N°. 2357. Éondag 1 Mei 1910. 238t0 Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor pe Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dage). 4,15 6,40; 11,-; 2,50; 6,- TREIN van HELDER: 6,30; 7,51; 9,18; 12,33; 4,17; 7,32. Aankomst Trein helder. Vertrek Boot. TREIN te HELDER: 8,45*; 11,40; 3,11; 6,56 Zondags 9,50. BOOT van HELDER: Dagelijks 5.15; 9,30; 12,15; 4,15 7,30 Zondags 5.15; 10.20; 12,15; 4,15 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen; Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van P. L. DE BOER te Suameer en S. DE VRIES te Veenwouden, om ver gunning tot oprichting van een stoom- zuivelfabriek op het perceel, gelegen aan de Julianastraat te den Burg alhier eu kadastraal bekend in Sectie D, no. 2406. Op Woensdag, den llen Mei 1910, des middags te 12 uren, zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretairie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er de aandacht van be langhebbenden op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 27 April 1910. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH. Burgemeester, RUIBING, Secretaris. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van MATTHIJS MOLENAAR, wagen maker, wonende te den Burg op Texel, om vergunning tot oprichting van een inrichting voor machinale houtbewerking in het perceel staande aan de Waalder- straat te den Burg en kadastraal be kend in Sectio K, No. 1167. Op Woonsuaj, don 11 Me. 1910, dos voormiddags te ll'/a uren, zal ten Rai-J huize gelegenheid bestaan om bezwar tegen dit verzoek in te brengen en de .e mondeling en schiiilolijk toe te 1'chtr i. Zoowol ue verzoeker, als zij, die Le- zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tydstip, op de Secretarie der Gemeente kennis n9men van de tor zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er de aandacht van be langhebbenden op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 27 April 1910. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. Schietoefeningen ter verhoogiug van 's Landsweerkracht. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van de deelnemers, dat de schietoefeningen ter verhooging van 's Landsweerkracht in deze Gemeente dit jaar zullen worden gehouden des Zondags van 12lU uur n.m. tot 47a uur n.m. in het lokaal der Algemeene Be waarschool te den Burg, aanvangende Zondag 1 Mei a.s. Texel, den 27 April 1910. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. OP DEN GEBOORTEDAG van H. K. üoogkeid Prinses Juliana op 30 April 1910. Hoezee, hoezeel de vlaggen op, De Oranjewimpel hoog in top, Laat al wat leeft nu zingen; Wie is 't, wien het geen vreugde baart Nu onze Prinses voor 'teerst verjaart. Wie kan zich nu bedwingen? Komt, doet dan mede aan 't gejuich, Dat ieder van zijn vreugd getuig' Wil uiting hieraan geven; En roept met mij op luiden toon „De erfgenaam van Neerlands troon, Dat Juliana leve!" God schonk haar in dit eerste jaar Haar, en haar dierbaar ouderpaar, Een rijken schat van zegen; Houde Hij haar, ook voor 't Vaderland Steeds zegenend aan Zijne hand, En leid' haar op haar wegen. Maar, wenschen allen dit? o, neen Sporadisch vindt me er nog wel een, Die niet verheugd is, zeker, De enk'le die niet juichen zal Dien is het of er bitt're gal, Gemengd wordt in zijn bekor O, ja! er is ook een party Die jub'len heden niet als wij Zij doen niet met ons mede Men vindt ze in ons Vaderland Schoon schaarsch, dau toch in eiken stand Zelfs onder Kamerleden 1 Maar ochdie tellen wjj niet mee Wij roepen oven luid „Hoezee!" Lang blyf Ze voor ons leven; Eu, werd ook eens ons bloed gevraagd Gewillig 'tdan voor Haar gewaagd, Wij willen voor Haar sneven! Maar moog 't gevaar nog verre .zijn, Haar leven zij steeds zonneschijn, God! bly f gij haar bewaker! Opdat, wat er op aard geschiedt, Haar, rampen, kommer noch verdriet, In 't leven ooit genake! Nieuwendam, 30 April 1910. A. A. Koopman. •y IXEL, 30 APRIL 1910. i'iiusesscdag. W schrijven 30 April, de laatste van Gras m-u nd, en we herinneren ons, hoe voor een jaar geledou op vele plaatsen 7 ook bier, de volgende proclamatie werd voorgelezen „De Heraut van Holland doet den Volke „kond', dat in den jare 1909, den 30sten „van de maand April, H. M. Wilhelmina, „Koningin der Nederlanden, het aanzijn „heeft geschonken aan eene welgeschapen „dochter, Prinses van Oranje, Hertogin „van Mecklenburg." „Zegt het voort." Muziek klonk vooraf of ook wel volgde op deze aankondiging, klokgelui mengde zich met de vroolijke fanfares, vlaggen- tooi gaf een feestelijk aanzicht en een feestelijke stemming drong in menige plaats op den voorgrond. Een jaar is sinds dien voorbijgegaan en waren de berichten omtrent de jong geborene aanvankelijk velen, langzamer hand werden die minder, omdat de toe stand zoo gunstig v\ as dat er geen reden bestond om daarover telkens in den breede uit te wijden; wat gemeld kon worden, was alleszins bevredigend. En zoo staan we nu voor het feit dat- de jeugdige Prinses Juliana Louisa Emma Maria Wilhelmina, haar eersten jaardag zal vieren. Verheugt zich daarover een zeer groot deel van het Nederlandsche volk, inzon derheid de ouders van het Koningskind zullen dezen eersten jaardag van hun kind m6t innige vreugde begroeten en hun geluk zal ongetwijfeld weerklank vinden in veler harte. Heeft men in vele plaatsen zich op gemaakt om dezen dag feestelijk te herdenken, geheel onopgemerkt zal die dag ook hier niet voorbijgaan; reeds verluidde zich dat te Oosterend het muziekcorps aldaar zich zal doen hooren, terwijl aan den avond van dien dag in „Hotel Texel" lichtbeelden zullen worden vertoond, betrekking hebbende op het Huis Oranje. Wij willen daarop wel de aandacht vestigen, omdat wij reden hebben te vermoeden dat de aangekon digde voordracht met lichtbeelden zeer zeker iets goeds belooft. De geringe entreeprijs zal voor niemand een bezwaar zijn. Zij deze eerste jaardag van Neerlands jeugdige Prinses een dag vau vreugde voor dat deel des Volks hetwelk nog steeds het Huis van Oranje getrouw blijft, blijve de feestelijke stemming binnen de juiste grenzen en worde zij niet verstoord. Een walvisch Uit Brouwershaven wordt aan de „Tel." gemeld: Nabij den vuurtoren van West-Schouwen is een reusachtige viscb aangespoeld, naar men vermoedt een walvisch. Het dier is 16 meter langen ongeveer 3 meter breed. Op den rug beeft het een groote vin. Geschikt voor poetspoeder. In de Zeeuwsche stroomen is een Engelsche barge verschenen, die een lading oesterschelpen inneemt; deze moeten uitstekend gezuiverd zijn, vóór zij aan boord gaan. Vroeger werden de schelpen gewoonlijk alleen gebruikt voor verharding van wegen en tuinpaden. Het blijkt nu, dat ze ook nog voor an dere diogen bruikbaar zijn; men zegt, dat ze dienon tot bereiding van een poetspoeder. Een goede daad beloond met een proces-verbaal. Sedert geruimen tijd zwierf in den omtrek van Ahneloo een groote roof vogel rond, die heel wat kippen, eenden en zelfs jonge ganzen bemachtigde, tot groote schade van de eigenaars. Allo pogingou om den roover onscha delijk te maken, mislukten, totdat het eindelijk een jongen boer gelukte hem door een welgemikt schot doodelijk te treffen. Het was een prachtig dier, met een vlucht van 1.20 M. Nauwelijks evenwel was het schot gevallen of een onbezoldigd rijksveld wachter trad te voorschijn om tegen den schutter proces-verbaal op te maken en het geweer in beslag te nemen. Hoewel de man der wet in zijn recht was, vonden de boeren in dit geval zijn optreden toch wel wat kras. Kwartjesvinders\ Hoorde men tot nu toe van kwartjes vinders voornamelijk in 't midden en Noorden van het land, thans schijnen zij Limburg tot hun operatieveld ge kozen te hebben. In den trein van Roermond naar Weert bevonden zich Vrijdag drie kwar tjesvinders. Een Oostenrijker, te Antwerpen woon achtig, werd op het Traject Roermond Weert met het kaartspel f235 afhandig gemaakteen vrouwtje verloor f 6. Hoewel de Oostenrijker door het treinpersoneel tijdig werd gewaarschuwd, gaf hij hieraan geen gehoor. Een der bedriegers, een Amsterdam mer van geboorte, werd te Weert mee naar het politiebureau genomen. Ver moed wordt dat zijn medehelpers met den buit waren doorgereisd. De politie stond machteloos en mo9St den bedrieger weer loslaten. Hoe de Engelsclien ons land be reizen. Zaterdagmiddag zou, naar telegrafisch was gemeld, Alkmaar bezocht worden door een 30-tal Engelschen. In een café aan de Friesche brug was de bovenzaal als tearoom ingericht. Tegen vijf uur kwamen twee auto's om den hoek snorren en reden met een reuzen-snelheid het café voorbij, hoewel daar als herkenniDgsteeken de Engelsche vlag was uitgestoken. Toevallig stond iemand buiten, die de reizigers waarschuwde. Het gezelschap stapte daarna uit en gebruikte de thee en de sandwiches met de gebruikelijke biscuits. Zeven auto's waren 's ochtends uit Rotterdam vertrokken, de anderen hadden de twee niet kunnen volgen en moesten nog komen. De aangekomenen hadden Den Haag, Leiden, Haarlem en Alkmaar in één dag gezien vonden de steden mooi en de omstreken schoon en zouden dien dag nog Hoorn, Edam, Volendam en Amsterdam bezichtigen, waar ze 's avonds om 9 uur dan zouden dineeren. Wat zullen die menschen veel van Nederland kunnen vertellen, wanneer ze weer thuis zijn gekomen. Slapte in het mijnbedrijf. Men schrijft uit Heerlen aan den L.K: De kolen afzet is, olschoon iets grooter dan de laatste weken, nog steeds on voldoende. De groote voorraad groeit nog steeds aan. De schade, die door het opbermen ontstaat, is ontzaglijk, want niet alleen heeft men te rekenen de groote kosten van arbeidsloon door af- en opladen, maar ook dalen de stukkolen door op stapelen spoedig in waarde. Prachtige stukkool, die een paar weken in de open lucht gelegen heeft, valt als gruis uiteen en wordt hierdoor minderwaardig. De Duitsche arbeiders gaan wegens de slapte in het bedrijf als de trekvogels naar hun „Heimath." Op de Domaniale mijnen teKerkrade gingen in de laatste wekeD ongeveer 250 arbeiders naar elders. Hun plaatsen werden niet aangevuld. TEXELSCHE COURANT. V O

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1