N°. 2373. Zondag 26 Juni 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel TEXEL, 25 JUNI 1910. De kermisweek. Veler gedachten bewegen zich in deze dagen om hetzelfde punt„de kermis". In de eerste plaats is het zeker wel de jeugd wier denken en doen er door in beslag wordt genomen en die met blij verlangen uitziet naar de dingen die komen zullen. Met den loop dei- jaren is het telken male een andere jeugd, doch die met niet minder enthou siasme de aangevoerde kermis attributen en niet het minst de draaimolen, begroet. We hebben dit al tal van jaren opge merkt, doch het is nog heden als voor vele verloopen jaren„de jeugd begroet met vreugde het kermisvermaak"- Iets ouderen, de jeugd van voor eenige jaren, die zich wellicht te groot vindt, om zich te uiten, gelijk nu de jeugd dit doet, voelt zich toch wel aangetrokken tot het genoegen dat de kermisweek in uitzicht stelt; terwijl nog weder ouderen, die wellicht vele stormen over het hoofd zijn gegaan, toch nog genoegen kunnen vinden in de vreugde van kin deren of kleinkinderen en wellicht zelf steelsgewijze een kijkje gaan nemen naar de toebereidselen voor de kermisdrukte. Of de kermis nu zulk een belangrijk iets is? Och, voor velen wellicht niet meer. Voor hen die in ruime mate van de genoegens van het leven hebben kunnen genieten en mogelijk hebben genoten, wier middelen hen veroorloven om van al het als mooi aangepredikteals wed rennen, sportfeesten, tentoonstellingen, badseizoenvermaken en wat dies meer zij te kunnen genieten, dezulken vinden de kermis wellicht 'n misselijk ding waarop zij met minachting neerzien, evenals de quasie deftigen en -stemmigen doen die eertijds mogelijk bij de kermis- beweging wellicht „haantje de voorste" zijn geweest. Zoo veranderen met de jaren de gevoelens der menschen, waar toe een meerdere mate van welvaart ook al medewerkt. Wij willen geen pleidooi houden voor de kermis, doch dat de jeugd van vroeger, thans ouder geworden, (ook wijzer?) aan de jeugd van heden het kermisvermaak zou willen zien onthouden, is toch wel wat dwaas. De kermis is geen tijd waar het in alle deftigheid en stemmigheid toegaat, dat is waar, maar toch zeker niet erger of ergerlijker dan vele jaren geleden; - doch zijn de hedendaagsche ontspanningen, als welke we hierboven noemden dan zulke voorbeelden van in getogenheid en zedigheid? Geloove wie het wil. Vele badplaatsen met hare diverse vermaken zijn niet veel beter dan vermomde kermissen, en hetzelfde zou men kunnen zeggen van tal van groote bijeenkomsten welke met het etiket „tentoonstelling", „sport", of wellicht nog deftiger namen, worden aangekondigd. Voor de jeugd is het de kermis welke haar in extase brengt, voor de ouderen, meer stemmigen, is heteen rustig hoekje dat het meest bekoring biedt. Laat elk dier partijen zijn lust den teugel vieren dan staan ze elkaar niet in den weg. Is voor de man van middelen en de quasie-deftigen de kermis niets, welnu niemand dringt hem om er aan mede te doen, laat hij met volle teugen ge nieten van de meer deftiger, maar daar om niet altyd edeler en zediger vermaken, doch misgunne hij den weinig kapitaal krachtige niet om genoegen te vinden in het oude kermisvermaak. Dat het kermisvermaak wel eens kan ontaarden in al te groote uitgelatenheid, we spreken het niet tegen, doch zijn andere festiviteiten van dit euvel vrij? 't Zou daarom aanbeveling verdienen dat in het algemeen het feestvieren in goed geordende banen werd geleid. Voor eenige staats- of particuliere commissie zou hier nog een vruchtbaar veld van werkzaamheid zijn. Doch scherts ter zijde; takele men het kermisgenoegen nu niet al te zeer af door allerlei drogredenen, doch laat ieder die in deze iets vermag het zijne aanwenden om de week die komen zal te doen zijn een tijd van gepast genoegen waarop met tevredenheid kan worden teruggezien. En zorgen zij die in deze zeggenschap hebben dat wij niet worden overladen met onwelluidende muziek, onoogelijke vertooningen, een bent van bedelaars (alias gebrekkigen) en kinderen die voor bedelwerk worden geëxploiteerd, zeker niet in den zin van kinder- of arbeidswet. Zonder in peuterwerk te vervallen eischt de kermisweek een goed en bezadigd toezicht. Wij wenschen allen een genoeglijke, aan neringdoenden een voordeelige kermisweek. Den Hoorn, 23 Juni. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Drijver, thans klerk der Posterijen en Telegrafie te Rotterdam is, op zijn verzoek met ingang ';van 1 September a.s. als zoodanig overgeplaatst naar het Post- en Telegraafkantoor te den Den Burg op Texel. De Cocks dorp. De heer Toering, rijksveldwachter alhier, is benoemd tot klerk bij de ge meentepolitie te 's Gravenhage. Binnenkort zal men overgaan tot het bouwen der zuivelfabriek in Eier- land. Ze zal eene plaats krijgen op het land van den heer N. Dros Pz., tegen over de boerenhofstede „Werklust". Oudeschild, 23 Juni. Door ds. Onnekes en ds. Poort, vrij zinnige predikanten te Helder, zal alhier, te beginnen met Zondag 26 Juni a.s. catechisatie gehouden worden voor de genen, die hunne of hare belijdenis willen afleggen. Reeds 19 leerlingen hebben zich aangemeld. De gelegenheid tot deelname staat nog open. Het vreemdelingenverkeer neemt met dit fraaie zomerweder langzamer hand toe, doch daarmede schijnt gelijken tred te houden het komen en gaan van dikwijls schijnbaar ongelukkigen, die hunne koopwaar vaak op zeer brutale wijze te koop aanbieden en zich moeilijk tevreden laten stellen. Niet minder dan 7 verschillende personen vervoegden zich heden op die wijze bij de inwoners van dit dorp. Zou hieraan niet wat paal en perk gesteld kunnen worden Hedenmorgen had dit ijaar de laatste groote verzending van lammeren naar Leiden plaats. Met 2 stoombooten werden meer dan 1000 lammeren ver zonden. Vlieland. Nog steeds wordt er beproefd iets van de lading van het gezonken stoom schip Wilma te redden. Heden kwam hier binnen de Noorsche bergingsboot Norona, komende van Moss, Noorwegen. Een duiker zal op het wrak een on derzoek instellen. Sicuur. Hoe uiterst precies en nauwkeurig de directie der Rijkspostspaarbank te werk gaat ondervond een ingezetene van Zutphen, wiens zuster in Augustus 1902 was overleden. In de nalatenschap moest ook een spaarbankboekje van de Rijkspostspaarbank zijn, maar daar het boekje niet te vinden was en de erfge naam wel wist, dat er zoo goed als niets in stond, deed hij er geen moeite meer voor en gaf hij dus ook geen gevolg aan het verzoek der directie om het boekje op te sturen. Maar in Amsterdam liet men de zaak niet rusten. Het is voor de administratie wenschelijk om boekjes, die op naam van overledenen staan, aan den omloop te onttrekken. En zoo ontving de erf genaam dezer dagen een order van betaling op het bewuste boekje, waarin machtiging werd gevraagd omeen halve cent terug te betalen. De preciesheid van de Rijkspostspaar bank valt te prijzen. Maar dat er acht jaar voor noodig is om zoo'n zaak af te wikkelen Een kat door een hond gered. De „O. H. Ct." vertelt. In het midden van den Raamsingel te Haarlem lag een kat te spartelen, bijna niet meer bij machte zich boven water te houden. Een heer met een hond bij zich komt aangeloopen, ziet in welken toestand poes verkeert en doet zijn hond in het water springen. Het dier zwom naar de kat, pakte deze in den nek en zwom naar den kant, waar beide spoedig tegen den wal waren opgetrokken. Hier kwam poes spoedig weer bij en zocht toen haastig een goed heenkomen. Kwartjesvinders. Twee gebroeders, Duitschers, te Dus- seldorp woonachtig zijn {Dinsdagavond in den trein tusscheD Breda en Rotter dam in handen gevallen van twee be ruchte kwartjesvinders. Deze Duitschers verloren f 300 en f 200 met kaartspel. Bij aankomst aan het station Beurs te Rotterdam hebben zij hiervan kennis gegeveD aan het statioospersoneel. Pleizierreis van een speld. Een meisje van Niemeijer te Win schoten slikte Zondag een speld in. Dr. Mellema kon deze met den keel- spiegel niet vinden, waarna bij met X-stralen probeerde en de speld in de maag zag zitten. De verordende aardappelenbrij in groote hoeveelheid bracht de speld langs den natuurlijken weg te voorschijn. Opruiing tot doodslag. De Amsterdamsche Rechtbank veroor deelde den metselaar, die als staker op 13 Mei 1.1. aan de De Wittenkade te Amsterdam een volksmenigte trachtte op te ruien tot levensberooving van een werkwillige, door te roepen „sla hem dood", tot- 1 jaar gevangenis met last tot zijn gevangenhouding. De eisch was 2 jaar. Snoekenvangst Opmerkelijk is het, hoeveel snoeken in de omstreken van Oldeboorn door visschers met den loop of sleephengel, waaraan een kikvorsch tot aas, de laatste dagen worden gevangen. Zondagmorgen wisten o.a. gezelschappen, ieder van 3 personen, niet minder dan 20 en 12 stuks te bemachtigen en nog onder scheidene anderen hadden goede vang sten. In den regel zijn de gevangen exemplaren niet groot van stuk. Uitgehongerd. Zondagavond viel te Nijkerk een net gekleed voetreiziger op den openbaren weg bewusteloos neer. Men kon dadelijk aan zijn goed verzorgde kleeding zien, dat men niet met een landlouper te doen had. De dokter werd geroepen, die last gaf den vreemdeling per brancard naar het ziekenhuis over te brengen. Alle pogingen het bewustzijn te doen terugkeeren bleven vruchteloos. Eerst Maandagnamiddag kwam de man weer bij kennis, waarbjj het vermoeden van den geneesheer werd bewaarheid, dat honger de oorzaak der ongesteldheid was. De man was van Meppel naar Am sterdam geweest om werk. Dit was hem toegezegd en nu zou hij zonder een cent op zak te voet naar vrouw en kinderen gaan om de blijde tijding te brengen. Vrijdag had hij het laatst wat genuttigd. Zijn eergevoel weerhield hem te vragen. Na goed te zijn verpleegd heeft hij nu de reis naar Meppel voortgezet. De Juliana-bloem. Uit het officieele verslag vanden verkoop der Juliana bloem op 30 April j. 1. blijkt, dat de netto-opbrengst in totaal f47,131.62' heeft bedragen. Onder de gemeenten, waar de opbrengst het grootst was, zijn's Gravenhage met f 8123,51, Amsterdam f 4792,78, Arnhem f 2483,23, Haarlem f 3767.02, Leiden f2347,37, Utrecht f3057.15, Rotterdam f6041.51. Tegenwoordigheid van geest. Omstreeks 7 uur Maandagavond viel te Maassluis een jongetje van 5 jaar van den spoorweg-wachter S. in den Boonervliet nabij het station. Een reiziger die in den trein zat, die juist over de spoorbrug reed, en het kind zag drijven, trok aan de noodrem, sprong uit den trein en van de brug in den vliet, waaruit hij den jongen levend wist te redden. Met een nat pak giDg de kloeke redder weder in den trein om zijn reis naar Rotterdam te vervolgen. De gramafoon in Meerenberg. In het laatste verslag van Meeren- berg leest men, dat nu en het wordt met blijkelijke voldoening geconstateerd op elke afaeeling een gramofoon aan wezig is. 't Schijnt dus dat dingen, die gezonde menschen gek zouden kunnen maken, krankzinnigen tot heilmiddel kunnen strekken. Treurig. "Woensdagmorgen werden, onder een boom, op een bank in het Florapark te Haarlem twee bejaarde menschen sla pende gevonden man en vrouw waarbij een zak lag met het allernoo- digste huisraad er in. De menschen schijnen zonder woning te zijn en er ook geen te kunnen krijgen. Daar kan de brandweer niets aan doen. Dat de brandweer in Amsterdam voor vele dingen geschikt geacht wordt is bekend en de Amsterdammers schromen dan ook gewoonlijk niet alarm te maken, als zij denken, dat de kranige brandweer hulp kan verleenen. Maar Zaterdagmiddag is ze opgeroepen voor een geval tot dusverre éénig in de annalen van het korps: Een juffrouw in de Vrolikstraat ver keerde in blijde ^verwachting. De jonge echtgenoot bad zoo iets nog niet mee gemaakt en toen het oogenblik daar was waarop de ooievaar het raam zou komen binnenvliegen, was de „juffrouw" nog niet gekomen om het vrachtje van het beest bij het binnenvliegen aan te nemen. De aanstaande pa was hierdoor zoo verbouwereerd, dat hij alarm maakte en de brandweer spoedig met het noodige materiaal aanwezig was. Dat de officier opkeek en gewoon paf stond, spreekt vanzelf en 't was den papa in spé vlug aan 't verstand gebracht, dat hier geen koolzuurspuit of Magirus- lander kon helpen. Niettemin kwam er spoedig afdoende hulp. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1