolg van het ontbreken van wettelijke bepalingen betreffende de veiligheid in de mijnen en van voldoend toezicht. Op het gebied van arbeidersbescherming is er in de Unie nog veel, zoo niet alles, te doen. Dat geldt niet alleen voor de mijnen, ook voor spoorwegen en industrie. Wat er in Amerika duur moge zijn, men- schenlevens zijn er goedkoop. Dat bewijzen d j jaarlijksche statistieken van de ongelukken bij den arbeid, en geen wonder dus, dat de beweging sterker wordt om hierin door middel van de wet verbetering te brengen. Gedwmgen zindelijkheid. Vuile lieden te Londen zullen in het vervolg tot zindelijkheid gedwongen kunnen worden De Londensche County Conneil isn.l. bezig met de voorbereiding van maat regelen tot uitvoering van een ongeveer drie jaren geleden genomen besluit. Volgens dit besluit heeft de genees kundige ambtenaar of ieder ander, die door dezen daartoe gemagtigd wordt, de bevoegdheid, huizen, waar een aantal gezinnen bijeenwonen, binnen te treden en te onderzoeken of de bewoners be hoorlijk gewasschen zijn en of hun lijfgoed wel zindelijk is. Is dat niet het geval, dan kan hij gelaston, dat die personen zichzelf en hun kleeding binnen 24 uur aan een waschkuur onderworpen. Chantage. Te Padang verschijnen vijf Maleische bladen. De meeste daarvan hebben zich in den laatsten tijd, de perken te buiten gaande, uitspattingen veroorloofd, zoodat het ons verwonderd, dat daartegen nog niet is opgetreden. Hier is echter weer eens het spreekwoord, dat alle kwaad zichzelven straft, waarheid gebleken. Brutaal geworden doordat men hen in hun laster en andere uitspattingen on gemoeid liet, trachtten verscheidene z.g. redacteurs dezer revolverpers" afzetterij te plegen, door menschen van fatsoen lijken huize in hun blad in bedekte termen van een en ander te beschuldigen waaraan dan toegevoegd werd, dat het bericht in eeu volgend nummer vervolgd zou worden. Den betrokkene werd daar van dan kennis gegeven, met de veel zeggende bijvoeging, dat hij zelf wel zou weten, wat hij te doen had, om het aangekondigde vervolg te voorkomen. Rolschaatsenbanen op oorlogschepen. Op de nieuwe Engelsche dreadnought „Vanguard" he6rscht groote ontevreden heid onder de bemanning over de wei nige ruimte, waarop zij zich op het dek kunnen bewegen. De oorzaak hiervan is, dat de oföcieren het dek met een nieuwe electrische machine hebben laten gladmaken en het voor rolschaatsenbaan gebruiken. Drievierde deel van het dek was hiervoor gereserveerd. Texel 25 April. Aangevoerd werden 3 paarden f 100 a f 225. 7 koeien f 145 a f 210. 3 pinken f 75 a f 85. 20 N. Kalveren f 12 a f 14.50. 27 schapen f 18 a f 22.10. 60 biggen f 12 a f 14. 15 schrammen f 22 a f 30. Flinke handel. I'unnerend, 26 April. Aangovoord: 1173 Runderen waaronder: 143 vetto koeien 56 75 Ct. per KG. Amsterdam, 25 A pril. Aangevoerd 422 Runderen, le kwal. 72 a 76 ct. j>» 2e kwal. 66 a 70 ct. 3e kwal. 56 a 64 ct. g, 160 Melk- en Kalfkoeien f 14Q a f 275, 148 Nuchtere Kalveren f 9,a f 13, 378 Vette Varkens 50 a 54 ets. 22 Schapen f 18 a t 24. Zondag 1 Mei. Doelmatige bemesting van tuinen. Geboren DIRK, zoon van M. ZUIDEWIND en T. ZUIDEWIND Kei.tzer. Spang 26 April 1910. hopen onze geliefde Ouders D. F. KltlJMEN en /L. J. KFIJPER, worden gewassclien en wonr netjes opgemaakt bij Wed. J. KOOL. Qr,7 Goldo koeien f 150 a 220. Melkkoeien f 160 a 275. 43 stieren. 171 vetto kalveren 1' 0,80 a f 1.00 p. Kg. 792 Nuchtere kalveren t 9a I 24 1980 Schapen f20,— è.1 29,00 prijsli. h. mtg 000 Lam meren 1 00,a t 00, 182 vetto varkens f 0,53 a f 0,57 per Kg.; 111 magere varkens I 20 a 132,—; 274 biggen f8 a 1 13 kipeioron f 3.00 a f 3.40 per 100; HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 'sAv. 7 uur ds. Kijnc. Waal. Vm. 10 uur ds. Kijne. Oudesclnld. Nam. half 3 ds. Visser. Dm Iioorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Nm. 3 uur do hr. Alkema, Voor de Zending. Coclcsdorp. Vm. half 10 de hr. Alkema. Voor de Zending. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 f Leesdienst. Nam. 3 uur j DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Vm. 10 uur da. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Oude tuinen bevatten gewoonlijk veel stikstof door de eenzijdige en langdurige bemesting met dierlijke meststoffen of beer (faecaliën). Waar men in groote hoeveelheid bet kruipende onkruid muur of muurt aantreft, met zijn zeer kleine witte bloempjes, daar mag men veronderstellen, dat de bodem stikstofrijk is. Elk volgend jaar brengen koe-, varkens-, paarde- mest of beer weer naar verhouding veel stikstof aan. Bij slot van rekening vinden de planten daarvan meer dan goed voor baar is, doch te weinig kali en fosforzuur. Van bet laatste is er in elk geval te weinig gegeven. Voor kaliarmoede loopt mee vooral gevaar als er dikwijls beer als mest gebezigd is. Nu maakt de grondsoort nog een groot ver schil. Kleigrond bevat tamelijk wat kali, of liever kan daarvan heel wat bevatten. Wanneer lange jaren achtereen kali in te geringe hoeveel heid wordt gegeven, vermindert de voorraad van den kleigrond geducht en is er bij slot van re kening wel degelijk kalimest noodig. Veengrond en zandgrond hebben beide behoefte aan kali, vooral de laatste grondsoort. Ik kom dus tot dit besluit: stikstof is in oude tuinen maar weinig noodig, hoogstens 2 kg. per Are om de groenten snel te doen opgroeieo. Naarmate men al of niet mag rekenen op kali- voorraad in den bodem 3 a 6 kg. Patentkali per Are. Voor superfosfaat 6 a 8 Eg. kan voor de meeste gronden gelden. Bladgroenten eischen veel stikstof, dus den voorraad in den bodem en wat Cbilisalpeter toe. Kali gebruiken zij ook',in groote mate, dus veel Patentkali. Voor erwten en boonen geen of zeer weinig Chili, daar ze zich stikstof uit dc lucht kunnen verschaffen. Doch er is veel Patentkali en nog meer Superfosfaat noodig. Wortelen, kroten en dergelijke diepgaande ge wassen vragen veel stikstof, kali en fosforzuur. Hetzelfde is het geval met alle koolsoorten. Het uitstrooien van de meststoffen dooreen gemengd is wel aan te bevelen en dan liefst na bet spitten, doch dan met een aardlaag bedek ken. Dat gaat heel goed met de bark. De prijs per Are zal bedragen CO cent af 1,30, naarmate (men een geringe of ejn zware bemes ting toepast. Dit kan voor niemand een bezwaar zijn. Geen stalmest of beer is zoo goedkoop. Wie nu nog meer wil doen, kan zijn land per Are 10 kg. gcbluscbte kalk geven. Doch dit moet niet nu, maar iu den naberfst of winter gebeuren, als de oogst van het land is. Kalk bevordert de goede werking der meststoften, maakt ze beter als planteuvcedsel geschikt. Kalk maakl een stijven bodem kruimelig, wat vooral op klei een groot voordeel is. Eindelijk zal kalk den grond ontzuren, wat voor veengrond nuttig kan wezen. Nu kunstmest, in den herfst of winter kalk, dat is de beste metbode om van bet land te trek ken, wat het in staat is voort te brengen. Dat geeft rijke oogsten en verhoogt de opbrengst van den tuin zeer sterk Zoo worden kunstmest en kalk samen een zegen voor onze tuinen. B. t*D vS' C'j (y^> (rt CrjCz' c Jrf ojuW hun25-JARiQE Echt vereeniging to herdenken. (ftï Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, i» de wensch van t yj' hunne dankbare kinderen. Oudeschild, April 1910.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2