U gaat dood Meelnoteering Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Predikbeurten M arktbem-iiteih Advertentiën. Texels Eigen Zuivelfabriek te Eierland. Prijsopgaaf gevraagd Gezocht van MO Augustus voor 3 dames pension a 12. Tijdschriften. Gouranten, eenbestbruinmerriepaard maaien van gras met de machine. LETTERZETTER, óf Halfwas, loon f 5. een FUNKE JONGEN, 70000 getrokken straatklinkers, Waalvorm (voor paardenpad) en 80 M3 basaltslag van 2—3 c.M. O R. KELTSER Co. 7 OT OPLEIDING: Gehoor gevende aan den oproep in de couranten waren gisteravond verschil lende personen opgegaan naar 't hotel de Lindeboom waar volgens den oproep een practische les zou worden gegeven in de bijenteelt. Daar aangekomen bleek echter, dat de oproep niet geheel juist was, zooals n.l. door den heer Visser uit Eierland en daarna ook door den heer van Giersbergen werd medegedeeld bestond er een misverstand en was laatstgenoemden heer indertijd gevraagd een practische les te geven aan de bijenhouders bij een bijenstal, de beste plaats en ook de meest practische wijze om zulk een les te geven. Nu bleek echter, dat meer bedoeld werd een lezing over bijenteelt. De heer van Giersbergen wenschte daarom maar eenige grepen te doen uit het zoo bui tengewoon rijk gebied der bijenteelt, terwijl vooral de noodige tijd zou worden gelaten voor het doen van vragen. Spr. deed daarop een recht gezellige causerie over de bijen en deed daarbij vooral uitkomen dat het meeste voordeel voor den bijenhouder er van was te trekken indien men zich vereenigde," waardoor het mogelijk was niet alleen voor ge zamenlijke rekening machines aan te schaffen er voor, doch ook om de honing en niet te vergeten de was (welke men dikwijls maar wegslingerde) te verkoopen Bij de ontwikkelingsgeschiedenis der bijen werd door spr. geruimen tijd stil gestaan en op tal van eigenaardigheden daarbij werd door spr. gewezen, o. m. ook hoe b. v. in Italië veel geld wordt verdiend met het vormen van koningin bijen, een betrekkelijk gemakkelijk werkje daar men enkel door de verplaatsing van een werkbij ei in een koDinginne cel de verandering van werkbij in koningin te weeg brengt. Diekoninginnen worden bij groote getale uitgevoerd naar Amerika, waar de bijenteelt op zeer ruime schaal wordt uitgeoefend. Het wenschelijke werd verder betoogd van de losse bouw voor bijenwoningen waardoor het onnoodig is de bijen zooals bij de ouderwetsche strooien korven te dooden om de honing te krijgen. Als voedingsmiddel der bijen in den winter werd door spr. den voorkeur gegeven aan accijnsvrije suiker boven honig, doch in 't voorjaar moest honig weder het voedsel zijn en was suiker geheel onge schikt. Van de gelegenheid tot het doen van vragen werd in ruime mate gebruik ge maakt en alle vragen werden op duide lijke wijze beantwoord. Verder ver klaarde spr. zich bereid zoo mogelijk later nog eens eene practische les te geven bij een bijenstal, welke mededee- liug blykbaar allen zeer aangenaam was. Namens allen werd ten slotte door den heer Visser den spr. een woord van dank en tot weerziens toegeroepen, terwijl pogingen zullen worden aange wend om sprekers raad op te volgen en eene vereeniging te stichten. De Cccksdorp. Met veel opgewektheid werd het jaar lijkse he schoolfeest hier gisteren gevierd Eerst ging het in optocht door het dorp, waarop twee plaatsen halt werd gehouden om eenige liederen te zingen, waarna een „kiekje" van de feestvieren den werd genomen. Vervolgens werden de kinderen in het schoolgebouw op aardige wijze vewnaakt en onthaald op verschillende versnaperingen. De lyro- phoon deed zich nu en dan hooren, ter wijl ten slotte een tombola werd ge houden, waarbij elk der kleinen een cadeautje ontving. Moord I Tijdens het melken in de weide van den heer J. N. te De Wijk (bij Meppel) is daar een vreeselijke moord gepleegd. De dienstbode Hendrika Dekker, en de knecht, L. v. d. B. bij genoemden heer in dienst, waren samen op de weide. Langer dan gewoonlijk bleven zij weg en toen men op onderzoek uittrok, vond men Hendrika met messteken in borst en hals dood in het gras liggen. Als de dader is genoemde knecht gearresteerd. Gevaarlijk water. Tengevolge van een gebrek aan de pomp, had het gezin van den bosch- wachter D., wonende in de buurtschap Kallenbroek, bij Birneveld, dezer dagen de onvoorzichtigheid ongekookt beek water te drinken. Spoedig werden allen n.l. man, vrouw en drie groote kinderen, zoo ernstig ODgesteld, dat de hen be handelende geneesheer voor behoud van hun leven vreesde. De „oliedommen" Een Amsterdammer en een Duitscher hebben zich bij de politie in den Haag beklaagd dat zij mot kaartspelen in de duinen met zoogenaamde „kwartjesvin ders" aanzienlijke sommen geld hebben verloren. Zwaluwen-nieuws. Uit Domburg meldt men aan de „M. Crt.«: Al eenige jaren achtereen bouwt een paar zwaluwen zijn nest in hetzelfde lokaal der openbare school. Of het telkens dezelfde zijn, dan wel een jonger geslacht, dat daar het vorig jaar is uitgebroed, zou ik niet kunnen zeggen. Het was steeds met een ge mengd gevoel dat de diertjes daar toe gelaten werden, want ofschoon hunne vertrouwelijkheid voor ons aangenaam is, toch laten ze op banken en kozijnen van die onuitwischbare souvenirs na, die den onderwijzer nu minder gunstig stemmen, afgezien nog van de stoornis, die ze verwekken. Dit jaar besloot men dan ook, hoewol met spijt, ze te weren. Toen een nest half klaar was, werd het stukgemaakt. Een twoede bouwsel onderging hetzelfde lot. Enop een Maardagmorgen, na 2 volle vacantia- dagen, vonden we een derde nest bijna geheel klaar. Toen konden we 'tniet meer over ons hart verkrijgen, nogmaals den arbeid der diertjes nutteloos te ma ken. Weldra zullen er eitjes en jongen zijn. Als men nu nog weet, dat een zang- vereeniging en een fanfarecorps in dat lokaal wekelijks oefenen, dan krijgt men de overtuiging, dat een zwaluw aan zijn geboorteplaats gehecht is en zich niet spoedig laat afschrikken. Een oud boekje van f 900. In een boekenveiling verleden week te Amsterdam gehouden, werd een kost baar oud boekje verkocht voor den hoogen prijs van f 900. De titel luidt„Abr. van der Donck,Beschrijvinge van Nieuw- Nederland. 1656". Dit boekje bevat een der oudste beschrijvingen van de stad New-York, in Amerika, toen nog Nieuw- Amsterdam geheeten, en in Hollandsch bezit. Het merkwaardige werkje, dat slechts een kleinen omvang heeft, werd aangekocht door de firma Frederik Muller Co., te Amsterdam. De prijs, thans besteed, is de hoogste prijs, welke ooit voor dit boekje betaald werd. Een fraai lieer. Door de politie te Scheveningen is aangehouden een vreemdeling, die in de laatste dagen in Den Haag en op de badplaats goeden sier maakte zonder in 't bezit te zijn van middelen. Als 't in restaurants en café's op betalen aankwam had hij zijn portemonnaie vergeten. In Den Haag had hij ver schillende kamers gehuurd en hier en daar geld weten los te krijgen. Een stouter stuk waarmede hij zich bezig hield, n. 1. het verkrijgen door listige kunstgrepen van een automobiel van een firma te Voorburg, werd verijdeld door de Scheveningsche politie. De man is naar Den Haag overgebracht. Bevende huizen. Een opmerkelijk verschijnsel doet zich sedert enkele dagen te Amersfoort voor, te opmerkelijker, omdat het plaats heeft in het alleroudste gedeelte der stad. Juist bij den Hof waar reeds de eerste Heeren van Amersfoort hun kasteel bouwden, staan thans enkele huizen op dezelfde wijze te schudden als indertijd te Scheveningen de veel besproken be vende huizen. Ook bier slingeren spiegels en schilderijtjes tegen de wanden, zijn de gordijnfranjes gestadig in beweging en trillen de meubels, vooral op de bovenverdiepingen. Het bouwtoezicht zoekt naar de oor zaak, die volgens sommigen gelegen is in een overbelasten motor van een na burige fabriek, in een zijstraat van den Hof en aan de overzjjde van dat vrij groote plein gelegen. Anderen willen weten dat de bouw der Stoney-sluis aan de Eem de oorzaak zou wezen van de voor de bewoners der bevende huizen hoogst onaangenaame beweging. POSTERIJEN. Gedurende den badtijd van 16 Juni tot 31 Augustus zal eene tweede postbestelling te de Koog plaats hebben (laatste lichting 3.15 n.m.) De Directeur van het Postkuntoor, VAN 'T HOF. Op Donderdag 9 Juni 1910. Afwezig de leden K. Bakker en IC. Molenaar De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan do orde is een verzoek van Mej. van Buren Schele, onderwijzeres cm verlof voor herstel van gezondheid, welk ver zoek vergezeld gaat van een geneeskundig attest. Het verlof wordt verleend tot en met 02 Juli. De Raad besluit voor f 75, te vinden uit do post onvoorziene uitgaven, in de plaatsvervanging te voorzien. Door B. en W. is daartoe benoemd mevr. A. M. Uaitelings Schlusser. Een groot aantal ingekomen stukken wordt gelezen en voor kennisgeving aangenomen, o. a. dank betuigingen voorverzonden gelukwenschen op de verjaardagen van Prins Hendrik en Prinses Juliana; een schrijven van de Gezondheidscom missie, dat van de begrooting voor 1911, bedra gende f 1650 het deel door Vlieland te betalen f 1S.07 bedraagt; een schrijven, houdende mede- deeling, dat de gemeente volgens art. 53 wet L. O. t 2000 subsidie ontvangt en f 54 bijdrage ontvangt voor het herhalingsopderwijs in 1909; een schrijven van Ged. Staten houdende goed keuring der gewijzigde begrooting 1909 (af- en overschrijving, betaling uit de post onvoorziene uitgaven) en idem van het le suppl. kohier van den Hoofd. Omslag, dienst 1910. Ten slotte wordt op voorstel van het lid T, Meijer met algemeene stemmen besloten den onderwijzer G. Donia 's raads tevredenheid te beluigen voor de goede leiding der openb. lagere school tijdens afwezigheid van het hoofd dier school (10 Eebr.1 Mei.) De vergadering wordt daarna gesloten. Zondag 19 Juni. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 'sAv. 7 uur ds. Visser. Waal Nam. ball 3 ds. Boeke. Oudeschild. Vm. 10 u, ds. Visser. Nam. halt 3 ds. Onnekes, van Helder. Den Hoorn. Vm. 10 uur de hr. Hoekendijk Oosterend. Av. 7 uur de hr. Hoekendijk van Heemstede. CocksdorpVm, half 10 ds. Boeke. Nam. half 3 de hr. Hoekendijk uit Heemstede. GEREFORMEERDE KERK. OosterendVm. half 10 I Ds. A. Schippers Nam. 3 uur van Maasdijk (Z H.) DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds Bussemaker. Texel 13 Juni. Aangevoerd werden: 2897 lammeren f 9.— a f 15. 105 schapen f 22 a f 26. 17 paarden f105 a f400. 4 koeien f 165 a f 210. 25 pinken f 80 a f 115. 1 stier f 14 N. Kalveren f 20 a f 25. 2 varkens f 40. 6 schrammen f 22 a f 25. 5 biggen f 12 a f 16. Handel vlug. Amsterdam, 13 Juni. Aangevoerd 220 Runderen, le kwal. 80 a 82 ct. Jjf 2e kwal. 75 a 79 ct. 3e kwal. 65 a 72 ct. g, 135 Melk- en Kalfkoeien 1 150 a f 320, 65 Nuchtere Kalveren 1 12,— k i 15, 517 Vette Varkens 50 a 54 ets. 22 Schapen f 24 k 1 32. Purmerend, 14 Juni. Aangevoerd: 629 Runderen waaronder: 226 vette koeien 60 80 Ct. per KG, Gelde koeien f 150 a 220. Melkkoeien f 180 d 275. 23 stieren. 256 vette kalveren f 0,70 a f 0 90 p. Kg. 504 Nuchtere kalveren f 12a f 24 1499 Schapen f 24,—i 30.00 prijsh. h. mtg 1466 Lammeren t 10,a I 16, 237 vette varkens 1 0,52 a 1 0,56 por Kg.; 09 magere varkens i 20 a i 30, 256 biggen f 11 a 1 15; kipeioren f 3.75 a I 4.25 per 100; 380 Heden overleed, tot onzo diepe droefheid, onze gefielde Vader, Be huwd- en Grootvader, dc neer DIRK DUINKER. in den ouderdom van 81 jaar. G. DUINKER. G. HOES—Duinker. J. P. HOES en Kleinkindoren. Helder, 12 Juni 1910. Loodsgracht 72. Eenige en algemeene kennisgeving Heden overleed te Helder, zuchten kalm, onze geachte Oom, de Fleer DIRK RiffVKEtt Az. in den ouderdom van 81 jaar. A. LANGEVELD Pz. on Kiudercn. Texel, 12 Juni 1910, ALGEMEENE VERGADERING van aandeelhouders op VRIJDAG 24 JUNI 1910 's avonds 8 uur in het Hotel „Texel." HET BESTUUR. Agenda Notulen. Statutenwijziging. Verkiezing commissarissen. N. B. De voorgestelde statutenwijzigingen zullen vanaf Donderdag 16 Juni 1910 godurende acht dagen op de verschil lende dorpen voor aandeelhouders ter visie liggen bij de leden van den Raad van Advies. Zij, welke 1ste kwaliteit ROOMBOTER wenschen in te laten leggen, vragen daar voor conditiën aan bij den heer DISSEL „Bertha's Hoeve." Eierland, 15/6 1910. vosr de levering van: te leveren franco voor den wal in de Haven te Oudeschild op Texel. Monsters en prijsopgaaf spoedigst in te zenden bij den Dijkgraaf van den polder Eijerlaqd, H. FLENS te den Burg op Texel, bij wien nadere inlichtingen op tranco aan vrage zijn te verkrijgen. TE KOOG Offerten fr. br. lett. L. H. Bureau „Enk- huizer Courant" Enkhuizen. Ondergeteekenden berichten dat met 1 Juli weder een nieuw kwartaal aanvaDgt voor Tijdschriften, als: De Prins, Hum. Week blad, Gracieuse, Modeblad, Kinderkleeding, enz., enz. en van verschillende Couranten. Voor de levering daarvan, alsmede voor de plaatsing van advertentiën in verschillende bladen houden zij zich beleefd aanbevolen. Abonnementen worden ten - alle tijde aangenomen. - Zij die eenig Tijdschrift of Courant door onze tusschenkomst ontvangen en daarmede zouden willen eindigen, worden beleefd verzocht, daarvan vóór Juli kennis te geven. Bij geen kennisgeving wordt het abonne ment weder als vernieuwd beschouwd. Aanbevelend, LANGEVELD DE ROOIJ. Boekh. Parkstraat. TE KOOP oud 9 jaar, mak in alle tuigen Adres: C. KUIP. Koog. eenvoudig, als u een nieuw pak kleeren wenscht, om prijs en stoffen vragen bij LENGHAUS. Steeds het geschikst adres ook voor het verven van goederen. Oosterend. Keizerstr. 63. nelder. Ondergeteekende beveelt zich beleefd ain tot het I'. J. ItREMEIt, Westermient. van Tarwemeel 75 kilo f 7,50 37V, 3,80 18 1,95 Maismeel 75 5.25 Gerstomeel GO 3,80 Linzenmecl 75 6,- Erwtonmeel 80 6,40 Bekende conditiën. C, R. REIJSER Co. Burg—Texel, 15 Juni 1910. Wegens vertrek van oen der gezellen vragen LANGEVELD DE ROOIJ aan hunne drukkerij oen goed aunkomcud loon naar bekwaamheid, beneden 16 jaar aanvangsloon f 2, 10 jaar of ouder auuvangsloon f 3,—.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2