Tandarts Feenders Marktberichten. Predikbeurten. Advertentiën. BOERENBOND. Den 22 Juni Corn. Cath. de Boer Michiel de Boer Men verzocht ons de opname van het volgende Uit de burgerij te Helder heeft zich een commissie gevormd, die zich ten doel stelt de belangen van het district kenbaar te maken aan den afgevaar digde van het district Helder der Staten Generaal. Deze commissie zal daartoe op be paalde dagen zittiDg houden om de in woners van het district in de gelegenheid te stellen hun belangen te bespreken en ze daarna, zoo noodig aangevuld en toegelicht, den afgevaardigde ter hand te stellen zij zal voortdurend in ver binding staan met den afgevaardigde. Daar deze commissie buiten alle mogelijke politieke partijen staat en alleen het belang van de ingezetenen van dit district op 't oog heeft, kan men niet anders dan de samenstelling van zoo'n commissie toejuichen. De commissie bestaat uit de navolgende heeren H. J. Albarda, Ankerpark nr. 37; W. C. van Breda, Hoofdgracht nr. 49 D. Bais, Binnenhaven nr. 60W. Heijman Parallelweg nr. 49; M. A. Kolster, Hoofdgracht nr. 40D. Koppen Zuid straat nr. 73; W. Biersteker, Loodsgracht nr. 21 en G. Westra, fort „Erfprins", de beide laatste resp. voorzitter en secretaris. Allen, hetzij personen of corporatiën, die zich met een of ander belang tot onzen afgevaardigde zouden willen wen den, kunnen zich ter vergemakkelijking in verbinding stellen met de commissie waartoe men zich bij één der boven genoemde heeren kan vervoegen. Verbetering schapenfokkerij. Het bestuur der Vereeniging tot ver betering van de schapenfokkerij in Noord- Holland, welke vereeniging volgens ont vangen kennisgeving voor de dienst over 1910 een rijkssubsidie van f 500 is toe gekend besloot in hare laatste vergadering noch zwarte lammeren, noch lammeren van onzekeren afkomst te registreeren. Verder werden de modellen vastgesteld voor de aan de fokkers gratis uit te reiken afstammelingen register en het keuringsboek, alsmede het model voor Inschrijvingsbewijs met afstamming, dat ad f 0.15 per exemplaar verkrijgbaar zal worden gesteld. In beginsel werd het besluit genomen, na te plegen overleg met de Tentoonstellingscommissie, op de Tentoonstelling te Hoorn in de Weten schappelijke Afdeeling te exposeeren. Dankbaarheid. Woensdagmorgen geraakte aan de Koepoortbrug te Delft een koe te water. De brugwachter, die over de door „Die renbescherming" verstrekte reddings middelen beschikt, bracht, met behulp van omstanders, het dier op het droge. Aangezien de eigenaar van de koe het niet noodig vond voor al die moeite zijn dank te betuigen, laat staan een kleine belooning te geven, bedankte onze brug wachter zijnerzijds den man vriendelijk voor de genoten eer. Een der omstanders, die wakker had meegeholpen doch zich een aanmerking op de wijze van vee- drijven verooroorloofde, zag zich door den eigenaar van 't koebeest Qen pak slaag gepresenteerd. Je hebt allerlei soort van menschen! Vermindering vergunningsrecht. „Dankbetuiging*. Blijkens het raads- verslag van Terschelling in de N. Harl. Ct. van 5 Juni 1.1. is door den heer A. T. S. in een adres verklaard, dat „door het rusteloos werken van de geheel onthouders het drankgebruik in zijn hotel sterk is afgenomen, waarom hij verzoekt zijn vergunningsrecht te ver minderen". De afdeeling van den N. C. G. O. B. en der N. V. t. A. v. Ale. Dr. danken dezen deskundige voor die erkenning, en be loven voort te zullen gaan er naar te streven, dat de herbergiers op Terschelling totaal geen vergunningsrecht meer be hoeven te betalen. „De Besturen". Alcohol als desinfecteer end middel. Een onderzoek, ingesteld naar de waarde als desinfectiemiddel van zeep en alcohol heeft aangetoond, dat alcohol veol grondiger de schadelijke deelen ver wijdert. Brandspiritus heeft dezelfde eigenschap. Een hondenslachter. De politie te Rotterdam beeft een inval gedaan in een woning in de Goud- sche dwarsstraat aldaar en in den keidei een clandestiene slachterij aangetroffen. De bewoner slachtte er honden. Reeds meermalen hadden de buren geklaagd pver het geblaf van honden, hetgeen de nachtrust verstoorde en daardoor werd de aandacht op de woning gevestigd. Behalve vier levende honden, vond de politie er ook twee koppen van honden, een paar vellen van honden, alsmede een pas geslachten hond. Wat er aan vleesch en afval gevonde n is, werd naar het abattoir gebracht. De man heeft de vellen van de geslachte honden ver kocht. Wat er met het vleesch ge schiedde, is nog niet vastgesteld. Proces verbaal is opgemaakt. (N. R. Ct.) Postdiefstal. Iemand te Apeldoorn had voor eenigon tijd een aangeteekenden briet verzonden aan een persoon te Odessa, in Rusland. Dezer dagen vroeg de afzender den brief terug, daar geadresseerde van woonplaats was veranderd. Toen hij den brief, die geruimen tijd te Odessa had gelegen, weer in zijn bezit had en opende, kwam hij tot de ervaring, dat beide bankbil jetten van f 100 ontvreemd waren en door een stukje waardeloos papier ver vangen. Niezme reclamiddelen. Te Almelo is in een sigarenwinkel door de politie een stapel reclamespie geltjes in beslag genomen, waarvan de keerzijde in grootte, vorm en kleur overeenkwam met die van een rijks daalder en ook het Rijkswapen droeg. Zijn „heer". In een der dorpen van West-Eriesland speelde het volgende komische geval zich dezer dagen af De in dat dorp bestaande Middenstands- vereeniging had een voorzitter en een secretaris, die met elkander in onmin geraakten door verschil van meening, omtrent den te volgen weg, om de ver eeniging tot hooger bloei te brengen, 't Liep zelfs zoo hoog, dat de secretaris den voorzitter leelijke dingen verweet die bovendien niet waar bleken. De voorzitter liet zich dit echter niet aanleunen. Hij schreef den beleediger een brief, die danig op pooten stond en waarin hij zijn „heer" terug verlangde. Hij bedoelde natuurlijk zijn eer, doch het dialect speelde hem ook bij het schrijven booze parten. „Als gij mijn heer niet teruggeeft, zal ik mijn recht zoeken," luidde het dreigend. Nu was de secretaris toevallig barbier en een week te voren waren 's voorzitters lokken onder zijn schaar gevallen. De barbier was geducht in de war. Nergens was het haar van den voor zitter te vinden. Ook hij greep daarom naar de pen en schreef, dat hij den voorzitter zijn heer niet terug kon geven daar 't met 't heer van vele anderen in de sloot was gegooid". Belangstellend vraagt de jeugd nu den voorzitter, of hij zijn heer al terug heeft. Dom bijgeloof. Gebeurd te L. in Noordbrabrnt Een meisje is met haar broer en vader op het veld aan het werk en steekt bij ongeluk met de riek in haar voet. De riek wordt er uitgetrokken en de broer als de wind met de riek naar huis, waar hij er een stuk spek aan steekt. Het meisje op het veld kon voelen, vertelde ze, dat het spek er aangestoken werd, want toen was de pijn verdwenen. De riek moet nu met het spek er aan blijven staan, tot de wond geheel ge nezen is, anders komt de pijn weer terug. Een leuke dief. Nadat Maandag zich iemand bij den kapper Govers te Breda had laten sche ren, bracht hij het gesprek op een daar staande fiets, eigendom van den kapper die zijn karretje zeer roemde. De ge- schorene wilde wel eens probeeren of het werkelyk zoo'n goede fiets was en kreeg daarvoor toestemmingde banden werden opgepompt en mijnheer vertrok. Tot heden duurt de proef nog voort! Ellendelingen. Te Vlagtwedde (Gr.) hebben eenige voerlieden een kind zooveel sterkendrank toegediend, dat het onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Zigeuners aan de grens. Sedert eenige dagen worden de Ne- derlandsche toegangswegen uit Duitsch- land in de gemeenten Nieuweschans, Bellingwolde en Vlagtwedde (Gr.) door bereden politie bewaakt, daar verwacht wordt, dat een groote groep Zigeuners, die kort geleden probeerde zuidelijker de Nederlandscbe grens over te steken, ons laDd wenscht te bezoeken. De troep zou bestaan uit ruim zestig personen met 14 wagens, paarden, etc. die nu ruim twee maanden langs de grens heen en weer trekken. Men is in ons land op die lastige gasten niet gesteld. Modern brood. In Duitschland heeft een vakman, ge naamd Schlüter, op een soort van gis tingsmethode patent genomen, waardoor de eiwitstoffen, die thans, door verwij dering van de zemelen, aan het brood worden onttrokken, voor het brood be houden blijven, ontdaan van de cellulose, die zemelenhoudend brood zoo moeilijk verteerbaar maakt. Men berekend, dat het verlies door verwijdering der zemelen voor Duitschland jaarlijks op 468 millioen gulden kan worden geschat. Het naar den uitvinder genoemde „Schlüterbrood" verdient, zoo heet het, in alle opzichten de voorkeur boven het brood, waarin de zemelen niet voorkomen, daarenboven zou het lager in prijs kunnen zijn. POSTERIJEN. Gedurende den badtijd van 16 Juni tot 31 Augustus zal eene tweede postbestelling te de Koog plaats hebben (laatste lichting 3.15 n.m.) De Directeur van het Postkantoor, VAN 'T HOP. Leiden, 17 Juni. Ter markt aangevoerd: 31 Stieren f114 a f325,—; 267 Kalf- en Melkkoeien f 167 a i 330; 105 Varekoeien f 123 a f 236; 223 Vette Ossen en Koeien f189af 340 95 Kalveren (vette) f 62 a f 128 90 Kalveren (magere) f 6.a f 13 2290 Lammeren f 11,af 17,00 408 Schapen (vette) f 18 00 a f 30 00 434 Magere Varkens f 18— a f 51, -; 386 Biggen f 8 50 h f 15.00; Schagen, 16 Juni. Aangevoerd: 15 Kaltkoeien f 160,a f 240—; 90 Vette Koeien f 180 a (340,00; 25 Geldekoeien f 130 a f 180 25 Nuchtere Kalveren f 7 a f 24. 390 Schapen (vette) f 20,a 32,00 50 Overhouders f 24 a 30.00. 540 Lammeren f 10.00 a f 16. 55 Vette Varkens 48 a 55 cent per Kg. 00 Magere Varkens f 00 a f 00. 50 Biggen f 13,a f 17,00; Boter f 0.95 af 1.10 per K.G. Kipeieren f' 3,40 a f 4,00 por 100; Zondag 19 Juni. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 'sAv. 7 uur ds. Visser. Waal. Nam. half 3 ds. Boeke. Oudeschild. Vm. 10 u, ds. Visser. Nam. halt 3 ds. Onnekes, van Helder. Den Hoorn. Vm. 10 uur de hr. Hoekendijk Oosterend. Av. 7 uur de hr. Hoekendijk van Heemstede. Cocksdorp, Vm. half 10 ds. Boeke. Nam. hall 3 de hr. Hoekendijk uit Heemstede. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. V m. half 10 j Ds. A. Schippers Nam. 3 uur van Maasdijk (Z-H.) DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds Bussemaker. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. van 115 Juni. ONDERTROUWD: Gerbardus Henricus Visser, 26 jr. en Maaijke Sieben, 27 jr. Tjeerd Alderlieste, 26 jr. en Neeltje den Hartog, 25 jr. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 11 tot en met 17 Juni '10. GEBOREN Jacobz.v. Johannes Rozen- daal en Jantje Daalder (Het Noorden). ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Frans Lenghaus(Oosterend) en Dieuwertje Vonk (Oost.) Peter Coenraad Boot (Spang) en Dirkje Maria Koopman (N. Haffel.) OVERLEDENGeene. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 portemonnaie, 1 mes en 1 zakdoek, ge- vonden te Den Burg. Geboren JACOB, zoon van W. SLAGTER en C. SLAGTER-Breen Alkmaar, Stationetraat 34, 15 Juni 1910. t hopen onze Geliefde Oud-Oom i en Tante C. C. BACKER hunne 45-jarige Eciitvereeni- i ging te herdenken. Dat ze nog lang tezamen hunne levensweg mogen bewandelen is onze innige wensoh. Ondergeteekenden betuigen biermede hun welgcmeenden dank aan fam,, vrienden en bekenden, zoowel van binnen als buiten de gemeente, voor hunne belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. F. LENGHAUS D. LENGHAUS—Vonk. OoBterend—Texel. 15 Juni 1910. Voor de vele bewijzen van deelneming ons betoond, bij het overlijden van onze innig gefielde Eebtgenoote, Moeder en Behuwd Moeder: AAGJE ROEPER, betuigen wij onzen hartolijken dank. Namens ons allen, P. KEIJ8ER Jz. is op MAANDAG 20 JUNI van 11-12 te spreken in de Lindeboom. Vergadering op Maandag 27 Juni a.s., 'savonds balt acht uur, in hotel „do Zwaan" te den Burg. Agenda: 1 Opening. 2 Notulen en mededeelingen. 3 Rekening en verantwoording van den Penningmeester. 4 Verkiezing bestuursleden, aftredend volgens rooster de heeren J. Kooij en T. C. Bakker. 5 Spreker do heer VAN OMMEN, direc teur der Ongevallen-verzekering v. d. N.H. Boerenbond. 6 Rondvraag. Tevens bestaat gelegenheid, tijdens de vergadering, zich als lid der Koekentabriek aan te melden en het ledenregistor te tee kenen. Namens bet bestuur dor afd. Texel, 1 T, C. BAKKER,, Secretaris. MAGNESIA-MEST. Magnesia kent menigeen niet als meststof, maar als geneesmiddel. Engelsck zont b. v. bestaat voor cén derde deel uit magnesia. De planten hebben het als voedsel noodig, dusgebruik Engelsch zout als meststof. Neen, dat beweer ik niet. Lees slechts verder. De oogst van een Hektare suikerbieten ont trekt gemiddeld 56 kg. magnesia aan den bodem, aardappelen 27 kg. en de granen slechts 14 kg. Klei bevat in grootere of kleinere hooveelheid magnesiazouten, die echter grootendeels moeilijk oplosbaar zijn en dus van weinige waarde als plantenvoedsel, zoodat een hoeveelheid magnesia in den mest dient gegeven te worden. Ook op de overige bestanddeelen in den bodem werkt deze stot zeer gunstig. Bij een bemesting met superfosfaat of slakkenmeet, wordt een deel van het fosforzuur door magnesia of door kalk vast gehouden. Deze verbindingen worden gemakkelijk als plantenvoedsel beschikbaar gesteld. Bij gevolg zal de tegenwoordigheid van magnesia en kalk de nawerking van de fosforzuurmeststof langer doen duren. Dit is niet alleen theorie der bemesting, maar verscheidene proeven hebben in de praktijk bewezen, dat de nawerking in tegen woordigheid van magnesia en kalk werkelijk beter was. Te weinig kalk of magnesia in den bodem werken het ontstaan van moeilijk oplos bare verbindingen in de hand, zoodat een kleiner deel der fosforzuurbemesting aan de planten ten goede komt. Kali-verbindingen, die anders jaren lang voor den plantenwortel onoplosbaar blijven, worden door magnesia gemakkelijk op neembaar gemaakt. Ook de invloed op de aard- deeltjes, namelijk het losser en kruimeliger worden van den grond, is een zaak van belang. Evenals kalk werkt magnesia ontzurend op den bodem. Men zietniet alleen als plantenvoedsel, maar ook als verbeteraar van den akker is magnesia gewenscht. Zand- en darie- of veengronden bevatten zeer weinig magnesia. Juist daar is een bemesting dus aan te raden. De vraag is slechtsmoeten we een alzonderlijke bemesting met magnesia toepassen. Antwoord neen Stalmest bevat een kleine boeveelheid daarvan,gewonnljik een vierde deel van het aanwezige kali of stikstof. Dat is op magnesia-armen bodem wel wat weinig. Men kan echter deze stof kosteloos toedienen door het gebruik van kalimeststoffen. In Kainiet en Patentkali betaalt men alleen het kali. Maar men krijgt 10 of 11 pet. magnesia toe. Deze kalimeststoffen geven een flinke hoeveelheid magnesia aan den bodem. Bemest men b. v. suikerbieten met 800 kg. kainiet, dan ontvangt de akker ongeveer 80 kg. magnesia, terwijl de bietenoogst er slechts 56 kg. uithaalt. En dat het magnesia van belang is, blijkt uit de volgende cijfers. Een flinke bemesting alleen met magnesia gaf gemiddeld een meer opbrengst van 10.000 kg. voederbieten, 5000 kg. suikerbieten en bij haver: 600 kg. korrel en 1400 kg. atroo. Het lijdt dan ook geen twijfel, of de goede resultaten met kainiet en Patentkali verkregen, komen voor een deel op rekening van het gegeven magnesia. Dus een dubbel voordeel bij net uitstrooien der kalizoutcn. Dit mag iedere landbouwer wel eens onthouden B. EN N. BflCKER-ROEPER

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2