N°. 2367. Zondag 5 Juni 1910. 238te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor db Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. <y BLIJVEND GEDEELTE BIJ DE ONBEREDEN KORPSEN. De Burgemeester van Texel broDgt bij deze ter openbare kennis, dat de hieronder ge noemde verlofgangers der lichtingen korpsen en korpsonderdeelen, achter hunne namen vermeld, zich op den achter hunnen naam gestelden datum naar hun korps moeten be geven tot het verrichten van den dienst voor het blijvend gedeelte, waartoe zij gehouden zijn Hoogenbosch, Jacobus, Theodorus Adri- anus, lichting 1909, 10e Reg. Infanterie, 16 Juni 1910, te Helder. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zicb, op den achter hunnen naam aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun vertrek met groot verlof medegenomen voorwerpen van klee- diog en uitrusting, bij hun korps aanmelden, en wel des Damiddags vóór vier uur, of, in dien dit niet doenlijk is, zoo spoedig mogelijk daarna. Zij, die binnen bet Rijk woonplaats hebben, behoeven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor opkomst bepaald. Hij die zonder geldige reden niet voldoet aan deze opi.ieping wordt, na daartoe verstrekte last van den Minister van Oorlog als deserteur afge voerd. Hij die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen van een afzonderlijke oproe pingsbrief ontheft een verlofganger, zoo deze althans binnen het Rijk verblijf houdt, geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving BENIG cn ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoor lijk is opgeroepen. Texel, den 31 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, HIDÜINQH. SCHIETOEFENINGEN De Burgemeester van Texel maakt bekend dat het volgende bericht aan zeevarenden is uitgevaardigd: Schietoefeningen van het fort Harssens. Reede van Texel. 3de District." „Volgens mededeeling van den Minister „van Oorlog zal op 8 en zoo noodig ook „op 9 Juni a. s. eeno schietoefening „worden gehouden van het fort Harssens. „Er zal gevuurd worden met kanonnen „van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onvei lig wordt gemaakt de reede van Texel „tot op 4500 M. van het fort. „Op de dageD, dat gevuurd wordt, „zal van het fort eene roode vlag waaien „die 3 uur vóór het begin der oefening „halfstok en één uur vóór de oefening „geheel voorgeheschen wordt, alsmede „gekleurde vlaggen, aangevende de ware „richtingen waarin gevuurd zal worden. „Bovendien zal op den avond vóór en „op den dag der schietoefening, een „waarschuwingsbord geplaatst worden „bij het gebouw van den vischafslag aan „de buitenhaven, vermeldende in welke „richting dien dag gevuurd zal worden „terwijl bij het torpedo-magazijn en „aan den ingang der haven borden zullen „geplaatst worden, waarop is aangegeven „de beteekenis der gekleurde vlaggen, als „volgt: rood witte vlag beteekent Noord, „witte vlag N.O., zwarte vlag Oost. „(Zie „Ned. kit." No. 201, 212.") Texel, den 2 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Hooi dragen op ruiters. De gunstige ervaringen in het vorig jaar opgedaan met het dragen van hooi op ruiters, geven m\j aanleiding belangheb benden aan te radon daarmede dit jaar eens eene proef te nemen. Het dragon van hooi op ruiters heeft hot voordeel dat het gras, nadat het eeni- germate is gedroogd, op de ruiters kan worden geplaatst en het dan zonder verdere bewerking of uitspreiding geheel droog wordt. Het kan zeer lang op de ruiters staan, zonder veel in kwaliteit achteruit te gaan, en doordat het niet met den grond in aanraking is, blijft het ook bij vochtigen grond of vochtig weer, onder geheel droog, wat, zooals ieder weet, met „roken" niet het geval is. Het hooi dat op ruiters staat, is 's morgens vroeg en bij vochtig weer beter geschikt om binnen te worden gehaald dan de „hooiroken", omdat het onderste hooi daarvan dan veelal vochtig is door op trekkend vocht. Het gebruik van ruiters schijnt vooral geschikt bfj vroeg hooi, omdat men dit als het zoogenaamd winddroogis, dan verder kalm op de ruiters kan laten droog worden en men het lang op de ruiters kan laten staan en dus eerst wat later gemaaid hooi onder in den berg kan brengen. Bjj ongunstig weer verleenen zfj eveneens goede diensten en ook voor nahooi zijn zij zeer geschikt gebleken. Daarom kan aan iederen veehouder wor den aanbevolen eenige ruiters in voorraad te houden om er bij voorkomende gelegen heden gebruik van te kunnen maken. Zij kosten ongeveer 50 cent per stuk en blijven jarenlang bruikbaar. Per H, A. zijn ongeveer 30 a 40 stuks noodig. Het verslag van de genomen proeven komt binnenkort gereed en wordt op aanvrage kosteloos door mij toegezonden. Ik beu in de gelegenheid voor het nemen van proeven een aantal ruiters kosteloos in bruikleen te geven. Wie daarvan ge bruik wil maken, gelieve mij daarvan mede deeling te doen. De Rijkslandbouwleeraar voor Noordholland, C. NOBEL. Schagen 30 Mei 1910. TEXEL, 4 JUNI 1910. Juni, Zomermaand. De Zomermaand heeft haar intrede gedaan en we mogen zeggen 't was een goede entree. De lieve Mei welke zich over het geheel nu niet zoo lief deed kenüeu, trok af met storm en ruw weder daarbij veel verwoestend wat ze in enkele mooie dagen zoo heerlijk had ontwikkeld, 't Was een droef aanzicht het frissche joDge groen zoo langs straten en wegen te zien voortgezweept. Juni moet ons volgens den kalender den zomer brengen en we verbeiden dien met reikhalzend verlangen. De zoele heerlijke lucht welke dan om ods heen waart, is zoo recht aangenaam, zoo levensmoedgevend als in geen ander tijdperk is waar te nemen. BrengeJuni ons dan inderdaad den zomer. Voor den nijveren hand is ook Juni een maand van beteekenis. Vele eerste vruchten komen tot rijpheid, de tuinbouw vordert een groote zorg. Ook de hooi- teelt is voor een groot deel aan zomer maand gewijd. Zij't gewin goed; voor tal van onze medeburgers is dit van groote beteekenis. Juni is voor den veehouder een maand van beteekenis, eerstens door de afzet van het jonge wolvee, hetwelk tot heden een bevredigende uitkomst gaf, doch niet onmogelijk het hoogste punt wel kan hebben bereikt; daaraan sluit zich aan het scheren der schapen, waaromtrent het zich laat verluiden dat de prijs der wol wat rijzende is, en dan, zooals reeds gemeld, de hooibouw, waarvan een goede oogst niet onwaarschijnlijk wordt geacht. Voor den bouwboer is het uitzicht op gewin niet ongunstig, doch zijn de graan prijzen nog niet te roemen. Voldoe zomermaand aan veler ver wachting, brenge ze ons vruchten en bloemen in overvloedige mate, zooals van eene goedgezinde zomermaand mag worden verwacht. Halley toch nog goedl De palingvangst in Friesland gaf tot nog toe povere resultaten. Plotseling is daarin een gunstige wendiDg gekomen, de vangsten zijn enorm. Bejaarde vis- schers herinneren zich niet, ooit zulke vangsten beleefd te hebben. Sommigen schrijven het dankbaar toe aan de ko meet van Halley! Laffe grappen Het "N. v. N." vertelt, dat het per soneel van de Bijenkorf te Amsterdam in de laatste dagen aan de invallen van een flauwen grappenmaker blootstaat. Herhaaldelijk wordt er getelefoneerd, dat een familielid van het personeel plotse ling ernstig ziek zou zijn geworden, of wordt er een andere verontrustende boodschap overgebracht. Gistermiddag werd er getelefoneerd, dat de moeder van een winkeljuffrouw plotseling over leden washet doodelijk verschrikte meisje spoedde zich huiswaarts, alwaar zij haar moeder zeer ontdaan aantrof, daar men deze weder had doen weteD, dat haar dochter plotseling zeer ernstig ongesteld was geworden. Men is er nog niet in geslaagd den grappenmaker te snappen. Een grensgevecht en de gevolgen. Aan de Pruisische grenzen bij Dinx- perlo heeft Woensdagavond een ernstige botsing plaats gehad tusschen de Prui sische commiezen en een grensbewoner. Deze laatste had een wagen met meel uit Nederland naar Pruisen gesmokkeld. Toen de vervoerder zich met zijn wagen nog op Nederlandsch gobied bevond, wilden de commiezen hem in arrest nemen. Bij het verzet werd een der commiezen gewond. De smokkelaar moest voorloopig een boete van 235 mark betalen. Bij de Nederlandsche politie is een klacht ingediend wegens het onbevoegde optreden van Pruisische commiezen op Nederlandsch gebied. De man met de roode pet tegen de loaiibetalers. De middenstandsvereeniging te Krom menie heeft een handig streekje uitge haald. Ter navolging Zij heeft n.l. een man aangesteld "om klanten, die men kan missen als kiespijn, de wanbetalers, te manen. Teneinde dien man een ietwat officieel uiterlijk te geven, heeft men hem uitgedost met e9n groote vuurroode pet op het hoofd, waarop duidelijk te lezen staat„voor onwillige betalers." Wat geschiedt nu Een winkelier of patroon kan met den besten wil van de wereld zijn geld van zeker iemand niet krijgen. Hij gaat naar het incasso bureau geeft den naam op van zijn debiteur, en het zaakje begint. Het bureau schrijft den wanbetaler aan. Een roode enve loppe, waarop hetzelfde opschrilt staat als van den man met de roode pet, wordt door den postbeambte bezorgd. InhoudWanneer u zich binnen drie dagen niet vervoegd bij mhr. X (naam van den winkelier, waar wanbetaler in het krijt staat) teneinde öf te betalen, of een schikking te treffen zal de man met de roode pet u in den loop van den volgenden week met een bezoek komen vereeren. Slechte betaler is in de meeste ge vallen spoedig bij zijn schuldeischer, want dat do buren zien, dat de man met zijn beruchte hoofddeksel aan de deur staat, daar hebbeu de meeste een hokel aan. Stel echter het geval, dat men aan deze waarschuwing niet voldoet. De volgende week verschijnt de ge vreesde man en verzoekt wanbetaler heel kalm aan zijn verplichtingen te voldoen. Zoo gaat het week in, week uit, zoodat een ieder zien kan, dat die en die slechte betalers zijn de man met de roode pet komt elke week bij hen aan de deur. Het gevolgten lange leste geneert men zich voor zijn buren en onwillige betaler doet eindelijk zijn gang naar Canossa, in casu naar den winkelier, bij wien hij in het krijt staat. Een zeer eenvoudige methode, waar mede men tot nu toe schitterende resultaten verkregen heeft. Als niets helpt, helpt dat misschien. Midd. Met de Noorderzon Het „H. Nbl." verhaald dat ongeveer een maand geleden in de Halsstraat, in den Haag, een reisbureau werd ge vestigd, waarvoor druk reclame werd gemaakt en dat bestuurd werd door zekeren HoDsmerk. Men moest voor vijf nummertjes een dubbeltje betalen en indien op een van die vijf nommers in de Staatsloterij een hooge prijs viel, had men recht op een gratis reis 2e klasse naar de tentoon stelling te Brussel, plus 50,40 of 30 gld. Sinds eenige dagen is het reisbureau gesloten en de exploitant verdweneD, zonder nader adres achter te laten. Vroege oogst. In Friesland zijn Maandag tal van boeren met het grasmaaien voor den hooioogst aangevangen, wat buitenge woon vroeg is. Het gras zit er dicht op; de oogst der eerste snede belooft heel goed te worden. Dat komt van 'tvele praten. In een dorp van de bollenstreek heeft de vroedschap de gewoonte nogal eens dikwijls en lang te vergaderen, 't Ge beurt dan wel eens, dat de notulen öf niet gereed zijn öf het lezen er van voor tijdbesparing wordt uitgssteld, omdat de vroedschap aan chronische welsprekend heid lijdt. Maar ook hierin kan achter stand komen. Althans op bedoeld dorp moesten ter laatstgehouden raadszitting de notulen van niet minder danzes raadsvergaderingen worden voorgelezen en goedgekeurd, zoodat een volgenden keer de raadsleden nog op de notulen van vier zittingen zullen worden vergast. Arme kleinen. Vrijdagmorgen vroeg zijn door de politie in het valkenberg, te Breda, twee kinderen van 8 en 5 jaar aangetroffen. Zij bleeken te zijn van zekeren W. die op karwei is in Etten. De moeder der kleinen is sinds eenigen tijd van Breda vertrokken en woont te Middelburg. Zoo waven de arme kleuters overgelaten aan de hoede der grootouders, die even eens te Breda woonachtig waren. Vrij dagmorgen bleken dezen echter eensklaps naar Rotterdam vertrokken. Voor vrouwenkiesrecht. De vereeniging voor Vrouwenkiesrecht heeft aan H. M. de Koningin een adres gezonden, waarin verzocht wordt spoedig een voorstel tot Grondwets- en Kieswets- wijziging, beoogend de invoering van vrouwenkiesrecht aan de Tweede Kamer te zenden, opdat er voortaan bij de samenstelling der wetten ook rekening zil gehouden worden met de zedelijk heidsbegrippen en de rechtsovertuiging van de vrouwelijke helft van het Neder landsche volk. Een ongeveer gelijkluidend adres werd gezonden aan de Tweede Kamer. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1